Ухвала від 17.03.2011 по справі 2а-2233/10/0503

Головуючий у 1 інстанції - Медінцева Н.М.

Суддя-доповідач - Ляшенко Д.В.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 березня 2011 року справа №2а-2233/10/0503

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Ляшенка Д.В.

суддів Чумака С.Ю. , Ястребової Л.В.

розглянувши апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 08 грудня 2010р. по справі № 2а-2233/10/0503, за позовом ОСОБА_2 до Часовоярської міськради Донецької області про визнання дій протиправними та зобов”язання вчинити дії ,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до виконавчого комітету Часовоярської міської ради Донецької області про визнання недійсним рішення постійно діючої міжвідомчої комісії виконавчого комітету Часовоярської міської ради Донецької області від 28.10.2008 року про відмову у видачі дозволу на відключення квартири від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання та зобов'язання прийняти рішення про надання дозволу на відключення квартири від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання.

В обґрунтування позову зазначив, що заборона відключення від мереж централізованого опалення, гарячого водопостачання не може обмежувати його право для задоволення потреб користуватися об'єктами права державної та комунальної власності згідно до ст.ст. 22,41, 48, 55, 64 Конституції України, чим утворені перешкоди в порядку надання права на установку індивідуального опалення у власній квартирі. Відповідач, на думку ОСОБА_2, порушив Закони України "Про житлово-комунальні послуги", "Про теплопостачання" і "Про захист прав споживачів", за якими відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються без обмеження прав власника на власний розсуд володіти, користуватися, розпоряджатися своїм майном, зокрема виключно на договірних засадах та за наданням споживачу права вибрати один або декілька джерел теплової енергії чи теплопостачальних організацій, якщо це можливо за існуючими технічними умовами.

Постановою Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 08 грудня 2010 року по адміністративній справі № 2а-2233/10/0503 в задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Не погодившись з рішенням суду, позивач звернувся з апеляційною скаргою на постанову суду, в якій вказав на помилковість висновків, до яких суд прийшов у зв'язку з порушенням норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Доводи апеляційної скарги обґрунтовує нормами статей 8, 21, 41, 42 Конституції України, ч.1 ст. 321, ч.2 ст. 383 ЦК України. Зазначає, що статтею 24 Закону України "Про теплопостачання" встановлені права та основні обов'язки споживача теплової енергії, в тому числі вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачальних організацій, якщо це можливо за існуючими технічними умовами. Цією статтею також встановлено, що захист прав споживачів теплової енергії, а також механізм реалізації захисту цих прав регулюються цим Законом, Законом України "Про захист прав споживачів", іншими нормативно-правовими актами.

Статтею 5 Закону України "Про захист прав споживачів" визначено, що держава забезпечує споживачам захист їх прав, надає можливість вільного вибору продукції, здобуття знань і кваліфікації, необхідних для прийняття самостійних рішень під час придбання та використання продукції відповідно до їх потреб, і гарантує придбання або одержання продукції іншими законними способами в обсязі, що забезпечує рівень споживання, достатній для підтримання здоров'я і життєдіяльності.

Позивач стверджує про невідповідність Постанови Кабінету Міністрів України від 31.10.2007 року № 1268 та наказу Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 06.11.2007 року № 169 Закону України "Про теплопостачання" у частині встановлення умов відключення від мережі централізованого опалення і гарячого водопостачання окремих приміщень будинку, оскільки встановлюють додаткові порівняно із Законом умови реалізації права споживача на вибір джерела теплової енергії.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши наявні в матеріалах справи документи і обговоривши доводи апеляційної скарги встановила наступне.

Позивач є власником квартири АДРЕСА_1 (арк. справи 6, 30, 31).

Позивач звернувся до міжвідомчої комісії з розгляду питань відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання із заявою про відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання його квартири.

Згідно протокольного рішення № 770 від 07.09.2010 р. засідання Постійно діючої міжвідомчої комісії виконавчого комітету Часовоярської міської ради з розгляду питань щодо відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання позивачеві не надано дозволу на відключення від мереж централізованого опалення, гарячого водопостачання і установки індивідуального опалення у його квартирі.

Листом від 07.09.2010 р. № 770 (арк. справи 7) за підписом заступника міського голови позивачу було повідомлено про порядок надання дозволів на відключення квартири від мереж централізованого опалення та на встановлення індивідуального опалення, а саме, що згідно Наказу від 22.11.2005 № 4 "Про затвердження порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання", затвердженого Міністерством будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, а також Наказу Міністерства житлово-комунального господарства України від 06.11.2007 № 169 "Про затвердження змін до наказу Мінбуду України від 22.11.2005 № 4", комісія надає згоду на відключення від мережі центрального опалення та гарячого водопостачання і переведення на індивідуальне опалення тільки будинки в цілому за рішенням загальних зборів та за згодою всіх власників приміщень в житловому будинку і при наявності затвердженої схеми оптимізації теплопостачання міста.

Колегія суддів вважає апеляційну скаргу такою, що не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Згідно листа Міністерства житлово-комунального господарства України від 27.06.08 № 8/7-562 "Внесені зміни унеможливлюють відключення від ЦО і ГВП окремих квартир у багатоквартирному будинку і передбачають можливість відключення від централізованого опалення та гарячого водопостачання будинку в цілому за рішенням загальних зборів, за згодою всіх власників (уповноважених осіб власників) приміщень у житловому будинку. Також згідно п. 25 Постанови КМУ від 21.07.2005 № 630 "Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється".

Згідно статті 319 Цивільного кодексу України власник не може використовувати право власності на шкоду правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію та природні якості землі.

Відповідно до частини 4 статті 13 Закону України від 2 червня 2005 року № 2633-ІV "Про теплопостачання" (з наступними змінами та доповненнями) до повноважень органів місцевого самоврядування віднесено затвердження з урахуванням вимог законодавства у сфері теплопостачання проектів містобудівних програм, генеральних планів забудови населених пунктів, схем теплопостачання та іншої містобудівної документації.

Процедура відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання регулюється Порядком відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання (далі по тексту - Порядок), затвердженим наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України № 4 від 22 листопада 2005 року в редакції наказу Міністерства з питань житлово-комунального господарства України № 169, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28 листопада 2007 року за № 1320/14587.

Згідно пункту 2.1 цього Порядку для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання. У заяві про відключення від МЦО і ГВП власник (власники) будинку зазначає причини відключення. До заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку.

Згідно підпунктів 2.2.2., 2.2.3 пункту 2.2 Порядку, підставою для відмови у наданні дозволу на відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання є невиконання умов, визначених у пунктах 2.1 та 2.2 цього Порядку. Якщо заявником є власник, наймач (орендар) окремого приміщення, Комісія має право не розглядати його заяву до прийняття рішення про відключення від мереж централізованого теплопостачання всього будинку. Про відмову у розгляді заяви Комісія повідомляє заявника у десятиденний строк.

З наведених норм Порядку вбачається, що здійснення відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання можливо лише всього житлового будинку за умови обов'язкової відмови всіх споживачів будинку від зазначених послуг.

Згідно приписів постанови Кабінету Міністрів України № 1268 від 31 жовтня 2007 року "Про внесення змін до Правил надання послуг з централізованого опалення, подачі холодної та гарячої води та водовідведення" встановлено, що відключення споживачів (всього житлового будинку) від мереж центрального опалення та постачання гарячої води здійснюється у випадку, коли технічна можливість такого опалення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування згідно Закону України "Про теплопостачання" схемою теплопостачання за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання житлового дому та запровадження заходів відносно дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будівель, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівничої теплотехніки, державних будівельних норм з питань складу, порядку розробки і затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування, реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.

Колегія суддів зазначає, що в матеріалах справи відсутня копія заяви позивача до міжвідомчої комісії з розгляду питань відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання, відсутні докази отримання позивачем згоди всіх споживачів (мешканців) житлового будинку на відключення його від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання, відсутня схема теплопостачання для забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання житлового дому.

Крім того, відповідач в своєму листі лише роз'яснив порядок звернення, необхідність надання пакету документів для вирішення питання про відключення квартири від мереж централізованого опалення та на встановлення індивідуального опалення.

Згідно статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, суд першої інстанції обґрунтовано визнав дії відповідача правомірними, оскільки роз'ясняючи порядок надання дозволу на відключення квартири позивача від мереж центрального опалювання та теплопостачання, відповідач діяв в межах повноважень, передбачених чинним законодавством України з питань теплопостачання, зокрема, у відповідності до Порядку відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженого наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України № 4 від 22 листопада 2005 року, в редакції наказу Міністерства з питань житлово-комунального господарства України № 169, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28 листопада 2007 року за № 1320/14587.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, вирішив спір з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, підстави для скасування постанови суду відсутні.

На підставі наведеного, керуючись статтями 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 08 грудня 2010р. по справі № 2а-2233/10/0503- залишити без задоволення , а постанову суду без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили.

Колегія суддів: