справа № 2а-7607/10/0670
категорія 2.6
10 листопада 2010 р. м.Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Семенюк М.М. ,
при секретарі - Корольовій О.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області
про визнання дій незаконними та заборону вчиняти дії,-
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати дії Підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області по звільненню коштів з-під арешту з рахунків Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації незаконними та заборонити відповідачу проводити звільнення коштів з-під арешту з рахунків Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації до повного виконання рішення суду і закриття виконавчого провадження.
В обґрунтування позову зазначає, що у відповідача на виконанні знаходяться два виконавчі провадження про стягнення з Управління праці та соціального захисту населення Овруцької РДА на користь позивача коштів відповідно до ст.ст. 37, 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", відкритих на підставі рішень Овруцького районного суду Житомирської області. Відповідач в порушення чинного законодавства, зокрема ст. 59 Закону України "Про виконавче провадження", при надходженні коштів на рахунки Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації (далі - УПСЗН Овруцької РДА) двічі звільнив кошти з під арешту, в зв'язку з чим неможливе виконання рішень суду та що призводить до порушення прав позивача щодо отримання коштів.
В судовому засіданні представник позивач позовні вимоги підтримав повністю.
Представник відповідача в судовому засіданні просив в позові відмовити, надавши письмові заперечення на позовну заяву. При цьому пояснив, що відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" на соціальний захист постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи громадян області спрямовуються кошти за сьома програмами, зокрема за КПКВ 2501200 "Доплати за роботу на радіоактивно забруднених територіях, збереження заробітної плати при переведенні на нижчеоплачувану роботу та у зв'язку з відселенням, виплати підвищених стипендій та надання додаткової відпустки громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в зв'язку з чим відповідачем звільнялись з-під арешту кошти з рахунків для цільового використання за напрямками виплати додаткових відпусток, підвищених стипендій постраждалим громадянам Овруцького району.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні у справі докази, приходить до висновку про відмову у задоволенні позову з наступних підстав.
На виконанні у відповідача перебувають виконавчі провадження з виконання виконавчих листів № 2а-1802/09 від 28.05.2009 року, № 2а-3851/10 від 25.03.2010 року, виданих Овруцьким районним судом, про стягнення з УПСЗН Овруцької РДА на користь позивача коштів відповідно до ст. 37 та ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виконавчі провадження по яким відкрито 03.06.2009 року та 01.04.2010 року.
В добровільному порядку позивачу кошти виплачені не були.
Оскільки на момент надходження зазначених виконавчих листів на виконанні перебували інші виконавчі провадження, державним виконавцем 15.01.2009 року, 24.04.2009 року, 05.05.2009 року, 02.07.2009 року, 06.01.2010 року та 15.01.2010 року виносилися постанови про арешт коштів на рахунках боржника, призначених для виплати заборгованості, згідно статей 37,39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон), які були направлені на виконання до УДК в Овруцькому районі.
Листами Головного управління праці та соціального захисту населення Житомирської ОДА від 10.08.2010 року № 3446/12 та від 06.09.2010 року № 3818/12 повідомлялося, що на арештований рахунок, на який надходять кошти для виплати за ст.ст. 37, 39 Закону, надійшли кошти для оплати додаткових відпусток, передбачених ст.ст. 20,21,30,47 Закону, виплати підвищених стипендій постраждалим, передбачених ст.ст. 20-23, 30 Закону, виплати щомісячної компенсації на продукти харчування постраждалим громадянам 1 і 2 категорії, передбаченої ст.ст. 20,21 Закону, у зв'язки з чим просять вивільнити з-під арешту кошти на оплату додаткових відпусток, підвищених стипендій та компенсації на продукти харчування постраждалим громадянам 1 і 2 категорії.
Постановами про звільнення з-під арешту коштів боржника від 10.08.2010 року та від 07.09.2010 року звільнено з-під арешту кошти, що перебували на арештованому рахунку боржника - УПСЗН Овруцької РДА у сумі, відповідно, 4911896,75 грн. та у сумі 4505424,00 грн. за КПКВ 2501200 за цільовою програмою оплата додаткових відпусток, підвищення стипендії, що належить УПСЗН Овруцької РДА, та відповідають виплатам передбаченим за ст.ст.20,21,30,47 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Відповідно до ст.5 Закону України "Про виконавче провадження" № 606-XIV від 21.04.1999 року (далі - Закон № 606-XIV), державний виконавець при здійсненні виконавчого провадження має право на виконання рішення суду про стягнення коштів або накладення арешту в порядку, встановленому цим Законом накладати арешт на грошові кошти та інші цінності боржника, в тому числі на кошти, які знаходяться на рахунках та вкладах в установах банків, інших кредитних установах, на рахунки в цінних паперах, а також опечатувати каси, приміщення і місця зберігання грошей.
Згідно ст.50 Закону № 606-XIV звернення стягнення на майно боржника полягає в його арешті (опису), вилученні та примусовій реалізації. Стягнення за виконавчими документами в першу чергу звертається на кошти боржника в гривнях та іноземній валюті, інші цінності, в тому числі кошти на рахунках та вкладах боржника в установах банків та інших кредитних організаціях, на рахунки в цінних паперах у депозитаріях цінних паперів. За наявності даних про кошти та інші цінності боржника, що знаходяться на рахунках і вкладах та на зберіганні в банках чи інших кредитних організаціях, на них накладається арешт.
В ст.55 Закону № 606-XIV зазначено, що арешт на майно боржника може накладатися державним виконавцем шляхом: винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, якою накладається арешт на майно боржника та оголошується заборона на його відчуження; винесення постанови про арешт коштів та інших цінностей боржника, що знаходяться на рахунках і вкладах чи на зберіганні в банках або інших фінансових установах; винесення постанови про арешт майна боржника та оголошення заборони на його відчуження; проведення опису майна боржника і накладення на нього арешту.
Пунктом 16 постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку виконання рішень про стягнення коштів з рахунків, на яких обліковуються кошти державного та місцевих бюджетів, або бюджетних установ" №609 від 09.07.2008 року передбачено, що примусове виконання рішень державних органів про стягнення коштів з рахунків розпорядників та одержувачів бюджетних коштів, відкритих в органах Державного казначейства, здійснює державний виконавець у порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження".
Відповідно до пунктів 19 та 20 вищенаведеної постанови безспірне списання коштів здійснюється органами Державного казначейства виключно з рахунка, відкритого в органі Державного казначейства та зазначеного у платіжній вимозі за кодами економічної класифікації видатків бюджету, які визначаються виходячи з економічної сутності заборгованості. У разі коли у виконавчому документі та/або платіжній вимозі, та/або ухвалі суду (постанові слідчого, державного виконавця) код економічної класифікації видатків бюджету не зазначено, орган Державного казначейства надсилає запит до боржника щодо визначення коду, за яким здійснюватиметься безспірне списання та/або на який накладатиметься арешт.
Як встановлено судом, з-під арешту були звільнені кошти за КПКВ 2501200 для оплати додаткових відпусток та виплаті підвищених стипендій, що належать УПСЗН Овруцької РДА, та відповідають виплатам передбаченим за ст.ст.20,21,30,47 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Ст. 7 Закону № 606-XIV передбачено, що державний виконавець зобов'язаний використовувати надані йому права у точній відповідності із законом і не допускати в своїй діяльності порушення прав та законних інтересів громадян і юридичних осіб.
За таких обставин, суд вважає, що звільнення з-під арешту коштів за КПКВ 2501200 для оплати додаткових відпусток та виплаті підвищених стипендій, що належать УПСЗН Овруцької РДА було здійснено правомірно, з метою недопущення порушення прав та законних інтересів громадян, яким належало виплатити надійшовши на ці цілі кошти, з дотриманням вимог Закону України "Про виконавче провадження" та Постанову Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку виконання рішень про стягнення коштів з рахунків, на яких обліковуються кошти державного та місцевих бюджетів, або бюджетних установ" №609 від 09.07.2008 року.
Згідно ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що в задоволенні позову слід відмовити.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
постановив:
В задоволенні позову відмовити.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строків апеляційного оскарження, якщо апеляційної скарги не було подано.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови до Київського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя: М.М. Семенюк
Повний текст постанови виготовлено: 15 листопада 2010 р.