Головуючий у 1 інстанції - Бичков І.Г.
Суддя-доповідач - Міронова Г.М.
17 березня 2011 року справа №2а-6182/10/1211
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Міронової Г.М.
суддів Блохіна А.А. , Юрко І.В.
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Красний Луч Луганської області на постанову Краснолуцького міського суду Луганської області від 17 грудня 2010 року у адміністративній справі № 2а-6182/10/1211 за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м. Красний Луч Луганської області про визнання незаконними дій, зобов'язання відповідача перерахувати призначену пенсію по інвалідності згідно постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2005 року № 1293, збільшивши її у 2,5 рази з 21 червня 2010 року,
Постановою Краснолуцького міського суду Луганської області від 17 грудня 2010 року у адміністративній справі № 2а-6182/10/1211 позовна заява задоволена, визнані протиправними дії відповідача щодо відмови в добровільному перерахунку розміру пенсії на підставі заяви від 21.06.2010 року; зобов'язано відповідача зробити перерахунок розміру призначеної позивачу пенсії, збільшивши її розмір в 2,5 рази, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про збільшення розмірів пенсій деяким категоріям громадян, які постраждали в результаті Чорнобильської катастрофи» № 1293 від 27.12.2005 року від дня звернення з заявою, а саме з 21.06.2010 року.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального та процесуального права.
В апеляційній скарзі зазначає, що Постанова Кабінету Міністрів України від 13.07.2004 року № 894 «Про підвищення розмірів пенсій, призначених відповідно до ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та постанова Кабінету Міністрів України від 27.12.2005 року № 1293 «Про збільшення розмірів пенсії деяким категоріям громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» носили разовий характер та підлягали виконанню відповідно у 2004 та 2006 роках. Пенсії, які призначені відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у вищевказані роки були збільшені на 12 відсотків та у 3,5 різи тим пенсіонерам, які перебули на обліку та отримували пенсію. Оскільки позивач станом відповідно на 2004 та 2006 роки одержував пенсію згідно з Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», то його пенсія перераховувалася автоматизованим способом на підставі вищевказаних постанов Кабінету Міністрів України.
Заслухавши доповідь судді - доповідача, перевіривши матеріали справи, вивчивши доводи апеляційної скарги, колегія суддів встановила наступне.
Позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, віднесений до 1 категорії як особа, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, інвалід ІІ групи по захворюванню, пов'язаному з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 та довідкою МСЕК серії 2-20 СУ № 029197 (арк. справи 4, 8-10).
21 червня 2010 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії відповідно до позовних вимог. Листом від 02.07.2010 року № 836/М-11 відповідачем відмовлено у збільшенні пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2005 № 1293 «Про збільшення розмірів пенсії деяким категоріям громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки державну та додаткову пенсію розраховано згідно рішення Краснолуцького міського суду від 06.11.2006 року, виходячи з розміру 8 мінімальних пенсії за віком та 75 % мінімальної пенсії за віком (арк. справи 14).
Колегія суддів вважає апеляційну скаргу такою, що підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Право вибору пенсійних виплат передбачене статтею 10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV від 9 липня 2003 року і означає, що особі, яка має одночасне право на різні види пенсії: за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника, призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Пунктом 13 розділу XV вказаного закону, у разі якщо особа має право на отримання пенсії, "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", та цього Закону, призначається одна пенсія за її вибором.
Позивачу була призначена за його вибором пенсія за 2 групою інвалідності, як особі, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до Постанови КМ України № 1293 від 27 грудня 2005 року «Про збільшення розмірів пенсії деяким категоріям громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка набрала законної сили 1 січня 2006 року, збільшено розмір пенсії, призначеної відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи": у 3,5 рази - пенсію по інвалідності учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році та пенсію у зв'язку із втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи членам їх сімей, у 2,5 рази - пенсію по інвалідності учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 - 1990 роках, громадянам, евакуйованим у 1986 році із зони відчуження, та пенсію у зв'язку із втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи членам їх сімей.
Збільшення розміру пенсії здійснюється без урахування передбачених законодавством надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, сум індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством.
Зазначеною постановою було встановлено, що: мінімальний розмір пенсії, передбачений частиною четвертою статті 54 Закону, не може бути нижчим: для інвалідів з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, I групи - 540 гривень, II групи - 500 гривень, III групи - 467 гривень; для інших інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, I групи - 440 гривень, II групи - 400 гривень, III групи - 370 гривень.
Колегія суддів зазначає, що перерахунок призначеної пенсії за зазначеною постановою КМ України носить разовий характер та виплачувалася з дотриманням норм законодавства, в розмірі, визначеному постановою КМ України № 1293 від 27 грудня 2005 року.
Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ від 28 лютого 1991 року в редакції Закону України № 2001-ХІІ від 19 грудня 1991 року, зі змінами та доповненнями станом на час існування спірних правовідносин, визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.
Статтею 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що пенсії особам, віднесеним до 1 категорії встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до статті 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції, яка була чинною до 31 грудня 2007 року) визначено, що особам, віднесеним до 1 категорії, інвалідам 2 групи призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком.
Згідно статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції, яка була чинною до 31 грудня 2007 року) передбачено, що розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими, по 2 групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком.
Відповідно до статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод, основні обов'язки громадянина.
Відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, тільки Законом України визначається розмір пенсії, а порядок її обчислення регулюється відповідними постановами КМ України.
Згідно постанови Краснолуцького міського суду від 06.11.2006 року у справі № 2а-277/06 управління Пенсійного фонду зобов'язано зробити перерахунок та виплату пенсії позивачу в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 75 % мінімальної пенсії.
За частиною 1 статті 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Таким чином, колегія суддів вважає, що відсутні підстави для задоволення позовних вимог про визнання незаконними дій, зобов'язання відповідача з 21.06.2010 року перерахувати та виплатити пенсію по інвалідності згідно постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2005 року № 1293, збільшивши її у 2,5 рази з урахуванням положень статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
На підставі викладеного колегія суддів приходить до висновку про те, що судом першої інстанції постановлене судове рішення з порушенням норм матеріального і процесуального права, що є підставою для скасування судового рішення.
Керуючись статтями 195, 196, 198, 199, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Красний Луч Луганської області на постанову Краснолуцького міського суду Луганської області від 17 грудня 2010 року у адміністративній справі № 2а-6182/10/1211 - задовольнити.
Постанову Краснолуцького міського суду Луганської області від 17 грудня 2010 року у адміністративній справі № 2а-6182/10/1211 - скасувати.
Прийняти нову постанову.
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м. Красний Луч Луганської області про визнання незаконними дій, зобов'язання відповідача перерахувати призначену пенсію по інвалідності згідно постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2005 року № 1293, збільшивши її у 2,5 рази з 21 червня 2010 року - відмовити.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя Міронова Г.М.
Судді Юрко І.В.
Блохін А.А.