Головуючий у 1 інстанції - Мозгова Н.А.
Суддя-доповідач - Ляшенко Д.В.
17 березня 2011 року справа №2а-24413/10/0570
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Ляшенка Д.В.
суддів Чумака С.Ю. , Ястребової Л.В.
розглянувши апеляційну скаргу Громадської організації “Серфклуб Віндспорт” на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 26 січня 2011 р. у справі № 2а-24413/10/0570, за позовом Громадської організації “Серфклуб Віндспорт” до Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі м.Маріуполя, третя особа Державна податкова інспекція у Новоазовському районі Донецької області, про визнання незаконним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій ,-
В жовтні 2010р. Громадська організація "Серфклуб Віндспорт", звернулась до адміністративного суду з позовною заявою до Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м. Маріуполя про визнання незаконним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій за № 0002292308 від 20.09.2010 року.
В обґрунтування вимог позивач посилався на неправомірність висновків податкового органу щодо порушення позивачем п. 1,2,12 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" та відсутність підстав для застосування фінансових санкцій за рішенням № 0002292308 від 20.09.2010 року у розмірі 76080,00грн., оскільки перевірка позивача не здійснювалась.
Постановою суду 1 інстанції у позові відмовлено.
Позивач вважаючи, що це судове рішення ухвалено з порушенням норм матеріального права, звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій просив постанову суду скасувати і прийняти нову постанову, якою вимоги задовольнити повністю.
Представники сторін за викликом до суду не прибули.
Заслухавши доповідача, дослідивши матеріали справи колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, а постанову суду першої інстанції необхідно залишити без змін з наступних підстав.
Судом встановлено наступне.
Громадська організація "Серфклуб Віндспорт" зареєстрована у якості юридичної особи 26.04.2007р. відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію.
На підставі направлень №№237,238 від 31.07.2010р. посадовими особами податкового органу була проведена позапланова перевірка об'єкту позивача, який розташований за адресою: Новоазовський район, с. Піонерське, вул. Набережна.
Податковим органом під час проведення позапланової перевірки позивача встановлені наступні порушення податкового законодавства, а саме п.1, 2, 12 ст. З Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" №265/95-ВР від 06.07.1995р., які полягали у тому, що позивач здійснив розрахункову операцію на суму 1400,00грн. без застосування реєстратора розрахункових операцій, не видав особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахункового документу встановленої форми на повну суму проведеної операції, та порішив порядок обліку товарів за місцем їх реалізації (були відсутні первинні документи, накладні тощо на товари, які знаходяться на реалізації у позивача, на підставі додатка №1 до акту перевірки на суму 34540,00грн.)
За наслідками перевірки працівниками податкового органу був складений акт від 10 липня
2010 року № 0118/05/39/23/35015138 (за місцем державної реєстрації суб'єкта господарювання зареєстрований за №0312/05/83/23/35015138 від 14.09.2010р.). Президент клубу, що був присутній
під час проведення перевірки з актом перевірки ознайомлений особисто, один примірник акту отримав, заперечень чи зауважень до акту не надав.
На підставі акту перевірки відповідачем прийнято спірне рішення за № 0002292308 від 20.09.2010 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 76080,00грн., яке було
отримано позивачем 29 вересня 2010 року.
Правовою підставою застосування штрафних (фінансових) санкцій наведені норми пунктів
1, 2, 12 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" - проведення розрахункової операції без застосування реєстратора розрахункових операцій, не видача розрахункового документу - встановленої форми , порушено порядок обліку товарів за місцем їх реалізації.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" розрахункова операція - приймання
від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.
Відповідно до статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" суб'єкти підприємницької
діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі, зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що
підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із
застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
Факт порушення пунктів 1, 2 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" викладений в п.п.2.7 акту перевірки, який підписаний двома перевіряючими та президентом клубу.
Відповідно до Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України від 10 серпня 2005 року N 327, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 серпня 2005 р. за N 925/11205 акт є службовим документом, який встановлює факти виявлених під час проведення перевірок порушень, і є носієм доказової інформації про виявленні порушення з боку суб'єктів господарювання.
Актом перевірки від 10.07.2010 року зафіксовано порушення позивачем порядку обліку товарів за місцем їх реалізації ( відсутні первинні документи, накладні тощо на гідрокостюм "Проліміт", Трапеція для кайту, чоботи для серфінгу "Проліміт", футболка, подовжувач для серфінгу, шорти), чим порушено пункт 12 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів
розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".
Порушення позивачем п.12 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" також підтверджується відомістю про оприбуткування , реалізацію та фактичні залишки запасів (товарно - матеріальних цінностей), в якій зазначені товарно - матеріальні цінності, що містились на перевіряємому об'єкті з цінами, що свідчить про те, що товар був новий та на кожному були відповідні цінники. Дана відомість особисто підписана президентом клубу - Літовка В.А.
Згідно довідки від 24.05.2007р. за №5042 про взяття на облік платника податків - Громадської організації "Серфклуб віндспорт" (ЄДРПОУ 35015136) перебуває на обліку у ДШ у Орджонікідзевському районі м. Маріуполя, а відповідно до показань свідків ГО знаходилась саме у тому приміщенні де була проведена перевірка.
Враховуючи викладене є безпідставними доводи позивача про те, що була проведена перевірка зовсім іншої організації.
Суд 1 інстанції правильно вважав правомірність застосування до позивача фінансових санкції у відповідності з пунктом 1 статті 17 та статті 21 Закону України "Про застосування розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" у розмірі 76080,00 грн.
Суд апеляційної інстанції зазначає, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та ухвалено постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі наведеного, керуючись статтями 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Громадської організації “Серфклуб Віндспорт” на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 26 січня 2011 р. у справі № 2а-24413/10/0570- залишити без задоволення , а постанову суду без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили.
Суддя-доповідач: Д.В.Ляшенко
Судді: Л.В. Ястребова
С.Ю. Чумак