Справа №2а-1054
2010 рік
31 березня 2011 року м.Балта
Балтський районний суд Одеської області в складі:
головуючого-судді БОДАШКО Л.І.
при секретарі ТИХОНОВІЙ Н.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Балтському районі Одеської області про перерахунок пенсії працюючого пенсіонера та стягнення недоотриманої пенсії,
Позивач звернулася до суду з адміністративним позовом, в якому просить зобов'язати відповідача усунути порушення її прав і перерахувати її пенсію в повній відповідності до ст.ст.40,42 Закону України №1058-ІV, підпункту 3 пункту 11 постанови КМУ від 28.05.2008 року №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка, відповідно до ст.ст.40,42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»враховується для обчислення (перерахунку) пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії, тобто за 2010 рік, зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії позивачу із застосуванням показника середньої заробітної плати за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії, тобто за 2010 рік, та виплачувати її у відповідності з проведеним перерахунком, зобов'язати відповідача виплатити на користь позивача різницю між перерахованою та отриманою пенсією, яка утворилася з лютого 2011 року по день фактичного проведення відповідного (повторного) перерахунку, стверджуючи, що вона 24 січня 2011 року звернулася до Управління пенсійного фонду України в Балтському районі Одеської області (далі УПФУ) з письмовою заявою і відповідними документами на перерахунок пенсії по заробітній платі та трудовому стажу як працюючій пенсіонерці.
У лютому 2011 року відповідач провів перерахунок пенсії позивачу з урахуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, для призначення пенсії за 2007 рік -1197 грн. 91 коп., і встановив її новий розмір -902 грн. 83 коп., але за розрахунками позивача встановлений розмір пенсії не відповідає реальним показникам сумарного обсягу заробітної плати наданих позивачем для розрахунків.
При проведенні перерахунку пенсії відповідачем було застосовано середню заробітну плату у галузі економіки за 2007 рік (1197,91 грн.), а не за рік, що передує року, в якому проводиться перерахунок пенсії, тобто за 2010 рік, як це передбачено базовим Законом про пенсії №1058-1У, хоча на той час був затверджений показник середньої заробітної плати (доходу) за 2010 рік, який мав бути застосований при визначенні коефіцієнту заробітної плати за 2010 рік при перерахунку пенсії. Позивач знову звернулася до відповідача за роз'ясненнями, але відповідач повідомив їй, що за наданими документами пенсія перерахована вірно у відповідності з спільним листом Міністерства праці та соціальної політики України і Пенсійного фонду України від 11.03.2009 року №20/0/18-09/039 та №4096/02-01, згідно якого для працюючих пенсіонерів встановлено базу для перерахунку пенсії 2007 рік, а не рік, який передує подачі заяви про перерахунок пенсії, як це зазначено в ст.ст.40,42 ч.4 базового Закону №1058-1У.
Позивач вважає, що неправомірними діями відповідача з приводу не вірного перерахунку пенсії порушено її конституційні права, з приводу чого вона змушена звернутися до суду з адміністративним позовом і в судовому засіданні свої заявлені вимоги підтримала в повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнала і зазначила, що перерахунок позивачу пенсії здійснювався відповідно до вимог законодавства України, але до законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсій у 2010 року відповідно до п.п.3 п.11 постанови КМУ від 28.05.2008 року №530 проводяться із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до базового Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197,91 грн.)
Заслухавши вимоги позивача, заперечення представника відповідача, розглянувши матеріали справи, оцінивши надані докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що позивачу призначено пенсію за віком, обчислену згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». На підставі наданих позивачем заяв їй, як працюючій пенсіонерці, відповідачем перераховувалася і виплачувалася пенсія. Але, після поданої позивачем заяви про перерахунок пенсії їй перерахована і виплачувалася пенсія із застосуванням показника середньої заробітної плати для обчислення пенсії за 2007 рік (1197,91 грн.), а не за 2010 рік, на підставі спільного листа Міністерства праці та соціальної політики України і Пенсійного фонду України від 11.03.2009 року №20/0/18-09/039 та №4096/02-01, згідно якого для працюючих пенсіонерів встановлено базу для перерахунку пенсії 2007 рік, а не рік, який передує подачі заяви про перерахунок пенсії, як це зазначено в ст.ст.40,42 ч.4 базового Закону №1058-1У.
Вище вказаний лист не є нормативно-правовим актом, не зареєстрований в Міністерстві юстиції України, не оприлюднений, його зміст суперечить базовому Закону №1058-1У і не може бути підставою для перерахування пенсії позивачу.
В постанові КМУ від 28.05.2008 року №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», на яку в своїх запереченнях посилається відповідач, також чітко зазначено, що при перерахунках пенсії застосовується показник середньої заробітної плати в Україні саме за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Згідно з рішенням Конституційного суду України №10-рп від 22.05.2008 року зупинення Законом про Державний бюджет України дії інших законів України щодо надання пільг, компенсацій і гарантій, внесення змін до інших законів України, встановлення іншого (додаткового) правового регулювання відносин, ніж передбачено законами України, не відповідає Конституції України, Верховна Рада України не повноважна при прийнятті закону України про Державний бюджет України включати до нього положення про внесення змін до чинних законів України, зупинити дію окремих законів України, змінювати будь-яким чином визначене іншими законами України правове регулювання суспільних відносин. Вказане рішення підтверджене і ч.3 ст.22 Конституції України, згідно якої при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою КМУ від 24.10.2007 року №1261, з урахуванням Положення про управління ПФУ в районах, містах і у районах у містах, затвердженого постановою правління ПФУ від 30.04.2002 року №8-2 (зі змінами і доповненнями), управління ПФУ в районах, містах, та у районах у містах, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, безпосередньо призначає (здійснює перерахунок) і виплати пенсій відповідно до чинного законодавства.
На підставі викладеного, керуючись ст.22 Конституції України, ст.ст.40,42 ч.4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. ст.11,14,69,138,139,159,160,161,163,186 КАС України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Балтському районі Одеської області задовольнити в повному обсязі.
Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Балтському районі Одеської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до п.п.3 п.11 постанови КМУ від 28.05.2008 року №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка, відповідно до ст.ст.40,42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», враховується для обчислення (перерахунку) пенсії за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії, тобто за 2010 рік, та виплачувати її у відповідності з проведеним перерахунком.
Стягнути з Управління пенсійного фонду України в Балтському районі Одеської області на користь ОСОБА_1 різницю між перерахованою та отриманою пенсією, яка утворилася з лютого 2011 року по день фактичного проведення відповідного (повторного) перерахунку, а також заборгованість, яка утвориться з дня подання адміністративного позову до набрання постановою суду законної сили.
Постанова може бути оскаржена до адміністративного апеляційного суду Одеської області протягом десяти днів з дня її проголошення.