Постанова від 09.03.2011 по справі 2270/755/11

Копія

Справа № 2270/755/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 березня 2011 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіБлонського В.К.,

при секретарі Варченко В.В.,

за участі:

представника позивача

представника відповідача ОСОБА_3,

Локайчук А.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_5 АДРЕСА_1 до Хмельницької районної державної адміністрації Хмельницької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом до відповідача в якому просить зобов'язати відповідача розглянути та прийняти рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 6,6 га в селі Вовча Гора Хмельницького району, з яких 4,7 га під водою, 1,9 га під гідротехнічними спорудами згідно з планом землекористування на території Чорноострівської селищної ради Хмельницького району Хмельницької області.

Свій позов позивач мотивує тим, що він звернувся до відповідача з письмовою заявою про надання дозволу на виготовлення проектної документації щодо відведення земельної ділянки площею 6,6 га в селі Вовча Гора Хмельницького району.

Хмельницька районна державна адміністрація відмовила позивачу у наданні такого дозволу.

Відмову відповідача позивач вважає незаконною, так як підстав для такої відмови у ст. 118 ЗК України не передбачено.

Позивач в судове засідання не з'явився, хоча був належним чином повідомлений про дату, час і місце розгляду справи.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала повністю, пояснивши суду, що позивач звернувся до відповідача з письмовою заявою про надання дозволу на виготовлення проектної документації щодо відведення земельної ділянки площею 6,6 га в селі Вовча Гора Хмельницького району.

Хмельницька районна державна адміністрація відмовила позивачу у наданні такого дозволу.

Відмову відповідача позивач вважає незаконною, так як підстав для такої відмови у ст. 118 ЗК України не передбачено.

За викладених обставин позов необхідно задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала повністю, пояснивши суду, що згідно ст. 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами 2, 3 ст. 134 цього Кодексу.

Питання про порядок проведення земельних торгів законодавчо не врегульоване, тому передача земельної ділянки в оренду буде проводитися тільки після прийняття відповідного законодавчого акту, який врегулює дане питання.

Враховуючи наведене у позові необхідно відмовити.

Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

В судовому засіданні встановлено, що позивач 08 лютого 2011 року звернувся з письмовою заявою до Хмельницької районної державної адміністрації м. Хмельницький в якій просив відповідача надати йому дозвіл на виготовлення проектної документації щодо відведення земельної ділянки площею 6,6 га в с. Вовча Гора Хмельницького району.

Листом № П/259-017/08 від 08.02.2011 року відповідач відмовив позивачу у наданні відповідного дозволу.

Підставою для відмови у передачі позивачу земельної ділянки відповідач зазначив ст. 124 ЗК України відповідно до якої передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або у комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами 2, 3 ст. 134 цього Кодексу. Законодавчо порядок проведення таких торгів не врегульовано, тому передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або у комунальній власності, буде здійснюватися лише після прийняття відповідного законодавчого акту, який врегулює дане питання.

Статтею 6 Закону України «Про оренду землі» № 161-14 від 6 жовтня 1998 року встановлено, що орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.

У разі набуття права оренди земельної ділянки на конкурентних засадах підставою для укладення договору оренди є результати аукціону.

Невід'ємною частиною договору оренди землі є проект відведення земельної ділянки у разі його розроблення згідно із законом, як це передбачено ч. 5 ст. 15 Закону України «Про оренду землі».

Відповідно до ст. 16 Закону України «Про оренду землі» укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування-орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому ЗК України, або за результатами аукціону.

Згідно із частинами 1, 2, 3 ст. 124 ЗК України № 2768-3 від 25.10.2001 року передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або у комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або у комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами 2, 3 статті 134 цього Кодексу.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або у комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.

Відповідно ч. 3 статті 123 ЗК України визначені підстави для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою, клопотання позивача під такі випадки не підпадає.

Відсутність закону, який би регулював порядок проведення земельних торгів у формі аукціону не є підставою визначеною ЗК України для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою.

Земельна ділянка яку просив виділити йому позивач, під випадки передбачені частинами 2, 3 статті 134 ЗК України не підпадає.

Відповідно до ч. 1 ст. 135 ЗК України земельні торги проводяться у формі аукціону.

Частиною 5 ст. 137 ЗК України визначено, що земельні торги проводяться у порядку, встановленому законом.

Законодавцем не прийнятий закон, який би регулював порядок проведення земельних торгів у формі аукціону, тобто виконати вимоги ч. ч. 1, 2 ст. 124, ч. 1 ст. 135 ЗК України неможливо із-за відсутності спеціального закону, прийняття якого передбачено ч. 5 ст. 137 ЗК України.

Аналізуючи зазначені норми ЗК України суд приходить до висновку, що за таких обставин позивач позбавлений права на можливість отримання земельної ділянки, що суперечить Конституції України, яка гарантує таке право.

При цьому необхідно звернути увагу на те, що Рішенням Конституційного суду України № 10-рп/2008 року від 22.05.2008 року визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), зміни внесені підпунктами 5, 9, 10, 12 пункту 2 розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік, та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року № 107-6 до ст. ст. 124, 134, 135, 137 ЗК України, тобто визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Земельного кодексу України, які регулюють питання про передачу в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або у комунальній власності за результатами проведення земельних торгів.

Так як суд при розгляді справи не вбачає інших можливостей для захисту права позивача, враховуючи викладене суд приходить до висновку, що позов обґрунтований і повністю доведений в судовому засіданні, тому його необхідно задовольнити.

На підставі наведеного, керуючись Рішенням Конституційного суду України № 10-рп/2008 року від 22.05.2008 року, ст. ст. 6, 15, 16 Закону України «Про оренду землі», ст. ст. 123, 124 Земельного кодексу України, ст.ст. 9, 11, 86, 159 - 163, 167 КАС України суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Зобов'язати Хмельницьку районну державну адміністрацію м. Хмельницький розглянути та прийняти рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 6, 6 га в селі Вовча Гора Хмельницького району, з яких 4,7 га під водою, 1,9 га під гідротехнічними спорудами згідно з планом землекористування на території Чорноострівської селищної ради Хмельницького району Хмельницької області.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлено 11 березня 2011 року

Суддя/підпис/В.К. Блонський

"Згідно з оригіналом" СуддяВ.К. Блонський