Справа: № 2-а-5898/10/2570 Головуючий у 1-й інстанції: Житняк Л.О.
Суддя-доповідач: Василенко Я.М
"22" лютого 2011 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого Василенка Я.М.,
суддів Кузьменка В.В., Шурка О.І.,
при секретарі Гоцику О.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Прилуцької об'єднаної державної податкової інспекції Чернігівської області на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 22.12.2010 у справі за її позовом до закритого акціонерного товариства «Маслозавод «Прилуки» про стягнення сум податку на додану вартість, що використані не за цільовим призначенням, -
24.11.2010 Прилуцька ОДПІ звернулась до Чернігівського окружного адміністративного суду з позовом про стягнення до Державного бюджету з відповідача податок на додану вартість в розмірі 22832,00 грн., що використаний не за цільовим призначенням та перерахувати стягувану суму на такі реквізити рахунку: по податку на додану вартість -Державний бюджет Прилуцького району -Розрахунковий рахунок: 31111029700379; Код одержувача: 22822145; Банк: УДК в Чернігівській області; МФО: 853592.
Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 22.12.2010 у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись із зазначеною постановою, позивач звернувся із апеляційною скаргою, в якій просить скасувати оскаржувану постанову, як таку, що винесена із порушенням норм матеріального та процесуального права, та ухвалити нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити.
Заслухавши в засіданні суду апеляційної інстанції суддю-доповідача, пояснення учасників судового процесу, які з'явились у судове засідання, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд першої інстанції фактично погодився з доводами відповідача, викладеними у запереченні на позов, які полягали у тому, що заявлена у позові до стягнення сума ПДВ не може бути стягнута лише на підставі акту перевірки від 05.11.2010 № 1133/15-00/30713561, який не має обов'язкового характеру для суб'єкта господарювання.
Колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції, враховуючи наступне.
У відповідності до положень п. 11.21 ст. 21 Закону України «Про податок на додану вартість»сума податку на додану вартість, що повинна сплачуватися до бюджету переробними підприємствами всіх форм власності за реалізовані ними молоко та молочну продукцію, м'ясо та м'ясопродукти, у повному обсязі спрямовується виключно на виплату дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко і м'ясо в живій вазі.
Порядок нарахування, виплати і використання зазначених коштів визначається Кабінетом Міністрів України.
Порядок обліку та використання коштів, спрямованих на виплату дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 2 квітня 2009 р. № 291.
Згідно з п. 5 вказаного Порядку перерахування коштів сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними молоко та м'ясо в живій вазі здійснюється за платіжними дорученнями з поточного рахунка переробного підприємства за цінами відповідно до укладених договорів, а сум дотацій - з його небюджетного рахунка, відкритого в територіальному органі Державного казначейства (далі - небюджетний рахунок), на окремі рахунки сільськогосподарських товаровиробників (крім тих, що ведуть особисте селянське господарство), які вони повинні відкрити в обслуговуючих банках протягом одного звітного періоду.
Переробні підприємства у кінці кожного робочого тижня перераховують половину зарахованої їм на поточний рахунок суми податку на додану вартість, нарахованого на обсяги поставленої ними готової продукції, на небюджетні рахунки. Остаточний розрахунок належної до перерахування на небюджетний рахунок суми податку на додану вартість проводиться щомісяця відповідно до окремої податкової декларації.
Перераховані безпосередньо з поточних рахунків переробних підприємств без зарахування на небюджетні рахунки суми коштів за рахунок сум податку на додану вартість, що розраховуються переробними підприємствами за окремою податковою декларацією, не враховуються як дотації.
Не перераховані на небюджетні рахунки суми податку на додану вартість та виплати сум коштів, здійснені з небюджетних рахунків за призначенням з порушенням цього Порядку, вважаються такими, що використовуються не за цільовим призначенням і підлягають стягненню до державного бюджету.
За правилами п. 7 Порядку переробні підприємства проводять щомісяця розрахунок сум дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставку молока та м'яса в живій вазі згідно з додатком 2 за фактичними даними про обсяги закупленого молока та м'яса в живій вазі і надходження на небюджетний рахунок сум податку на додану вартість. На підставі цього розрахунку переробними підприємствами проводиться остаточне перерахування за платіжними дорученнями сум дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені молоко та м'ясо в живій вазі за звітний період, крім особистих селянських господарств.
Не перераховані переробними підприємствами на окремі рахунки сільськогосподарських товаровиробників суми дотацій у строки, встановлені законодавством для сплати податку на додану вартість до бюджету, вважаються такими, що використовуються не за цільовим призначенням і підлягають стягненню до державного бюджету.
Відповідно до п. 9 Порядку обліку та використання коштів, спрямованих на виплату дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі контроль за правильністю визначення сум податку на додану вартість та їх перерахуванням за платіжними дорученнями на небюджетні рахунки здійснюють органи державної податкової служби.
ЗАТ «Маслозавод «Прилуки»є переробним підприємством та у своїй діяльності використовує норми п. 11.21 ст. 11 Закону України «Про податок на додану вартість»№ 168/97-ВР від 03.04.1997 та Порядку нарахування, виплати і використання дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі, затвердженого постановою КМ України від 11.02.2010 № 152 «Деякі питання реалізації пункту 11.21 статті 11 Закону України «Про податок на додану вартість». Даною постановою передбачено порядок нарахування, обліку та використання коштів, спрямованих на виплату дотацій сільськогосподарським товаровиробникам.
Колегія суддів звертає увагу на те, що Порядок визначає механізм нарахування, виплати і використання переробними підприємствами всіх форм власності, які мають власні або орендовані переробні потужності, дотацій сільськогосподарським товаровиробникам незалежно від форми власності і господарювання, включаючи ведення особистого селянського господарства (далі товаровиробники), за поставлені ними починаючи з 31 грудня 2009 року таким підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі.
Пунктом 4 Постанови КМ України від 11.02.2010 № 152 «Деякі питання реалізації пункту 11.21 статті 11 Закону України «Про податок на додану вартість»передбачено, що сума податку на додану вартість, що підлягає зарахуванню на небюджетний рахунок, відкритий переробному підприємству в територіальному органі Державного казначейства (далі - небюджетний рахунок), визначається щомісяця відповідно до декларації з податку на додану вартість (переробного підприємства).
ЗАТ «Маслозавод «Прилуки»за результатами діяльності в декларації з податку на додану вартість (переробного підприємства) за вересень 2010 року задекларовано рядок 20 «Сума ПДВ, яка підлягає нарахуванню в особовому рахунку платника та спрямовується виключно для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам»в сумі 110832,00 грн. За даними Прилуцького УДК Державного казначейства України підприємством у вересні 2010 року перераховано на небюджетний рахунок 88000,00 грн. Таким чином, станом на 01.11.2010 в картці особового рахунку з податку на додану вартість переробного підприємства для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані молоко та м'ясо в живій вазі рахується борг в розмірі 22832,00 грн. Станом на 05.11.2010 до Прилуцької ОДПІ платником не було надано платіжних доручень на суму 22832,00 грн.
Вищезазначений пункт Постанови КМ України № 152 передбачає ще й подальші дії. Так, перераховані товаровиробникам з поточних рахунків переробних підприємств без зарахування на небюджетні рахунки суми податку на додану вартість, що розраховуються такими підприємствами за декларацією з податку на додану вартість (переробного підприємства), а також суми податку на додану вартість, не зараховані на небюджетні рахунки та виплату яких здійснено з небюджетних рахунків з порушенням вимог цього Порядку, зокрема з порушенням строків, установлених законодавством для сплати податку на додану вартість, вважаються такими, що використовуються не за призначенням і підлягають стягненню до державного бюджету, що не звільняє переробні підприємства від виплати дотацій у відповідних сумах.
Крім того, п. 5 Постанови КМ України від 11.02.2010 № 152 передбачено, що переробні підприємства за результатами діяльності за кожний звітний (податковий) період ведуть окремий податковий і бухгалтерський облік операцій з поставки готової продукції.
За результатами зазначеного обліку переробні підприємства визначають відповідно до вимог Закону України «Про податок на додану вартість»суми податкових зобов'язань та податкового кредиту, які виникають у зв'язку з переробкою та поставкою готової продукції, і складають декларацію з податку на додану вартість (переробного підприємства), яка разом з декларацією щодо іншої діяльності подається до органу державної податкової служби за місцем реєстрації переробного підприємства як платника податку на додану вартість у порядку і в строки, встановлені зазначеним Законом, з урахуванням вимог нормативно-правових актів ДПА.
Визначена до сплати за декларацією з податку на додану вартість (переробного підприємства) сума податку на додану вартість зараховується переробним підприємством на небюджетний рахунок у строки, встановлені для сплати податку на додану вартість. Переробне підприємство не пізніше останнього календарного дня місяця, що настає за звітним (податковим) періодом, подає за кожний звітний (податковий) період для підтвердження сплати сум податку на додану вартість реєстр платіжних доручень на фактично зараховані на небюджетний рахунок кошти і виписку-територіального органу Державного казначейства з такого рахунка. Сума податку на додану вартість, щодо якої переробне підприємство не подало органу державної податкової служби підтвердження щодо зарахування її на небюджетний рахунок, вважається такою, що використовується не за призначенням і підлягає стягненню до державного бюджету.
Таким чином, Порядком № 152 суми податку на додану вартість, що використовуються не за цільовим призначенням не визначено як податкове зобов'язання, чи як штрафні санкції, чи як пеня. Крім того, враховуючи першочергове призначення -дотація, та міру відповідальності визначену Порядком № 152 -кошти використані не за цільовим призначенням підлягають стягненню до державного бюджету, а тому підстав в податкового органу визначити їх як фінансові (штрафні) санкції чи основний платіж немає.
Крім того, п. 9 Порядку № 152 передбачено, що контроль за правильністю визначення сум податку на додану вартість та їх перерахування за платіжними дорученнями на не бюджетні рахунки здійснюють органи державної податкової служби.
Враховуючи вищезазначене, колегія суддів погоджується з твердженнями апелянта про те, що підстав для формування податкового повідомлення-рішення чи рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій податкова інспекція не має. Крім того, сума податку на додану вартість зараховується переробним підприємством на небюджетний рахунок у строки, встановлені для сплати податку на додану вартість та ЗАТ «Маслозавод «Прилуки»самостійно визначило в податковій декларації з податку на додану вартість (переробного підприємства) за 9 місяць 2010 року дану суму як дотація, а актом перевірки, податкова інспекція лише фіксує, що сума коштів використана не за цільовим призначенням, а не здійснює її визначення.
Таким чином, законодавчо встановлені особливості сплати переробними підприємствами податку на додану вартість, який у повному обсязі спрямовується виключно на виплату дотацій сільськогосподарським товаровиробникам, не позбавляють такий платіж статусу податкового зобов'язання, порядок стягнення якого регулюється Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», а тому позовні вимоги є правомірними.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
При цьому, доводи відповідача не спростовують правомірність заявлених позовних вимог, що не було враховано судом першої інстанції.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 198, п. 4 ч. 1 ст. 202 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 202, 205, 207 КАС України, суд
Апеляційну скаргу Прилуцької об'єднаної державної податкової інспекції Чернігівської області на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 22.12.2010 -задовольнити.
Постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 22.12.2010 -скасувати та ухвалити нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити повністю.
Стягнути до Державного бюджету з закритого акціонерного товариства «Маслозавод «Прилуки»податок на додану вартість в розмірі 22832,00 грн., що використаний не за цільовим призначенням та перерахувати стягувану суму на такі реквізити рахунку: по податку на додану вартість -Державний бюджет Прилуцького району -Розрахунковий рахунок: 31111029700379; Код одержувача: 22822145; Банк: УДК в Чернігівській області; МФО: 853592.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення, проте може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки, встановлені статтею 212 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий:
Судді:
Повний текст постанови виготовлено 01.03.2011.