14 квітня 2011 року Справа № 2а/2370/1548/2011
14год.35хв. м.Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі: головуючого-судді Новікової Т.В., при секретарі-Найдьон А.В., за участю позивача -Чумак В.В. (за довіреністю), за відсутності відповідача, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Кам'янського районного центру зайнятості до комунального підприємства «Кам'янське виробниче управління житлово-комунального господарства» про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків,-
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом від 14.03.2011р. №6162/2011, в якому просить стягнути з комунального підприємства «Кам'янське виробниче управління житлово-комунального господарства»заборгованість зі сплати страхових внесків у сумі 123,36 грн. Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що комунальне підприємство «Кам'янське виробниче управління житлово-комунального господарства», в порушення вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»не виконало обов'язку щодо сплати до Кам'янського районного центру зайнятості заборгованості зі сплати страхових внесків у сумі 123,36грн. за період з 01.10.2010р. по 01.01.2011р.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Відповідач до зали судового засідання не з'явився, заперечення на позов не надавав, явку своїх представників на судовий розгляд справи не забезпечив, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
З врахуванням ч.2 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає, що неприбуття в судове засідання без поважних причин представника сторони або третьої особи, неповідомлення ними про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи.
Розглянувши поданий адміністративний позов та додані до нього матеріали, заслухавши пояснення представника прокуратури та представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Комунальне підприємство «Кам'янське виробниче управління житлово-комунального господарства»зареєстроване як платник страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття 12 грудня 1997 року та відповідно до статті 35 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»зобов'язаний своєчасно та в повному розмірі сплачувати страхові внески.
Пунктом 6.7 Інструкції про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, затвердженої Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 грудня 2000 року № 339 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2001 року за №30/5221, визначено обов'язок роботодавців щокварталу подавати розрахункову відомість про нарахування і перерахування страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, до 20 числа місяця, наступного за звітним періодом. В цій відомості страхувальники вираховують та зазначають суми внесків, які підлягають сплаті за відповідний звітний період.
Як вбачається з матеріалів справи, згідно розрахункової відомості про нарахування і перерахування страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття за 2010р. встановлено залишок заборгованості на кінець звітного періоду за платниками складає 34978,17 грн., сума страхових внесків, строк сплати яких не настав становить 44,07 грн., що підтверджується підписами і печаткою відповідача. Тобто заборгованість на кінець звітного періоду складає 34934,10 грн. Страхові внески стягнені з відповідача:
за рішенням господарського суду Черкаської області від 31.10.2006 р. у справі № 06/5035а в розмірі 12245 грн. 24 коп.;
за рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 25.05.2010 р. у справі №2а-1428/10/2370 в розмірі 18751 грн. 82 коп.;
за рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 13.10.2010 р. у справі №2а-4178/10/2370 в розмірі 314 грн. 77 коп.
за рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 12.01.2011 р. у справі №2а-6297/10/2370 в розмірі 3498 грн. 91 коп.
Залишок коштів, які просить стягнути позивач в судовому порядку, становить 123 грн. 36 коп., як новостворену недоїмку в період з 01.10.2010 року по 01.01.2011 року.
Положенням частини 2 статті 12 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»встановлено, що функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття покладаються на центр зайнятості, який провадить збір страхових внесків, контролює правильність нарахування та своєчасність сплати страхових внесків.
Відповідно до ч. 3 ст. 17 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»страхувальники здійснюють перерахування страхових внесків одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі, або виручки від реалізації товарів (послуг). При цьому фактичним одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу) вважається одержання відповідних сум готівкою, зарахування на банківський рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, одержання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей в рахунок зазначених виплат (доходу), фактичне здійснення з цих виплат (доходу) відрахувань, передбачених законодавством або за виконавчими документами, чи будь-яких інших відрахувань.
Статтею 19 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»розміри страхових внесків на календарний рік для роботодавців встановлюються у відсотках до сум фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, грошове забезпечення військовослужбовців, що включають витрати на виплату основної та додаткової заробітної плати, інших заохочувальних і компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, що визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України "Про оплату праці", виплату доходу (прибутку) фізичним особам за виконання робіт (послуг) за договорами цивільно-правового характеру, які підлягають обкладенню податком з доходів фізичних осіб.
Згідно зі статтею 1 Закону України «Про розмір внесків на деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття для роботодавців становлять 1,6 відсотка суми фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, що включають витрати на виплату основної та додаткової заробітної плати, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, виплату доходу (прибутку) за договорами цивільно-правового характеру та підлягають обкладанню податком з доходів фізичних осіб.
Згідно п. 2 ч. 2 ст. 35 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»(далі-Закон №1533-ІІІ), роботодавець зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі сплачувати страхові внески та несе відповідальність за несвоєчасність та неповноту сплати страхових внесків (ст. 38 Закону №1533-ІІІ).
У разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальники сплачують суму донарахованих контролюючим органом внесків (недоїмки), штраф та пеню; штраф накладається в розмірі прихованої суми виплат, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески, а в разі повторного порушення-у трикратному розмірі зазначеної суми; пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки (без урахування штрафів) на весь її строк (ч.1 ст.38 Закону № 1533-ІІІ).
Беручи до уваги те, що заборгованість зі сплати страхових внесків у сумі 123 грн. 36 коп. відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив, доказів погашення зазначеної заборгованості станом на день розгляду спору не надав, тому суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають до задоволення у повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.
На підставі ч.3 ст.160 КАС України в судовому засіданні 14.04.2011р. проголошено вступну та резолютивну частину постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі здійснюватиметься з урахуванням вимог ст.167 КАС України, про що повідомлено в судовому засіданні.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) згідно ч. 4 ст. 94 КАС України стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст.ст. 9, 69-71, 94, ч.2 ст. 128, ст.ст. 158-159, 161-163 КАС України, Черкаський окружний адміністративний суд, -
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з комунального підприємства «Кам'янське виробниче управління житлово-комунального господарства» (20800, Черкаська область, м. Кам'янка, вул. Заводська, 2а, код ЄДРПОУ 03356944) на корить Кам'янського районного центру зайнятості (20800, Черкаська область, м. Кам'янка, вул. Пушкіна, 37) заборгованість зі сплати страхових внесків у сумі 123 грн. 36 коп. (сто двадцять три гривні 36 коп.).
Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд в порядку, передбаченому ст. ст.185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлений 15 квітня 2011 року.
Суддя Т.В. Новікова