Справа № 2018/2-а-164/11
"28" лютого 2011 р. . Київський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого -судді - Сенаторова В.М.,
при секретарі - Русановій Н.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України у Київському районі м. Харкова про визнання відмови незаконною та зобов'язання вчинити певні дії, -
19.11.2011 року до Київського районного суду м. Харкова надійшла позовна заява ОСОБА_1, в якій вона просить: 1) зобов'язати Управління пенсійного фонду України у Київському районі м. Харкова здійснити перерахунок пенсії гр. ОСОБА_1 з урахуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення»враховується для обчислення пенсії за 2009 рік, в розмірі -1650,43 грн. з 01.10.2010 р.
Позовні вимоги позивач обґрунтовувала наступним.
Відповідач виплачує їй пенсію за віком. Після призначення пенсії та до теперішнього часу позивачка продовжує працювати, тому згідно зі ст.ст. 40, 45 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” набула права на перерахунок пенсії. Управлінням Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова здійснено перерахунок пенсії, проте її розмір встановлено неправильно, оскільки при перерахунку пенсії було застосовано показник заробітної плати в середньому на одну особу по Україні за 2007 рік, а не за 2009 рік. Оскільки показник заробітної плати в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік є меншим ніж показник за 2009 рік, позивачка вважає, що діями відповідача порушуються її права, оскільки розмір пенсії в такому випадку зменшується.
Представник Управління пенсійного фонду України у Київському районі м. Харкова в судове засідання не з'явився, направив заперечення відповідно до яких позовні вимоги ОСОБА_1 не визнає та просить розглянути справу за відсутності представника відповідача. Своїх запереченнях відповідач вказав наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова.
Позивач звернувсь до управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова з заявою про перерахунок пенсії у відповідності до ч.4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.03 №1058-ІУ як такий, що продовжував - працювати після призначення пенсії.
Управлінням Пенсійного фонду України Київському районі м. Харкова при здійсненні перерахунку пенсії позивачу був застосований показник середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховуєтьс і для обчислення пенсії за 2007 рік -1197,91грн.
Таке застосування обґрунтовується наступним:
Частиною четвертою статті 42 Закону України "Про загатьнообов'язкове державне пенсійне страхування" (зі змінами, внесеними Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України") було передбачено проведення перерахунків пенсій з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, що визначався згідно статті 40 Закону.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. зміни, що були внесені до статей 40, 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині визначення зазначеного вище показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій були визнані неконституційними, а рішення щодо відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції не приймалось.
У зв'язку з цим, перерахунки пенсій проводилисі відповідно до підпункту третього пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 N 530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян".
До законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсій у 2009 році відповідно до підпункту третього пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 N 530 проводяться із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197,91грн.).
Враховуючи те, що механізм реалізації положень 40, 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" відсутній, Пенсійний фонд України звертався за роз'ясненням до Міністерства праці та соціальної політики України.
Листом від 11.03.09 №20/0/18-09/039 Міністерство праці та соціальної політики України роз'яснює, що до законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсій у 2009 році відповідно до підпункту третього пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 N 530 проводяться із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в се^ едньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка иідпсвідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197,91 грн.).
Виходячи з вищевикладеного управлінням Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова були вчинені всі дії щодо призначення пенсії згідно діючого законодавства тобто, визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова немає законних підстав.
Оцінивши повідомлені позивачем обставини, вивчивши письмові матеріали справи, суд задовольняє позовні вимоги ОСОБА_1 з наступних підстав.
З матеріалів справи та наявних в ній доказів, судом встановлено наступне.
Як встановлено в судовому засіданні позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова та отримує пенсію за віком.
Після призначення пенсії позивачка продовжувала працювати.
01.10.2010 р. ОСОБА_1 звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії у відповідності до ч.4 ст. 42 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статі 40 цього Закону.
Відповідно до підпункту 3 пункту 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 р. № 530 „Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”, у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якого була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за період страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Згідно підпункту 2 пункту 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 р. № 530 „Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” для обчислення пенсії відповідно до ч.2 ст. 40 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” використовується середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до зазначеного Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.
Тому перерахунок пенсії позивачці на підставі поданих нею документів та заяви з 01.10.2010 р. слід проводити із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2009 рік, який становить 1650,43 грн.
Дії Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Харкова, яке проводило перерахунок пенсії позивачки за її заявою в жовтні 2010 року із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197 грн. 91 коп.) - є неправомірними.
Приймаючи до уваги викладене, суд вважає, що позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 10, 11, 183-2 КАС України, ст.ст. 40, 42 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, Постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 р. № 530 „Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Харкова з 01 жовтня 2010 року здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №530 від 28.05.2008 року на підставі наданих ОСОБА_1 документів із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2009 рік.
Зобов'язати Управління пенсійного фонду України у Київському районі м. Харкова здійснити виплату різниці пенсії ОСОБА_1, що утворилася внаслідок її перерахунку з 01.10.2010 р.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня отримання сторонами копії цієї постанови.
СУДДЯ -