Постанова від 15.03.2011 по справі 3806/10/2170

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 березня 2011 р. Справа № 2-а-3806/10/2170

Херсонський окружний адміністративний суд

у складі: головуючого судді: Горшков В.М.,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом

Державної інспекція з контролю за цінами в Херсонській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Комерційний Центр" про зобов'язання не чинити перешкод та спонукання вчинити певні дії,

встановив:

Відповідно до позовної заяви Державна інспекція з контролю за цінами в Херсонській області (надалі-позивач) просить суд зобов'язати Товариства з обмеженою відповідальністю "Комерційний Центр" (надалі-відповідач) допустити посадових осіб Держцінінспекції до планової перевірки з дотримання порядку формування, встановлення та застосування тарифів на платні послуги, оренду торгових приміщень (площ) та їх обслуговування на ринку з продажу продовольчих і непродовольчих товарів. Позивач також просить зобов'язати відповідача надати посадовим особам Держцінінспекції документи, необхідні для здійснення планової перевірки за період з травня 2009 р. по дату початку перевірки.

Такі позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідно до Плану роботи позивача на ІІ квартал 2010р. заплановано проведення планової перевірки відповідача з вищезазначених питань, про що відповідачу було направлено повідомлення від 29.04.2010р. за №03-847-03 за 10 днів до проведення планового заходу. Проте 17.05.2010 працівником ТОВ "Комерційний центр" повідомлено інспекцію про відсутність керівництва та надало лист про недопуск до перевірки від 11.05.2010. Відмова відповідача у проведенні перевірки базується на неотриманні у 10 денний строк відповідного повідомлення. Позивач вважає, що дії відповідача суперечать вимогам Законів України "Про ціни і ціноутворення", "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

Відповідач направив до суду заперечення на позовну заяву, в якому вказує на неправомірність позовних вимог з тих підстав, що постановою КМУ №502 від 21.05.09р. тимчасово припинено проведення планових перевірок суб'єктів господарювання до 31.12.2010р., та відповідно до норм ч.4 ст. 5 Закону України "Про основні засади держаного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", органи державного нагляду здійснюють планові заходи за умови письмового повідомлення суб'єкта господарювання про проведення планового заходу не пізніше як за 10 днів до дня здійснення цього заходу. В разі неодержання повідомлення про здійснення планової перевірки, суб'єкт господарювання має право не допустити орган державного нагляду до перевірки. Відповідно до чого просить залишити адміністративний позов без задоволення.

Сторони надали клопотання про розгляд справи в порядку у письмового провадження.

Відповідно до ч. 4. ст. 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Виходячи з вищевикладеного суд вважає за можливим розглядати справу в порядку письмового провадження.

Суд, перевіривши матеріали справи та дослідивши надані докази, прийшов до наступного.

Відповідно до п.5 ч.2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.

Право позивача на звернення до адміністративного суду з позовом про зобов'язання відповідача вчинити певні дії передбачено пп.12 п.5 постанови КМУ №1819 від 13.12.09р. "Питання Державної інспекції з контролю за цінами", яким визначено, що Держінспекція цін має право звертатися до суду з позовами про стягнення до бюджету сум у разі застосування відповідних адміністративно-господарських санкцій, зобов'язання вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення.

Таким чином, даний позов підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.

Статтею 4 Закону України "Про ціни і ціноутворення" визначено повноваження Кабінету Міністрів України в галузі ціноутворення, зокрема встановлено, що Кабінет Міністрів України визначає повноваження органів державного управління в галузі встановлення і застосування цін (тарифів), а також по контролю за цінами (тарифами).

Таким органом, відповідно до Положення про Державну інспекцією з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2000 року N 1819, є Державна інспекція з контролю за цінами (далі - Держінспекція). Інспекція є урядовим органом державного управління, який діє у складі Мінекономіки і підпорядковується йому.

Згідно з пунктом 11 Положення Держінспекція має територіальні органи - державні інспекції з контролю за цінами в Автономній республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, які становлять єдину систему органів державного контролю за цінами і мають права, передбачені пунктами 4, 5 Положення.

За змістом абзацу 2 пункту 4 Положення Держінспекція відповідно до покладених на неї завдань у межах своєї компетенції здійснює перевірки додержання порядку формування, встановлення і застосування цін і тарифів, а також їх економічного обґрунтування.

Відповідно до пункту 5 Положення Держінспекція має право, зокрема, проводити в органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, підприємствах, установах та організаціях незалежно від форми власності перевірки бухгалтерських документів, книг, звітів, калькуляцій та інших документів, пов'язаних з формуванням, встановленням і застосуванням цін і тарифів; приймати відповідно до законодавства рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення порядку формування, встановлення та застосування цін (тарифів); звертатися до суду з позовами про стягнення до бюджету сум у разі застосування відповідних адміністративно-господарських санкцій, зобов'язання вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення.

Перевірка відповідача була включена до плану роботи позивача на ІІ квартал 2010 року.

Про проведення планової перевірки відповідача 17.05.2010 керівником позивача були видані наказ №85 та спеціалістам Держінспекції цін в Херсонській області були видані відповідні посвідчення на перевірку відповідача №66 від 17.05.2010р.

Відповідач був повідомлений про проведення планової перевірки шляхом направлення позивачем в адрес відповідача відповідного повідомлення №03/847-03 від 29.04.2010 р.

Повідомлення отримане уповноваженою особою відповідача 04.05.2010, про що свідчить копія поштового повідомлення з відміткою про вручення.

Факт отримання такого повідомлення відповідач не заперечує. А доказом є лист про відмову у допуску на перевірку від 11.05.2010 року №23.

Десятиденний строк з дня отримання повідомлення сплинув 14.05.2010, позивач вийшов на перевірку 17.05.2010.

Порушень позивачем визначеного законодавством порядку організації планової перевірки відповідача з питань формування, встановлення і застосування цін і тарифів судом не встановлено.

Відповідно до ст. 11 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов'язаний:

допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом;

виконувати вимоги органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства;

надавати документи, зразки продукції, пояснення, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), відповідно до закону;

одержувати примірник припису або акта органу державного нагляду (контролю) за результатами проведеного планового чи позапланового заходу.

Відмова відповідача від проведення позивачем планової перевірки з посиланням на обставини, які наведені відповідачем в листі від 11.05.2010р. №23 та у відзиві на позов, є безпідставними з наступних причин.

Постанова КМУ №502 від 21.05.09р. "Про тимчасові обмеження щодо здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності на період до 31 грудня 2010 року" передбачає припинення до 31 грудня 2010 р. проведення планових перевірок суб'єктів господарювання, крім перевірок суб'єктів господарювання, що відповідно до затверджених Кабінетом Міністрів України критеріїв оцінки ступеня ризику від провадження господарської діяльності віднесені до суб'єктів господарювання з високим ступенем ризику, та планових заходів державного нагляду (контролю) за додержанням санітарного і податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів).

Згідно постанови КМУ від 21 травня 2008 р. N 483 "Про затвердження критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності і визначається періодичність проведення планових заходів, пов'язаних з державним наглядом (контролем) за додержанням порядку формування, встановлення та застосування цін (тарифів)" до суб'єктів господарювання з високим ступенем ризику можуть бути віднесені ті, що:

1) займають монопольне (домінуюче) становище на ринку;

2) є суб'єктами природних монополій;

3) реалізують продукцію, товари і послуги в обсязі, що перевищує 500 тис. гривень на рік;

4) провадять діяльність з реалізації продукції, товарів і послуг, коливання цін (тарифів) на які протягом місяця перевищує 10 відсотків;

5) порушують державну дисципліну цін.

З листа головного управління статистики у Херсонській області від 02.08.2010р. №05/2-23.2/270 вбачається що відповідач має річний обсяг реалізованої продукції, що перевищує 500 тис. гривень.

Даний факт відповідачем не заперечується.

Таким чином, відповідач відноситься до суб'єктів господарювання з високим ступенем ризику, а тому на нього не розповсюджуються обмеження щодо проведення планових перевірок, введених Постановою КМУ №502 від 21.05.09р.

Виходячи з вищевикладеного, суд приходить до висновку, що відмова відповідача від проведення позивачем планової перевірки з питань формування, встановлення і застосування цін і тарифів судом є безпідставною, і дії відповідача створюють перешкоди для реалізації позивачем покладених на нього державою функцій в сфері контролю за ціноутворенням, а тому позовні вимоги є обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст. 8, 9, 12, 19, 158, 159, 160-163, 167 Кодексу Адміністративного судочинства України, суд

постановив:

Позовні вимоги задовольнити.

Зобов'язати товариства з обмеженою відповідальністю "Комерційний Центр" припинити дії, пов'язані з недопуском посадових осіб Державної інспекції цін до проведення планової перевірки дотримання порядку формування, встановлення та застосування тарифів на платні послуги, оренду торгових приміщень (площ) та їх обслуговування на ринку з продажу продовольчих і непродовольчих товарів та допустити посадових осіб до перевірки.

Зобов'язати товариства з обмеженою відповідальністю "Комерційний Центр" надати посадовим особам Держцінінспекції в Херсонській області документи, необхідні для здійснення планової перевірки за період з травня 2009р. по дату початку перевірки.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Горшков В.М.

кат. 5.4.