Копія:
19 травня 2011 р. справа № 2a-1870/1527/11
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Бондар С.О., розглянувши в приміщенні суду в м.Суми адміністративну справу за позовом Роменського міжрайонного прокурора, який діє в інтересах держави в особі Роменської міжрайонної державної податкової інспекції до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкової заборгованості ,-
Роменський міжрайонний прокурор, який діє в інтересах держави в особі Роменської міжрайонної державної податкової інспекції звернувся до суду з адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу з орендної плати з фізичних осіб в сумі 10947 грн. 47коп. Свої вимоги мотивує тим, що відповідач, який взятий на податковий облік в Роменській МДПІ, всупереч вимог законодавства порушив строки орендної плати за землю, у зв"язку з чим за ним утворилася вказана заборгованість.
Позивач в судове засідання не з"явився, про місце, день та час розгляду справи повідомлявся належним чином /а.с.79/. В письмовій заяві, що надійшла до суду, справу просить розглядати без участі його представника, позовні вимоги підтримує в повному обсязі /а.с.81/.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про день, час і місце розгляду справи повідомлявся належним чином /а.с.80/. Про причину неявки, всупереч ч.2 ст. 40 КАС України, суд не повідомив, заперечень стосовно позовних вимог не надсилав.
Відповідно до вимог ч.6 ст. 12 та ч.1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України під час судового розгляду справи в судовому засіданні забезпечується повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, крім випадків неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи у разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження).
Таким чином, фіксування судового засідання по справі не здійснюється.
Суд, вивчивши матеріали справи, вважає, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню в повному обсязі, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 зареєстрована як фізична особа - підприємець, що підтверджується копією свідоцтва про державну реєстрацію, виданого виконавчим комітетом Роменської міської ради Сумської області від 05.02.2004року /а.с.6/.
ФОП ОСОБА_1 взята на облік платників податків 09.09.2004року за №4685 у Роменській МДПІ /а.с.7/.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України "Про систему оподаткування" платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Згідно ст. 11 Закону України "Про систему оподаткування" відповідальність за правильність обчислення, своєчасність сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) і додержання законів про оподаткування несуть платники податків і зборів (обов'язкових платежів) відповідно до законів України.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про плату за землю" використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.
Згідно п. 8 ст. 14 Закону України "Про систему оподаткування" плата за землю (земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності) належать до загальнодержавних податків і зборів (обов'язкових платежів).
З матеріалів справи вбачається, що 22.02.2006 року та 18.08.2006 року між Роменською міською радою та ФОП ОСОБА_1 були укладені договори оренди землі, згідно яких ФОП ОСОБА_1 орендувала земельну ділянку із земель комунальної власності площею 0,0437га та площею 0,0149га за адресою АДРЕСА_2. Згідно вказаних договорів, орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та у розмірі 5 відсотків нормативної грошової оцінки землі, що складає в рік 2601,15грн. та 1254,50грн. відповідно /а.с.48-55/.
Рішенням Роменської міської ради від 23.01.2008р. “Про внесення змін до рішення десятої сесії міської ради п'ятого скликання від 20.07.2007р. щодо підвищувальних коефіцієнтів для визначення розмірів орендної плати за землю” було встановлено підвищувальні коефіцієнти для ставки податку на землю по місту в залежності від грошової оцінки їх цільового призначення. Згідно п. 2 вказаного рішення виконавчому комітетові міської ради доручено спільно з управлінням земельних ресурсів переглянути розмір орендної плати за користування земельними ділянками шляхом укладення додаткових угод.
Відповідно до додаткової угоди від 24.01.2008р. до договору оренди земельної ділянки від 22.02.2006 року, укладеного між Роменською міською радою та ФОП ОСОБА_1, внесено відповідні зміни до договору та встановлено розмір орендної плати 10% від нормативної грошової оцінки, що складає 7542,62 грн. в рік /а.с.58/.
Також згідно додаткової угоди від 24.01.2008р. до договору оренди земельної ділянки від 18.08.2006 року, укладеного між Роменською міською радою та ФОП ОСОБА_1, також внесено відповідні зміни до договору та встановлено розмір орендної плати 10% від нормативної грошової оцінки, що складає 2 571,74 грн. в рік /а.с.47/.
ФОП ОСОБА_1 не погодившись з рішенням Роменської міської ради від 23.01.2008р. про підвищення орендної плати, оскаржила його в судовому порядку.
Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду в задоволенні позову ФОП ОСОБА_1 було відмовлено.
Відповідно до п.п. 4.1.1 п. 4.1 ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації.
Згідно п. 5.1 ст. 5 вказаного Закону, податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.
Відповідно до ст. 14 Закону України "Про плату за землю", який діяв на дату подання податкової декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2009рік, податкове зобов"язання по земельному податку, а також по орендній платі за землю державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Відповідач самостійно узгодив податкове зобов'язання шляхом подачі податкової декларації по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності до Роменської МДПІ на 2009рік. Разом за поточний рік нарахована орендна плата в розмірі 11652 грн. 03 коп., у тому числі: з січня по грудень 2009року, щомісяця по 971 грн. /а.с.8/.
Відповідно п.п 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
У зв"язку з тим, що узгоджена сума податкового зобов"язання сплачена із затримкою, Роменською МДПІ винесені податкові повідомлення - рішення від 30.06.2009року:
- №0004551701/0, яким визначено суму штрафу у розмірі 50% узгодженої суми податкового зобов"язання, сплаченого із затримкою в сумі 198 грн. 64 коп.;
- №0004561701/0, яким визначено суму штрафу у розмірі 20% узгодженої суми податкового зобов"язання, сплаченого із затримкою в сумі 0,34грн.;
- №0004571701/0, яким визначено суму штрафу у розмірі 10% узгодженої суми податкового зобов"язання, сплаченого із затримкою в сумі 50 грн.
Вказані податкові повідомлення - рішення були отримані відповідачем 30.06.2009року, що підтверджується підписом у відповідній графі рішення /а.с.10/.
Відповідно до пп.5.2.1 п.5.2 ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", який діяв на час виникнення податкового боргу, податкове зобов'язання вважається узгодженим у день отримання платником податків повідомлення-рішення, окрім випадку коли платник податків вважає, що контролюючий орган невірно визначив податкове зобов'язання та на протязі десяти днів звертається до такого органу зі скаргою про перегляд відповідного рішення.
Отже, податкове зобов"язання ФОП ОСОБА_1 по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності вважається узгодженим та набуло статусу податкового боргу.
Згідно п.п. 6.2.1. п. 6.2 ст. 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" у разі, коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податкові вимоги.
На виконання вказаної норми закону позивачем було надіслано відповідачу першу податкову вимогу від 13.03.2009року №1/280 на суму 897грн.27коп./а.с.11/ та другу податкову вимогу від 24.07.2009року №2/829 на суму 4150грн. 47 коп. /а.с.12/.
Згідно акту про невручення податкової вимоги платнику податків, який має податкову заборгованість, податкова вимога №1/280 від 13.03.2009року не була вручена, оскільки за зазначеною адресою відповідач не проживає. Дана вимога була розміщена на дошці податкових оголошень /а.с.14/.
Відповідно до п.п. 6.2.4 п. 6.2 ст. 6 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” у разі коли податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення або податкові вимоги у зв'язку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкове повідомлення або податкову вимогу, незнаходженням фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, податковий орган розміщує податкове повідомлення або податкові вимоги на дошці податкових оголошень, встановленій на вільному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу. При цьому день розміщення такої податкової вимоги вважається днем її вручення.
Друга податкова вимога була вручена відповідачу, що підтверджується копією повідомлення про вручення поштового відправлення /а.с.15/.
Згідно облікової картки платника податків сума недоїмки складає 10928 грн. 26 коп. та залишок в сумі 19,21грн. /а.с.84-88/.
Таким чином, з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на користь місцевого бюджету м. Ромни необхідно стягнути податковий борг з орендної плати за землю в сумі 10947 грн. 47 коп. /10928,26+19,21/.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Роменського міжрайонного прокурора, який діє в інтересах держави в особі Роменської міжрайонної державної податкової інспекції до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкової заборгованості - задовольнити.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (42000, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь місцевого бюджету м. Ромни (р/р 33217815700011, місцевий бюджет м. Ромни, код платежу 13050500, банк ГУДКУ у Сумській області, МФО 837013, код одержувача 23635184) податковий борг з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності в сумі 10947 грн. 47 коп. (десять тисяч дев"ятьсот сорок сім грн. 47 коп.).
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) С.О. Бондар
З оригіналом згідно:
Суддя С.О. Бондар