12 квітня 2011 р. Справа № 29472/09
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді: Улицького В.З.
суддів: Олендера І.Я., Каралюса В.М.
при секретарі судового засідання: Ільницькій Т.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційні скарги МБО «Екологія-Право-Людина» та Кабінету Міністрів України на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 17.06.2010 року у справі за позовом МБО «Екологія-Право-Людина» до Кабінету Міністрів України, Національного агентства екологічних інвестицій про визнання протиправною бездіяльності,-
встановила:
У жовтні 2009 року МБО «Екологія-Право-Людина» звернулося з позовом до Кабінету Міністрів України, Національного агентства екологічних інвестицій про визнання протиправною бездіяльності.
Позивач свої позовні вимоги мотивував тим, що вони зверталася із інформаційними запитами до Кабінету Міністрів України від 19.03.2009р. № 60 та до Національного Агентства екологічних інвестицій від 19.03.2009р. № із проханням надати інформацію щодо підписання Україною міжнародної угоди про продаж квот на викиди парникових газів із Японією та подальшого витрачення коштів, отриманих за рахунок міжнародної торгівлі квотами на викиди парникових газів.
Відповіді на обидва запити були підготовлені Нацекоінвестагентством листами за № 414/14/7 від 27.04.09 та № 433/14/10 від 29.04. Тобто КМУ відповіді на запит не надано, а перенаправлено запит позивача в Нацекоінвестагентство.
У листах відповідях Нацекоінвестагентство повної інформації, яку запитували, не надано, Нацекоінвестагентством необґрунтоване віднесено інформації, яку запитували, до конфіденційної інформації, а саме: а) інформації про суму договору; б) копії угоди про продаж одиниць установленої кількості та відмовлено у наданні даної інформації.
Вважаючи такі дії відповідачів незаконними, позивач звернувся до суду.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 17.06.2010 року позов задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Національного агентства екологічних інвестицій України у наданні повної достовірної інформації на запит Міжнародної благодійної організації "Екологія-Право-Людина" №59 від 19.03.2009 року. Зобов'язано Національне агентство екологічних інвестицій України в межах повноважень надати Міжнародній благодійній організації "Екологія - Право - Людина" відповідь на запит №59 від 19.03.2009 року, в частині запитуваної інформації: Якою є правова природа угоди про продаж квот на викиди парникових газів згідно цивільного законодавства? Яким чином, на якій стадії громадськість може реалізувати своє право на участь у прийнятті рішень з питань довкілля під час підписання Україною та виконання, контролю за виконанням угод про торгівлю квотами на викид парникових газів, вирішення питання про фінансування проектів за рахунок коштів, отриманих від продажу квот на викиди парникових газів? Чи передбачена ратифікація даної угоди Верховною Радою України? Хто є власником квот на викиди парникових газів України, і в якому документі це питання врегульовано? Визнано протиправною бездіяльність Кабінету Міністрів України у наданні повної достовірної інформації на запит Міжнародної благодійної організації "Екологія - Право -Людина" №60 від 19.03.2009 року. Зобов'язано Кабінет Міністрів України в межах повноважень надати Міжнародній благодійній організації "Екологія - Право - Людина" відповідь на запит №60 від 19.03.2009р. В решті позовних вимог відмовити.
Постанову суду оскаржили МБО «Екологія-Право-Людина» та Кабінету Міністрів України. Вважають, що постанова прийнята з неповним з'ясуванням обставин справи та з порушенням норм матеріального і процесуального права та підлягає скасуванню з підстав викладених в апеляційній скарзі. МБО «Екологія-Право-Людина» просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою позов задоволити в повному обсязі. Кабінету Міністрів України просить у задоволенні позову відмовити.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу апелянта слід залишити без задоволення з наступних підстав.
У відповідності до вимог ст. 40 Конституції України, усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обгрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Згідно ч.1 ст.9 Закону України "Про інформацію" від 02.10.1992 року № 2657 всі громадяни України, юридичні особи і державні органи мають право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення та зберігання відомостей, необхідних їм для реалізації ними своїх прав, свобод і законних інтересів, здійснення завдань і функцій.
Відповідно до ст.32 Закону, громадяни України, державні органи, організації і об'єднання громадян подають запит відповідному органу законодавчої, виконавчої та судової влади, які зобов'язані надавати інформацію, що стосується їх діяльності, письмово, усно, по телефону чи використовуючи публічні виступи своїх посадових осіб.
З матеріалів справи вбачається, що МБО «Екологія-Право-Людина» зверталась до Кабміну з запитом від 19.03.2009 року № 60 про надання екологічної інформації по кожному з питань разом з копіями відповідних документів, у випадку відмови у наданні запитуваної інформації просила роз'яснити причини такої відмови з відповідним посиланням на нормативно-правові акти України. Запитувана інформація стосувалась питання підписання Україною міжнародної угоди про продаж квот на викиди парникових газів із Японією, прохання про надання копії даної угоди та копію рішення про витрачення коштів, отриманих внаслідок підписання угоди, якщо таке приймалось.
На даний запит Кабмін відповідь не дав та направив його до Національного агентства екологічних інвестицій України, про що останнє 29.04.2009р. за № 433/14/10 надало відповідь МБО на запит, адресований Кабміну.
19.03.2009 року МБО також скерувало інформаційний запит № 59 на адресу Національного агентства екологічних інвестицій України, про що останнє 27.04.2009р. за № 414/14/7 надало відповідь на запит, адресований їм в якому окрім того зазначило, що копія угоди про продаж одиниць установленої кількості не може бути надана та не може бути вказана сума договору у зв'язку з тим, що умови та положення цього договору є конфіденційними та не підлягають розкриттю будь-якій третій стороні.
Матеріалами справи підтверджується, що МБО зверталось зі скаргою до Генеральної прокуратури від 26.05.2009р. № 100, в якій просило зобов'язати НАЕІ та Кабмін надати запитувану інформацію. Генеральною прокуратурою скаргу МБО направлено у Міністерство охорони навколишнього середовища для перевірки викладених у скарзі доводів, та листом від 10.07.2009р. НАЕІ надало роз'яснення по суті порушених у скарзі запитань та вказало, що інформація щодо економічних аспектів запитуваної екологічної інформації, якою володіє центральний орган виконавчої влади, не входить в перелік відомостей, які не можуть бути включені в обов'язковому порядку до конфіденційної, тому сторонами були визначені умови дотримання конфіденційності щодо розголошення такої інформації за укладеним договором. Тому відомості щодо умов та положень договору про ціну одиниць установленої кількості, суму договору не підлягають розголошенню і відповідно надати копію договору з дотриманням умов його конфіденційності вибірково неможливо.
Згідно п. 6.2 статті 6 витягу з Договору продажу одиниць (частин) установленої кількості, Сторони договору зберігають конфіденційність щодо будь-якої інформації про іншу Сторону, включаючи умови та положення Договору (у тому числі, але без обмеження, ціну одиниці та суму Договору за Договірні одиниці установленої кількості), яка віднесена будь-якою Стороною до конфіденційної; або очевидно конфіденційна, що випливає з листування від зацікавленої Сторони та не розкривають її будь-якій третій стороні без письмової згоди на це іншої Сторони.
Таким чином суд першої інстанції прийшов до вірного висновку, що НАЕІ правомірно відмовило щодо такого надання.
Відповідно до Регламенту Кабінету Міністрів України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 950 від 18.07.07р., параграф 172, інформаційний запит об'єднання громадян щодо надання письмової або усної інформації про діяльність Кабінету Міністрів, що надійшов до Кабінету Міністрів, Секретаріат Кабінету Міністрів вивчає на предмет можливості його задоволення. За результатами вивчення запиту Секретаріат Кабінету Міністрів задовольняє його або протягом 10 днів повідомляє об'єднанню громадян, що запит буде задоволено протягом місяця чи запит не може бути задоволено з обгрунтуванням причини.
Таким чином Кабінет Міністрів України за наслідком звернення МБО з запитом від 19.03.2009 року № 60 про надання екологічної інформації з питань, що належить до його компетенції, оскільки КМУ приймає рішення про продаж квот на викиди парникових газів, повинен був забезпечити надання останньому запитуваної інформації, та вказати на перелік питань, які не входять у його компетенцію, що Кабміном не було вчинено.
Оцінивши зібрані докази в сукупності, судова колегія приходить до переконання, що доводи апеляційних скарг являються безпідставними і необґрунтованими та не спростовують висновків суду першої інстанції
Керуючись ст. ст. 160 ч. 3, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів -
ухвалила:
Апеляційні скарги МБО «Екологія-Право-Людина» та Кабінету Міністрів України залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 17.06.2010 року у справі №2а-6841/09/1370 - без змін.
На ухвалу протягом двадцяти днів з моменту набрання нею законної сили може бути подана касаційна скарга безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий: В. Улицький
Судді: І. Олендер
В. Каралюс
Повний текст ухвали виготовлено та підписано 14.04.2011 року