Ухвала від 22.03.2011 по справі 2-а-6133/10/2570

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2-а-6133/10/2570 Головуючий у 1-й інстанції: Кашпур О.В.

Суддя-доповідач: Грищенко Т.М.

УХВАЛА

Іменем України

"22" березня 2011 р. м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого -судді Грищенко Т.М.,

суддів Лічевецького І.О., Земляної Г.В.,

розглянувши відповідно до ч.6 ст.12 КАС України апеляційну скаргу фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 29 грудня 2010 р. у справі за адміністративним позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 до Державної податкової інспекції в Семенівському районі Чернігівської області про визнання не чинним податкового повідомлення-рішення, -

встановив:

У грудні 2010 року позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про визнання не чинним податкового повідомлення-рішення.

Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 29 грудня 2010 р. відмовлено в задоволенні позову.

Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права, та ухвалити нову, якою задовольнити позовні вимоги.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційних скарг, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги підлягають залишенню без задоволення, а постанова суду -без змін з таких підстав.

Згідно зі п. 1 ч. 1 ст. 198, ч. 1 ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Судом встановлено, що ДПІ в Семенівському Чернігівської області проведено виїзну планову перевірку ФОП ОСОБА_2 з питань достовірності нарахування податків та зборів за 2008 - 2010 роки. За результатами перевірки складено акт від 11.08.2010 від 11.08.2010 № 98-34/1740/2530511933.

Перевіркою було виявлено порушення пп.4.2.2. п. 4.2. ст.4, п. 17.1.17.2 ст.17 ЗУ «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", ст. 13.14 Декрету Кабінету Міністрів України Про прибутковий податок з громадян».

На підставі акту перевірки ДПІ в Семенівському районі було винесено податкові повідомлення-рішення №0002061740/0 від 19.08.2010 року, №0002051740/0 від 19.08.2010 року, якими позивачу було донараховано суму податку на додану вартість та застосовано штрафні санкції на загальну суму 77434,29 грн.

Рішенням ДПА в Чернігівській області від 11.10.2010 року №285/П/25-020 про результати розгляду скарги ФОП ОСОБА_2 податкове повідомлення-рішення ДПІ у Семенівському районі від 19 серпня 2010 року №0002051740/0 було скасовано в частині визначення податкового зобов'язання по податку з доходів фізичних осіб в сумі 884.56 грн.. було залишено без змін податкове повідомлення-рішення ДПІ у Семенівському районі від 19 серпня 2010 року №0002051740/0 в іншій частині, в сумі 9433,73 грн., та було залишено без змін податкове повідомлення-рішення ДПІ від 19 серпня 2010 року №0002061740/0 про визначення податкового зобов'язання по податку на додану вартість в сумі 67116 грн. Також ДПА в Чернігівській області було збільшено суму податкового зобов'язання по ПДВ на суму 3878,91 грн.

Позивачу було надіслано нові податкові повідомлення-рішення №0003741740/2 від 11.10.2010 року, №0003761740/2 від 13.10.2010 року, №0002061740/2 від 11.10.2010 року.

Відповідно до п. 1 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва»спрощена система оподаткування, обліку та звітності запроваджується для таких суб'єктів малого підприємництва - фізичних осіб, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і у трудових відносинах з якими, включаючи членів їх сімей, протягом року перебуває не більше 10 осіб та обсяг виручки яких від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за рік не перевищує 500 тис. гривень.

Пункт 2 Указу встановлює, що суб'єкти малого підприємництва - фізичні особи мають право самостійно обрати спосіб оподаткування доходів за єдиним податком шляхом отримання свідоцтва про сплату єдиного податку.

Пунктом 5 Указу передбачено, що у разі порушення вимог, установлених статтею 1 цього Указу, платник єдиного податку повинен перейти на загальну систему оподаткування, обліку та звітності, починаючи з наступного звітного періоду (кварталу).

Суб'єкти малого підприємництва несуть відповідальність за правильність обчислення, своєчасність подання розрахунків та сплати сум єдиного податку згідно із законодавством України.

У разі порушення суб'єктом малого підприємництва - фізичною особою вимог Указу, зокрема щодо граничної чисельності осіб, які перебувають з ним у трудових відносинах протягом року, та обсягу виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за рік. доходи (виручка), отримані таким суб'єктом, підлягають оподаткуванню у порядку, встановленому розділом IV Декрету Кабінету Міністрів України від 26 грудня 1992 року N 13-92 "Про прибутковий податок з громадян", який діє у частині оподаткування доходів фізичних осіб від зайняття підприємницькою діяльністю (відповідні роз'яснення надані Міністерством юстиції України в листі від 15.08.2007 р. N 20-9-7599).

Відповідно до ч. 1-3 ст. 13 Декрету Кабінету Міністрів України «Про прибутковий податок з громадян»згідно з цим розділом Декрету оподаткуванню підлягають доходи громадян, одержані протягом календарного року від здійснення підприємницької діяльності без створення юридичної особи, а також інші доходи громадян, не передбачені як об'єкти оподаткування у розділах II та III цього Декрету.

Суд прийшов до правильного висновку, що у разі перевищення позивачем граничної межі сукупного річного доходу від підприємницької діяльності, що дозволяє використовувати спрощену систему оподаткування, позивач був зобов'язаний перейти на загальну систему оподаткування та подати до органів державної податкової служби податкову декларацію за звітний період.

Проведеною ДПІ в Семенівському районі перевіркою правильності визначення обсягу виручки встановлено, що виручка від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), отримана суб'єктом господарювання ОСОБА_2 за 2008р., перевищила 500000,00 грн.. зокрема обсяг виручки за 1 квартал 2008р. СГ ОСОБА_2 становив 129592,00 грн.. обсяг виручки за 2-4 кв. 2008 р. фактично склав 377746,51 грн., загалом за 2008рік обсяг виручки склав 507338,51 грн. Таким чином, перевіркою встановлено перевищення граничного обсягу виручки за 2008 рік на 7338,51 грн.

Тобто фактично позивач порушив вимоги ст.. 1 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва», а тому був зобов'язаний перейти на загальну систему оподаткування починаючи з наступного звітного періоду та подати до ДПІ в Семенівському районі податкову декларацію за попередній звітний період.

Відповідно до п.п. 2.3.1 п. 2.3 ст. 2 Закону України «Про податок на додану вартість»особа підлягає обов'язковій реєстрації як платник податку у разі коли загальна сума від здійснення операцій з поставки товарів (послуг), у тому числі з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі, що підлягають оподаткуванню згідно з цим Законом, нарахована (сплачена, надана) такій особі або в рахунок зобов'язань третім особам, протягом останніх дванадцяти календарних місяців сукупно перевищує 300000 гривень (без урахування податку на додану вартість).

Згідно п. 6 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва» суб'єкт малого підприємництва, який сплачує єдиний податок, не є платником таких видів податків і зборів (обов'язкових платежів) податку на додану вартість, крім випадку, коли юридична особа обрала спосіб оподаткування доходів за єдиним податком за ставкою 6 відсотків.

Хоча ст. 6 Указу і звільняє фізичних осіб підприємців, які перебувають на спрощеній системі оподаткування від сплати податку на додану вартість, однак позивач порушуючи вимоги ст.. 1 Указу щодо граничної межі сукупного річного доходу від здійснення підприємницької діяльності, повинен був перейти на загальну систему оподаткування і автоматично відповідно до вимог п.п. 2.3.1 п. 2.3 ст. 2 Закону України «Про податок на додану вартість»зареєструватися як платник ПДВ станом на 01.01.2009 року, та здійснювати відповідні перерахування зазначеного податку. ФОП ОСОБА_2 отримав свідоцтво платника ПДВ тільки 17.07.2009 року.

Згідно п. 10.2 ст. 10 Закону України «Про податок на додану вартість»особа, яка згідно з вимогами пункту 2.2 статті 2 цього Закону мала зареєструватися платником податку, але не здійснила таку реєстрацію, несе обов'язки з нарахування та сплати цього податку, а також відповідальність за його ненарахування або несплату на рівні особи, зареєстрованої як платник податку, без права виписки податкової накладної та нарахування податкового кредиту.

Керуючись ст.ст. 195, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 - залишити без задоволення.

Постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 29 грудня 2010 р. -залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Т.М.Грищенко

Судді І.О.Лічевецький

Г.В. Земляна