Рішення від 17.05.2011 по справі 1/41пд/2011

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17.05.11 Справа № 1/41пд/2011.

За позовом Луганської міської ради

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Восток Інвест Групп", м. Луганськ

про зобов'язання укласти договір

С у д д я Зюбанова Н.М.

ПРЕДСТАВНИКИ:

від позивачів - ОСОБА_1., гол. спеціаліст-юрисконсульт відділу за дов. № И 01/03-30./5447/0/2-10 від 24.11.10;

від відповідача -ОСОБА_2., довіреність від 16.05.11;

Суть спору: про зобов'язання відповідача укласти договір оренди землі.

Відповідач у відзиві на позовну заяву проти задоволення позову заперечує з посиланням на підписання проекту договору неповноважною особою, відсутність у проекті суттєвих умов договору щодо розміру орендної плати за п. 8.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши представників сторін, встановивши фактичні обставини справи, суд дійшов до наступного.

Так, 29.02.08 Луганською міською радою було прийняте рішення № 31/42 "Про передачу Товариству з обмеженою відповідальністю "Восток Інвест Груп" в оренду земельної ділянки під розміщення нежитлової будівлі та споруди, будівництво та розміщення виробничих будівель за адресою: по вул. Лутугінська, 38", яким затверджено проект відведення земельної ділянки відповідачу у справі та передано її в оренду терміном на 49 років.

Як вбачається з матеріалів справи, на виконання положень діючого законодавства, яке регулює порядок укладання договорів, позивач надіслав на адресу відповідача проект договору оренди землі за підписом з боку орендодавця начальником Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів Л.В.Сотніковою, повноваження якої підтверджуються нотаріально оформленою довіреністю від 01.12.10 № 6589.

У той же час до матеріалів справи при зверненні до суду позивачем доданий примірник проекту договору оренди землі, який підписано головою Луганської міської ради С.І.Кравченко.

Відповідачем у справі даний проект договору отриманий не був.

Оцінивши доводи сторін та обставини справи у їх сукупності, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню, з огляду на наступне.

Так, відповідно до ст. 2 Закону України "Про оренду землі" відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Статтею 116 ЗК України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.

Відповідно до ст.16 Закону України „Про оренду землі” та ст. 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону (ст.126 ЗК України).

Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації (ст.125 ЗК України).

Частиною 1 ст. 206 ЗК України передбачено, що використання землі в Україні є платним, а відповідно до ч. 3 ст.2 Закону України „Про плату за землю” за земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.

У відповідності до ст. 21 Закону України № 1211 /в редакції Закону від 03.06.08/ орендна плата за землю -це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою; розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди; річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою для інших категорій земель -трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю".

Статтею 14 Закону України „Про систему оподаткування” передбачено, що плата (податок) за землю належить до загальнодержавних податків і зборів (обов'язкові платежі).

Статтями 13, 14, 19 Закону України „Про плату за землю” визначено в якості підстав для нарахування земельного податку дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, договір оренди такої земельної ділянки. Платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за угодою сторін у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

З наведеного випливає, що розмір орендної плати, яку відповідач має сплачувати за договором оренди земельної ділянки, безпосередньо залежить від грошової оцінки земельної ділянки.

Згідно ст. 5 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.

Відповідно до ст. 7 Закону України "Про плату за землю" ставки земельного податку з земель, грошову оцінку яких встановлено, визначається у розмірі одного відсотка від їх грошової оцінки.

Як вбачається зі змісту наявного у справі проекту договору (арк. справи 10-12) він не містить нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка передається в оренду (п. 4 проекту), а також суми річної орендної плати (п. 8 проекту).

Позивач посилається на відсутність у нього даних про нормативну грошову оцінку та просить витребувати їх від Управління Держкомзему у Луганській області за письмовим клопотанням, яке судом залишається без задоволення, оскільки вказані відомості мали бути з'ясовані позивачем у ході проведення переддоговірної роботи та належного оформлення проекту договору, який є підставою позову у справі.

Таким чином суд погоджується з доводами відповідача про відсутність у договорі суттєвої умови розміру орендної плати, необхідної для його укладання, оскільки ст. 15 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що істотними умовами договору оренди землі є, зокрема, об'єкт оренди, строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату тощо. Законодавцем за даною нормою закону передбачено, що відсутність у договорі оренди землі однієї з істотних умов, передбачених цією статтею, є підставою для відмови в державній реєстрації договору оренди, а також для визнання договору недійсним відповідно до закону.

За вказаних обставин у задоволенні позову слід відмовити з віднесенням судових витрат на позивача у відповідності до ст. 49 ГПК України.

Щодо припинення провадження у справі за клопотанням відповідача, то такі підстави відсутні.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 44, 49, 82, 84, 85 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні позову Луганської міської ради до ТОВ "Восток Інвест Груп" про зобов'язання укласти договір оренди землі відмовити.

2. Судові витрати покласти на позивача.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Дата підписання повного рішення -23.05.11.

Суддя Н.М.Зюбанова