Ухвала від 07.04.2011 по справі 2а-4757/09/2270/1

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 квітня 2011 р. Справа № 65278/09/9104

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі :

головуючого судді Яворського І.О.,

суддів: Дяковича В.П., Обрізка І.М.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Нарс-Авто» на постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 25 червня 2009 року у справі за позовом Старокостянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції до Товариства з обмеженою відповідальністю «Нарс-Авто» про допуск посадових осіб до проведення виїзної позапланової документальної перевірки та витребовування документів з фінансово-господарської діяльності товариства з обмеженою відповідальністю «Нарс-Авто» для належного проведення перевірки,-

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, Старокостянтинівська об'єднана державна податкова інспекція в квітні 2009 року звернулася з позовом в суд до Товариства з обмеженою відповідальністю «Нарс-Авто» та просила зобов'язати юридичну особу товариство з обмеженою відповідальністю «Нарс-Авто» допустити посадових осіб податкового органу для проведення виїзної позапланової документальної перевірки та надати всі документи, що стосуються даного питання за перевіряємий період починаючи з 01.10.2006 року по 30.06.2007 року, а саме: статутні і реєстраційні документи, головна книга 2006-2007 рр., журнали-ордери по бухгалтерських рахунках №301, 311, 63, 64, 372 вказаних в головній книзі, касові книги та касові звіти, авансові звіти, угоди купівлі-продажу, які були укладені при здійсненні комісійної торгівлі рухомим майном, довідки-рахунки, які були виписані ТзОВ «Нарс-Авто» при реалізації рухомого майна, первинні документи, що підтверджують проведення господарських операцій, звіти комісіонерів.

В обґрунтування своїх вимог вказує на те, що службові особи Старокостянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції на підставі направлення на перевірку від 10.04.2009 року №144 та наказу №177 прибули для проведення виїзної позапланової документальної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Нарс-Авто», проте товариство не допустило їх до проведення перевірки та відмовило в наданні документів, мотивуючи тим, що після закінчення термінів проведення планової перевірки і винесення акту за результатами проведення перевірки права витребування документів у податкового органу немає. Позивач також додає, що суб'єкт господарювання зобов'язаний допускати посадових осіб державних податкових органів до обстеження приміщень, що використовуються для одержання доходів чи пов'язані з утриманням об'єктів оподаткування, а також для перевірок з питань обчислення і сплати податків і зборів (обов'язкових платежів).

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 21 травня 2009 року в справі №2а-4757/09/2270/1 провадження у справі було закрито в частині позовних вимог про витребування документів з фінансово-господарської діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю «Нарс-Авто», оскільки дані позовні вимоги не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 25 червня 2009 року в справі №2а-4757/09/2270/1 адміністративний позов було задоволено. Зобов'язано Товариство з обмеженою відповідальністю «Нарс-Авто» допустити працівників Старокостянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції Хмельницької області до проведення виїзної позапланової перевірки діяльності підприємства з питань дотримання вимог податкового законодавства

Не погодившись із зазначеним судовим рішенням Товариством з обмеженою відповідальністю «Нарс-Авто» подано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 25 червня 2009 року в справі №2а-4757/09/2270/1 та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування своїх вимог, апелянт зазначає, що дія документів, які є підставою для проведення перевірки, закінчилась. Апелянт також зазначає, що податковим органом не надано жодних доказів, які б підтверджували факт ненадходження до бюджетів сум податків і зборів (обов'язкових платежів), та причинний зв'язок між ніби-то ненадходженням та невідповідністю господарської діяльності відповідача вимогам закону, оскільки позивач, як на привід для перевірки, посилався на п.8 ч.6 ст. 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні».

Особи, які беруть участь у справі в судове засідання для розгляду апеляційної скарги не прибули, про дату, час і місце розгляду справи були повідомлені належним чином, клопотань від осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю не поступило, а тому, колегія суддів, у відповідності до пп. 1,2, ч.1 ст. 197 КАС України, вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у матеріалах справи. Справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, судова колегія приходить до висновку, що апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Нарс-Авто» слід задовольнити частково, а оскаржувану постанову скасувати та провадження у справі закрити. При цьому колегія суддів виходить з наступних міркувань.

Судом встановлено, що Старокостянтинівська об'єднана державна податкова інспекція звернулась в суд, де крім допуску посадових осіб податкового органу до проведення перевірки просить зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Нарс-Авто» надати всі документи, що стосуються даного питання за перевіряємий період, починаючи з 01.10.2006 року по 30.06.2007 року, а саме: статутні і реєстраційні документи, головна книга 2006-2007 рр., журнали-ордери по бухгалтерських рахунках №301, 311, 63, 64, 372 вказаних в головній книзі, касові книги та касові звіти, авансові звіти, угоди купівлі-продажу, які були укладені при здійсненні комісійної торгівлі рухомим майном, довідки-рахунки, які були виписані ТзОВ «Нарс-Авто» при реалізації рухомого майна, первинні документи, що підтверджують проведення господарських операцій, звіти комісіонерів.

Згідно п. 4 ч.1 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема: спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.

Статтею 105 КАС України визначено вимоги які може містити адміністративний позов, однак дані вимоги стосуються відповідача - суб'єкта владних повноважень.

Вимоги, які вправі пред'явити суб'єкт владних повноважень у випадку коли він звертається з адміністративним позовом, визначені спеціальними законами, які регулюють повноваження конкретного суб'єкта владних повноважень.

Як вбачається з матеріалів справи, з адміністративним позовом звернулась Старокостянтинівська об'єднана державна податкова інспекція, яка є суб'єктом владних повноважень.

В преамбулі Закону України «Про державну податкову службу в Україні» зазначено, що цей Закон визначає статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності.

Таким чином з аналізу вищенаведеного закону, який є спеціальним, не вбачається право податкового орану на звернення до суду із зазначеним позовом.

Оскільки в Старокостянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції відсутні законні підстави, для звернення до суду із позовом про зобов'язання суб'єкта господарювання допустити службових осіб податкового органу до проведення перевірки з питань дотримання вимог податкового законодавства, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції неправомірно задоволив позовні вимоги у цій частині, оскільки такі не підсудні адміністративним судам, а тому провадження у справі слід закрити.

З огляду на наведене апеляційні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю «Нарс-Авто» слід задовольнити частково,а провадження у справі закрити.

Керуючись ст. 195, ст. 197, п.4 ч.1 ст.198, ст. 203, п.4 ч.1 ст. 205, ст. 206, ст. 254 КАС України, колегія суддів, -

У Х В А Л И ЛА:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Нарс-Авто» задовольнити частково, постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 25 червня 2009 року в справі №2а-4757/09/2270/1 - скасувати та провадження у справі закрити.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя І.О. Яворський

Судді В.П. Дякович

І.М. Обрізко