Ухвала від 01.03.2011 по справі 2-а-5919/10/2570

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2-а-5919/10/2570 Головуючий у 1-й інстанції: Житняк Л.О.

Суддя-доповідач: Троян Н.М.

УХВАЛА

Іменем України

"01" березня 2011 р. м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Троян Н.М.,

суддів - Бужак Н.П., Твердохліб В.А.,

при секретарі - Горяіновій Н.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційні скарги ОСОБА_2, Державної податкової адміністрації України, Державної податкової адміністрації в Чернігівській області на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 20 грудня 2010 року в справі за позовом ОСОБА_2 до Державної податкової адміністрації України, Державної податкової адміністрації в Чернігівській області про визнання незаконною бездіяльності та стягнення грошової допомоги,-

ВСТАНОВИЛА:

Позивач звернувся до Чернігівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної податкової адміністрації України, Державної податкової адміністрації в Чернігівській області про визнання незаконною бездіяльності та стягнення грошової допомоги.

Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 20 грудня 2010 року позов задоволений частково, визнано незаконною бездіяльність Державної податкової адміністрації України та Державної податкової адміністрації в Чернігівській області щодо зволікання виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_2 та зобов'язано Державну податкову адміністрацію України нарахувати та виплатити ОСОБА_2 одноразову грошову допомогу відповідно до ст.23 Закону України «Про міліцію»у розмірі трирічного грошового забезпечення за останньою посадою в порядку та на умовах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2007р. № 707 «Про затвердження Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції».

Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, ОСОБА_2 звернувся з апеляційною скаргою в якій просить скасувати постанову в частині зобов'язання Державну податкову адміністрацію України нарахувати та виплатити ОСОБА_2 одноразову грошову допомогу відповідно до ст.23 Закону України «Про міліцію»у розмірі трирічного грошового забезпечення за останньою посадою в порядку та на умовах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2007р. № 707 «Про затвердження Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції»та прийняти в цій частині нову постанову, якою стягнути з Державної податкової адміністрації України одноразову грошову допомогу в розмірі 144471,00 грн.; Державна податкова адміністрація України, Державна податкова адміністрація в Чернігівській області звернулися з апеляційною скаргою, в якій просять рішення скасувати та прийняти нову постанову якою відмовити у задоволенні позовних вимог.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційних скарг, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги задоволенню не підлягають, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що позивача звільнено в запас по п. 64 «б»Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ Української РСР з посади начальника відділу оперативного реагування Управління податкової міліції ДПА в Чернігівській області через хворобу.

Відповідно до висновку медико-соціальної експертної комісії позивачу була встановлена третя група інвалідності , причина якої пов'язана із виконанням службових обов'язків , згідно довідки МСЕ -ЧНВ від 20.01.2006 р.№ 474098 (а.с. 88,89) .

Згідно з Порядком та умовами виплати одноразової грошової допомоги, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2007 № 707, з 01.01.2007 нарахування та виплата одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції здійснюється за рахунок коштів, передбачених державним бюджетом на утримання центрального органу виконавчої влади. Назву і текст Порядку та умов після слів "працівник міліції" в усіх відмінках доповнено словами ", податкової міліції"; після слів "орган внутрішніх справ" в усіх відмінках і формах числа доповнено словами ", орган державної податкової служби" у відповідному відмінку і числі згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 22.04.2009 № 386.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2007 № 707 визначено, що розмір грошового забезпечення при інвалідності, не пов'язаною з безпосередньою участю в охороні громадського порядку та боротьбі із злочинністю, у період проходження служби визначається у відсотках відповідного розміру грошового забезпечення згідно із ступенем втрати працездатності, який визначається медико-соціальною експертною комісією.

Судом першої інстанції встановлено, що до 2007 року грошова допомога надавалась у вигляді виплат за державним страхуванням. Порядок та умови страхування працівників міліції були встановлені постановою Кабінету Міністрів України від 29.06.1991 №59 в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 19.11.1992 №627. Дана постанова затвердила Положення про порядок і умови державного обов'язкового особистого страхування осіб рядового, начальницького та вільнонайманого складу органів та підрозділів внутрішніх справ України».

Позивач, маючи 3 групу інвалідності, пов'язану із отриманням травми під час виконання службових обов'язків, згідно наведеного Порядку № 627 в травні 2006 року звернувся до ДПА в Чернігівській області, де отримав інформацію про необхідність написати заяву про виплату страхової суми до Чернігівського обласного відділення Відкритого акціонерного товариства Національної страхової компанії «Оранта»(далі - ВАТ НАСК «Оранта»). До заяви були надані всі необхідні документи, вказані в постанові Кабінету Міністрів України від 19.11.1992 № 627.

Вказану заяву позивач залишив у ДПА в Чернігівській області для здійснення відміток та направлення до страхової компанії. Але ні в 2006, ні в 2007 - 2008 роках одноразова грошова допомога виплачена не була. ДПА в Чернігівській області до Чернігівської обласної дирекції ВАТ НАСК «Оранта»заяву позивача не передавала. Даний факт підтверджено листом Чернігівської обласної дирекції ВАТ НАСК «Оранта»від 17.12.2010 № 03/5-12/1843. (а. с. 148).

На неодноразові звернення позивача до ДПА України та ДПА у Чернігівській області надавались відповіді, що виплата буде проводитись після укладення договору зі страховою компанією (а.с. 90-95).

Судом першої інстанції встановлено, що в 2006 та 2008 роках між страховими компаніями та ДПА України були укладені договори про закупівлю послуг з обов'язкового державного особистого страхування посадових осіб органів Державної податкової служби України. Свої обов'язки перерахування ВАТ НАСК «Оранта»коштів для виплати посадовим особам ДПА страхових сум ДПА України припинила у квітні 2006 року. Оскільки на поточний 2006 рік страховий платіж був використаний повністю, а виплати проводилися виключно в межах перерахованих коштів, ВАТ НАСК «Оранта»відповідно до вимог договору припинило прийом документів на виплату страхових сум. Отже, тільки після перерахування ДПА України страхових виплат на рахунок уповноваженого страховика страховик здійснює відповідні виплати.

20.06.2008 ДПА України укладено договір №029-1 про закупівлю послуг з обов'язкового державного особистого страхування посадових осіб органів державної податкової служби України із ЗАТ «СК «Брокбізнес». (а. с. 91).

При цьому із листа Чернігівської обласної дирекції ВАТ НАСК «Оранта»від 17.12.2010 №03/5-12/1843 вбачається, що документи по виплаті страхової суми ОСОБА_2. після встановлення йому інвалідності (20.01.2006) до Чернігівської обласної дирекції не надходили та кошти для виплати йому страхової суми не перераховувались. Договірні відносини між ВАТ НАСК «Оранта»та ДПА України по страхуванню співробітників, починаючи з 2007 року та в наступні роки - відсутні, (а. с. 148).

Така ж інформація попередньо надавалась позивачу ОСОБА_3 обласною дирекцією ВАТ НАСК «Оранта»листом від 06.12.2007 №03/5-12/3094 та листом від 18.12.2008 №03/5-12/3571, де було зазначено про отримання позивачем 09.08.1995 за легку травму при виконанні службових обов'язків, пов'язаних з безпосередньою участю в охороні громадського порядку, громадської безпеки і боротьбі зі злочинністю страхової суми по державному обов'язковому особистому страхуванню відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 19.11.1992 №627 у розмірі 178,02 грн. І вказано, що інших виплат по державному обов'язковому особистому страхуванню працівників ДПА України ОСОБА_2 дирекцією ВАТ НАСК «Оранта»не проводилось. (а. с. 104, 95).

Вже в період дії постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2007 №707, згідно переліку страхових справ за вих. 1610/10/04-208 від 26.09.2008, які ДПА в Чернігівській області направила до Чернігівської філії ЗАТ «СК «Брокбізнес» - ОСОБА_2 зареєстрований під №13. Однак листом-повідомленням ЗАТ «СК «Брокбізнес»від 14.04.2010 № ЦВ4123/10 згідно доданого до листа реєстру було повернуто страхову справу ОСОБА_2 де вказано дату настання страхової події - 25.01.2007 та дату направлення до ДПА в Чернігівській області документів - 02.10.2008. (а. с. 149-153).

З листа Чернігівської філії ЗАТ «СК «Брокбізнес»від 12.02.2009 № ЦВ86/09 вбачається, що страхова компанія може повернутись до розгляду заяви ОСОБА_2 лише після оплати страхувальником - ДПА України страхових платежів, (а. с. 105).

Рішенням № 10-рп/2007 від 25.10.2007 Конституційний Суд України дав тлумачення частини четвертої ст. 50 Закону України «Про прокуратуру»та зазначив, що держава гарантує обов'язкове державне страхування прокурорам незалежно від особливостей статусу їх певних категорій. Названим рішенням КСУ надав оцінку щодо встановлення соціальних гарантій у вигляді обов'язкового державного страхування прокурорів, які наділені спеціальним правовим статусом по відношенню до інших категорій державних службовців. Такий висновок суду може бути застосовано також і до працівника податкової міліції, оскільки держава також визнала своїм обов'язком встановити додаткові гарантії для належного здійснення такою категорією осіб своїх службових обов'язків, зокрема здійснити обов'язкове державне страхування.

На думку колегії суддів суд першої інстанції правильно встановив, що на ДПА України відповідно до законодавства України покладено організаційне забезпечення діяльності органів податкової служби, що становлять заходи фінансового, матеріально-технічного, кадрового, інформаційного та організаційно-технічного характеру та спрямовані на створення умов для повного здійснення покладених на такі органи завдань. Саме на орган державної податкової служби покладено обов'язок щодо прийняття заяви від застрахованої особи, надання певних даних страховику, здійснення перерахунку страхових сум на рахунок страховика, як страхувальником, тощо.

Враховуючи викладене, висновок суду першої інстанції щодо зобов'язання ДПА України здійснити перерахунок та виплату позивачу одноразової грошової допомоги відповідно до ст. 23 Закону України «Про міліцію»не суперечить обставинам справи та діючому законодавству України, оскільки відповідачами не надано доказів щодо здійснення в період 2008-2010 років перерахування відповідних сум на рахунок страхової компанії ЗА'Г «СК «Брокбізнес»та здійснення будь-яких дій направлених на соціальних захист постраждалої особи тощо.

Правовідносини, що виникають в процесі реалізації права на отримання одноразової грошової допомоги будуються на принципі юридичної визначеності. Зазначений принцип не дозволяє державі посилатися на відсутність певного нормативного акта, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах. Така дія зазначеного принципу пов'язана з іншим принципом - відповідальності держави, який полягає у тому, що держава не може посилатися на власне порушення зобов'язань для запобігання відповідальності. Тобто ДПА України і ДПА в Чернігівській області, як суб'єкти публічної влади визнали право позивача на отримання одноразової грошової допомоги при втраті працездатності у розмірі трирічного грошового забезпечення. Відповідно відповідачі вважаються такими, що діють протиправно, оскільки вони відступили від виконання покладених на них від імені держави зобов'язань.

Колегія суду звертає увагу на ті обставини , що згідно «Положення про порядок і умови державного обов»язкового особистого страхування осіб рядового , начальницького і вільнонайманого складу органів і підрозділів внутрішніх справ Українпи »(у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 19.11.1992 року №627) саме Національна акціонерна страхова компанія «Оранта» виплачувала суми інвалідові 3-ї групи -в розмірі трирічного грошового утримання.Вказана постанова втратила чинність на підстві «Переліку постанов Кабінету Міністрів України ,що втратили чинність» затвердженого постановою Кабінету міністрів України від12.05.2007 року за №707.

Вказаною постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2007 року №707 «Про затвердження Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції , податкової міліції «п.3 установлено що Міністерству внутрішніх справ завершити виплату страхової суми та одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції , що повинні бути нараховані до 1 січня 2007 року.Згідно вказаної постанови саме ДПА приймає рішення щодо виплати грошової допомоги працівнику податкової міліції.

Задовольняючи позовні вимоги в частині зобов'язання Державну податкову адміністрацію України нарахувати та виплатити ОСОБА_2 одноразову грошову допомогу відповідно до ст.23 Закону України «Про міліцію»у розмірі трирічного грошового забезпечення за останньою посадою в порядку та на умовах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2007р. № 707 «Про затвердження Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції», суд першої інстанції виходив з того, що розмір одноразової грошової допомоги у зв'язку із отриманою інвалідністю виходячи з грошового забезпечення за останньою посадою визначений позивачем в розмірі 144 471,00 грн. згідно грошового атестату. Представниками відповідачів не заперечується настання інвалідності, пов'язаної саме з проходженням позивачем служби в податковій міліції ДПА в Чернігівській області, однак надається при цьому довідка про грошове забезпечення від 25.09.2008 із визначенням загальної щомісячної суми у розмірі 3 041,65 грн., де, як встановлено із пояснень представника відповідачів, не враховані всі суми пенсійних надбавок та премій (а. с. 163).

При зазначених обставинах справи ,оцінюючи зібрані по справі докази в їх сукупності та співставленні, а також виходячи з обґрунтованих доводів суду першої інстанції колегія суддів приходить до висновку про наявність достатніх правових підстав для нарахування та виплати ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2007р.№707 «Про затвердження Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції».

За таких обставин ухвалене судом рішення відповідає нормам матеріального та процесуального права, а тому підстав для його скасування немає. Доводи апеляційних скарг висновків суду першої інстанції не спростовують.

Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів,-

УХВАЛИЛА:

Апеляційні скарги ОСОБА_2, Державної податкової адміністрації України, Державної податкової адміністрації в Чернігівській області залишити без задоволення, а постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 20 грудня 2010 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки, передбачені ст. 212 КАС України.

Головуючий суддя:

Судді:

Ухвала складена та підписана в повному обсязі 07 березня 2011року.