Постанова від 17.03.2011 по справі 2а-28542/10/0570

Головуючий у 1 інстанції - Зекунов Е.В.

Суддя-доповідач - Ляшенко Д.В.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 березня 2011 року справа №2а-28542/10/0570

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Ляшенка Д.В.

суддів Чумака С.Ю. , Ястребової Л.В.

при секретарі Агейченковій К.О., за участі представника позивача ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу представника позивача ОСОБА_3 - ОСОБА_2 на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 27 січня 2011р. по справі № 2-а-28542/10/0570, за позовом ОСОБА_3 до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Донецькій області, визнання дій протиправними та зобов”язання вчинити дії ,-

ВСТАНОВИВ:

В грудні 2010р. ОСОБА_3 звернувся з адміністративним позовом до інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Донецькій області і після уточнення вимог просив зобов'язати відповідача розглянути заяву ОСОБА_3 від 15.09.2010 року про видачу сертифіката відповідності для прийняття, в експлуатацію закінченого будівництвом побудованого без дозволу на виконання будівельних робіт у 2007 році приватного житлового будинку за адресою АДРЕСА_1, та визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у видачі сертифіката відповідності.

В обгрунтування вимог позивач зазначив, що 15.09.2010р. він звернувся до інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Донецькій області з заявою про видачу сертифіката відповідності для прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом побудованого без дозволу на виконання будівельних робіт у 2007 році приватного житлового будинку за адресою АДРЕСА_1. До заяви були надані усі необхідні документи передбачені Тимчасовим порядком прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом приватних житлових будинків садибного типу, дачних та садових будинків з господарськими спорудами і будівлями, споруджених без дозволу на виконання будівельних робіт, проте Інспекція листом №7/5-07-5925 від 18.11 2010р. безпідставно відмовила у наданні сертифіката.

Постановою суду 1 інстанції позов задоволений частково і відповідач зобов”язаний розглянути заяву позивача.

Не погодившись з таким рішенням, представник позивача подав апеляційну скаргу, в якій просив постанову скасувати та постановити нове рішення, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника позивача, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає що скарга підлягає задоволенню частково з наступних підстав.

Відповідно до ст. 10 Закону України "Про архітектурну діяльність" державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд здійснює центральний орган виконавчої влади з питань будівництва, містобудування та архітектури. Державний контроль та нагляд у системі центрального органу виконавчої влади з питань будівництва, містобудування та архітектури здійснює Державна архітектурно-будівельна інспекція України та її територіальні органи.

Статтею 31 Закону України "Про планування і забудову територій" також передбачено, що державний контроль за плануванням, забудовою та іншим використанням територій здійснюється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань містобудування та архітектури, відповідними спеціально уповноваженими органами з питань містобудування та архітектури, Державною архітектурно-будівельною інспекцією України та її територіальними органами, а також іншими спеціально уповноваженими органами виконавчої влади.

У відповідності до п. 1 Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію, затвердженого постановою кабінету Міністрів України від 18.10.2006р. № 1434, державна архітектурно-будівельна інспекція (Держархбудінспекція) є урядовим органом державного управління, що діє у складі Мінрегіонбуду і йому підпорядковується.

Згідно з п.3 зазначеного Положення одним з основних завдань Держархбудінспекції є: виконання дозвільних, реєстраційних функцій та здійснення контролю і нагляду у сфері будівництва, містобудування та архітектури (далі - державний архітектурно-будівельний контроль).

Відповідач - Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Донецькій області створена наказом Державної архітектурно-будівельної інспекції України № 47 від 27.10.2007 року та згідно з п. 11-1 вищезазначеного Положення є територіальним органом Держархбудінспекції і здійснює повноваження щодо державного архітектурно-будівельного контролю на підставі Закону України "Про планування та забудову території" та Положення про державний архітектурно-будівельний контроль, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.1993р. № 225, у тому числі - видачу замовникам (забудовникам) та реєстрацію в установленому порядку дозволів на виконання робіт з нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту, впорядкування об'єктів містобудування, розширення та технічного переоснащення підприємств, розгляд справ про правопорушення у сфері містобудування і прийняття відповідних рішень.

Заявою від 15.09.2010р. ОСОБА_3 звернувся до інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Донецькій області з заявою про видачу сертифіката відповідності державним стандартам, будівельним нормам і правилам на житловий будинок літ. "А" загальною площею 308м.кв. з господарськими будівлями та спорудами згідно технічного паспорту, який розташований за адресою АДРЕСА_1., побудованого без дозволу на виконання будівельних робіт у 2007 році.

До заяви позивач надав довідку про погодження прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію виконавчого комітету Ленінської районної у м. Донецьку ради від 14.07.2010р., рішення виконавчого комітету Ленінської районної у м. Донецьку ради про погодження прийняття приватної будівлі в експлуатацію від 14.07.2010р. №27519, копію технічного паспорту приватної будівлі, виданий бюро технічної інвентаризації 23.09.2009р., технічне заключення АТЗТ "Донбасреконструкція", експертний висновок СПДЧ-2 Управління в м.Донецьку ГУ МНС України в Донецькій області.

Листом від 18.11.2010р. №7/5-07-5925 Інспекція відмовила позивачу у видачі сертифікату, оскільки ОСОБА_3 не надано необхідні для видачі такого сертифікату документи що засвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, оскільки на підставі державного акту у власність передано 0,08 га, а згідно технічного паспорту займана площа складає 0,1123 га.

"Тимчасовий порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом приватних житлових будинків садибного типу, дачних та садових будинків з господарськими спорудами і будівлями, споруджених без дозволу на виконання будівельних робіт" (далі -Тимчасовий порядок) затверджений Постановою КМУ від 09.09.2009р. № 1035.

Цей порядок встановлює механізм та умови прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом приватних житлових будинків садибного типу, дачних та садових будинків з господарськими спорудами і будівлями, споруджених забудовниками - фізичними особами (далі - забудовник) у період з 5 серпня 1992 р. до 1 січня 2008 р. без дозволу на виконання будівельних робіт (далі - приватні будівлі), на підставі заяви про прийняття в експлуатацію, яку подано до 31 грудня 2010 року.

Згідно абзацу першого підпункту 2 пункту 3 Тимчасового порядку для одержання сертифіката на приватні житлові будинки садибного типу, дачні та садові будинки загальною площею до 350 кв. метрів включно з господарськими спорудами і будівлями забудовник разом із заявою за формою згідно з додатком 2 подає інспекції державного архітектурно-будівельного контролю:

документ, що засвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, на якій розташована приватна будівля;

довідку про погодження прийняття приватної будівлі в експлуатацію, видану на підставі рішення виконавчого органу сільської, селищної, міської ради за формою згідно з додатком 3;

технічний паспорт приватної будівлі, виданий бюро технічної інвентаризації;

звіт про проведення технічного огляду на відповідність приватної будівлі державним стандартам, будівельним нормам і правилам, нормативним актам з пожежної безпеки, санітарному законодавству, що діяли на момент закінчення будівництва, складений організацією, яка має відповідну ліцензію, і погоджений з органом державного пожежного нагляду та державною санітарно-епідеміологічною службою.

Пунктом 4 Тимчасового порядку передбачено, що заява разом з документами, що додаються до неї, реєструється в журналі реєстрації виданих сертифікатів та відмови у їх видачі, який ведеться за формою згідно з додатком 4.

Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю розглядає подані забудовником документи і протягом десяти робочих днів приймає рішення щодо видачі сертифіката.

Відповідно до пункту 5 Тимчасового порядку, у разі подання документів не в повному обсязі заява не розглядається і протягом десяти робочих днів після її реєстрації повертається забудовнику разом з доданими до неї документами і вмотивованим обґрунтуванням відмови у видачі сертифіката.

Відмова у видачі сертифіката з інших причин не допускається.

Забудовник може звернутися повторно до інспекції державного архітектурно-будівельного контролю лише після подання документів у повному обсязі.

Як встановлено судом позивач разом з заявою про видачу сертифіката зокрема надав державний акт на право власності на земельну ділянку № 010914600396 від 20.10.2003р. площею 0,08га, розташовану за адресою АДРЕСА_1 виданий ОСОБА_3 Донецькою міською радою (співвласники земельної ОСОБА_3 1/3 частка, ОСОБА_5 1/3 частка, ОСОБА_6 1/3 частка) та технічний паспорт будівлі розташованої за вказаною адресою, виготовлений КП Бюро технічної інвентаризації м.Донецька станом на 23.12.2009 року у якому загальна площа земельної ділянки - 0,1123 га.

Крім цих документів позивач надав до Інспекції:

- довідку виконкому Ленінської районної у м.Донецьку ради від 14.07.2010р. № 27519 про погодження прийняття приватної будівлі в експлуатацію в якій зазначено, що самовільно збудований будинок (літера "А-2") та господарська будівля розташовані за адресою АДРЕСА_1 в межах земельної ділянки площею 0,08 га визначеної державним актом № 010914600396;

- акт від 24.11.2009.обстеження житлового будинку розташованого за адресою АДРЕСА_1, за підписами заступника відділу комунального господарства виконкому Ленінської районної у м.Донецьку ради, архітектора та землевпорядника Ленінського району м.Донецька. Згідно зазначеного акту будинок розташований за адресою АДРЕСА_1 в межах земельної ділянки площею 0,08 га визначеної державним актом № 010914600396.

На підтвердження висновків зазначених у довідці від 14.07.2010р. № 27519 та акті обстеження житлового будинку від 24.11.2009р. позивач надав суду "Технічну документацію щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі гр. ОСОБА_3, ОСОБА_5, ОСОБА_6 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд по АДРЕСА_1", яка виконана ТОВ "Земельне управління у м.Донецьку" , що діє на підставі ліцензії на виконання топографо-геодезичних робіт (серія АВ №52121 від 11.03.2010р.)

Внаслідок проведених досліджень ТОВ "Земельне управління у м.Донецьку" встановлено, що будівля і господарські будівлі збудовані за адресою АДРЕСА_1 розташовані в межах земельної ділянки площею 0,08 га. що знаходиться у власності гр. ОСОБА_3, ОСОБА_5, ОСОБА_6 на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку № 010514600396 від 20.10.2003р.

Пунктом "д" ч. 1 ст. 90 Земельного Кодексу України визначено, що власники земельних ділянок мають право споруджувати жилі будинки, виробничі та інші будівлі і споруди.

Таким чином позивач виконав усі вимоги діючих нормативно-правових актів для отримання сертифікату і набув право на отримання цього документу.

Суд 1 інстанції дійшов правильного висновку про необґрунтованість відмови з боку відповідача у наданні сертифікату, але безпідставно не задовольнив вимоги ОСОБА_3 про визнання зазначених дій інспекції протиправними.

Тобто судом частково справу вирішено неправильно, а тому постанова підлягає частковому скасуванню.

Керуючись ст.ст. 195-196, ст. 200, ст. 202, ст. 205, ст. 206, ст. 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу представника позивача ОСОБА_3 - ОСОБА_2 на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 27 січня 2011р. по справі № 2-а-28542/10/0570- задовольнити частково і постанову суду в частині відмови у задоволенні вимог позивача про визнання протиправними дії відповідача щодо відмови у видачі сертифіката відповідності-скасувати.

Позов ОСОБА_3 до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Донецькій області про визнання дій протиправними задовольнити і визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у видачі сертифіката відповідності для прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом побудованого без дозволу на виконання будівельних робіт у 2007 році приватного житлового будинку за адресою :АДРЕСА_1.

Постанову суду 1 інстанції в частині зобов”язання Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Донецькій області розглянути заяву ОСОБА_3 від 15.09.2010р. про видачу сертифіката відповідності для прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом побудованого без дозволу на виконання будівельних робіт у 2007 році приватного житлового будинку за адресою :АДРЕСА_1 - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня складення постанови в повному обсязі.

Суддя-доповідач: Д.В.Ляшенко

Судді: Л.В.Ястребова

С.Ю.Чумак