Постанова від 25.05.2011 по справі 22-а-535/11

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 квітня 2011 року м. Чернівці

Колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Чернівецької області у складі:

головуючого Одинак О. О.

суддів: Кулянди М.І., Перепелюк Л.М.

розглянувши у письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Хотинської районної державної адміністрації про визнання неправомірними діянь, зобов'язання нарахувати та виплатити допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за апеляційною скаргою управління праці та соціального захисту населення Хотинської районної державної адміністрації Чернівецької області на постанову Хотинського районного суду Чернівецької області від 19 листопада 2009 року,

встановила:

В жовтні 2010 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом.

Просила:

- визнати неправомірними діяння управління праці та соціального захисту населення Хотинської районної державної адміністрації ( далі управління) щодо відмови виплатити їй допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі встановленому статтею 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням»;

- зобов'язати відповідача провести нарахування та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі встановленому статтею 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням»та в подальшому проводити такі виплати вказаної допомоги до досягнення дитиною трирічного віку з 25 червня 2008 року.

Посилалася на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у неї народилася син ОСОБА_2. З червня 2007 року позивачці призначена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

В порушенні ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратними, зумовленими народженням та похованням», відповідач невірно нарахував та виплачував допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, чим порушив права позивачки.

Постановою Хотинського районного суду Чернівецької області від 19 листопада 2009 року позов задоволено.

Визнано протиправною бездіяльність управління щодо виплати та нарахування суми допомоги ОСОБА_1 по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Зобов'язано відповідача нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі встановленому законом прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до 6 років починаючи з 25 червня 2008 року до досягнення нею трирічного віку.

Не погоджуючись з даною постановою, управління подали апеляційну скаргу.

В апеляційній скарзі управління просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою в задоволення позовних вимог позивачки відмовити.

Посилається на те, що суд першої інстанції неповно з'ясував обставини, що мають значення для справи та постановив постанову з порушенням норм матеріального права.

Заслухавши доповідача, пояснення осіб які брали участь у розгляді справи, обговоривши доводи апеляційної скарг та перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід задовольнити з таких підстав.

Приймаючи постанову Хотинський районний суд Чернівецької області виходив з того, що ОСОБА_1 є матір'ю ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1. Відповідач призначив позивачці допомогу по догляду за дитиною з червня 2008 року.

Позивачка відповідно статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»має право на допомогу по догляду з дітьми до досягнення ними трирічного віку у розмірі встановленому законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років.

З такими висновками суду повністю погодитись не можна.

Так, частиною 2 ст.6 Конституції України, органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах і відповідно до законів України.

Згідно ч. 3 ст. 46 Конституції України, пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до ст. 3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»від 21 листопада 1992 року, N 2811-XII, сім'ям з дітьми призначається державна допомоги, зокрема допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Частиною 1 статті 4 вказаного Закону передбачено, що покриття витрат на виплату державної допомоги сім'ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів.

Відповідно до п. 18 Постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751 «Про затвердження Порядку призначення та виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається з дня звернення за її призначенням, але не раніше ніж з дня, що настає після закінчення відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами.

Відповідно до п. 23 ІІ Розділу Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 28 грудня 2007 року, N 107-VI, частину першу статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та пункт 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" вказаного закону викладено в новій редакції.

Згідно статті 13 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»(в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин) право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має не застрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.

Статтею 14 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»визначено умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" ( в редакції, яка визначена в п. 23 ІІ Розділу Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 28 грудня 2007 року, N 107-VI) допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень»;

Пунктом 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" вказаного закону передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року - 50 відсотками, з 1 січня 2009 року - 75 відсотками, з 1 січня 2010 року - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців».

Згідно ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратними, зумовленими народженням та похованням»від 18 січня 2001 року, N 2240-III (в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин) допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до п. 14 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» від 19 грудня 2006, N 489-V, з метою приведення окремих норм законів у відповідність із цим Законом зупинено на 2007 рік дію частини першої статті 15 та пункту 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".

Статтею 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік»передбачено, що допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до статті 62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік»допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років: з 01 січня -434,00 грн., з 01 квітня -463,00 грн., з 01 жовтня -470,00 грн.

Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007, N 6-рп/2007 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення абзацу третього частини другої статті 56 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік” щодо встановлення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що визначається як різниця між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України та пункту 14 статті 71 цього Закону в частині зупинення на 2007 рік дії статті 12, частини першої статті 15 та пункту 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Отже, спірні відносини з 1 січня по 9 липня 2007 року регулюються відповідно до пункту 14 частини першої статті 71 Закону № 489-V, а з 9 липня по 31 грудня 2007 року -до статті 15 Закону № 2811-ХІІ.

Як вбачається з матеріалів справи і це встановлено судом першої інстанції ОСОБА_1 є матір'ю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1. Позивачка є застрахованою в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування особою і перебуває на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Хотинської районної державної адміністрації Чернівецької області

На протязі 2008-2009 років управління праці та соціального захисту населення Хотинської районної державної адміністрації нараховувало та виплачувало ОСОБА_1 зазначену вище допомогу в розмірі визначеному частиною першої статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми",” (в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин).

Пунктом 23 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України»Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»частину першу статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»було викладено в наступній редакції: «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень».

Пункт 3 розділу VIII «Прикінцеві положення»Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»викладено в редакції, відповідно до якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 1 січня 2008 року надається у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

При цьому рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року положення пункту 23 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України»Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»щодо внесення змін до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) не визнавались.

Отже, з 01 січня 2008 року позивачка не мала права на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірах, встановлених статтею 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»у зв'язку із дією положень пункту 23 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України»Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».

Колегія суддів також не погоджується з висновком суду щодо зобов'язання відповідача проводити перерахунок пенсії позивачки в подальшому до досягнення дитиною трирічного віку.

Так , відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Без встановлення такого порушення, а лише допускаючи можливість неправомірної поведінки суб'єкта оскарження, суд дійшов помилкового висновку про можливість захисту прав у майбутньому, що не випливає із повноважень, визначених статтею 162 Кодексу адміністративного судочинства України.

Враховуючи зазначені вище обставини колегія суддів вважає, що суд першої інстанції прийняв постанову з порушенням норм матеріального права, а тому її слід скасувати та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позову ОСОБА_1 про визнання неправомірними діяння управління щодо відмови виплатити їй допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі встановленому статтею 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням»та зобов'язання відповідача провести нарахування та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі встановленому статтею 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням»з 25 червня 2008 року до досягнення дитиною трирічного віку відмовити.

Керуючись пунктом 1 розділу ХІІ «Прикінцеві положення»Закону України «Про судоустрій і статус суддів», ст.ст. 197, 198, 200, 205 КАС України, колегія суддів,

постановила:

Апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Хотинської районної державної адміністрації задовольнити.

Постанову Хотинського районного суду Чернівецької області від 19 листопада 2009 року скасувати.

У задоволенні позову ОСОБА_1 про визнання неправомірними діяння управління щодо відмови виплатити їй допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі встановленому статтею 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням»та зобов'язання відповідача провести нарахування та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі встановленому статтею 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням»з 25 червня 2008 року до досягнення дитиною трирічного віку відмовити.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі.

Постанова може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з моменту її вступу в законну силу.

Головуючий

Судді: