Постанова від 15.03.2011 по справі 2-а-1067/11

Справа № 2-а-1067/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 березня 2011 року 09 година 55 хвилин м. Кіровське

Кіровський міський суд Донецької області в складі:

головуючого судді Карабан І.І.

при секретарі Єфременко О.М.

за участю позивачки ОСОБА_1

представника відповідача Кашурникової М.В.

розглянувши в відкритому судовому засіданні в місті Кіровське адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Кіровське Донецької області про визнання розпорядження неправомірним та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

16 лютого 2011 року позивачка звернулась з позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Кіровське Донецької області (далі УПФУ) про визнання дії відповідача неправомірними та зобов'язання відповідача усунути порушення її прав і виконати перерахунок пенсії у повній відповідності з вимогами ст..ст.40,42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»та п.п.3 п.11 постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року N 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески на яка відповідно до зазначеного закону враховується для обчислення пенсії за 2010 рік, перерахувати пенсію з урахуванням показника 2009 року, та виплачувати в подальшому пенсію у відповідності з проведеним перерахунком, а також зобов'язати відповідача виплатити на її користь різницю між отриманою та перерахованою пенсією, яка утворилася з 1 жовтня 2010 року. В обґрунтування вимог зазначила, що перебуває на обліку в УПФУ, отримує пенсію і продовжує працювати. 01 жовтня 2010 року звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, який було зроблено, при перерахунку було застосовано середня заробітна плата по народному господарству України на 2007 рік у розмірі 1197,91 гривень. Вважає, що відповідач повинен був при обчисленні заробітку врахувати середню заробітну плату працівників, зайнятих в галузях економіки, за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії, а саме, 2009 рік, і при такому розрахунку розмір пенсії її був більшим, ніж отримуваний нею, а врахував показник середньої заробітної плати за 2007 рік, у зв'язку з чим розмір пенсії суттєво менший, ніж передбачено законом, чим порушив її права.

В судовому засіданні позивачка уточнила позовні вимоги, просила розпорядження відповідача по перерахунку пенсії в 2010 році з застосуванням показника заробітної плати за 2007 рік визнати неправомірним та зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії в період з 01 грудня 2010 року по теперішній час, із заробітної плати в період страхового стажу, зазначеного в частині першій статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»з застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки, за календарний рік, що передував року звернення за перерахунком пенсії, а саме за 2009 рік, відповідно до ст.. 40,42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», підтримала позовні вимоги в повному обсязі, просила задовольнити.

Представник відповідача Кашурникова М.В., яка діє на підставі довіреності від 10 березня 2011 року № 1426/03-9, позов не визнала та пояснила, що не неможливо застосовувати при перерахунку пенсії позивачу ст..42 Закону в редакції Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», яка визнана неконституційними рішенням Конституційного суду України від 22 травня 2008 року, а тому втратили чинність. Редакція ст..42 Закону, яка діяла на момент звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії не містить в собі вимоги до відповідача про застосування при перерахунку середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України на 2009 рік у сумі 1650,43 грн. В позові просила відмовити.

Суд, заслухавши сторони, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПФУ, отримує пенсію за віком і після її призначення продовжує працювати, має додатково 24 місяці стажу після перерахунку пенсії, і 01 жовтня 2010 року звернулась з заявою про перерахунок призначеної пенсії за стажем та заробітком, що підтверджується копією її заяви від 01 жовтня 2010 року та копією розпорядженням 121738 від 07 жовтня 2010 року.

За заявою позивачки від 01 жовтня 2010 року про перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу і заробітку після її призначення відповідачем перерахована призначена пенсія з 01 жовтня 2010 року (розпорядження 121738 від 07 жовтня 2010 року), при розрахунку заробітку для обчислення пенсії застосований середній заробіток за минулий рік в сумі 1197,91 грн за повний 2007 рік.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно п. 6 частини 1 ст. 92 Конституції України виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення. Відповідно до ст. 5 Закону він регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються: види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат. Відповідно до ст. 8 Закону громадяни України мають право на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг. За преамбулою закону саме він визначає принципи, засади і механізм призначення, перерахунку і виплати пенсій.

Відповідно до частини 4 ст. 42 Закону в редакції, яка діяла на час звернення позивача за перерахунком призначеної пенсії, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

При перерахунку пенсії з 01 жовтня 2010 року позивачці (згідно розпорядження від 07 жовтня 2010 року) враховано страховий стаж після призначення пенсії по 31 серпня 2010 року і спір з цього приводу між сторонами відсутній.

Відповідно до частини 1 ст. 40 Закону в редакції, яка діяла на час звернення позивача за перерахунком пенсії, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.

З матеріалів справи встановлено, що перерахунок пенсії позивачці з 01 жовтня 2010 року здійснено із заробітної плати (доходу) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, а саме, врахована її заробітна плата за період з 01 січня 1991 року по 31 грудня 1995 року, та за даними персоніфікованого обліку за період з 01 липня 2000 року по 31 серпня 2010 року.

Як вбачається з частини 2 ст. 40 Закону заробітна плата, з якої відповідно до частини 1 ст. 40 зазначеного Закону обчислюється пенсія, визначається за формулою : Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії;

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn);

К - кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Тобто, якщо перерахунок пенсії відповідно до частини 4 ст. 42 Закону здійснюється із заробітної плати (доходу) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, то ця заробітна плата відповідно до частини 2 ст. 40 цього Закону обчислюється з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням (перерахунком) пенсії, тобто по цій справі за 2008 рік.

Згідно п.п. 7 п.2.1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах управління відповідно до покладених на нього завдань призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії, допомоги на поховання та інші соціальні виплати відповідно до чинного законодавства. Отже, відповідач є органом, якому делеговано повноваження щодо призначення, перерахунку і виплати пенсій, а тому повинен був діяти у відповідності з вимогами ст.. 40, 42 ч.4 Закону і здійснити позивачу відповідний перерахунок з застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки, за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії, тобто, за 2009 рік, але у порушення вимог Закону застосував показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески і яка враховується для розрахунку пенсії, за 2007 рік, тим самим порушивши права позивачки, а тому розпорядження відповідача в цій частині є неправомірним.

Оскільки Законом обов'язок про перерахунок пенсії покладено на відповідача, суд вважає за необхідне позовні вимоги задовольнити в повному обсязі для відновлення порушених прав позивачки.

Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України підлягають присудженню на користь позивачці здійснені ним документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України, що складаються з судового збору в розмірі 3,40 грн.

Відповідно до ст.ст.8, 40, 42 ч.4, 46 ч.2 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», керуючись ст. ст. 6, 94, 159-163, 186 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Визнати розпорядження Управління Пенсійного Фонду України в м. Кіровське Донецької області 121738 від 07 жовтня 2010 року по перерахунку пенсії ОСОБА_1 в 2010 році з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески і яка враховується для розрахунку пенсії, за 2007 рік протиправним .

Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в м. Кіровське Донецької області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 жовтня 2010 року із заробітної плати за період страхового стажу, зазначеного в частині 1 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»з застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки, за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії, а саме, 2009 рік, відповідно до ст. 40,42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 3 (трьох) гривень 40 копійок.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.

На постанову суду першої інстанції може бути подано апеляційну скаргу до Донецького апеляційного адміністративного суду через Кіровський міський суд Донецької області протягом десяти днів з дня її проголошення з одночасним надісланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженню апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньої в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Встановити строк для подання суб'єктом владних повноважень -відповідачем до суду звіту про виконання постанови один місяць, перебіг якого починається з дня набрання постановою законної сили.

Суддя: І.І. Карабан