Постанова від 24.03.2011 по справі 2а-542/11/2770

Копія

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
ПОСТАНОВА

Іменем України

24.03.11 місто СевастопольСправа №2а-542/11/2770

Окружний адміністративний суд міста Севастополя у складі:

судді Кириленко О.О.,

секретар судового засідання Семенюк Є.Є.,

за участю представника позивача -ОСОБА_1,

розглянувши у судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Севастопольської міської Ради про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

У лютому 2011 року ОСОБА_3 звернулась до Окружного адміністративного суду міста Севастополя з адміністративним позовом до Севастопольської міської Ради про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії. А саме, просить: визнати бездіяльність Севастопольської міської Ради щодо не розгляду, наданих ОСОБА_3, матеріалів по відводу земельної ділянки орієнтовною площею 0, 065 га, що розташована у місті АДРЕСА_1 для будівництва і обслуговування індивідуального житлового будинку і господарських будівель протиправною; зобов'язати Севастопольську міську Раду розглянути на черговій сесії, надані ОСОБА_3, матеріали по відводу земельної ділянки орієнтовною площею 0, 065 га, що розташована у місті АДРЕСА_1 для будівництва і обслуговування індивідуального житлового будинку і господарських будівель та ухвалити відповідне рішення.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем протягом тривалого часу не розглядаються, надані ОСОБА_3, матеріали по відводу земельної ділянки орієнтовною площею 0, 065 га, що розташована у місті АДРЕСА_1 для будівництва і обслуговування індивідуального житлового будинку і господарських будівель, чим порушуються права позивача.

У судовому засіданні представник позивача наполягав на задоволенні позову з підстав викладених у позові.

Заслухавши доводи представника позивача, встановивши обставини справи, дослідивши докази, якими обґрунтовуються позовні вимоги, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що 16 квітня 2008 року та 11 червня 2008 року позивач надала до Севастопольської міської державної адміністрації зави про передачу їй у приватну власність земельної ділянки розташованої в місті АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування індивідуального житлового будинку та господарських будівель.

03 червня 2008 року позивач отримала відповідь на заяву за вих. № М-3123/8-08, в якій вказано необхідні документи для відводу земельної ділянки.

25 лютого 2009 року позивачем подана заява за вих. № М -1464/1 до Севастопольської міської Ради з документами, необхідними для розгляду Севастопольською міською Радою питання про дачу згоди на розробку проекту землеустрою по відводу земельної ділянки орієнтовною площею 0, 065 га, розташованої в місті АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування індивідуального житлового будинку та господарських будівель.

23 лютого 2010 року позивачем повторно були направлені до Севастопольської міської Ради заява за вих. № М-626/1 з документами, необхідними для розгляду Севастопольською міською Радою питання про дачу згоди на розробку проекту землеустрою по відводу земельної ділянки орієнтовною площею 0, 065 га, розташованої в місті АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування індивідуального житлового будинку та господарських будівель.

До теперішнього часу заява позивача не розглянута.

Позивач неодноразово зверталась до голови Севастопольської міської Ради зі скаргами щодо не розгляду її заяв 21 червня 2010 року вхід. № М-626/3, 07 липня 2010 року вхід. № М -626/4, 15 вересня 2010 року вхід. № М -626/5, 24 вересня 2010 року вхід. № М-626/6.

Відповідачем були надані відповіді 17 липня 2010 року вих. № М -626/3, 22 липня 2010 року вих. № М -626/4, 08 жовтня 2010 року вих. № М -626/5,6 в яких зазначено, що згідно з регламентом Севастопольської міської Ради V скликання, звернення позивача відправлені на розгляд профільної постійної комісії Севастопольської міської Ради для прийняття відповідного рішення.

15 жовтня 2010 року було прийнято рішення розглянути матеріали позивача після надання документів ОСОБА_5, яка також надала до відповідача заяву про дачу згоди на розробку проекту землеустрою по відводу земельної ділянки орієнтовною площею 0, 065 га, розташованої в місті АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування індивідуального житлового будинку та господарських будівель 28 липня 2010 року вхід. № Ч-2148/2.

Депутатом Столяровой Л.А. були направлені депутатські звернення на адресу Севастопольської міської державної адміністрації від 03 серпня 2010 року № 28 та голові Севастопольської міської Ради Дойнікову Ю.В. від 12 серпня 2010 року № 30, згідно з якими депутат просить надати інформацію стосовно дат реєстрації звернення позивача та ОСОБА_5 по відводу земельної ділянки. Згідно з відповіддю від 10 серпня 2010 року № 7305/14/1-10/5329 ОСОБА_5 з заявою не зверталась в період з 01 січня 2005 року по 06 серпня 2010 року.

23 вересня 2010 року позивач звернулась зі скаргою до прокуратури міста Севастополя. Прокуратурою міста Севастополя було винесено припис Севастопольській міській Раді від 27 жовтня 2010 року про негайне усунення порушень Земельного кодексу України.

Незважаючи на всі, вжиті позивачем, заходи, станом на лютий 2011 року її заява не розглянута.

Відповідно до статті 12 Земельного кодексу України, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.

Підпунктом 34 пункту 1 статті 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” передбачено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання, що до вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Згідно з підпунктом “б” пункту 1 статті 81 Земельного кодексу України, громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.

Норми безоплатної передачі земельних ділянок громадянам передбачені статтею 121 Земельного кодексу України. Громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах - не більше 0,25 гектара, в селищах - не більше 0,15 гектара, в містах - не більше 0,10 гектара (пункт “г” статті 121 Земельного кодексу України).

Відповідно до пункту 6 статті 118 Земельного кодексу України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та висновки конкурсної комісії (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).

Районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні (пункт 7 статті 118 Земельного кодексу України).

У разі відмови органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення заяви без розгляду питання вирішується в судовому порядку (пункт 11 статті 118 Земельного кодексу України).

Відповідно до абзацу 3 статті 3 Закону України “Про звернення громадян”, заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.

Звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів (абзац 1 статті 20 Закону України “Про звернення громадян”).

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Критерії оцінювання судами рішень, дій та бездіяльності суб'єктів владних повноважень наведені у частині третій статті 2 цього Кодексу, відповідно до якої у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Бездіяльністю суб'єкта владних повноважень є його пасивна поведінка, яка може мати вплив на реалізацію прав, свобод, інтересів фізичної чи юридичної особи.

Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

При цьому, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову (частина друга 71 Кодексу адміністративного судочинства України).

Представник відповідача у судові засідання не з'являвся, заперечення проти позову та доказів в обґрунтування правомірності бездіяльності відповідача не надав.

За таких обставин, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог.

Відповідно до частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Керуючись статтями 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати бездіяльність Севастопольської міської Ради щодо не розгляду, наданих ОСОБА_3, матеріалів по відводу земельної ділянки орієнтовною площею 0, 065 га, що розташована у місті АДРЕСА_1 для будівництва і обслуговування індивідуального житлового будинку і господарських будівель протиправною.

Зобов'язати Севастопольську міську Раду розглянути на черговій сесії, надані ОСОБА_3, матеріали по відводу земельної ділянки орієнтовною площею 0, 065 га, що розташована у місті АДРЕСА_1 для будівництва і обслуговування індивідуального житлового будинку і господарських будівель та ухвалити відповідне рішення.

Стягнути з Ленінського місцевого бюджету на користь ОСОБА_3 судовий збір у розмірі 03 гривень 40 копійок.

Постанова може бути оскаржена у строки і порядку встановленими частинами першою, другою статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Суддя (підпис) О.О. Кириленко

Постанову складено у повному обсязі

25 березня 2011 року

З оригіналом згідно

Суддя О.О. Кириленко