Постанова від 23.03.2011 по справі 36/141-11/113-58/165

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

01025, м.Київ, пров. Рильський, 8 т. (044) 278-46-14

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23.03.2011 № 36/141-11/113-58/165

Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого: Ткаченка Б.О.

суддів:

при секретарі:

За участю представників:

від позивача -

від відповідача -

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ЗАТ "А.Е.С. Київобленерго"

на рішення Господарського суду м.Києва від 14.01.2011

у справі № 36/141-11/113-58/165 ( .....)

за позовом Прокурор Таращанського району Київської області

до ЗАТ "А.Е.С. Київобленерго"

третя особа позивача

третя особа відповідача

про стягнення коштів за використання земельної ділянки

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Господарського суду м. Києва у справі № 36/141 від 01.07.2009р. позов задоволено. Стягнуто з Закритого акціонерного товариства «А.Е.С. Київобленерго» на користь Таращанської міської ради Київської області до міського бюджету 37 197,04 грн. Стягнуто з Закритого акціонерного товариства «А.Е.С. Київобленерго» в доход Державного бюджету України 371,97 грн. державного мита та 236,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Постановою Київського апеляційного господарського суду від 22.09.2009 р. у справі № 36/141 апеляційну скаргу Закритого акціонерного товариства «А.Е.С. Київобленерго» залишено без задоволення, а рішення Господарського суду м. Києва у справі №36/141 від 07.01.2009 р. залишено без змін.

Постановою Вищого господарського суду України у справі №36/141 від 18.01.2010 р. касаційну скаргу ЗАТ «А.Е.С. Київобленерго» задоволено частково. Рішення Господарського суду м. Києва у справі №36/141 та постанову Київського апеляційного господарського суду від 22.09.2009р. скасовано, справу передано до Господарського суду м. Києва на новий розгляд.

Рішенням Господарського суду м. Києва у справі № 36/141-11/113 від 11.06.2010 р. позов задоволено. Стягнуто з Закритого акціонерного товариства «А.Е.С. Київобленерго» на користь Таращанської міської ради Київської області до міського бюджету 37 197,04 грн. Стягнуто з Закритого акціонерного товариства «А.Е.С. Київобленерго» в доход Державного бюджету України 371,97 грн. державного мита та 236,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Постановою Київського апеляційного господарського суду від 07.09.2010 р. у справі № 36/141-11/113 апеляційну скаргу Закритого акціонерного товариства «А.Е.С. Київобленерго» залишено без задоволення, а рішення Господарського суду м. Києва у справі №36/141 від 11.06.2010 р. залишено без змін.

Постановою Вищого господарського суду України у справі №36/141-11/113 від 01.11.2010 р. касаційну скаргу ЗАТ «А.Е.С. Київобленерго» задоволено частково. Постанову Київського апеляційного господарського суду від 07.09.2010р. та рішення Господарського суду м. Києва від 11.06.2010р. у справі №36/141-11/113 скасовано.

Рішенням Господарського суду м. Києва у справі № 36/141-11/113-58/165 від 14.01.2011 р. позов задоволено. Стягнуто з Закритого акціонерного товариства «А.Е.С. Київобленерго» на користь Таращанської міської ради Київської області до міського бюджету 37 197,04 грн. Стягнуто з Закритого акціонерного товариства «А.Е.С. Київобленерго» в доход Державного бюджету України 371,97 грн. державного мита та 236,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду, Закрите акціонерне товариство «А.Е.С. Київобленерго» звернулось до Київського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Господарського суду м. Києва від 14.01.2011 р. у справі №36/141-11/113-58/165 та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовити.

Вимоги та доводи апеляційної скарги мотивовані тим, що судом першої інстанції було неповно з'ясовано обставини, які мають значення для справи, а також невірно застосовано норми матеріального і процесуального права, що призвело до прийняття невірного рішення по суті спору.

Мотивуючи апеляційну скаргу, відповідач зазначає, що він не зобов'язаний сплачувати витрати до міського бюджету від несплати орендної плати, оскільки договору оренди земельної ділянки між ним та Таращанською міською радою не укладалось.

Крім того, відповідач посилається на те, що положення постанови Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 р. № 284 “Про порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам”, не можуть бути застосовані, оскільки відповідач використовує земельні ділянки на законних підставах, сплачує земельний податок своєчасно. Листом Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель № 6-8-841 від 03.04.2008 р. було роз'яснено, що власникам землі та землекористувачам збитки можуть бути заподіяні внаслідок дій органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування.

Представники прокуратури у судове засідання не з'явились. Враховуючи те, що прокуратура та третя особа були належним чином повідомлені згідно наявних у матеріалах справи повідомлень про вручення поштового відправлення ухвала суду від 17.02.2011 р. про прийняття апеляційної скарги до провадження була вручена третій особі 12.03.2011 р., а прокуратурі - 23.02.2011 р. За таких обставин, колегія суддів вважає можливим здійснити перевірку рішення першої інстанції у даній справі в апеляційному порядку за наявними матеріалами справи та без участі представників третьої особи та прокуратури.

Представник відповідача в поясненнях, наданих в судовому засіданні, підтримав доводи викладені в апеляційній скарзі, просив суд скасувати рішення Господарського суду м. Києва від 14.01.2011 р. у справі № 36/141-11/113-58/165 та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Представник позивача в поясненнях, наданих в судовому засіданні, заперечував проти доводів відповідача, викладених в апеляційній скарзі, просив суд відмовити в задоволенні скарги та залишити без змін оскаржуване рішення місцевого господарського суду як таке, що прийняте з повним, всебічним та об'єктивним з'ясуванням обставин, які мають значення для справи, а також з дотриманням норм матеріального і процесуального права.

Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія встановила наступне.

Відповідно до статті 13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу, від імені якого права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За змістом статті 12 Земельного кодексу України розпорядження землями територіальної громади міста, у тому числі надання їх у користування, належить до повноважень міської ради та здійснюється відповідно до вимог цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1 ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної чи комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.

Згідно з ч. 1 ст. 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Пунктом 34 частини першої статті 26 Закону "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що питання регулювання земельних відносин вирішується виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.

Таким чином, власником земель комунальної власності у м. Тараща, в тому числі і спірних земельних ділянок є Таращанська міська рада.

Крім того, зазначеними нормами матеріального права встановлено, що набуття права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності та передача в оренду таких земельних ділянок здійснюються на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що відповідач використовує вказані земельні ділянки не безпідставно, оскільки, як встановлено судами, в м. Тараща по вул. Богдана Хмельницького, 219 розташований цілісний майновий комплекс нежитлових будівель Закритого акціонерного товариства "А.Е.С. Київобленерго", який займає земельну ділянку площею 0,90 га; крім того, в м. Тараща по вул. Видній, 68 розташований комплекс нежитлових будівель, який перебуває у власності Закритого акціонерного товариства "А.Е.С. Київобленерго" та який займає земельну ділянку площею 2,333 га.

Як зазначає апелянт, він вчинив всі передбачені чинним законодавством дії, які є необхідними для укладення договорів оренди, а саме уклав договір про проведення інвентаризації земельних ділянок, які використовуються Закритим акціонерним товариством "А.Е.С. Київобленерго" в м. Тараща та Таращанському районі Київської області, своєчасно в період з 2006 по 2008 роки сплачував земельний податок на підставі довідок управління земельних ресурсів Таращанського району Київської області про площу земельних ділянок, їх грошову оцінку та категорії земель, що знаходяться під енергетичними об'єктами.

Відповідно ст. 2 Закону України “Про плату за землю” (в редакції чинній на момент виникнення спору), плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати за землю, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом.

Положеннями ст. 21 Закону України “Про оренду землі” передбачено, що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України “Про плату за землю”, для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України “Про плату за землю”.

Рішенням Таращанської міської ради від 25.10.2005 р. № 391-24-ІУ “Про затвердження технічної документації по грошовій оцінці земель міста Тараща” було затверджено грошову оцінку земель міста Тараща, розроблену Українським державним науково-дослідним інститутом проектування міст “Дніпромісто”, та встановлено грошову оцінку земель різного функціонального призначення у розрізі економіко-планувальних зон та за функцією використання.

Відповідно до грошової оцінки землі в м. Таращі базова вартість одного квадратного метра землі земельної ділянки по вул. Видна, 49 становить 36,61 грн., а по вул. Б.Хмельницького, 219, відповідно 33,68 грн.

Також, рішенням Таращанської міської ради від 25.10.2005 р. № 395-24-ІУ “Про встановлення ставок орендної плати на землю відповідно до грошової оцінки земель міста Тараща” було встановлено відсоток від грошової оцінки земель орендної плати за земельні ділянки по категоріям земель за функцією використання відповідно до Закону України “Про оренду землі”. Для земель інших галузей виробництва ставка орендної плати від нормативної грошової оцінки земель міста було встановлено в розмірі 1,0 %.

Рішенням Таращанської міської ради від 22.01.2008 р. № 161-14-У “Про встановлення ставок орендної плати на землю міста Тараща” було встановлено відсоток від грошової оцінки земель орендної плати за земельні ділянки по категоріям земель за функцією використання відповідно до Закону України “Про оренду землі” та Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”. Для земель інших галузей виробництва ставка орендної плати від нормативної грошової оцінки земель міста було встановлено в розмірі 3,0%.

Судом було встановлено, що в місті Тараща по вул. Богдана Хмельницького, 219 розташований цілісний майновий комплекс нежитлових будівель Закритого акціонерного товариства “А.Е.С. Київобленерго”, який займає земельну ділянку площею 0,90 га.

Згідно з листом управління земельних ресурсів у Таращанському районі Київської області від 26.01.2009 р. № 68 за Таращанським РЕМ рахується земельна ділянка площею 0,90 га.

Відповідно до Українського класифікатора цільового використання земель, затвердженого Держкомземом України 24.04.1998 р. з наступними змінами (код 1.11.3), землі, на яких розташована нежитлова будівля та споруди по вул. Б.Хмельницького, 219, належать до земель інших галузей виробництва.

Відповідно до Українського класифікатора цільового використання земель (УКЦВЗ), затвердженого в Держкомземі України 24.04.1998 р. з наступними змінами (код 1.11.3), землі, на яких розташована нежитлова будівля та споруди по вул. Видна, 68, належать до земель інших галузей виробництва.

Частиною 3 статті 201 Земельного кодексу України, ст. 13 Закону України “Про оцінку земель”, для визначення розміру земельного податку застосовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Згідно зі ст. 5 Закону України "Про оцінку земель" встановлені види оцінки земель, які залежно від мети та методів проведення поділяються на: бонітування ґрунтів; економічну оцінку земель; грошову оцінку земельних ділянок.

Грошова оцінка земельних ділянок залежно від призначення та порядку проведення може бути нормативною і експертною.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.

Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України "Про плату за землю" ставки земельного податку з земель, грошову оцінку яких встановлено, встановлюються у розмірі одного відсотка від їх грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у частинах п'ятій - десятій цієї статті та частині другій статті 6 цього Закону.

Тобто, нормативна грошова оцінка є складовою земельного податку. У разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки змінюється відповідно і розмір земельного податку.

Враховуючи те, що відповідач самостійно обчислював розмір плати за землю, то він повинен був враховувати зміни складових земельного податку, що як наслідок спричиняє і зміну розміру для обчислення земельного податку.

Також, при обчисленні розміру земельного податку, відповідач повинен був враховувати нормативи, визначені Рішенням Таращанської міської ради від 25.10.2005 р. № 391-24-ІУ “Про затвердження технічної документації по грошовій оцінці земель міста Тараща” (яким затверджено грошову оцінку земель міста Тараща), Рішенням Таращанської міської ради від 25.10.2005 р. № 391-24-ІУ “Про затвердження технічної документації по грошовій оцінці земель міста Тараща” та ставок орендної плати на землю міста Тараща”.

Відповідно до ст. 22 Цивільного кодексу України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Незалежно від того, передбачене це право договором чи спеціальною нормою, воно має загальний характер.

Згідно зі ч.2 ст. 224 Господарського кодексу України під збитками розуміється, зроблені управленою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управлена сторона одержала б у разі належного виконання зобов'язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною.

Відповідно до акта комісії визначення розміру збитків, затвердженого розпорядженням голови Таращанської районної державної адміністрації від 29.12.2008 р. № 56-01, загальна сума втрат до міського бюджету від несплати орендної плати за 2006-2008 роки за земельні ділянки, якими користується відповідач, становить 55 859,55 грн.

За використання землі на території м. Тараща ЗАТ „А.Е.С. Київобленерго” протягом 2006-2007 років було сплачено земельний податок на загальну суму 18666,51 грн. за використання спірних земельних ділянок.

Враховуючи вищевикладене, Таращанська міська рада недоотримала доход в розмірі 37197,04 грн., внаслідок використання ЗАТ “А.Е.С. Київобленерго” земельних ділянок в м. Тараща.

Колегія суддів погоджується з висновком місцевого господарського суду про те, що позовні вимоги про стягнення з відповідача збитків в сумі 37197,04 грн. підлягають задоволенню у повному обсязі.

Згідно ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини справи, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Обставини, викладені відповідачем в апеляційній скарзі, не знайшли свого підтвердження під час розгляду даної справи.

Зважаючи на вищенаведене, колегія суддів дійшла висновку про те, що рішення Господарського суду міста Києва від 14.01.2011р. у справі № 36/141-11/113 прийнято з повним та всебічним дослідженням обставин, які мають значення для справи, а також з дотриманням норм матеріального і процесуального права, у зв'язку з чим апеляційна скарга відповідача задоволенню не підлягає.

У зв'язку з відмовою в задоволенні апеляційної скарги, відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, витрати по сплаті державного мита за її подання і розгляд покладаються на відповідача (апелянта).

Керуючись ст. ст. 32-34, 49, 99, 101, 103-105 Господарського процесуального кодексу України, Київський апеляційний господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу Закритого акціонерного товариства «А.Е.К. Київобленерго» залишити без задоволення, а рішення Господарського суду міста Києва від 14.01.2011 р. у справі №36/141-11/113-58/165 - залишити без змін.

2. Матеріали справи № 36/141-11/113-58/165 повернути до Господарського суду міста Києва.

3. Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття і може бути оскаржена до Вищого господарського суду України протягом двадцяти днів з дня її прийняття.

Головуючий суддя

Судді