Рішення від 20.04.2011 по справі 8/17/5022-348/2011

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"20" квітня 2011 р.

Справа № 8/17/5022-348/2011

Господарський суд Тернопільської області

у складі судді Гирили І.М. Розглянув матеріали справи

за позовом Відкритого акціонерного товариства "Тернопільобленерго", вул. Енергетична, 2, м. Тернопіль, 46000 в особі Козівського району електричних мереж, 46700, смт. Козова, вул. Грушевського, 1б Тернопільська область

до Управління праці та соціального захисту населення Козівської районної державної адміністрації вул. Грушевського, 25, смт. Козова, Козівський район, Тернопільська область,47600 (вул. Грушевського, 13а, смт. Козова, Козівський район, Тернопільська область,47600)

про відшкодування суми втрат в розмірі 2 263 грн. 04 коп.

За участю представників сторін від:

Позивача: Гаврілова С. О. - юрисконсульта, довіреність № 4951/24 від 16.12.10 р.

Відповідача: не прибув

В судовому засіданні 04.04.2011р. представникам позивача роз'яснено процесуальні права та обов'язки, передбачені ст. ст. 20, 22, 81-1 Господарського процесуального кодексу України.

За відсутністю відповідного клопотання сторін технічна фіксація судового процесу не здійснюється.

Суть справи:

Відкрите акціонерне товариство "Тернопільобленерго", вул. Енергетична, 2, м. Тернопіль, в особі Козівського району електричних мереж, смт. Козова, вул. Грушевського,1б, Тернопільська область звернулось до господарського суду з позовом до відповідача - Управління праці та соціального захисту населення Козівської районної державної адміністрації вул. Грушевського, 25, смт. Козова, Козівський район, Тернопільська область про відшкодування суми втрат в розмірі 2 263 грн. 04 коп.

Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем обов'язків по здійсненню заходів соціального захисту населення, а саме в наданні пільг по оплаті за спожиту електроенергію щодо категорії "звільнені зі служби за віком, хворобою або вислугою років працівники міліції" в розмірі 2263, 04 грн. за період з червня місяця 2010 р. по січень місяць 2011 р.

В підтвердження викладеного надано: листи Управління праці та соціального захисту населення Козівської районної державної адміністрації № 02-03/572 від 22.02.2011 р., № 02-03/571 від 22.02.2011 р. та № 02-03/570 від 22.02.2011 р., акти звіряння розрахунків між Козівським РЕМ та Управлінням праці та соціального захисту населення Козівської РДА станом на 01.07.2010 р., 01.08.2010 р., 01.09.2010 р., 01.11.2010 р., 01.12.2010 р., 01.01.2011 р. та, відповідно, на 01.02.2011 р., а також інші документи, належним чином засвідчені копії яких знаходяться в матеріалах справи.

Розгляд справи, призначений вперше на 15:20 год. 04.04.2011 року, в порядку ст. 77 ГПК України, було відкладено до 10:20 год. 20.04.2011 року.

В судове засідання 20.04.2011 року представник позивача прибув, позовні вимоги підтримав в повному обсязі, з підстав викладених у позовній заяві.

Відповідач явку уповноваженого представника в судові засідання не забезпечив, хоча про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, в порядку ст. 64 ГПК України, про що свідчать наявні в матеріалах справи повідомлення про вручення поштових відправлень -ухвал суду про порушення провадження у справі та відкладення її розгляду.

Разом з тим, у відзиві на позов № 01-06/816 від 21.03.2011 р., який отримано судом 24.03.2011 року, відповідач позовних вимог не визнає, в задоволенні позову просить відмовити з огляду на відсутність протиправних дій з боку відповідача. В обґрунтування своїх заперечень посилається на норми Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", яким внесено зміни до Закону України "Про міліцію", якими передбачено, що пільги з оплати житлово-комунальних послуг надаються працівникам міліції, звільненим зі служби за віком, хворобою або вислугою років, в межах норм, встановлених законодавством. Стверджує, що Управління праці та соціального захисту населення Козівської РДА є структурним підрозділом Козівської районної державної адміністрації і являється органом виконавчої влади, і відповідно до ст. 2 Закону України "Про джерела фінансування органів державної влади", органи державної влади здійснюють свою діяльність виключно за рахунок бюджетного фінансування в межах бюджетних асигнувань, передбачених Законом України про Державний бюджет України на відповідний рік. Відповідно до статті 9 Закону України "Державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" з метою визначення державних гарантій щодо надання житлово-комунальних послуг та розмірів плати за житло і житлово-комунальні послуги встановлюються державні соціальні нормативи у сфері житлово-комунального господарства. Вважає, що Постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1996 року №879 встановлено норми користування житлово-комунальними послугами, в межах яких надаються передбачені чинним законодавством пільги на оплату житлово-комунальних послуг. Зазначена постанова не передбачає виключень щодо категорій пільговиків. Зазначає, що у розрахунках субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату житлово-комунальних послуг враховуються кошти на надання пільг з урахуванням встановлених норм пільгового споживання. Наголошує, що визнання рішеннями Конституційного Суду України від 22.05.2008 року №10-рп/2008, яким норма Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік", яка регулювала надання пільг в межах норм, була визнана неконституційною, не надає законодавчих підстав для надання пільг поза межами норм користування житлово-комунальними послугами.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доводи та пояснення в судових засіданнях представників позивача, оцінивши представлені докази в їх сукупності, судом встановлено наступне.

Відповідно до частин четвертої, сьомої статті 22 Закону України "Про міліцію" працівникам міліції та членам їх сімей надається 50-процентна знижка по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива в межах норм, встановлених законодавством (частина четверта статті 22 із змінами, внесеними згідно із Законом №107-VI від 28.12.2007 р. - зміну визнано неконституційною згідно з Рішенням Конституційного Суду № 10-рп/2008 від 22.05.2008 р.); за працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років, зберігається право на пільги за цим Законом за умови, якщо середньомісячний сукупний доход сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (частина сьома статті 22 із змінами, внесеними згідно із Законами № 2484-12 від 19.06.1992 р., № 107-VI від 28.12.2007 р. - зміну визнано неконституційною згідно з Рішенням Конституційного Суду № 10-рп/2008 від 22.05.2008 р.).

До прийняття змін, визнаних Рішенням Конституційного Суду № 10-рп/2008 від 22.05.2008 р. неконституційними, частини четверта та сьома зазначеної статті були викладені в наступній редакції: "працівникам міліції та членам їх сімей надається 50-процентна знижка по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива; за працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років, зберігається право на пільги за цим Законом".

Із змісту зазначеної вище норми вбачається, що працівникам міліції, звільненим зі служби за віком, хворобою або вислугою років надано право на отримання 50-відсоткової знижки плати за комунальні послуги, при цьому обмеження обсягу наданих пільг нормами, встановленими законодавством, рішенням Конституційного Суду України по справі № 1-28/2008 від 22.05.2008 р. № 10-рн/2008 визнано неконституційними.

У відповідності до Закону України "Про електроенергетику", Правил користування електричною енергією для населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.1999 р. № 1357, у відповідності до укладених договорів про користування електричною енергією, Відкрите акціонерне товариство "Тернопільобленерго", в особі Козівського району електромереж (позивач по справі) в період з червня місяця 2010 р. по січень місяць 2011 р. (включно) постачав працівникам міліції, які звільнені зі служби за віком, хворобою або вислугою років, електроенергію, які оплачували її з урахуванням пільг у відповідності до Закону України "Про міліцію".

Причиною спору між сторонами стало питання про правомірність відшкодування уповноваженим органом енергопостачальній організації витрат в сумі 2 263 грн. 04 коп., внаслідок постачання електричної енергії даній пільговій категорії споживачів.

Порядок відшкодування суми витрат, які виникли внаслідок постачання електричної енергії пільговим категоріям споживачів, визначено у Бюджетному кодексі України, Законі України "Про Державний бюджет України на 2010 рік", Положенні про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 р. № 117 (далі - Положення) та Порядком фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 р. № 256 (далі - Порядок).

Відповідно до Бюджетного кодексу України під субвенціями розуміють міжбюджетні трансферти для використання на певну мету в порядку, визначеному тим органом, який прийняв рішення про надання субвенції (пункт 37 частини 1 статті 2) у Державному бюджеті України можуть передбачатися такі міжбюджетні трансферти місцевим бюджетам: 1) дотація вирівнювання бюджету Автономної Республіки Крим, обласним бюджетам, бюджетам міст Києва та Севастополя, районним бюджетам та бюджетам міст республіканського Автономної Республіки Крим та міст обласного значення; 2) субвенція на здійснення програм соціального захисту; 3) субвенція на компенсацію втрат доходів бюджетів місцевого самоврядування на виконання власних повноважень внаслідок надання пільг, встановлених державою; 4) субвенція на виконання інвестиційних проектів; 5) інші субвенції (частина 1 статті 97).

Ч. 3 ст. 102 Бюджетного кодексу України, зокрема, передбачено, що за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам надаються пільги на оплату електроенергії працівникам міліції, звільненим зі служби за віком, у зв'язку з хворобою або за вислугою років. Кабінет Міністрів України може здійснювати перерозподіл обсягів субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення державних програм соціального захисту між їх видами та між місцевими бюджетами, виходячи з фактично нарахованих обсягів відповідних пільг, субсидій і допомоги населенню в межах загального обсягу таких субвенцій (ч. 6 ст. 102 Бюджетного кодексу України).

Згідно статті 46 Бюджетного кодексу України, якщо до початку нового бюджетного періоду не набрав чинності закон про Державний бюджет України, Кабінет Міністрів України має право здійснювати витрати Державного бюджету України відповідно до цієї статті Кодексу з наступними обмеженнями, зокрема, витрати Державного бюджету України можуть здійснюватися лише на цілі, які визначені у законі про Державний бюджет України на попередній бюджетний період і одночасно передбачені у проекті закону про Державний бюджет України на наступний бюджетний період, поданому Кабінетом Міністрів України до Верховної Ради України.

Статтею 36 Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік", передбачено, що Кабінет Міністрів України може здійснювати протягом 2010 року перерозподіл загального обсягу субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та допомоги населенню між їх видами та між місцевими бюджетами, виходячи з фактично нарахованих обсягів відповідних пільг, субсидій та допомоги населенню.

Статтею 38 Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік", передбачено, що за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот надаються житлові субсидії населенню та пільги, зокрема визначені й у даній заяві категорії громадян.

Забезпечення єдиного державного обліку фізичних осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою згідно із законами України (пільговики), здійснюється за допомогою Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, відповідно до Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 № 117.

Із матеріалів справи вбачається, що позивачем, з дотриманням правил вищевказаного положення (п.п.10,11 Положення) та п.23 Порядку підтвердження заборгованості, що виникла внаслідок неповних розрахунків за енергоносії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 191 від 22.02.2006 р., подавалися до уповноваженого органу (відповідача) по два примірника актів звіряння розрахунків за надані населенню послуги, на які надаються пільги, між Козівським РЕМ та головним розпорядником коштів місцевого бюджету за кожний місяць про наявність та розмір заборгованості з пільг, наданих звільненим зі служби за віком, хворобою або вислугою років працівниками міліції, що не заперечується відповідачем (акти звіряння розрахунків за спірний період знаходяться в матеріалах справи).

Відповідно до ст.102 Бюджетного кодексу України видатки місцевих бюджетів, передбачені у підпункті "б" п.4 ч.1 ст. 89 цього Кодексу, а саме видатки на соціальний захист та соціальне забезпечення, державні програми соціального захисту, пільги ветеранам війни і праці, фінансуються за рахунок субвенцій з Державного бюджету України у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 р. № 256 затверджено Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету.

Даним Порядком визначено механізм фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення, в тому числі надання пільг працівникам міліції, звільненим із служби за віком, хворобою або вислугою років, шляхом надання субсидій населенню на оплату зокрема електроенергії, за рахунок субвенцій з державного бюджету (п.1 Порядку).

У відповідності до пункту 3 Порядку головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення (далі - головні розпорядники коштів).

В силу пункту 2 Порядку, головні розпорядники коштів місцевих бюджетів ведуть персоніфікований облік отримувачів за видами пільг в тому числі звільненим із служби за віком, хворобою або вислугою років військовослужбовцям Служби безпеки, працівникам міліції, особам начальницького складу податкової міліції, рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої системи, державної пожежної охорони, а також здійснюють розрахунки з постачальниками послуг на підставі отриманих від них щомісячних звітів щодо послуг, наданих отримувачам, які мають право на відповідні пільги.

Доводи відповідача про те, що обсяг спожитої електроенергії обмежений нормами користування, встановленими постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1996 р. № 879 "Про встановлення норм користування житлово-комунальними послугами громадянами, які мають пільги щодо їх оплати" судом відхиляються огляду на таке:

Правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій визначено Законом України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії".

Статтею 19 вказаного Закону визначено, що державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

Згідно п. п. 4,7 ст. 22 Закону України “Про міліцію”, працівникам міліції, звільненим зі служби за віком, хворобою або вислугою років надано право на отримання 50-відсоткової знижки плати за комунальні послуги. Дана норма не містить жодних обмежень. При цьому, обмеження обсягу наданих пільг нормами, встановленими законодавством, рішенням Конституційного Суду України по справі № 1-28/2008 від 22.05.2008 р. № 10-рн/2008 визнано неконституційними.

Посилання відповідача на постанову Кабінету Міністрів України від 01.08.1996р. № 879, згідно якої не передбачено виключень щодо категорій пільговиків, є безпідставним, оскільки застосовується у випадку, коли є посилання на норми споживання у законі, яким надано пільги. Однак, як вже зазначалось вище, ст.22 Закону України "Про міліцію" не містить посилань на норми споживання.

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.1996 року № 879 “Про встановлення норм користування житлово-комунальними послугами громадянами, які мають пільги щодо їх оплати”, Державному комітетові по житлово-комунальному господарству, Міністерству палива та енергетики надано право давати в межах своєї компетенції роз'яснення щодо реалізації пільг на житлово-комунальні послуги.

Міністерство палива та енергетики України, в межах компетенції наданої п.2 постанови КМУ від 01.08.1996р. №879, листом від 17.12.2009р. за №32-01/6-2934 надало роз'яснення щодо застосування норм, визначених вищезазначеною постановою КМУ, в якому наведено: “Працівникам міліції, звільненим зі служби за віком, хворобою або вислугою років, згідно з чинним законодавством надається 50 % знижка по оплаті за всю спожиту електроенергію за місяць” (знаходиться в матеріалах справи), що додатково підтверджує підставність позовних вимог ВАТ “Тернопільобленерго” та безпідставність тверджень відповідача.

Відповідно до ст.17 Закону України “Про електроенергетику”, збитки енергопостачальників від надання пільг з оплати за спожиту електроенергію повинні бути відшкодовані.

Згідно ст.36 Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" від 27.04.2010р. № 2154-УІ, Кабінет Міністрів України може здійснювати протягом 2010 років перерозподіл загального обсягу субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та допомоги населенню між їх видами та між місцевими бюджетами виходячи з фактично нарахованих обсягів відповідних пільг, субсидій та допомоги населенню.

З огляду на викладене, за відсутності будь-яких обмежень нормами споживання електроенергії в Законах України “Про міліцію”, "Про Державний бюджет України на 2010 рік”, суд прийшов до висновку, що відповідачем не виконано своїх обов'язків по здійсненню заходів соціального захисту, зокрема, відшкодування збитків по наданих позивачем вищезазначеній категорії громадян пільг з оплати електроенергії в спірний період.

В силу ст.ст. 33, 34 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, при цьому, обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Таким чином, враховуючи викладені вище положення чинного законодавства та беручи до уваги відсутність в матеріалах справи належних в розумінні статті 34 ГПК України доказів проведення розрахунків уповноваженого органу з позивачем, як підприємством, що надає послуги, позовні вимоги заявлені обґрунтовано і підлягають задоволенню.

Згідно ст. 49 ГПК України, державне мито і витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються на відповідача.

На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 1, 2, 4, 12, 32-34, 43, 44, 49, 69, 77, 82-85, 115-117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,-

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Козівської районної державної адміністрації, вул. Грушевського, 25, смт. Козова, Козівський район, Тернопільська область, (ідентифікаційний код 03195659) на користь Відкритого акціонерного товариства "Тернопільобленерго", вул. Енергетична, 2, м. Тернопіль, 46000, в особі Козівського району електричних мереж, вул. Грушевського, 1Б, смт. Козова, Козівський район, Тернопільська область

- 2 263 грн. 04 коп. витрат за надані пільги по оплаті за електроенергію на поточний рахунок із спеціальним режимом використання 2603531020147 у ОПЕРВ філії -Тернопільське обласне управління ВАТ "Державний Ощадний банк України", МФО 338545, код 25781010;

- 102 грн. державного мита та 236 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу на п/р 260053000146 в ТОУ ВАТ "Ощадбанк" м. Тернопіль, МФО 338545, код 00130725.

3. Рішення господарського суду набирає законної сили в десятиденний строк з дня його прийняття (підписання рішення).

4. Наказ видати стягувачеві після набрання судовим рішенням законної сили.

5. Сторони вправі подати апеляційну скаргу, а прокурор внести апеляційне подання на рішення місцевого господарського суду, яке не набрало законної сили протягом десяти днів з дня його прийняття (підписання -26.04.2011р.), через місцевий господарський суд.

Суддя І.М. Гирила