Справа № 2-а/1713/263/11
28 лютого 2011 рокум. Острог
15 год. 30 хв.
Суддя Острозького районного суду Рівненської області Назарук В.А. , розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Острозькому районі про визнання дій протиправними, зобов'язання управління Пенсійного фонду України в Острозького району провести перерахунок та виплату пенсії з урахуванням показника середньої заробітної плати за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії
09.02.2011 року позивач зазначаючи, що з 09.02.2006 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Острозькому районі та при цьому продовжує працювати, звернулася до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Острозькому районі про визнання дій відповідача по проведенню їй перерахунку пенсії з 01.08.2010 року з урахуванням показника середньої заробітної плати за 2007 рік протиправними та, посилаючись на вимоги Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування", просить зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Острозькому районі провести перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2009 рік, з 09.08.2010 року.
Відповідач позов не визнав та вказав, що діяв в межах повноважень, наданих йому законами України та підзаконними нормативно-правовими актами. В письмових запереченнях проти позову відповідач в обґрунтування заперечень зазначив, що ч. 4 ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (зі змінами, внесеними Законом України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”) було передбачено проведення перерахунків пенсій з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, що визначався згідно статті 40 Закону.
Посилаючись на те, що рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року, зміни що були внесенні до статей 40, 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” в частині визначення зазначеного показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій були визнанні неконституційними, а рішення щодо відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції не приймалося, зазначив, що у зв'язку з цим, перерахунки пенсій проводились відповідно до пп. 3. п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”.
У зв'язку з викладеним просить в задоволенні позову відмовити повністю.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов про визнання дій відповідача по проведенню позивачці перерахунку пенсії з 01.08.2010 року з урахуванням показника середньої заробітної плати за 2007 рік протиправними, зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Острозькому районі провести перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2009 рік з 09.08.2010 року підлягає до задоволення.
З трудової книжки ОСОБА_1, довідки Острозької ЦРЛ та листа управління Пенсійного фонду України в Острозькому районі Рівненської області вбачається, що позивачка є пенсіонеркою та працює медичною сестрою в Острозькій ЦРЛ.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на їх забезпечення у разі втрати працездатності. Виходячи з цього, позивака має право на соціальні гарантії, передбачені Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Як вбачається з матеріалів справи, позивачка, як працююча пенсіонерка, 09.08.2010 року звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії і на підставі даної заяви було зроблено відповідний перерахунок та був застосований показник заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні за 2007 р. (1197,91 грн.).
Згідно ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.
Статтею 40 вказаного Закону визначено формулу, за якою розраховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, а також встановлено, що у разі відсутності на момент призначення пенсії даних про заробітну плату (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за попередній рік для визначення заробітної плати (доходу) враховується наявна заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за місяці попереднього року з наступним перерахунком заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії після отримання даних про заробітну плату (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.
Враховуючи, що перерахунок пенсії позивачці здійснювався в 2010 році, для перерахунку мав бути застосований показник заробітної плати за 2009 рік, відповідно до вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а також пп.3 п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", якою встановлено, що у разі, коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування" продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв в роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Таким чином, оскільки при здійсненні перерахунку пенсії позивачу в 2010 році мав бути застосований показник заробітної плати за 2009 рік, суд вважає правильним задовольнити позовні вимоги, зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу з 09.08.2010 року.
Суд не бере до уваги посилання відповідача на те, що відсутній нормативно-правовий акт, який визначав би порядок проведення перерахунку пенсії, оскільки рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року зміни, що були внесені до ст.. 40, 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" були визнані неконституційними і на думку відповідача рішення щодо відновлення дії зазначених норм в попередній редакції не приймалося. Суд вважає, що таке посилання не відповідає дійсності, оскільки Конституційним судом були визнані неконституційними зміни, внесені до відповідних статей Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", як такі, що призвели до звуження прав громадян, а не самі ст.. 40, 42 зазначеного Закону.
Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Оскільки дії відповідача по перерахунку пенсії позивачу з 01.08.2010 року з урахуванням показника середньої заробітної плати за 2007 рік не відповідають вимогам Закону, то їх слід визнати протиправними.
При вирішенні спору суд враховує, що рішення про перерахунок пенсії позивачці з 01.08.2010 року з урахуванням показника середньої заробітної плати за 2007 рік приймалось після її звернення до управління Пенсійного фонду України в Острозькому районі 09.08.2011 року, а тому позивачкою не пропущено, визначений ст.. 99 КАС України строк звернення до суду.
На підставі вищевикладеного, керуючись положеннями статей ст. 40, 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст. 8, 9, 11, 128, 159, 160-163, 1832 Кодексу адміністративного судочинства України,
постановив:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Острозькому районі Рівненської області щодо проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії з 01.08.2010 року з урахуванням показника середньої заробітної плати за 2007 рік.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Острозькому районі Рівненської області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 09.08.2010 року із застосуванням показника середньої заробітної плати на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески за 2009 рік та провести відповідні виплати з урахуванням попередніх виплат.
Присудити до стягнення з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в сумі 3 грн. 40 коп.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Острозький районний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Острозького районного судуНазарук В.А.