Головуючий у 1 інстанції - Рябуха Ю. В.
Суддя-доповідач - Радіонова О.О.
18 березня 2011 року справа №2а-4411/10/1207
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Радіонової О.О.
суддів Нікуліна О.А. , Жаботинської С.В.
розглянувши у письмовому Головного управління Пенсійного фонду України
провадженні апеляційну скаргу в Луганській області
на постанову Жовтневого районного суду м. Луганська
від 11 жовтня 2010 року
по адміністративній справі № 2а-4411/10/1207
за позовом ОСОБА_2
до Управління Пенсійного фонду України
в Луганській області
про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату підвищення пенсії, -
ОСОБА_2 звернувся до Жовтневого районного суду м.Луганська з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Луганської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату підвищення пенсії (арк. спр. 2).
Ухвалою Жовтневого районного суду м. Луганська від 01 жовтня 2010 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами Кодексу адміністративного судочинства України (арк. спр. 1).
Постановою Жовтневого районного суду м. Луганська від 11 жовтня 2010 року позовні вимоги задоволені, визнані неправомірними дії відповідача щодо відмови позивачу у перерахунку підвищення пенсії, як інваліду війни 3-ї групи, у розмірі 200% від мінімальної пенсії за віком, яка не може бути нижче за встановлений Законом прожитковий мінімум для осіб, що втратили працездатність, починаючи з 17 липня 2001 року по 31 грудня 2005 року, щомісячно, неправомірними. Зобов'язано відповідача здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2, підвищення пенсії, як інваліду війни 3-ї групи, у розмірі 200% від мінімальної пенсії за віком, яка не може бути нижче за встановлений Законом прожитковий мінімум для осіб, що втратили працездатність на відповідний рік, починаючи з 17 липня 2001 року по 31 грудня 2005 року, щомісячно (арк. спр. 19).
В обґрунтування прийнятого рішення суд першої інстанції зазначив, що при визначенні розміру надбавки застосуванню підлягають не постанови Кабінету Міністрів України, які, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, істотно звужують обсяг встановлених законом прав та суперечать положенням Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантіях їх соціального захисту».
Головне управління Пенсійного фонду України у Луганській області подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Жовтневого районного суду м. Луганська від 11 жовтня 2010 року та прийняти нову постанову, якою відмовити позивачу у задоволенні позову з підстав порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права (арк. спр. 22-23).
В апеляційній скарзі скаржник вказує на те, що судом першої інстанції не прийнято до уваги те, що Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області не є правонаступником Управління Міністерства внутрішніх справ України в Луганській області та не повинно сплачувати заборгованість, яка утворилася до 01 січня 2007 року.
Також апелянт зазначає, що судом першої інстанції не прийнято до уваги, що позивачем пропущено строк звернення до суду з даним позовом.
Сторони у судове засідання не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином.
Позивач надіслав суду листа, в якому просив скаргу залишити без задоволення, в постанову суд першої інстанції без змін.
Керуючись пунктом 2 частини 1 статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України судова колегія ухвалила здійснити апеляційний розгляд справи у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
Позивач має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни - є інвалідом війни 3-ї групи, що убачається з копії посвідчення інваліда війни 3-ї групи серія НОМЕР_1.
3-я група інвалідності позивачу встановлена з 01 червня 2001 року, що убачається з копії письмової відповіді МСЕК за №50 від 10 вересня 2010 року.
Відповідно до статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Суть спірних правовідносин полягає у правомірності здійснення перерахунку та виплати підвищення до пенсії.
Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Кодексом адміністративного судочинства України, Законом України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058), Законом України № 3551-ХІІ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі - Закон №3551).
Згідно з пунктом 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами частини 3 статті 13 Закону №3551 інвалідам війни 3-ї групи пенсії підвищуються на 200 процентів від мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до статті 19 Закону України «Про державні соціальні стандарти та гарантії» мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється виключно законами України.
Зі змісту статті 46 Конституції України, статті 28 Закону №1058 вбачається, що мінімальний розмір пенсії за віком не може бути нижче за встановлений прожитковий мінімум. Аналогічне убачається з вимог статті 2 Закону України «Про прожитковий мінімум», згідно якого прожитковий мінімум застосовується для встановлення мінімальної пенсії за віком.
Проте, колегія суддів зазначає, що згідно статті 99 Закону України від 19 грудня 2006 року №489-V «Про державний бюджет на 2007 рік», який набрав чинність з 01 січня 2007 року військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пенсії призначаються (перераховуються) органами Пенсійного фонду України.
Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 02 листопада 2006 року №1522 «Про передачу органам Пенсійного фонду України» функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян» органам Пенсійного фонду України з 01 січня 2007 року передано функцію з призначення і виплати пенсій.
Отже, до 01 січня 2007 року функцію з призначення і виплати пенсій позивачу здійснювало Міністерство внутрішніх справ України.
Ніяких доказів про правонаступництво органами Пенсійного фонду України прав та обов'язків органів Міністерства внутрішніх справ України щодо здійснення призначення та перерахунку пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в матеріалах справи не міститься.
Тобто, позивачем не доведено, що саме відповідач повинен відповідати за призначення йому пенсії, яке здійснював орган Міністерства внутрішніх справ України.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про задоволення позовних вимог.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції постанова прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги спростовують висновки суду першої інстанції, тому є підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду з прийняттям нової постанови про відмову в задоволенні позовних вимог.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до вимог статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 24, 94, 160, 167, 184, 195, 196, 197, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Луганській області на постанову Жовтневого районного суду м. Луганська від 11 жовтня 2010 року по справі №2а-4411/10/1207 - задовольнити.
Постанову Жовтневого районного суду м. Луганська від 11 жовтня 2010 року по справі №2а-4411/10/1207 за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Луганської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату підвищення пенсії - скасувати.
У позові ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Луганської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату підвищення пенсії - відмовити.
Постанова складена та підписана колегією суддів 18 березня 2011 року.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі, а якщо її було прийнято за наслідками розгляду у письмовому провадженні, - через п»ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі.
Головуючий суддя О.О.Радіонова
Судді О.А. Нікулін
С.В. Жаботинська