Ухвала від 22.03.2011 по справі 2-а-383/10

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2-а-383/10 Головуючий у 1-й інстанції: Соколов О.О.

Суддя-доповідач: Грищенко Т.М.

УХВАЛА

Іменем України

"22" березня 2011 р. м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого -судді Грищенко Т.М.,

суддів Лічевецького І.О., Земляної Г.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Городнянському районі Чернігівської області на постанову Городнянського районного суду Чернігівської області від 29 грудня 2010 р. у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Городнянському районі Чернігівської області про стягнення не отриманої щомісячної державної соціальної допомоги "Дітям війни", -

встановив:

14 грудня 2010 року ОСОБА_2 звернулась до Городнянського районного суду Чернігівської області з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Городнянському районі Чернігівської області про визнання неправомірними дій відповідача щодо нарахування та виплати щомісячної державної соціальної допомоги, як дитині війни в розмірах менших ніж передбачено ст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни»і зобов'язання провести перерахунок пенсії з урахуванням підвищення та забезпечити виплату недооплаченої за період з 14.06.10 по 14.12.10 суми щомісячної державної соціальної допомоги.

Постановою Городнянського районного суду Чернігівської області від 29 грудня 2010 р. позов задоволено, а саме: визнано незаконними дії управління Пенсійного фонду України в Городнянському районі Чернігівської області щодо нарахування та виплати ОСОБА_2 щомісячної державної соціальної допомоги як дитині війни у розмірах, менших ніж передбачено статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», за період з 14 червня 2010 року по 14 грудня 2010 року, зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Городнянському районі Чернігівської області здійснити нарахування та забезпечити виплату ОСОБА_2 щомісячної державної соціальної допомоги як дитині війни у відповідності до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком за період з 14 червня 2010 року по 14 грудня 2010 року, з урахуванням проведених раніше нарахувань і виплат.

Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, Управління Пенсійного фонду України в Городнянському районі Чернігівської області подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права, та ухвалити нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог повністю.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду -без змін з таких підстав.

Згідно зі п. 1 ч. 1 ст. 198, ч. 1 ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які набули правового статусу дітей війни, основи їх соціального захисту та гарантії їх соціальної підтримки визначені та закріплені в Законі України «Про соціальний захист дітей війни».

Зокрема, ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»передбачено, що дітям війни пенсії або щомісячне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 % мінімальної пенсії за віком. При цьому статтею 3 цього ж Закону передбачено, що державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами.

Позивач ОСОБА_2 народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 і являється відповідно до положень ст. 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»дитиною війни.

З огляду на наведене на позивачку поширюється дія статті 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” і він як дитина війни має право на підвищення пенсії на 30 % мінімальної пенсії за віком.

Згідно пункту 41 розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України»Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»№107-VІ від 28.12.2007 р. статтю 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»викладено в новій редакції : «Дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни».

З листа від 02.12.2010 року за вих № 233/05/Б-2 начальника управління Пенсійного фонду України в Городнянському районі Чернігівської області встановлено, що позивачу за 2008 рік, як дитині війни, сплачувалась надбавка в розмірі 10 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, згідно Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України». З 01.01.2008 р. - 47 грн., з 01.04.2008 р. - 48,10 грн., з 01.07.2008 р. -48,20 грн., з 01.10.2008 р. -49,80 грн., щомісячно.

Відповідно до рішення Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.08 року, визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положення пунктів 2-4, 6-8, 10-18, підпункту 7 пункту 19, пунктів 20-22, 24-34, підпунктів 1-6, 8-12 пункту 35, пунктів 36-100 розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України»та пункту 3 розділу ІІІ «Прикінцеві положення»Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України». Положення визнані неконституційними втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення. Рішення має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», визнаних неконституційними.

З огляду на зазначене вище рішення Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року, суд прийшов до правильного висновку про необхідність застосувати при розгляді даного спору попередню редакцію статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», згідно якої дітям війни підвищуються пенсії на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Згідно ч. 2 ст. 19, ч. 3 ст. 22 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. При цьому при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Однак, всупереч положенням Конституції України, вимогам Закону України «Про соціальний захист дітей війни»та рішенню Конституційного Суду України, абз. 1 п. 8 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»визначено, що підвищення пенсії дітям війни проводиться у розмірі 10 % прожиткового мінімуму, для осіб які втратили працездатність.

При цьому, судом встановлено, що в період з 14.06.2010 року і по 14.12.2010 року підвищення до пенсії позивачу, як дитині війни, виплачувалось у розмірі меншому, ніж передбачено ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».

Разом з тим, виходячи із загальних засад пріоритету закону над підзаконними актами, слід визнати, що при призначенні позивачу надбавки до пенсії, як дитині війни слід виходити з положень ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», якою визначено розмір надбавки до пенсії, оскільки постанови Кабінету Міністрів України, за своєю юридичною природою, є підзаконними нормативними актами, мають меншу юридичну силу і не можуть змінювати положення визначені Законом.

Таким чином, починаючи з 14.06.2010 року особи зі статусом дітей війни мають право на підвищення пенсії або щомісячного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, на 30 % мінімальної пенсії за віком, що передбачено ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».

З урахуванням наведеного, суд дійшов до переконання, що у даному випадку, має місце порушення прав позивача, щодо невиплати відповідачем пенсії у підвищеному розмірі, як дитині війни, передбаченої ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»з 14.06.2010 року по 14.12.2010 року, які підлягають захисту шляхом зобов'язання нарахувати та виплатити підвищення до пенсії.

Розмір мінімальної пенсії за віком, на яку мається посилання в статті 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” при обрахуванні підвищення пенсії дітям війни, визначено статтею 28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

Відповідно до статті 28 вказаного Закону мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловік 25 років, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

На підставі вищенаведеного, приймаючи до уваги, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, висновки суду першої інстанції доводами апелянта не спростовані, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для зміни або скасування постанови суду.

Керуючись ст.ст. 183-2, 195, 197, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Городнянському районі Чернігівської області -залишити без задоволення.

Постанову Городнянського районного суду Чернігівської області від 29 грудня 2010 р. -залишити без змін.

Ухвала є остаточною та оскарженню не підлягає.

Повний текст ухвали виготовлено 22 березня 2011 року.

Головуючий суддя Т.М.Грищенко

Судді І.О.Лічевецький

Г.В. Земляна