Постанова від 27.04.2011 по справі 7355/10/2170

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 квітня 2011 р. Справа № 2-а-7355/10/2170

Херсонський окружний адміністративний суд

у складі: головуючої судді: Хом'якової В.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом

Прокурора Бериславського району Херсонської області в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Бериславському районі Херсонської області до Відкритого акціонерного товариства "Бериславський сирзавод" про стягнення заборгованості,

встановив:

Прокурор Бериславського району звернувся до адміністративного суду в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Бериславському районі з позовом, в якому просить стягнути з відкритого акціонерного товариства "Бериславський сирзавод" заборгованість по оренді землі в сумі 6555грн. 50коп., по податку з доходів фізичних осіб в сумі 24000грн. та пеню за прострочку сплати податку в розмірі 654 грн. 88 коп., по збору за забруднення навколишнього природного середовища в розмірі 461 грн. 35 коп. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що заборгованість товариства виявлена з поданої до податкової інспекції декларації по орендній платі за земельні ділянки на 2010 рік, згідно проведеної перевірки правильності обчислення, повноти і своєчасності сплати до бюджету податку з доходів фізичних осіб за період з 01.08.07 по 30.06.09. Товариство частково сплачує борг по збору за забруднення навколишнього природного середовища, але станом на 19.07.10 у товариства існує недоїмка, яка підлягає стягненню до бюджету. В добровільному порядку суми заборгованості не сплачуються.

Прокурор та представник ДПІ надали суду заяви з проханням розглянути справу у порядку письмового провадження.

Відповідач заперечень на позов або заяву про визнання позову не надав, явку свого представника у судове засідання не забезпечив, про причини неявки суд не повідомив, про час та місце слухання справи повідомлений належним чином.

Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Таким чином, суд приходить до висновку про можливість розгляду справи в порядку письмового провадження.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд встановив: відкрите акціонерне товариство "Бериславський сирзавод", зареєстрований юридичною особою 03.04.1996 рішенням Бериславської райдержадміністрації, код 00447497, вид діяльності "перероблення молока та виробництво сиру", "інші види оптової торгівлі", "роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах з перевагою продовольчого асортименту".

Відповідно до ст.ст. 1, 2, 15, 27 Закону України "Про плату за землю" від 03.07.1992 та ст. 288 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI власники та користувачі земельних ділянок повинні сплачувати земельний податок або орендну плату. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Контроль за правильністю обчислення та справляння таких платежів здійснюється органами державної податкової служби. У разі придбання земельної ділянки на підставі цивільно-правової угоди розмір податку розраховується від суми, що дорівнює грошовій оцінці землі, але в будь-якому разі сума, від якої розраховується розмір податку, не може бути меншою ціни земельної ділянки, що зазначена в угоді. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди земельної ділянки. Сплата по земельному податку здійснювалась відповідачем несвоєчасно та не в повному обсязі. Пункт 290.1 ст. 290 Податкового кодексу України передбачає, що плата за землю зараховується до відповідних місцевих бюджетів у порядку, визначеному Бюджетним кодексом України для плати за землю.

Згідно наданих суду відомостей із договору оренди землі, вбачається, що ВАТ "Бериславський сирзавод" має у користуванні на підставі договору оренди землі від 01.12.2006, земельну ділянку, орендовану у Бериславської сільської ради, розмір орендної плати за місяць якої складає 39332,80грн., що також визначено товариством у поданій до ДПІ податковій декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2010 року. Відповідно до наданих прокурором карток з особового рахунку платника податку, вбачається, що товариство "Бериславський сирзавод" у зв'язку з частковим погашенням боргу станом на 31.12.10 має заборгованість по оренді землі за 2010 рік в сумі 6555 грн. 50 коп., що підлягає стягненню до місцевого бюджету в повному обсязі.

Підпунктом ст. 8 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" (діючого в період виникнення заборгованості), та ст. 168 Податкового кодексу України встановлено порядок нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку до бюджету. Податок підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Якщо оподатковуваний дохід нараховується, але не виплачується платнику податку особою, що його нараховує, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду. Протягом місячного податкового періоду (20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця) податковий борг ВАТ "Бериславський сирзавод" не сплачено.

Проведеною перевіркою ДПІ у Бериславському районі правильності обчислення, повноти і своєчасності сплати до бюджету податку з доходів фізичних осіб за період з 01.08.07 по 30.06.09, виявлено порушення товариством "Бериславський сирзавод" пп. 4.2.1 п.4.2 ст. 4, пп. 8.1.1 п. 8.1 ст. 8, п. 19.2 ст. 19 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб". Оскільки згідно ч. 5.1 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (чинного на той момент) податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації, то, відповідно до ч. 5.4 ст. 5 цього ж Закону, узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків. ДПІ у Бериславському районі було направлено боржнику податкове повідомлення-рішення № 0003801700/2 від 04.02.10. Товариство провело часткову сплату в сумі 11111грн., в тому числі пеня 306грн. 14коп. У зв'язку з чим недоїмка склала 24000грн. та пеня за прострочку сплати боргу в розмірі 654грн.88 коп. ДПІ було надіслано товариству першу податкову вимогу № 1/27 від 24.02.10 на суму 4804грн. 86 коп. та другу податкову вимогу №2/39 від 30.03.10 на суму 2716,96грн., але до погашення повної суми заборгованості це не призвело. До суду доказів перерахування до бюджету сум податку з доходів фізичних осіб не надано, тому заборгованість з податку з доходів фізичних осіб в сумі 24000грн. та пеня за прострочку сплати боргу в розмірі 654грн.88 коп., що також підтверджується наданою прокурором карткою особового рахунку платника, підлягає стягненню в повному обсязі.

Відповідно ст. 44 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" збір за забруднення навколишнього природного середовища встановлюється на основі фактичних обсягів викидів, лімітів скидів забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище і розміщення відходів, утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені) (обчислюється пропорційно обсягу та активності радіоактивних відходів, а також для експлуатуючої організації ядерних установок атомних електростанцій - на основі показників виробництва електричної енергії за певний період, для інших суб'єктів діяльності у сфері використання ядерної енергії, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, - пропорційно активності радіоактивних матеріалів, та стягується одночасно з їх придбанням) та тимчасове зберігання радіоактивних відходів їх виробниками (обчислюється пропорційно терміну зберігання радіоактивних відходів понад встановлений строк з урахуванням їх обсягу та активності). Порядок встановлення нормативів збору і стягнення зборів за забруднення навколишнього природного середовища визначається Кабінетом Міністрів України. Згідно з п.15 Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 березня 1999 р. № 303 (далі - Порядок) контроль за своєчасністю та повнотою сплати збору здійснюється органами державної податкової служби, які згідно з планом перевірок залучають за попереднім погодженням працівників органу виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим та спеціальних підрозділів Мінприроди для перевірки правильності визначення платниками збору фактичних обсягів викидів стаціонарними джерелами забруднення, скидів та розміщення відходів. Контроль за своєчасністю та повнотою сплати збору, що справляється за утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені) та тимчасове зберігання радіоактивних відходів їх виробниками, здійснюється органами державної податкової служби за результатами документальних перевірок.

Згідно Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища визначено єдині на території України правила встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища, а також його стягнення. Збір за забруднення навколишнього природного середовища справляється за: викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними та пересувними джерелами забруднення; скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти; розміщення відходів; утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені); тимчасове зберігання радіоактивних відходів їх виробниками.

Платники збору складають податкові розрахунки за формою, затвердженою центральним органом державної податкової служби, і подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до органів державної податкової служби та протягом 10 календарних днів, наступних за останнім днем граничного терміну подання розрахунку сплачують збір за місцем податкової реєстрації.

ВАТ "Бериславський сирзавод" подано до Бериславського ДПІ податковий розрахунок збору за забруднення навколишнього природного середовища (1) за 2010 рік, з якого вбачається, що платником боргу самостійно нараховано плату за забруднення навколишнього природного середовища в сумі 1999 грн. 82 коп., борг за попередній період склав 47 коп., за 2010 рік сплачено 1538 грн. Згідно наданої картки особового рахунку станом на 31.12.10 розмір боргу становить 461 грн. 35 коп., що підлягає стягненню в повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав. Відповідно до статті 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Таким чином, виходячи з системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи прокурора є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню. Судові витрати по справі відсутні.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 128, 158 - 163, 167 КАС України, суд -

постановив:

Позов прокурора Бериславського району Херсонської області задовольнити.

Стягнути з відкритого акціонерного товариства "Бериславський сирзавод" (74300, вул. Херсонська, 215, м. Берислав, Херсонська область, код ЄДРПОУ 00447497) до бюджету за рахунок активів заборгованість:

- по оренді землі в сумі 6 555 (шість тисяч п'ятсот п'ятдесят п'ять) грн. 50 коп. на р/р 33211812700040, банк одержувача ГУДКУ м. Херсон, МФО 852010, одержувач УДК у Бериславському районі, код 24103704;

- по податку з доходів фізичних осіб в сумі 24 000 (двадцять чотири тисячі) грн. та пеню за прострочення сплати боргу в сумі 654 грн. (шістсот п'ятдесят чотири) грн. 88 коп. на р/р 33212800700039, банк одержувача ГУДКУ м. Херсон, МФО 852010, одержувач УДК у Бериславському районі, код 24103704;

- по платі за забруднення навколишнього природного середовища в сумі 461 грн. (чотириста шістдесят одну)грн. 35 коп. на р/р 33113329700040, банк одержувача ГУДКУ м. Херсон, МФО 852010, одержувач УДК у Бериславському районі, код 24103704.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Хом'якова В.В.

кат. 8.1.5