73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
"22" квітня 2011 р.
14 год. 40 хв.Справа № 2а-1445/11/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Попова В.Ф.,
при секретарі: Грицай Л.В.,
за участю:
представника позивача - ОСОБА_1,
пркдставника відповідача - Міськів М. О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
фізичної особи-підприємця ОСОБА_3
до державної податкової інспекції у м. Херсоні
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення,
встановив:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_3 (далі - ФОП ОСОБА_3, позивач) звернувся до суду з позовом до державної податкової інспекції у м. Херсоні (далі - ДПІ, відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 28 лютого 2011 р. № 0001332307 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 5 985,50 грн.
В судовому засіданні представник позивача пояснив, що податковою інспекцією було проведено перевірку ФОП ОСОБА_3, складено акт та прийнято рішення про застосування штрафних санкцій. Перевіркою встановлено порушення суб'єктом господарювання п. 12 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (далі - Закон № 265/95-ВР), а саме реалізація товарів, які обліковані з порушенням встановленого порядку за місцем їх реалізації (або не обліковані взагалі), на товари, зазначені в додатку до акту, відсутні первинні документи. Не погоджуючись з висновками акту перевірки, ФОП ОСОБА_3 надав свої заперечення до ДПІ у м. Херсоні, але висновки акту було залишено без змін. Позивач вважає, що він не зобов'язаний вести облік товарів, як того вимагає податковий орган. В даному разі, облік ведеться з урахуванням особливостей, встановлених для суб'єктів малого підприємництва. Позивачем застосовується спрощена система оподаткування, він веде книгу обліку доходів та витрат, здійснювати ж облік товарних запасів він, як фізична особа-підприємець, не зобов'язаний.
Представник відповідача проти позову заперечувала, вважає, що суб'єктом господарювання фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3 було порушено порядок ведення обліку товарно-матеріальних цінностей за місцем їх реалізації (зберігання), а тому штрафні санкції застосовано правомірно. Просила відмовити в задоволені позову.
Заслухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
ОСОБА_3 зареєстрований як фізична особа-підприємець виконавчим комітетом Херсонської міської ради 27 вересня 2002 р.
Судом встановлено, що 11 лютого 2011 р. податковим органом проведено фактичну перевірку господарської одиниці платника податків ФОП ОСОБА_3 - відділу продовольчих товарів магазину, який розташований за адресою: АДРЕСА_1, про що складено акт № 43/21/22/23/2655708539/86.
За даними акту перевірки податковим органом встановлено реалізацію товарів, які обліковані із порушеннями встановленого порядку обліку товарів за місцем їх реалізації (або не обліковані взагалі) - на товари, зазначені в додатку до акту перевірки, відсутні первинні документи, на підставі яких ведеться облік товарів; облік товарів у книзі обліку згідно первинних документів не ведеться, відповідні записи у книзі обліку відсутні. Тим самим, вважає ДПІ, приватним підприємцем порушено п. 12 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".
На підставі акту перевірки, підпункту 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 Податкового кодексу України та згідно зі ст. 20 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" податковим органом прийнято податкове повідомлення-рішення від 28 лютого 2011 р. № 0001332307 про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій в сумі 5 985,50 грн.
На думку суду, висновки акту перевірки суперечать вимогам законодавства.
Відповідно до свідоцтва про сплату єдиного податку від 01.01.2011 р. № НОМЕР_1 ФОП ОСОБА_3 застосовує спрощену систему оподаткування та веде Книгу обліку доходів і витрат.
Пунктом 12 ст. 3 Закону № 265/95-ВР передбачено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).
Статтею 6 Закону України № 265/95-ВР визначено, що облік товарних запасів фізичною особою - суб'єктом підприємницької діяльності ведеться у порядку, визначеному чинним законодавством, а юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) - у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку. Облік ведеться з урахуванням особливостей, встановлених для суб'єктів малого підприємництва. Обов'язок із ведення обліку товарних запасів не застосовується до осіб, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку придбаних або проданих товарів.
Порядок застосування спрощеної системи оподаткування врегульовано Указом Президента України від 3 липня 1998 року за № 727/98 "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" (далі - Указ № 727/98). Відповідно до пункту 4 Указу, спрощена система оподаткування, обліку та звітності для суб'єктів малого підприємництва може застосовуватися поряд з діючою системою оподаткування, обліку та звітності, передбаченою законодавством, на вибір суб'єкта малого підприємництва. Форма книги обліку доходів та витрат, що підлягають оподаткуванню відповідно до цього Указу, і порядок її ведення суб'єктами малого підприємництва, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, встановлюються Державною податковою адміністрацією України.
Відповідно до пунктів 1 та 5 Порядку ведення книги обліку доходів і витрат, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 р. № 1269 Книга обліку доходів і витрат ведеться суб'єктами підприємницької діяльності - фізичними особами, оподаткування доходів яких здійснюється згідно із законодавством з питань оподаткування суб'єктів малого підприємництва (у тому числі шляхом отримання свідоцтва про сплату єдиного податку). При цьому до Книги заносяться такі відомості: порядковий номер запису; дата здійснення операції, пов'язаної з проведенням витрат і/або отриманим доходом; суми витрат за фактом їх здійснення, в тому числі заробітна плата найманого працівника; сума вартості товарів, отриманих для їх продажу (надання послуг); сума виручки від продажу товарів (надання послуг) - з підсумком за день.
Пунктом 8 Порядку видачі Свідоцтва про сплату єдиного податку, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 29 жовтня 1999 року № 599, встановлено, що для визначення результатів власної підприємницької діяльності на підставі хронологічного відображення здійснених господарських і фінансових операцій платник єдиного податку веде Книгу обліку доходів і витрат згідно з додатком № 10 до Інструкції про прибутковий податок із громадян, затвердженої наказом Головної державної податкової інспекції України від 21 квітня 1993 року за № 12 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 09.06.93 за N 64. При цьому обов'язковому заповненню підлягають лише графи "період обліку", "витрати на виробництво продукції", "сума виручки (доходу)", "чистий доход".
Таким чином, порядок ведення книги обліку доходів та витрат суб'єктами підприємницької діяльності - фізичними особами, які застосовують загальну та спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, має суттєві відмінності.
Фізична особа-підприємець, яка перебуває на загальній системі, веде облік товарних запасів в розрізі їх найменувань, кількості, вартісних показників.
Для суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи, яка застосовує спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, відповідно до Указу № 727/98, вирішальним є розмір отриманого доходу та кількість осіб, які перебувають з ним у трудових відносинах. Така фізична особа-підприємець веде облік товарних запасів у порядку, визначеному чинним законодавством, з урахуванням особливостей, встановлених для суб'єктів малого підприємництва, а також того, що обов'язок із ведення обліку товарних запасів не застосовується до осіб, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку придбаних або проданих товарів, тобто лише шляхом ведення книги ф. № 10 для обліку доходів і витрат підприємця. Інших суб'єктів господарювання, які б мали право на такий порядок документування своєї підприємницької діяльності не існує.
Тому суд вважає, що податковий орган не вправі встановлювати додаткові обмеження та вимоги для таких суб'єктів підприємницької діяльності, у тому числі, вимагати ведення належного обліку товарних запасів. Книга ф. № 10, яку веде ФОП ОСОБА_3, передбачена виключно для обліку доходів і витрат підприємця, а не для обліку товарів.
Відповідно до положень ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення покладається на відповідача, якщо він заперечує проти позову.
В порушення ч. 2 ст. 71 КАС України ДПІ у м. Херсоні як суб'єкт владних повноважень не довела порушення позивачем ведення обліку товарних запасів та правомірності рішення про застосування штрафних санкцій.
За таких обставин суд вважає протиправним податкове повідомлення-рішення від 28 лютого 2011 р. № 0001332307, а позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8, 9, 12, 19, 122, 158, 167 КАС України, суд, -
постановив:
Позовні вимоги фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до державної податкової інспекції у м. Херсоні задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення державної податкової інспекції у м. Херсоні про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 28.02.2011 р. № 0001332307.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 27 квітня 2011 р.
Суддя Попов В.Ф.
кат. 9.2.1