Ухвала від 19.05.2011 по справі 2а-1870/2155/11

копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про закриття провадження у справі

19 травня 2011 р. Справа № 2a-1870/2155/11

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Гелети С.М.,

за участю секретаря судового засідання -Кліщенко В.О.,

представника прокуратури Шаповал О.Т.

представника позивача Завора О.В.

представника відповідача Бова Ю.А., Линник Л.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом прокуратури Тростянецького району в інтересах держави в особі відділу Держкомзему у Тростянецькому районі до Тростянецької міської ради про зобов'язання провести нормативно-грошову оцінку землі, -

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Тростянецького району в інтересах держави в особі відділу Держкомзему у Тростянецькому районі звернувся із адміністративним позовом до Тростянецької міської ради із вимогами зобов'язати провести нормативно-грошову оцінку земель в м.Тростянець.

Прокурор Тростянецького району в інтересах держави в особі відділу Держкомзему у Тростянецькому районі свої вимоги обґрунтовував тим, що відповідачем до часу звернення до суду не проведено нову нормативну грошову оцінку землі в м.Тростянець, чим порушуються вимоги Закону України «Про оцінку землі».

В судовому засіданні представник прокуратури та позивача позовні вимоги підтримували в повному обсязі.

Із матеріалів справи та пояснень представника позивача вбачається, що відділ Держкомзему у Тростянецькому районі Сумської області в своїй діяльності керується Положенням Про відділ Держкомзему у Тростянецькому районі Сумської області, затвердженим Наказом Держкомзему №7 від 04.01.2010р. (далі - Положення), а також повноваженням, визначеними ст. 188 Земельного кодексу України,

Як зазначав в судовому засіданні представник відділу Держкомзему у Тростянецькому районі право на звернення до суду із позовними вимогами щодо зобов'язання Тростянецьку міську раду провести нормативно-грошову оцінку землі в м.Тростянець, передбачено п. 33 Положення, а також Законом України «Про оцінку земель», Законом України «Про державний контроль за використанням та охороною земель».

Представники відповідача проти позову заперечували, просили суд відмовити в задоволенні позову в зв'язку із його необґрунтованістю, додатково зазначили, що відділ Держкомзему в Тростянецькому районі зобов'язаний в своїй діяльності керуватися чинним на час звернення до суду законодавством, відповідно до якого взагалі не передбачено право відділу Держкомзему звертатися до суду з такими вимогами.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, дійшов наступних висновків.

Частиною 4 Положення передбачено повноваження відділу відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, п. 33, на який посилається позивач як на підставу звернення до суду, передбачено право здійснення державного контролю за використанням та охороною земель відповідно до Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель»та інших законів.

Статтею 188 Земельного кодексу України передбачено, що державний контроль за використанням та охороною земель здійснюється уповноваженими органами виконавчої влади по земельних ресурсах, а за додержанням вимог законодавства про охорону земель - спеціально уповноваженими органами з питань екології та природних ресурсів, а порядок здійснення державного контролю за використанням та охороною земель встановлюється законом.

Саме Законом України «Про державний контроль за використанням та охороною земель»від 19 червня 2003 року N 963-IV визначено правові, економічні та соціальні основи організації здійснення державного контролю за використанням та охороною земель і спрямований на забезпечення раціонального використання і відтворення природних ресурсів та охорону довкілля.

Статтю 10 цього Закону передбачені повноваження державних інспекторів у сфері державного контролю за використанням та охороною земель та дотриманням вимог законодавства України про охорону земель.

Зокрема, державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право: безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель; давати обов'язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель відповідно до їх повноважень, а також про зобов'язання приведення земельної ділянки у попередній стан у випадках, установлених законом, за рахунок особи, яка вчинила відповідне правопорушення, з відшкодуванням завданих власнику земельної ділянки збитків; складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством України порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності; у разі неможливості встановлення особи правопорушника земельного законодавства на місці вчинення правопорушення доставляти його до міліції чи до приміщення виконавчого органу сільської, селищної, міської ради для встановлення особи порушника та складення протоколу про адміністративне правопорушення; викликати громадян, у тому числі посадових осіб, для одержання від них усних або письмових пояснень з питань, пов'язаних з порушенням земельного законодавства України; передавати до органів прокуратури, органів дізнання та досудового слідства акти перевірок та інші матеріали про діяння, в яких вбачаються ознаки злочину; проводити у випадках, встановлених законом, фотографування, звукозапис, кіно- і відеозйомку як допоміжний засіб для запобігання порушенням земельного законодавства України; звертатися до органів прокуратури з клопотанням про подання позову до суду щодо відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також повернення самовільно чи тимчасово зайнятих земельних ділянок, строк користування якими закінчився.

Слід звернути увагу на те, що Законом України «Про оцінку землі», на який посилається представник прокуратури та позивача, визначені правові засади проведення оцінки земель, професійної оціночної діяльності у сфері оцінки земель в Україні та спрямований на регулювання відносин, пов'язаних з процесом оцінки земель, забезпечення проведення оцінки земель, з метою захисту законних інтересів держави та інших суб'єктів правовідносин у питаннях оцінки земель, інформаційного забезпечення оподаткування та ринку земель і жодним чином не стосується повноважень відділу Держкомзему в Тростянецькому районі щодо звернення до суду із будь-якими вимогами.

Органи прокуратури мають своїм завданням захист від неправомірних посягань прав і свобод людини та громадянина. Прокурор при виявленні порушень законодавства має право вносити протести, порушувати в установленому законом порядку кримінальну справу, дисциплінарне провадження або провадження про адміністративне правопорушення, а так само давати приписи про усунення очевидних порушень закону, вносити подання до державних органів, громадських організацій і посадовим особам про усунення порушень закону та умов, що їм сприяли (ст. ст. 20, 22, 33 Закону України "Про прокуратуру").

Пунктом 8 частини першої статті 3 КАС України визначено, що позивачем в адміністративній справі може бути суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подана позовна заява до адміністративного суду. Однак такий суб'єкт владних повноважень може бути позивачем у адміністративній справі лише у випадках, передбачених частиною четвертою статті 50 КАС України, до переліку яких віднесено також випадки, встановлені іншими законами (пункт п'ятий частини першої статті 50 КАС України).

Як вбачається із матеріалів адміністративного позову, прокурор в межах даної справи має статус не позивача, а органу, якому за законом надано право захищати права, свободи та інтереси, інших осіб, в даному випадку відділу Держкомзему у Тростянецькому районі Сумської області (ст.60 КАС України, ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру»).

Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень ти у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За приписами ч. 3 ст. 6 КАС України суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду у випадках, передбачених Конституцією та законами України.

Пунктом 5 ч. 2 ст. 17 КАС України встановлено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.

З системного аналізу означених правових норм, суд приходить до висновку, що суб'єкт владних повноважень в адміністративному процесі має право на звернення до суду у порядку та у спосіб, які обмежені повноваженнями, визначеними Конституцією та законами України.

При цьому, слід відзначити, що, виходячи зі змісту ст.ст. 2,3 КАС України, суб'єкт владних повноважень не має прав, у розумінні міри свободи поведінки, а лише наділений законодавцем певними повноваженнями, необхідними для реального виконання завдань та функцій держави, що покладені на нього.

Таким чином, на день подання до суду адміністративного позову 14.04.2011р. жодним законом не передбачено повноважень на звернення відділу Держкомзему у Тростянецькому районі Сумської області до адміністративного суду про зобов'язання міської ради провести нормативну грошову оцінку землі в місті, в зв'язку із чим позовні вимоги щодо зобов'язання Тростянецьку міську раду провести нормативну грошову оцінку землі в місті Тростянець не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Відповідно пункту першого частини першої статті 157 Кодексу адміністративного судочинства України суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. п.1 ч.1 ст.157,165,185,186,254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

Закрити провадження у справі за позовом прокуратури Тростянецького району в інтересах держави в особі відділу Держкомзему у Тростянецькому районі до Тростянецької міської ради про зобов'язання провести нормативно-грошову оцінку землі.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі в п'ятиденний строк з дня проголошення ухвали апеляційної скарги. Якщо ухвалу було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то строк подання апеляційної скарги обчислюється з дня отримання нею копії ухвали.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя (підпис) С.М. Гелета

З оригіналом згідно

Суддя С.М. Гелета