29 березня 2011 р. м. Чернівці Справа № 2а-2470/146/11
10:25
Чернівецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді - Бойко О.Я.;
секретаря судового засідання -Олійник О.В.;
за участю:
представника позивача -Підприємство споживчої кооперації "Зіма" - Кравецької З.В. (постанова правління від 03.06.2009р. № 4);
представника відповідача -Державної податкової інспекції у Хотинському районі Чернівецької області - Федонюк Ю.В. (копія довіреності № 3367/9/10-012 від 06.09.2010р.),
розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом підприємства споживчої кооперації "Зіма" до державної податкової інспекції у Хотинському районі Чернівецької області про скасування рішення.
В поданому до суду адміністративному позові підприємство споживчої кооперації "Зіма" просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення рішення ДПІ у Хотинському районі Чернівецької області від 20 грудня 2010 року № 0002521600/0.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що висновки документальної невиїзної (камеральної) перевірки, за результатами якої донараховано податкові зобов'язання по податку на додану вартість в сумі 37 444,00 грн. та штрафні (фінансові) санкції в розмірі 15 237,30 грн., зроблені при неповному з'ясуванні обставин справи з грубим порушенням норм податкового законодавства, в зв'язку з чим є неправомірними, а податкове повідомлення - рішення від 20.12.2010р. № 0002521600/0, відповідно, протиправним.
Державна податкова інспекція у Хотинському районі Чернівецької області не погодилася з даним позовом та подала письмові заперечення, де зазначає про його неправомірність, виходячи з такого. Проведеною 20 грудня 2010 року посадовими особами органу державної податкової служби документальною невиїзною (камеральною) перевіркою ПСК "Зіма" (код ЄДРПОУ 36619516) з метою недопущення несвоєчасної реєстрації платниками податку на додану вартість встановлено, що за період фінансово - господарської діяльності з 1 вересня 2009 року по 12 листопада 2010 року підприємство досягло обсягів поставок, визначених підпунктом 2.3.1 пункту 2.3 Закону України "Про податок на додану вартість" від 03.04.1997р. № 168/97-ВР, який був чинним на день виникнення спірних правовідносин (далі Закон № 168), тобто протягом останніх 12 (дванадцяти) календарних місяців сукупно перевищує 300 000,00 гривень (без врахування ПДВ). За результатами аналізу загальна сума доходів від продажу товарів (робіт, послуг) становить 474 286,00 гривень, загальна сума перевищення становить 174 286,00 гривень.
На підставі виявленого порушення податкового законодавства та керуючись підпунктом 4.2.2 статті 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) (далі Закон 2181), що передбачає обов'язок контролюючого органу самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо контролюючий орган внаслідок проведення камеральної перевірки виявляє арифметичні або методологічні помилки у поданій платником податків податковій декларації, які призвели до заниження або завищення суми податкового зобов'язання, ДПІ у Хотинському районі Чернівецької області винесено податкове повідомлення - рішення від 20 грудня 2010 року № 0002521600/0 про донарахування податку на додану вартість в сумі 52 681,49 грн., з яких 27 444,19 грн. основного платежу та 15 237,30 грн. штрафних (фінансових) санкцій.
В судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги в повному обсязі та просила суд задовольнити позов. Представник відповідача заперечував проти позову та просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог посилаючись на обставини, викладені в його письмовому запереченні.
Заслухавши думку представників сторін спору, дослідивши матеріали справи, встановивши дійсні обставини спірних правовідносин, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, проаналізувавши діюче законодавство, суд , -
ПСК "Зіма" з 27.08.2009р. перебуває на податковому обліку в ДПІ у Хотинському районі Чернівецької області, з цього ж моменту платник податків обрав загальну систему оподаткування.
20 грудня 2010 року працівниками ДПІ у Хотинському районі Чернівецької області складено акт № 000204/150036619516 документальної невиїзної (камеральної) перевірки ПСК «Зіма» за період фінансово - господарської діяльності з 1 вересня 2009 року по 12 листопада 2010 року.
В результаті проведеного аналізу поданої платником податків звітності по податку на прибуток за останні 12 календарних місяців (декларація за 2009 рік від 08.02.2010р. № 18652 та декларація за 9 місяців 2010 року від 02.11.2010р. № 13087) та звітності по РРО за період вересень - грудень 2009 року та січень - листопад 2010 року загальна сума доходів від продажу товарів (робіт, послуг) становить 474 286,00 гривень. Такий факт свідчить про порушення ПСК «Зіма» п.п. 2.3.1 п.2.3 ст.2 Закону №168 "Про податок на додану вартість", яким передбачено обов'язкову реєстрацію платника податків як платника податку на додану вартість, оскільки підприємство досягло обсягів поставок товарів, що підлягають оподаткуванню згідно з цим Законом, протягом останніх 12 календарних місяців сукупно понад 300 000 гривень (без урахування ПДВ).
Загальна сума перевищення становить 174 286 грн.
ПСК "Зіма" зареєстроване платником податку на додану вартість з 12 листопада 2010 року, згідно із свідоцтвом про реєстрацію платника ПДВ від 12.11.2010р. № 100309463, що міститься в матеріалах справи .
Таким чином податковим органом встановлено порушення ПСК "Зіма" п.п. 2.3 ст.2 Закону № 168 за період з травня по листопад 2010 року, на підставі чого винесено оскаржуване податкове повідомлення - рішення та визначено суму податкового зобов'язання (з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій) по податку на додану вартість в розмірі 52 681,49 грн.
До вказаних правовідносин суд застосовує такі положення діючого законодавства.
Відповідно до п.9.3. ст.9 Закону України "Про податок на додану вартість" - особи, які підпадають під визначення пункту 2.3 статті 2 цього Закону, зобов'язані зареєструватися як платник податку у податковому органі за їх місцезнаходженням (місцем проживання).
Відповідно до п.9.6. ст.9 Закону заява про реєстрацію має бути подана (надіслана) податковому органу особами, що підлягають реєстрації згідно з підпунктом 2.3.1 пункту 2.3 статті 2 цього Закону, не пізніше двадцятого календарного дня з моменту досягнення суми оподатковуваних операцій, визначеної зазначеним пунктом.
Згідно з поданою платником податків декларації з податку на прибуток підприємства за 2009 рік доходи від продажу товарів (робіт послуг) склали 205501,00 грн., за І квартал 2010 року доходи від продажу товарів (робіт послуг) склали 65719,00 грн., згідно звітів про використання реєстраторів розрахункових операцій за квітень 2010 року - 12670,75 грн., за травень 2010 року -17913,13 грн. Тобто, за період з вересня 2009 року по травень 2010 року підприємство отримало доходи на загальну суму 301803,88 грн.
Отже, перевищення доходів від продажу товарів (робіт, послуг) у ПСК "Зіма" виникло в травні 2010 року, в той час як платником податку на додану вартість підприємство зареєстроване лише 12 листопада 2010 року. Тобто періодом, протягом якого підприємством порушено вимоги податкового законодавства, слід вважати травень - листопад 2010 року.
Відповідно до п.10.2. ст.10 Закону № 168 платники податку, визначені у статті 2 цього Закону, відповідають за дотримання достовірності та своєчасності визначення сум податку, а також за повноту та своєчасність його внесення до бюджету відповідно до закону. Пунктом 10.4 статті 10 Закону передбачено, що контроль за правильністю нарахування та сплати (перерахування) податку до бюджету здійснюється відповідним податковим органом.
Таким чином проведеною перевіркою ДПІ у Хотинському районі встановлено такі суми недоплати по податку на додану вартість за: травень 2010 року - 988,84 грн., червень 2010 року - 4 183,16 грн., липень 2010 року - 8 655,35 грн., серпень 2010 року - 14 746,16 грн., вересень 2010 року - 6 511,33 грн., жовтень 2010 року - 2 358,09 грн., листопад 2010 року - 1,26 грн., що становить 37 444,19 грн., а відтак і нарахування штрафних (фінансових) санкцій.
Відповідно до п.п.17.1.3. п.17.1 ст.17 Закону № 2181 у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, викладеними у підпункті "б" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати (заниження суми податкового зобов'язання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше п'ятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що у задоволенні позовних вимог підприємству споживчої кооперації "Зіма" слід відмовити, оскільки документальна невиїзна (камеральна) перевірка з метою недопущення несвоєчасної реєстрації платниками податку на додану вартість проведена з дотриманням вимог податкового законодавства, порушення викладені в акті перевірки №000204/1500/36619516 від 20.12.2010р. відповідають дійсності, а податкове повідомлення-рішення від 20.12.2010р. за №0000252/1600/0 винесене правомірно.
Відповідно до вимог ч.2 ст.94 КАС України : "Якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз. Оскільки відповідач, ДПІ у Хотинському районі, у даній адміністративній справі свідків не залучав та не клопотав про проведення будь- яких експертиз, суд не здійснює розподіл судових витрат.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 6, 11, 76, 79, 86, 94, 158-163, 167 КАС України, суд , -
В задоволенні адміністративного позову відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Відповідно до частини першої статті 185, частини першої-другої, четвертої статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, сторони які беруть участь у справі, мають право оскаржити в апеляційному порядку дану постанову повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд.
Скарга про апеляційне оскарження даної постанови подається протягом десяти днів з дня одержання її копії.
Повний текст постанови складений 04 квітня 2011 року.
Суддя О.Я.Бойко