"27" квітня 2011 р.Справа № 10/17-982-2011
за позовом Приватного підприємства «Сервісбуд»
до відповідача Управління обласної ради з майнових відносин
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Головне управління Державного казначейства України в Одеській області
про стягнення 829692,40 грн.
Суддя Смелянець Г.Є.
за участю представників сторін
від позивача: ОСОБА_1 за довіреністю від 15.02.2011р. №15-02/1
від відповідача: ОСОБА_2 за довіреністю від 01.02.2011р. №07
від третьої особи: ОСОБА_3 за довіреністю від 10.01.2011р. №15-04/5-145
Суть спору: ПП «Сервісбуд»звернулось до господарського суду Одеської області з позовом про стягнення з Управління обласної ради з майнових відносин основного боргу в сумі 829692,40 грн. за ремонтні роботи, що виконані позивачем на підставі укладеного з відповідачем договору підряду про закупівлю робіт з капітального ремонту будівлі Одеського театру ляльок, вул. Пастера,15 за державні кошти №26 від 05.10.2010р.
У відзиві на позов, який залучений до судом до справи 04.04.2011р., відповідач проти позову заперечує та просить суд відмовити позивачу у задоволені позову, з посиланням при цьому на те, що зобов'язань щодо оплати грошових коштів за договором підряду у відповідача не виникло, оскільки умовами п.4.1. договору підряду вставлено, що платіжні зобов'язання відповідача виникають при наявності та в межах відповідних бюджетних асигнувань, порядок їх виконання залежить від обсягів реального фінансування. На виконання умов цього договору сторонами підписані акти виконаних робіт і відповідачем подано заявку до Одеського головного фінансового управління про фінансування виконаних робіт з додаванням актів виконаних робіт, але за результатами розгляду відповідної заявки через відсутність бюджетних асигнувань фінансування виконаних робіт здійснено не було, а кошти на рахунок управління не поступили. Також в підтвердження своїх доводів щодо відсутності зобов'язань відповідач посилається на вимоги п.п.7,8 ст.2, ч.5.ст.51 Бюджетного кодексу України, який був чинний на момент виникнення спірних правовідносин та п.2.1. Порядку обліку зобов'язань розпорядників бюджетних коштів в органах Державного казначейства України, затвердженого наказом Державного казначейства України від 09.08.2004р. №136.
У письмових поясненнях від 26.04.2011р. №15-13/71, які залучені судом до справи 27.04.2011р., третя особа посилається на те, що платежі за рахунок бюджету здійснюються за умови реєстрації в органах Державного казначейства відповідних фінансових зобов'язань на підставі відповідних бюджетних асигнувань.
Відповідно до ст.85 ГПК України у судовому засіданні за участю представників сторін та третьої особи оголошено вступну та резолютивну частину рішення.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив:
За результатами проведення конкурсних торгів на закупівлю робіт з капітального ремонту будівлі Одеського театру ляльок, м. Одеса, вул. Пастера,15 між Управлінням обласної ради з майнових відносин (замовник, відповідач) і ПП «Сервісбуд»(генпідрядник, позивач) укладений договір підряду про закупівлю робіт з капітального ремонту будівлі Одеського театру ляльок, вул. Пастера,15 за державні кошти №26 від 05.10.2010р., згідно з яким, позивач зобов'язується виконати роботи, згідно з кошторисною документацією та умовами договору по об'єкту, а відповідач прийняти та оплатити такі роботи, зазначені в п.1.2. цього договору. Роботи, які здійснюватимуться за цим договором: «Капітальний ремонт будівлі Одеського театру ляльок, вул. Пастера, 15». Склад та обсяги робіт, виконання яких доручається позивачу, визначаються на підставі кошторисної документації, погодженої сторонами. Обсяги закупівлі робіт можуть бути зменшені залежно від реального фінансування видатків.
Відповідно до умов п.3.1., п.3.2. договору ціна договору становить 2 279 910,68 грн. у тому числі ПДВ та є визначеною на підставі пропозиції конкурсних торгів. Ціна цього договору може бути зменшена за взаємною згодою сторін у тому числі за умови зменшення обсягів закупівлі залежно від реального фінансування видатків та узгодженого зменшення сторонами цього договору ціни договору про закупівлю.
Згідно з умовами п.4.1. договору розрахунки проводяться за фактом виконаних робіт з урахуванням Загальних умов на підставі типових форм КБ-3, КБ-2в (розрахованих згідно з програмним комплексом АВК -5), підписаних представниками сторін за наявності коштів на рахунку відповідача. Позивач надає розрахунки загальновиробничих, адміністративних витрат, витрат за транспортні послуги, відрядження та інше. Оплата обладнання здійснюється на підставі акту передачі обладнання та накладних. Платіжні зобов'язання відповідача виникають при наявності та в межах відповідних бюджетних асигнувань. Порядок їх виконання залежить від обсягів реального фінансування.
Остаточний розрахунок за виконані роботи згідно з договором здійснюється після виконання робіт у повному обсязі та підписання акту приймання-передачі виконаних робіт (п.4.5. договору).
Згідно з умовами п.5.5. договору роботи повинні виконуватись відповідно до графіку виконання робіт (Додаток №1) та договірної ціни та локальних кошторисів (Додаток №2), графік фінансування (Додаток №3).
Згідно з умовами п.5.6. договору приймання виконаних підрядних робіт здійснюється відповідачем до 25 числа звітного місяця, а відповідно до умов п. 5.7. договору відповідач зобов'язаний не пізніше 5 робочих днів з дати одержання від позивача Акту КБ-2в та Довідки КБ-3 за звітний місяць, перевірити обсяг та якість виконаних робіт, та при відсутності заперечень, підписати вказані документи і передати їх позивачу, а за наявності таких заперечень відповідач зобов'язаний передати позивачу обґрунтоване заперечення від підписання проектів вказаних документів у письмовій формі.
Згідно з умовами п.6.1.1. договору відповідач зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі сплачувати виконані роботи, в порядку, передбаченому розділом 4 цього договору.
Цей договір набирає чинності з дня його підписання сторонами і діє до моменту його повного виконання (п.10.1. договору).
Додатком №1 до договору є календарний графік виконання робіт, згідно з яким виконання робіт завершується позивачем до 22.12.2010р. Додатком №2 до договору є договірна ціна та зведений кошторисний розрахунок вартості будівництва, згідно з якими загальна вартість робіт складає 2 280 013 грн. Додатком №3 до договору є Графік фінансування робіт, згідно з яким, у грудні 2010р. фінансуванню підлягає 829692,40 грн.
Також судом встановлено, що на виконання умов вищевказаного договору підряду позивач у листопаді-грудні 2010р. виконав ремонтні роботи театру ляльок на загальну суму 829692,40 грн., що підтверджується актом прийому виконаних будівельних робіт та довідкою про вартість виконаних будівельних робіт за листопад 2010р., згідно з якими вартість виконаних позивачем робіт у листопаді 2010р. становить 317 571,28 грн., а також актом прийому виконаних будівельних робіт за грудень 2010р. №1 на суму 145994,99 грн., актом прийому виконаних будівельних робіт за грудень 2010р. №2 на суму 68609,76 грн., актом прийому виконаних будівельних робіт за грудень 2010р. №3 на суму 297516,37 грн. та довідкою про вартість виконаних будівельних робіт за грудень 2010р., згідно з якими вартість виконаних позивачем робіт у грудні 2010р. становить 512121,12 грн.
Оскільки у грудні 2010р. виконані роботи відповідачем не оплачені, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Проаналізувавши наявні у справі докази та надавши їм правову оцінку, суд дійшов висновку про задоволення позову, виходячи з наступного:
Відповідно до п.1 ч.2 ст.11 ЦК України однією із підстав виникнення цивільних прав та обов'язків є договір, а в силу вимог ч.1 ст.629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ч.ч. 1,2 ст.837 ЦК України за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовник), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу. Договір підряду може укладатися на виготовлення, обробку, переробку, ремонт речі або на виконання іншої роботи з переданням її результатів замовникові.
Згідно з вимогами ч.ч.1,2 ст. 875 ЦК України За договором будівельного підряду підрядник зобов'язується збудувати і здати у встановлений строк об'єкт або виконати інші будівельні роботи відповідно до проектно-кошторисної документації, а замовник зобов'язується надати підрядникові будівельний майданчик (фронт робіт), передати затверджену проектно-кошторисну документацію, якщо цей обов'язок не покладається на підрядника, прийняти об'єкт або закінчені будівельні роботи та оплатити їх. Договір будівельного підряду укладається на проведення нового будівництва, капітального ремонту, реконструкції (технічного переоснащення) підприємств, будівель (зокрема житлових будинків), споруд, виконання монтажних, пусконалагоджувальних та інших робіт, нерозривно пов'язаних з місцезнаходженням об'єкта.
Відповідно до вимог ч.4 ст.879 ЦК України оплата робіт провадиться після прийняття замовником збудованого об'єкта (виконаних робіт), якщо інший порядок розрахунків не встановлений за погодженням сторін, а згідно з вимогами ч.4 ст.882 ЦК України передання робіт підрядником і прийняття їх замовником оформляється актом, підписаним обома сторонами. У разі відмови однієї із сторін від підписання акта про це вказується в акті і він підписується другою стороною.
Як вище встановлено господарським судом і не заперечується відповідачем у справі, на виконання умов договору підряду, який укладений між сторонами за результатами проведення конкурсних торгів на закупівлю робіт з капітального ремонту будівлі Одеського театру ляльок, м. Одеса, вул. Пастера,15, позивачем у листопаді -грудні 2010р. виконані ремонті роботи загальною вартістю 829 692,40 грн., що підтверджується відповідними актами приймання виконаних будівельних робіт (типова форма №КБ-2в) та довідками про вартість виконаних будівельних робіт (типова форма №КБ-3), які підписані відповідачем без жодних зауважень щодо вартості та якості виконаних робіт. При цьому жодних заперечень щодо вартості та якості виконаних позивачем робіт не надано відповідачем і під час розгляду даної справи у суді.
Відповідно до вимог ч.1 ст.525 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом, а в силу вимог ч.1 ст.526 ЦК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства. Аналогічні вимоги щодо виконання зобов'язань містяться і у ч.ч.1,7 ст.193 ГК України.
Між тим, господарським судом встановлено, що відповідачем не здійснено оплату виконаних позивачем робіт, які відповідно до графіку фінансування по об'єкту, підлягають оплаті у грудні 2010 року.
При цьому у п.14 Рішення Одеської обласної ради від 12.05.2010р. №1100-V «Про обласний бюджет Одеської області на 2010 рік»затверджений перелік об'єктів соціально-культурного призначення області, видатки на які у 2010 році здійснюються за рахунок коштів обласного бюджету розвитку на суму 50 445, 6 тис. грн. (Додаток №11). Додатком №11 до цього Рішення є Перелік об'єктів соціально-культурного призначення області, видатки на які у 2010 році здійснюються за рахунок коштів обласного бюджету розвитку, в якому встановлено, що кошторисна вартість капітального ремонту будівлі Одеського театру ляльок, вул. Пастера,15 становить 13120,0 тис.грн., разом видатки на поточний рік становлять 2335,0 тис. грн., а головним розпорядником коштів являється відповідач у справі. Рішенням Одеської обласної ради від 15.12.2010р. №29- VІ «Про внесення змін і доповнень до рішення обласної ради від 12.05.2010р. №1100-V «Про обласний бюджет Одеської області на 2010 рік»Додаток №11 до рішення викладений в новій редакції, а саме встановлено, що кошторисна вартість капітального ремонту будівлі Одеського театру ляльок, вул. Пастера,15 становить 24000,0 тис.грн., разом видатки на поточний рік становлять 2335,0 тис. грн., а головним розпорядником коштів являється відповідач у справі.
Відповідно до п.7, п.8, п.9 ч.1 ст.2 Бюджетного кодексу України, в редакції, що діяла на момент укладення між сторонами договору підряду, бюджетне асигнування - повноваження, надане розпоряднику бюджетних коштів відповідно до бюджетного призначення на взяття бюджетного зобов'язання та здійснення платежів з конкретною метою в процесі виконання бюджету; бюджетне зобов'язання - будь-яке здійснене відповідно до бюджетного асигнування розміщення замовлення, укладення договору, придбання товару, послуги чи здійснення інших аналогічних операцій протягом бюджетного періоду, згідно з якими необхідно здійснити платежі протягом цього ж періоду або у майбутньому; бюджетне призначення - повноваження, надане головному розпоряднику бюджетних коштів цим Кодексом, законом про Державний бюджет України або рішенням про місцевий бюджет, що має кількісні та часові обмеження та дозволяє надавати бюджетні асигнування.
Згідно з вимогами ч.5 ст.57 Бюджетного кодексу України розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та провадять видатки тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами.
Отже, посилання відповідача на те, що у зв'язку з відсутністю відповідних бюджетних асигнувань у відповідача не виникло зобов'язання щодо оплати виконаних позивачем робіт, не приймаються до уваги господарським судом.
Поряд з цим недоцільними є посилання відповідача на Порядок обліку зобов'язань розпорядників бюджетних коштів в органах Державного казначейства України, який затверджений наказом Державного казначейства України від 09.08.2004р. №136 та зареєстрований в Мінюсті України 30.08.2004р.за №19068/9667, як на підставу відмови від позову, оскільки в силу вимог цього Порядку саме відповідач, як розпорядник бюджетних коштів подає до органів державного казначейства відповідні Реєстри зобов'язань розпорядників, фінансових зобов'язань та інші документи для здійснення платежів, а також саме відповідач, як розпорядник бюджетних коштів несе відповідальність за взяті зобов'язання, їх зміст, правильність оформлення та достовірність інформації, уключеної до реєстрів, своєчасність реєстрації зобов'язань та фінансових зобов'язань.
З огляду на вищевикладене, господарський суд дійшов висновку про обґрунтованість і правомірність позовних вимог ПП «Сервісбуд», а отже і їх задоволення в повному обсязі.
Відповідно до ст.44, 49 ГПК України судові витрати позивача по сплаті державного мита та на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються на відповідача у справі.
Керуючись ст.ст. 44, 49, ст.ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
1.Позов Приватного підприємства «Сервісбуд»задовольнити.
2.Стягнути з Управління обласної ради з майнових відносин (65032, м. Одеса, просп. Шевченка, 4, код ЄДРПОУ 23212638, р/р 35426014001405 в ГУДКУ в Одеській області, м.Одеса, МФО 828011) на користь Приватного підприємства «Сервісбуд»(21034, м. Вінниця, вул. Пархоменко, 2а, код ЄДРПОУ 30362428, п/р 26003165897400 в АТ «Укрсиббанк», МФО 351005) основний борг в сумі 829692 (вісімсот двадцять дев'ять тисяч шістсот дев'яносто дві) грн. 40 коп., витрати по сплаті державного мита в сумі 8296 (вісім тисяч двісті дев'яносто шість) грн. 92 коп., витрати на ІТЗ судового процесу в сумі 236 (двісті тридцять шість) грн.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили в порядку ст. 85 Господарського процесуального кодексу України і може бути оскаржено у встановленому законом порядку.
Суддя Смелянець Г.Є.
Повне рішення складено 04 травня 2011 року.