91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32
20.05.11 Справа № 01-10/27-102/2011.
Суддя Лазненко Л.Л., розглянувши матеріали за позовом
Краснолуцької міської ради, м.Красний Луч Луганської області
до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, с. Запоріжжя м. Красний Луч Луганської області
про розірвання договору оренди земельної ділянки та стягнення заборгованості з орендної плати за землю у сумі 289 грн. 47 коп.
Позивачем заявлено вимоги про розірвання договору оренди земельної ділянки та стягнення заборгованості з орендної плати за землю у сумі 278 грн. 24 коп. і пені у сумі 11 грн. 23 коп.
В мотивувальній частині позовної заяви позивач зазначив, що він звільнений від сплати державного мита на підставі п.11 ст.4 Декрету Кабінету Міністрів України „Про державне мито” від 21.01.1993 №7-93.
Згідно підпункту „а” п.2 ст.3 Декрету Кабінету Міністрів України „Про державне мито” розмір державного мита із заяв майнового характеру складає 1% ціни позову, але не менше 6 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (102 грн. 00 коп.) і не більше 1500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (25500 грн. 00 коп.), а згідно підпункту „в” п.2 ст.3 цього Декрету із позовних заяв у спорах, що виникають під час укладення, зміни або розірвання господарських договорів розмір державного мата складає 5 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (85 грн. 00 коп.).
Пунктом 11 ст.4 Декрету Кабінету Міністрів України „Про державне мито” передбачено, що пільги щодо сплати державного мита мають органи місцевого та регіонального самоврядування - за позовами до суду або господарського суду про визнання недійсними актів інших органів місцевого та регіонального самоврядування, місцевих державних адміністрацій, підприємств, об'єднань, організацій і установ, які ущемлюють їх повноваження; органи місцевого та регіонального самоврядування - за позовами до суду або господарського суду про стягнення з підприємства, об'єднання, організації, установи і громадян збитків, завданих інтересам населення, місцевому господарству, навколишньому середовищу їхніми рішеннями, діями або бездіяльністю, а також у результаті невиконання рішень органів місцевого та регіонального самоврядування; органи місцевого та регіонального самоврядування - за позовами до суду або господарського суду про припинення права власності на земельну ділянку або у зв'язку з невиконанням умов договорів оренди орендарями земельних ділянок державної та комунальної власності .
Таким чином, у вказаному пункті Декрету передбачено вичерпний перелік випадків звільнення органів місцевого самоврядування від сплати державного мита.
З такого вбачається, що Краснолуцька міська рада за позовною вимогою про стягнення заборгованості з орендної плати за землю у сумі 278 грн. 24 коп. і пені у сумі 11 грн. 23 коп. дійсно звільнена від сплати державного мита.
Що стосується вимоги про розірвання договору оренди земельної ділянки, то за даною позовною вимогою Краснолуцька міська рада повинна сплачувати державне мито та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у загальному порядку.
Господарським процесуальним кодексом України не надано суду право звільняти сторін від сплати державного мита та витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Відповідно до п.4 ч.1 ст.63 Господарського процесуального кодексу України суд повертає позовну заяву і додані до неї документи без розгляду, якщо не подано доказів сплати державного мита у встановлених порядку та розмірі.
Крім того відповідно до п.6 ст.63 Господарського процесуального кодексу України суд повертає позовну заяву і додані до неї документи без розгляду, якщо не подано доказів надсилання відповідачеві копії позовної заяви і доданих до неї документів
Позивачем - Краснолуцькою міською радою, не надано до позовної заяви доказів надіслання її копії на адресу відповідача - Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, с. Запоріжжя м. Красний Луч Луганської області, що також є підставою для повернення позовної заяви без розгляду.
Керуючись п.4, п.6 ч.1 ст.63, ст.86 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд Луганської області, -
1. Повернути позовну заяву та додані до неї документи заявнику без розгляду.
2. Повернення позовної заяви не перешкоджає повторному зверненню з вимогою до господарського суду в загальному порядку після усунення допущених порушень.
Додаток (тільки заявнику) : на “ 10 ” аркушах.
Суддя Л.Л. Лазненко