73000, м. Херсон, вул. Горького, 18
04.05.2011 Справа № 5024/636/2011
Господарський суд Херсонської області у складі судді Александрової Л.І. при секретарі Валігурському Г.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Державної екологічної інспекції в Херсонській області
до Мирненського комунального підприємства "Селена"
про стягнення 127419 грн. 53 коп.
за участю представників:
позивача: ОСОБА_1 - юрисконсульт, дов. № 098/706-500/11 від 06.04.11 р.
відповідача: ОСОБА_2 - контролер, дов. № 131 від 27.04.11 р.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення після закінчення розгляду справи.
Державна екологічна інспекція в Херсонській області звернулась з позовом, яким просить стягнути з Мирненського комунального підприємства "Селена" (відповідач) 127419 грн. 53 коп. шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, посилаючись на те, що відповідачем в період з 24.08.2009 року по 31.01.2010 року самовільно, без дозволу на здійснення спеціального водокористування забрано 20469 м3 підземної води, чим порушено вимоги водного законодавства.
Відповідач позовні вимоги визнає. При цьому просить розстрочити виконання рішення суду на 10 років.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін,
Відповідно до частин 1, 3 статті 38 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" використання природних ресурсів в Україні здійснюється в порядку загального і спеціального використання природних ресурсів. В порядку спеціального використання природних ресурсів громадянам, підприємствам, установам і організаціям надаються у володіння, користування або оренду природні ресурси на підставі спеціальних дозволів, зареєстрованих у встановленому порядку, за плату для здійснення виробничої та іншої діяльності, а у випадках, передбачених законодавством України - на пільгових умовах.
Згідно з вимогами пунктів 1, 9 ст. 44, ст. 49 Водного Кодексу України водокористувачі зобов'язані економно використовувати водні ресурси, дбати про їх відновлення, поліпшення якості та здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу на спецводокористування, який оформляється державними органами охорони навколишнього природного середовища.
Видача дозволу на спецводокористування здійснюється за клопотанням водокористувача з обґрунтуванням потреби у воді, погодженим з відповідними органами. У дозволі визначаються ліміти забору води та скидання забруднюючих речовин.
Матеріалами справи підтверджується, що відповідач надає послуги населенню по водопостачанню та водовідведенню.
На виконання приписів статті 20 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища в Херсонській області Костецьким А.Н., помічником прокурора Мельниченком В.О. в присутності директора Мирненського комунального підприємства "Селена" Лановенького В.А. здійснена перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства відповідачем. За результатами цієї перевірки складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства №04-11/43 від 09.02.2010 року.
Вищезазначеним актом від 09.02.2010 року встановлено, що відповідач в період з 24.08.2009 року по 31.01.2010 року не мав дозволу на спецводокористування, однак використовував воду із підземних джерел та здійснював водопостачання.
Зазначений акт підписаний державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища в Херсонській області та директором Мирненського КП "Селена" без зауважень.
Довідкою, яка підписана директором Мирненського КП "Селена", підтверджується, що в період з 24.08.2009 року по 31.01.2010 року відповідачем використано 20469 м3 підземної води без дозволу на спецводокористування.
За період з 24.08.2009 року по 31.01.2010 року згідно з наданим позивачем розрахунком, виконаним на підставі пункту 9.1. Методики розрахунку розміру відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України 27.07.2009 року №389 яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 14.08.2009 року за №767/16783, підтверджується, що відповідач без дозволу на здійснення спецводокористування використав 20469 м3 підземної води, чим заподіяв державі шкоду в розмірі 127419 грн. 53 коп.
Відповідно до вимог статей 68, 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" та статей 110, 111 Водного Кодексу України водокористувачі зобов'язані відшкодувати шкоду, спричинену внаслідок порушення вимог водного законодавства щодо спеціального водокористування.
В засідання суду відповідачем не надано доказів існування дозволу на спецводокористування в період за який нараховано шкоду, або перерахування суми позову.
З урахуванням викладеного позовні вимоги підлягають задоволенню в повному розмірі.
Згідно з частиною 3 статті 32 Водного Кодексу України шкода підлягає стягненню з відповідача до державного фонду охорони навколишнього природного середовища Мирненської селищної ради Каланчацького району Херсонської області.
Державне мито та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу відповідно до ст. 49 ГПК України відносяться на відповідача.
Крім того, у відповідності до приписів ст. 121 ГПК України господарський суд, який видав виконавчий документ може за заявою сторони відстрочити виконання судового рішення за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим. При цьому, відповідно до вказаної норми ГПК України, застосування такого заходу можливе лише у виняткових випадках, залежно від обставин справи.
Згідно п.2 Роз'яснення Вищого арбітражного суду України від 12.09.1996р. №02-5/333 "Про деякі питання практики застосування статті 121 Господарського процесуального кодексу України" вирішуючи питання про відстрочку чи розстрочку виконання рішення, зміну способу і порядку виконання рішення, господарський суд повинен враховувати матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини відповідача у виникненні спору, наявність інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини справи.
Таким чином, вирішуючи питання про розстрочку виконання судового рішення, господарський суд повинен враховувати можливі негативні наслідки як для боржника так і для стягувача у разі прийняття рішення про відстрочення виконання судового акту та не допустити їх настання.
Як вбачається з довідки №129020 з ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відповідач є комунальним підприємством, видами діяльності якого є, зокрема, збирання, очищення та розподілення води.
Отже, враховуючи те, що відповідач є комунальним підприємством, який отримує кошти за надані ним послуги з водокористування з населення та беручи до уваги фінансовий звіт суб'єкта малого підприємництва, довідку №20/18 з яких вбачається, що дебіторська заборгованість населення за спожиті комунальні послуги у сумі 13029 грн. 79 коп., суд дійшов висновку щодо наявності в даному випадку, виняткових обставин, що ускладнюють виконання рішення суду.
Крім того, позивач не заперечує проти надання відповідачу розстрочки виконання рішення.
Отже, в даному випадку, у разі ненадання відстрочки виконання судового рішення, негативні наслідки для комунального підприємства, яке забезпечує соціально важливу функцію водопостачання, можуть мати незворотній характер, в той час як негативні наслідки розстрочення сплати відповідачем шкоди, самим позивачем визнаються значно меншими.
З огляду на викладене, суд задовольняє клопотання відповідача про розстрочку виконання рішення по даній справі частково, шляхом надання розстрочки на п'ять років.
На підставі ст. 1166 ЦК України, ст.ст. 68, 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст.ст. 110, 111 Водного Кодексу України, та керуючись ст.ст. 44, 49, п. 6 ст. 83, ст.ст. 82-85 ГПК України суд,
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Мирненського комунального підприємства "Селена" (вул. Шевченка, 33А, с.м.т. Мирне, Каланчацький район Херсонської області, ідентифікаційний код 35149235):
а) на користь держави в особі Державної екологічної інспекції в Херсонській області м. Херсон провулок Козацький №10 та перерахувати до державного фонду охорони навколишнього природного середовища на р/р №33115331700188 Мирненської селищної ради Каланчацького району Херсонської області у ВДК Каланчацького району Херсонської області, МФО 852010, код ЄДРПОУ 24103779, код ККД 24062100 - 127419 грн. 53 коп. шкоди, шляхом стягнення з травня 2011 року по квітень 2016 року щомісячно по 2123 грн. 66 коп.;
б) в доход державного бюджету - одержувач управління Державного казначейства у м. Херсоні р/р 31119095700002 в Головному управлінні Державного Казначейства по Херсонській області МФО 852010 код 24104230, код призначення платежу 22090200 символ звітності банку 095 - 1274 грн. 20 коп. витрат по сплаті державного мита;
в) в доход державного бюджету - на рахунок р/р 31218264700002 банк ГУ ДКУ в Херсонській області МФО 852010 код ЄДРПОУ 24104230 отримувач платежу УДК м. Херсона, призначення платежу код 22050003 символ звітності банку 264 - 236 грн. 00 коп. на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
3. Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя Л.І. Александрова
Дата підписання
рішення 06.05.2011 р.