Постанова від 11.04.2011 по справі 31/255пн

донецький апеляційний господарський суд

Постанова

Іменем України

11.04.2011 р. справа №31/255пн

Донецький апеляційний господарський суду у складі колегії суддів:

Головуючого судді-доповідача Величко Н.Л.

Суддів Алєєвої І.В., М'ясищева А.М.

При секретарі Натаріній О.О.

За участю представників сторін:

від позивача: не з'явились

від відповідача: не з'явились

від третьої особи 1: ОСОБА_2 -за дов. від 06.12.2010р.

від третьої особи 2: не з'явились

Розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_3, м. Красний Лиман

на рішення господарського суду Донецької області від 22.02.2011р. (підписане 28.02.2011р.) № 31/255пн (суддя Ушенко Л.В.)

за позовом: ОСОБА_4, м. Красний Лиман

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Краснолиманська друкарня", м. Красний Лиман

треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача:

1. ОСОБА_3, м. Красний Лиман

2. ОСОБА_5, м. Красний Лиман

про визнання недійсними рішення позачергових зборів товариства від 06.05.2010р., оформлені протоколом №20

встановив:

1.Стислий виклад суті рішення місцевого господарського суду

Рішенням господарського суду Донецької області від 22.02.2011р. (підписане 28.02.2011р.) № 31/255пн (суддя Ушенко Л.В.) позовні вимоги ОСОБА_4, м. Красний Лиман задоволенні частково , визнані недійсними рішення загальних зборів товариства з обмеженою відповідальністю “Краснолиманська друкарня” від 06.05.2010р. викладених в протоколі №20 про передачу документації товариства, печатки (штампу) та проведення заходів, пов'язаних з усуненням директора, а також про призначення аудиторської перевірки діяльності та інвентаризації майна ТОВ „Краснолиманська друкарня”; про обрання головою правління ТОВ „Краснолиманська друкарня” ОСОБА_3

В іншій частині у задоволенні позову відмовлено.

Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю “Краснолиманська друкарня” на користь ОСОБА_4 витрати по сплаті державного мита в сумі 42,50грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 118,00грн.

В іншій частині судові витрати покладені на позивача.

2. Підстави, з яких порушено питання про перегляд рішення

Третя особа 1, ОСОБА_3., з прийнятим рішенням суду не погодився та подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати частково, в частині визнання недійсним рішення позачергових загальних зборів ТОВ "Краснолиманська друкарня" від 06.05.2010р., викладене у протоколі № 20, а саме: про передачу виконуючому обов'язки директора ОСОБА_6 документи, печатку підприємства, ключі від приміщень, які знаходились у її розпорядженні в період виконання обов'язків з керування товариством, про призначення аудиторської перевірки діяльності та інвентаризації майна Товариства з обмеженою відповідальністю "Краснолиманська друкарня", про обрання головою правління Товариства з обмеженою відповідальністю "Краснолиманська друкарня" ОСОБА_3, та прийняти нове рішення, яким у задоволенні вимог ОСОБА_4 до Товариства з обмеженою відповідальністю "Краснолиманська друкарня" відмовити повністю.

Апеляційну скаргу мотивує тим, що судом першої інстанції рішення прийняте при неповному з'ясуванні обставин, що мають значення для справи.

Заявник апеляційної скарги посилається на ст.61Закону України "Про господарські товариства", пункти 18, 19, 21 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 24.10.2008р. № 13 "Про практику розгляду судами корпоративних спорів" та вважає, що відсутність (або наявність) позивача на загальних зборах 06.05.2010р., за умови одностайного прийняття рішення учасниками, які володіють у сукупності 63,63 відсотка голосів, не могло вплинути на прийняття рішення цими зборами.

Скаржник вважає, що твердження суду першої інстанції про те, що рішення загальних зборів учасників є недійсним у зв'язку з прямою вказівкою закону, а саме, у зв'язку з прийняттям загальними зборами рішень з питань, не включених до порядки денного загальних зборів товариства (частина 4 статті 43 Закону України "Про господарські товариства"), є необґрунтованим, оскільки ч.4 ст. 43 Закону України "Про господарські товариства", яка забороняє прийняття акціонерами рішень з питань, не включених до порядку денного загальних зборів акціонерного товариства, стосується виключно правил та умов скликання загальних зборів акціонерів акціонерних товариств, а не загальних зборів учасників товариств з обмеженою відповідальністю.Твердження суду першої інстанції про те, що матеріали справи не містять доказів того, що учасник товариства ОСОБА_3 направляв вимогу щодо скликання позачергових зборів на адресу голови товариства і що останній не виконав вимоги, викладені у повідомленні, є необґрунтованим, так як суд у рішенні визнав встановленим факт того, що 10.04.2010р. учасником ТОВ "Краснолиманська друкарня" ОСОБА_3 на ім'я ОСОБА_7 було направлено повідомлення про скликання позачергових загальних зборів учасників, які відбудуться 06.05.2010р. та про час, місце та порядок денний загальних зборів учасники Товариства, а саме - ОСОБА_4 та ОСОБА_7 були проінформовані 06.04.2010р. і 10.04.2010р. відповідно, що підтверджується самим позивачем та встановлено судом.

3.Доводи викладені у відзиві на апеляційну скаргу

Позивач, відповідач та третя особа 2 відзиви на апеляційну скаргу не надали, своїх представників у судове засідання не направили.

Судова колегія вважає можливим здійснити розгляд справи у відсутність представників позивача, відповідача та третьої особи за наявними у матеріалах справи доказами, оскільки їх явка при порушенні апеляційного провадження у справі була визнана необов'язковою, вони повідомленні про день та час судового засідання належним чином відповідно до вимог Господарського процесуального кодексу України.

4.Апеляційною інстанцією встановлено:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Крансолиманська друкарня" створене згідно рішення учасників від 15.03.1998р. шляхом викупу державного майна у процесі приватизації Краснолиманської міської друкарні (договір купівлі-продажу державного майна № 1666 від 18.03.1996р.), зареєстроване як юридична особа 20 травня 1998р. виконавчим комітетом Краснолиманської міської ради .

Відповідно до статуту в редакції, зареєстрованій 22.03.2010р. реєстраційний запис № 12721050004000247 учасниками товариства є:

ОСОБА_4 з часткою у розмірі 4900грн., що становить 27,85% статутного капіталу товариства,

ОСОБА_7 -150грн., що становить 8,52% статутного капіталу товариства,

ОСОБА_3 -3700грн., що становить 21,02% статутного капіталу товариства,

ОСОБА_5 -7500грн., що становить 42,61% статутного капіталу товариства.

10 квітня 2010р. учасником ТОВ „Краснолиманська друкарня” ОСОБА_3 на ім'я учасника ТОВ „Краснолиманська друкарня” ОСОБА_7 було направлено повідомлення про скликання позачергових загальних зборів учасників ТОВ „Краснолиманська друкарня”, які відбудуться 06 травня 2010р. за адресою: м. Красний Лиман, вул. Фрунзе, 42 о 15-00, на яких будуть розглядатися наступні питання: про відкликання директора та призначення нового директора, дарування частки, зміни складу учасників, про затвердження та реєстрацію нової редакції статуту.

У матеріалах справи наявне повідомлення від 06 квітня 2010р. адресоване учаснику ТОВ „Краснолиманська друкарня” ОСОБА_4 про скликання позачергових загальних зборів учасників ТОВ „Краснолимаська друкарня”. Згідно даного повідомлення позивачка повідомлялась про те, що 06 травня 2010р. за адресою: м. Красний Лиман, вул. Фрунзе, 42 о 15-00год. відбудуться позачергові збори учасників товариства з наступним порядком денним: про відкликання директора та призначення нового директора, дарування частки, зміни складу учасників, про затвердження та реєстрацію нової редакції статуту.

04 травня 2010р. головою ТОВ „Краснолиманська друкарня” ОСОБА_7 на адресу учасника товариства ОСОБА_3 направлено повідомлення про те, що 04.06.2010р. відбудуться збори учасників товариства о 15-00 за адресою: м. Красний Лиман, вул. Фрунзе, 42 з наступним порядком денним: затвердження річного звіту за 2009 рік; необхідність збільшення статутного фонду підприємства; відновлення питання про відчуження частки ОСОБА_5. у статутному капіталі підприємства (згідно рішення зборів від 11.02.2010р. -протокол №23).

Як вбачається з протоколу №20, позачергових загальних зборів учасників ТОВ "Крансолиманська друкарня" від 06.05.10 року, на зборах були присутні учасники товариства: ОСОБА_5, частка в статутному фонді якої складає 42,61% та ОСОБА_3 -21,02% від статутного капіталу, загальна кількість голосів учасників позачергових загальних зборів склала 63,63%.

В зазначеному протоколі міститься посилання на те, що учасники ОСОБА_4 та ОСОБА_7 про скликання позачергових загальних зборів учасників були повідомлені письмово, однак на зборах зазначені учасники відсутні, причини їх відсутності невідомі.

До порядку денного зборів були включені наступні питання:

- Про усунення ОСОБА_4 директора ТОВ “Краснолиманська друкарня” від повноважень, які визначені його статутом;

- Про обрання тимчасово виконуючого обов'язки директора ТОВ “Краснолиманська друкарня”;

- Про передачу документації товариства, печатки (штампу) та проведення заходів, пов'язаних з усуненням Директора, а також призначення аудиторської перевірки діяльності та інвентаризації майна ТОВ “Краснолиманська друкарня”;

- Про обрання голови правління ТОВ „Краснолиманська друкарня”.

За результатами розгляду зазначених питань були прийняті наступні рішення:

- Тимчасово усунути ОСОБА_4 від повноважень директора товариства з 20.05.2010р. На час усунення зберегти за ОСОБА_4 її заробітну плату;

- Призначити ОСОБА_6 виконуючим обов'язки директора на час усунення ОСОБА_4 та надати йому повноваження, які передбачені ст. 25 статуту товариства з правом першого підпису з 21.05.2010р.;

- Зобов'язати ОСОБА_4 протягом 5-ти днів з моменту прийняття цього рішення на підставі акту приймання-передачі передати в.о. директора ОСОБА_6 документи, печатку підприємства, ключі від приміщення, які знаходилися у її розпорядженні в період виконання обов'язків з керування товариства;

- Обрати головою правління ТОВ „Краснолиманська друкарня” ОСОБА_3

В матеріалах справи наявний наказ №б/н від 07 травня 2010р. ,який видано на підставі протоколу засновників ТОВ „Краснолиманська друкарня” №20 від 06.05.2010р. про тимчасове усунення ОСОБА_4 з 20 травня 2010р від повноважень директора товариства з обмеженою відповідальністю „Крансолиманська друкарня”. На час усунення за ОСОБА_4 збережена її заробітна плата та призначено ОСОБА_6 виконуючим обов'язки директора на час усунення ОСОБА_4 з наданням йому повноважень, які передбачені ст. 25 товариства з обмеженою відповідальністю „Краснолиманська друкарня” з правом першого підпису з 21 травня 2010р.

5. Мотиви, з яких суд апеляційної інстанції виходив при прийнятті постанови:

Відповідно до ч. 1 ст. 167 ГК України, корпоративні права -це права особи, частка якої визначається у статутному фонді (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.

Згідно до ст. 58 Закону України "Про господарські товариства", вищим органом товариства з обмеженою відповідальністю є загальні збори учасників. Вони складаються з учасників товариства або призначених ними представників.

Статтею 61 зазначеного Закону передбачено, що про проведення загальних зборів товариства учасники повідомляються передбаченим статутом способом з зазначенням часу і місця проведення зборів та порядку денного. Повідомлення повинно бути зроблено не менш як за 30 днів до скликання загальних зборів. Будь-хто з учасників товариства вправі вимагати розгляду питання на загальних зборах учасників за умови, що воно було ним поставлено не пізніш як за 25 днів до початку зборів. Не пізніш як за 7 днів до скликання загальних зборів учасникам товариства повинна бути надана можливість ознайомитися з документами, внесеними до порядку денного зборів. З питань, не включених до порядку денного, рішення можуть прийматися тільки за згодою всіх учасників, присутніх на зборах.

Згідно ст. 23 Статуту збори учасників вважаються повноважними, якщо на них присутні учасники представники учасників), які володіють у сукупності не менш як 60% голосів. На зборах з правом дорадчого голосу мають право брати участь члени виконавчих органів товариства, які не є учасниками товариства. Особи, які приймають участь в зборах учасників, реєструються до початку зборів із зазначенням кількості голосів. Цей перелік підписується головою загальних зборів учасників товариства та секретарем зборів товариства. Кожен з учасників товариства має право вимагати розгляду питання на зборах учасників за умови, що питання було поставлене не пізніше як за 25 днів до початку зборів. Допускається прийняття рішень шляхом опитування. В цьому випадку проект рішення або питання для голосування надсилається учасникам, які повинні в письмовій формі повідомити свою точку зору. На протязі 10 днів з дня отримання повідомлень від усіх учасників, голова зборів учасників товариства зобов'язаний сповістити про прийняте рішення. На вимогу учасника, йому можуть бути представлені для ознайомлення повідомлення інших учасників.

Статтею 24 статуту товариства передбачено, що збори учасників скликаються не менш як два рази на рік, а в перший рік діяльності товариства після його державної реєстрації один раз у місяць Головою товариства. Збори учасників товариства можуть скликатися на вимогу виконавчого органу товариства. Учасники товариства, які володіють у сукупності більш як 10% голосів, мають право вимагати скликання позачергових зборів, з будь-якого приводу відносно діяльності товариства. Якщо в 25 денний термін голова товариства не виконав зазначеної вимоги, учасники мають право самостійно скликати збори. Про проведення зборів учасники товариства повідомляються письмово із зазначенням місця та часу проведення зборів та питань, внесених до розгляду. Повідомлення повинно бути надіслано не пізніше 30 днів до скликання зборів. Не пізніше як за 7 днів до скликання зборів учасникам товариства повинні бути представлені документи, внесені до розгляду. З питань не внесених до розгляду, рішення можуть прийматись, тільки за згодою всіх учасників, присутніх на зборах.

Судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції,що збори ТОВ ,які були проведені 6.05.2010р. були скликані з порушенням процедури встановленої ст.61 Закону України "Про господарські товариства" та положеннями статуту товариства ,однак зазначене не може бути підставою для визнання цих зборів недійсними з наступних підстав:

Пунктом.18,19 Постанови Пленуму Верховного суду України № 13 від 24.10.2008р. "Про практику розгляду судами корпоративних спорів" зазначено,що при розгляді справ судам слід враховувати, що не всі порушення законодавства, допущені під час скликання та проведення загальних зборів господарського товариства, є підставою для визнання недійсними прийнятих на них рішень.

Для визнання недійсним рішення загальних зборів товариства необхідно встановити факт порушення цим рішенням прав та законних інтересів учасника (акціонера) товариства. Якщо за результатами розгляду справи факт такого порушення не встановлено, господарський суд не має підстав для задоволення позову.

Позивачка порушення її прав як учасника ТОВ вбачає у тому, що позачергові збори від 06.05.2010р. були проведені з порушенням ст.61 Закону України “Про господарські товариства ” та ст. 23 Статуту товариства, а саме збори скликані не головою товариства, збори призначені з порушенням строків, тому вона не мала можливості прийняти участь у загальних зборах, належним чином підготуватися до розгляду питань порядку денного.

З матеріалів справи вбачається, що учасником ТОВ "Краснолиманська друкарня" ОСОБА_3 на ім'я учасника ТОВ "Краснолиманська друкарня" ОСОБА_7 та учасника ОСОБА_4 були направлені повідомлення від 06.04.2010р. про скликання позачергових загальних зборів учасників ТОВ „Краснолиманська друкарня”, які були призначені на 06.05.2010р. за адресою: м. Красний Лиман, вул. Фрунзе, 42 о 15-00, з порядком денним: про відкликання директора та призначення нового директора, дарування частки, зміни складу учасників, про затвердження та реєстрацію нової редакції статуту.

Тобто, ініціював проведення загальних позачергових зборів 06.05.2010р. учасник товариства ОСОБА_3, який володів 21,02% частки статутного капіталу, а тому відповідно до статті 24 статуту мав право висувати вимогу про скликання позачергових зборів .

Збори, які проводилися 6.05.2010р. були повноважними, оскільки в них прийняли участь учасники, які володіють 63,63% статутного фонду.

Відсутність позивачки, яка одночасно є директором ТОВ, на загальних зборах 06.05.2010р., за умови прийняття рішення учасниками, які володіють у сукупності 63,63% статутного капіталу, не могло вплинути на прийняття рішень цими зборами, про відсторонення директора від обов'язків.

За таких підстав,судова колегія дійшла висновку, що прийняті на загальних зборах ТОВ 6.05.2010р. рішення не порушують прав та законних інтересів позивачки ,як учасника товариства.

Щодо твердження суду першої інстанції про те, що рішення загальних зборів учасників частково є недійсним у зв'язку з прямою вказівкою закону, а саме, у зв'язку з прийняттям загальними зборами рішень з питань, не включених до порядку денного, то судова колегія вважає їх необґрунтованими з наступних підстав:

Статтею ст.61 Закону України "Про господарські товариства" якою врегульовані правила та умови щодо періодичності скликання чергових та позачергових загальних зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю, передбачено право прийняття учасниками товариства з обмеженою відповідальністю рішень з питань, не включених до порядку денного, за умови наявності згоди всіх учасників, присутніх на зборах.

Частина четверта статті 43 Закону України "Про господарські товариства", яка забороняє прийняття акціонерами рішень з питань, не включених до порядку денного загальних зборів акціонерного товариства, стосується виключно правил та умов скликання загальних зборів акціонерів акціонерних товариств, а не загальних зборів учасників товариств з обмеженою відповідальністю.

Всі питання, включені до порядку денного загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Краснолиманська друкарня", які відбулися 06.05.2010р., були розглянуті і по ним присутніми на загальних зборах учасниками, які володіють у сукупності 63,63 відсотка голосів, одностайно були прийняті рішення. Рішення про передачу печатки та документації підприємства, призначеному на зборах виконуючому обов'язки директора, пов'язані з вирішенням питання порядку денного про відсторонення директора.

З огляду на зазначене рішення суду в частині визнання недійсними рішення загальних зборів від 06.05.2010р., викладених в протоколі №20 про передачу документації товариства, печатки (штампу) та проведення заходів, пов'язаних з усуненням директора, а також про призначення аудиторської перевірки діяльності та інвентаризації майна ТОВ „Краснолиманська друкарня” підлягає скасуванню.

Щодо прийняття рішення позачерговими зборами про обрання головою правління товариства з обмеженою відповідальністю „Краснолиманська друкарня” ОСОБА_3, то судова колегія погоджується з висновком суду про визнання недійсним рішення загальних зборів від 06.05.2010р. в цій частині, оскільки статутом товариства з обмеженою відповідальністю „Краснолиманська друкарня” не передбачено утворення такого виконавчого органу як "правління", його складу та порядку призначення голови правління. Питання про внесення змін до статуту в частині визначення його виконавчих органів на зборах від 6.05.2010р не приймалось.

Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.49, ст.ст. 99, 101, п.2 ст.103, п.1,п.4 ч.1 ст.104, ст.105, Господарського процесуального кодексу України судова колегія,

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3, м. Красний Лиман, задовольнити.

Рішення господарського суду Донецької області від 22.02.2011р. (підписане 28.02.2011р.) у справі № 31/255пн скасувати частково.

Відмовити у позові ОСОБА_4 щодо визнання недійсними рішення загальних зборів товариства з обмеженою відповідальністю “Краснолиманська друкарня”від 06.05.2010р. викладених в протоколі №20 про передачу документації товариства, печатки (штампу) та проведення заходів, пов'язаних з усуненням директора, а також про призначення аудиторської перевірки діяльності та інвентаризації майна ТОВ „Краснолиманська друкарня”.

В іншій частині рішення господарського суду Донецької області залишити без змін.

Стягнути з ОСОБА_4, м. Красний Лиман, на користь ОСОБА_3, м. Красний Лиман, витрати по сплаті державного мита в сумі 42,50грн., сплачені при поданні апеляційної скарги.

Доручити господарському суду Донецької області видати наказ.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Вищого господарського суду України у касаційному порядку через апеляційний господарський суд протягом двадцяти днів з дня прийняття постанови.

Головуючий суддя-доповідач Н.Л. Величко

Судді І.В. Алєєва

А.М. М'ясищев

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 14.04.2011р.

Надруковано 7 примірників:

2 -сторонам по справі

1 - у справу, 1 -господ. суду 1-апеляц. господ. суду

2- третім особам

Попередній документ
14928467
Наступний документ
14928469
Інформація про рішення:
№ рішення: 14928468
№ справи: 31/255пн
Дата рішення: 11.04.2011
Дата публікації: 20.04.2011
Форма документу: Постанова
Форма судочинства: Господарське
Суд: Донецький апеляційний господарський суд
Категорія справи: Господарські справи (до 01.01.2019); Інші позадоговірні немайнові спори