33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59
"12" квітня 2011 р. Справа № 5019/150/11
Суддя Войтюк В.Р. розглянувши матеріали справи
за позовом: Рівненської міської ради
до відповідача: Дочірнього підприємства "Агропромтранс" Приватного підприємства "Трансагропром"
про внесення змін до договору оренди земельної ділянки
В засіданні приймали участь:
Від позивача : Горчак Ю.П. дов. № 08-1878 від 31.12.10 р.
Від відповідача : Федорков В.І. дов. від 11.02.11 р.
У судових засіданнях14 лютого 2011 року та 25 лютого 2011 року було оголошено перерву.
Рівненська міська рада звернулась до господарського суду з позовною заявою у якій просить внести зміни у договір оренди земельної ділянки від 07 серпня 2007 року № 040758300148, укладений між Рівненською міською радою та ДП "Агропромтранс" ПП "Трансагропром" посилаючись на таке.
Відповідно до ст. 21 Закону України «Про оренду землі»розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Відповідно до ст. 288.5 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; не може перевищувати: а) для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; б) для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
На виконання вимог Закону України «Про оренду землі», яким змінені граничні-розміри орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, рішенням Рівненської міської ради від 25.01.2008 р. №1334 «Про внесення змін до Положення про порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у власності Рівненської міської ради»передбачено, що орендна плата за земельні ділянки справляється у грошовій формі і не може бути меншою трикратного розміру земельного податку на земельну ділянку певного функціонального використання та місцезнаходження та більшою 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Ст.144 Конституції України встановлено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Згідно підпункту 1 пункту «а»частини першої ст.33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»до відання виконавчих-міських рад належать такі власні (самоврядні) повноваження: підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо встановлення ставки земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, вилучення (викупу), а також надання під забудову та для інших потреб земельну що перебувають у власності - територіальних громад; визначення в установленому порядку розмірів відшкодувань підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності за забруднення довкілля та інші екологічні збитки; встановлення платежів за користування комунальними та санітарними мережами відповідних населених пунктів.
За ст. 274.1. Податкового кодексу України ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 і 278 цього Кодексу.
Відповідно до ст.275.3, Податкового кодексу України, ставки податку за земельні ділянки (за винятком сільськогосподарських угідь та земель лісогосподарського призначення) диференціюють та затверджують відповідні сільські, селищні; міські ради виходячи із ставок податку, встановлених пунктом 275.1 цієї статті, функціонального використання та місцезнаходження земельної ділянки, але не більше трикратного розміру цих ставок податку, з урахуванням коефіцієнтів, установлених пунктом 275.2 цієї статті.
За ст. 276.5 Податкового кодексу України - у разі надання в оренду земельних ділянок (в межах населених пунктів), окремих будівель (споруд) або їх частин власниками та землекористувачами, у тому числі зазначеними у пунктах 276.1 та 276.4 цієї статті, іншим суб'єктам, податок за площі, що надаються в оренду, обчислюється відповідно до ст.274 цього Кодексу від нормативної грошової оцінки, визначеної з урахуванням застосування відповідного коефіцієнта функціонального використання цих площ незалежно від виду економічної діяльності орендаря, та ст. 275 цього Кодексу.
Звертає увагу суду на наявність чинного акту органу місцевого самоврядування - рішення Рівненської міської ради від 25.01.2008р: №1334, яке підлягає обов'язковому виконаний всіма землекористувачами м. Рівного, відповідно до ст.144 Конституції України та ст.73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Згідно Положення про порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки, як перебувають у власності Рівненської міської ради, затвердженим рішенням Рівненської міської ради від 25.01.2008р. № 1334 передбачено, що орендна плата за земельну ділянку, згідно договору оренди від 07 серпня 2007 року №040758300148, укладеного між відповідачем та Рівненською міською радою справляється у п'ятикратному розмірі земельного податку.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Закону України "Про оренду державного і комунального майна" методика розрахунку, пропорції розподілу між відповідним бюджетом, орендодавцем балансоутримувачем та порядок використання орендної плати визначаються: ... органами місцевого самоврядування - для об'єктів, що перебувають у комунальній власності.
Згідно ч. 2 ст. 651 Цивільного кодексу України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Відповідно до ч. 1 п. 13. договору оренди землі, укладеного між Рівненською міською радою та Відповідачем, розмір орендної плати може змінюватись, за згодою сторін (шляхом внесення змін де цього договору). Пропозиції про перегляд розміру орендної плати надсилаються не частіше, ніж один раз на квартал і розглядаються відповідно до законодавства. Відповідно до ч.3 п.13. договору, розмірі орендної плати переглядається у разі: ...зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів зміни коефіцієнтів індексації... та в інших випадках передбачених законом.
Згідно п. 28. договору орендодавець має право в односторонньому порядку (шляхом посилання орендареві через податкові органи або через інший уповноважений на це орган) збільшити розмір орендної плати у випадку, коли внаслідок змін у законодавстві орендна плата стане менша від розміру земельного податку.
Оскільки пунктами договору оренди, укладеного між Рівненською міською радою та Відповідачем, передбачено, що розмір орендної плати переглядається у разі зміни розмірів земельного податку та в інших випадках, передбачених законом, беззаперечно, що Договором сторони передбачили право позивача звертатися до відповідача з вимогами про перегляд розміру орендної плати у випадках, передбачених договором або законом, тому Рівненська міська рада має праве зміни розміру орендної плати, встановленого договором.
Цивільний кодекс України у ч.ч. 1-2 ст. 632 передбачає застосування у встановлених законом випадках цін (тарифів, ставок тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. При цьому зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Уважає що, встановивши підстави для зміни розміру орендної плати у договорі через його невідповідність встановленому законом розміру, Рівненська міська рада вправі вимагати віг орендаря приведення цього договору у відповідність до вимог законодавства шляхом внесенні відповідних змін з метою усунення порушення сторонами договору вимог законодавства обов'язкового для позивача і відповідача.
Відповідач позов не визнав.
Пояснив, що у відповідності до вказаного договору оренди земельної ділянки від 17.07.2007 року Відповідач сплачував орендну плату у визначеному договором розмірі, а саме 2% в рік від розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Починаючи з 01.01.2008 року Відповідач, самостійно збільшив розмір своєї орендної плати до 3% в рік від розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки та повністю сплачує її до даного часу.
11.08.2009 р. та 10.11.2009 р. Позивач звертався до Відповідача із пропозицією збільшити розмір орендної плати до 5% в рік від розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки, на що Відповідач не погодився та пропонував, у протоколі розбіжностей, узаконити сплачуваний ним розмір орендної плати 3%, на що Позивач не погодився. Тим самим розмір орендної плати залишився у розмірі визначеному договором оренди - 2% в рік від розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки, який діє до даного часу, а проведені понад цей розмір платежі рахуються переплатою Відповідача та підлягають зарахуванню в рахунок наступних платежів.
Основний Закон України «Про плату за землю», яким Позивач обґрунтовує свої вимоги, з прийняттям Податкового кодексу України втратив чинність.
Зазначає, що на даний час спірні правовідносини урегульовані Податковим Кодексом України, згідно якого плата може складати трикратний розмір земельного податку.
Заслухавши пояснення представників сторін, давши оцінку доказам, суд прийшов до висновку, що у позові слід відмовити з огляду на таке.
Між Рівненською міською радою та ДП «Агропромтранс»ПП «Трансагропром»укладено договір оренди земельної ділянки від 07 серпня 2007 року № 040758300148. Відповідно до ст. 206 Земельного кодексу України, використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.
Відповідно до ч. 3 п. 13 договору оренди землі, укладеного між Рівненською міською радою та Відповідачем, розмір орендної плати переглядається у разі: ...зміни і розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів індексації... та і в інших випадках передбачених законом.
Відповідно до ст. 288.5 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру у земельного податку, що встановлюється цим розділом; не може перевищувати: а) для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; б) для інших земельних ділянок, наданих в оренду, -12 відсотків нормативної грошової оцінки. Згідно ст. 144 Конституції України встановлено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території:
Відповідно до пункту 35 частини першої ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання як затвердження ставок земельного податку відповідно до Податкового кодексу України.
Згідно підпункту 1 пункту «а»частини першої ст.33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать такі власні (самоврядні) повноваження: підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо встановлення ставки земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, вилучення (викупу), а також надання під забудову та для інших потреб земель, що перебувають у власності територіальних громад; визначення в установленому порядку розмірів відшкодувань підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності за забруднення довкілля та інші екологічні збитки; встановлення платежів за користування комунальними та санітарними мережами відповідних населених пунктів.
Частиною 1 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»передбачено, що рада в межах повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
На виконання вимог Закону України «Про оренду землі», яким змінені граничні розміри орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, рішенням Рівненської міської ради від 25.01.2008р. №1334 «Про внесення змін до Положення про порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у власності Рівненської міської ради»передбачено, що орендна плата за земельні ділянки справляється у грошовій формі і не може бути меншою трикратного розміру земельного податку на земельну ділянку певного функціонального використання та місцезнаходження та більшою 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Згідно пункту 2.3 указаного рішення Рівненської міської ради, розмір орендної плати, встановлений на рівні мінімальної величини (3%) збільшується на величину з розрахунку від одного відсотка нормативної грошової оцінки відповідної земельної ділянки: - у 2 рази, якщо площа ділянки не перевищує 100м2.
З урахуванням цього, до земельної ділянки на вул. Біла,83 площею 45 м2 застосовується збільшений відсоток нормативної грошової оцінки на величину 2 (загальний відсоток 5).
Тобто, згідно указаного рішення, річна орендна плата відповідно до указаного розрахунку буде становити 1101(одна тисяча сто одна ) грн. 64 коп.
Зазначене вище рішення ради прийняте 25.01.08 р. на підставі чинного на той час законодавства.
Разом з тим, з 01.01.11 р. набрав законної сили Податковий Кодекс України, яким внесено зміни у питання оподаткування земельних ділянок, ставки якого лежать в основі орендної плати, а також окремі нормативні акти, які до цього регулювали цю сферу правовідносин, утратили силу.
Податковим кодексом України спірні правовідносини врегульовані наступним чином:
1. ст. 274.1. Ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 і 278 цього Кодексу.
2. ст. 288.1. Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Ст. 288.4. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Ст. 288.5. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу:
Ст. 288.5.1. не може бути меншою:
для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;
для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;
Перехідні положення, п.3.: «Встановити, що в разі якщо законодавчими актами передбачені інші правила справляння податків, зборів, що регулюються цим Кодексом, застосовуються правила цього Кодексу.»
Указане рішення ради від 25.01.08 р. на час вирішення спору в установленому законом порядку на сесійному засіданні не приведене у відповідність до Податкового Кодексу України, іде урозріз із ним, оскільки не ураховує змін у законодавстві, відтак братись до уваги не може.
Позивач наполягає на збільшеному відсотку нормативної грошової оцінки на величину 2 (загальний відсоток 5) в той час як відповідач сплачує визначені 3 відсотки.
Заяви про зменшення позовних вимог і установлення плати у розмірі 3 відсотків до вирішення питання в установленому законом порядку не надходило, відтак, у позові слід відмовити.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 49, 82-84 Господарського процесуального кодексу України, суд ,-
У позові відмовити.
Суддя Войтюк В.Р.
Повний текст рішення складений: "15 " квітня 2011 року.