Справа № 2-а-194
2009рік
05 березня 2009 року Солом"янський районний суд м. Києва в складі:
головуючого судді Коробенка С. В.
при секретарі Маршалюк К.О.
розглянувши в відкритому судовому засіданні м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, суд, -
Позивач звернувся до суду з позовом і просить зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва провести з 01.03.2008 перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам органів прокуратури та переказати її на його особистий рахунок:
Посилається в позові на те, в 2005 році йому призначена пенсія в зв'язку з вислугою років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».
Постановою Кабінету Міністрів України № 34 від 06.02.2008 року підвищено на 45 % посадові оклади працівникам органів прокуратури, що, відповідно до ч. 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», тягне за собою зміну розміру його пенсії.
П.38 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» доповнено ч. 14 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», відповідно до якого максимальний розмір пенсії, з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством, не може перевищувати 10 000 гривень на місяць.
Однак рішенням Конституційною суду України від 22.05.2008 10-рп/2008 визнані неконституційними та такими, що втратили чинність положення Закону України «Про державний бюджет України на 2008рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», яким ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» доповнено п. 14 та обмежено максимальний розмір пенсії працівників органів прокуратури 10 000 гривень.
Для реалізації свого права він звернувся до Управління Пенсійного фонду в Солом'янському районі м. Києва з заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії, однак листом від 17.12.2008 року відповідачем йому було в цьому відмовлено.
Виходячи з цього, вважає дане рішення незаконним, просить скасувати його та зобов'язати відповідача провести перерахунок раніше призначеної йому пенсії.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечувала, підтримавши підстави для відмови в задоволенні вимог позивача, викладені в листі Управління від 17.12.2008 року на ім'я Позивача, просила в позові відмовити.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про обгрунтованість вимог позивача, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач з 2005 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва та отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України «Про прокуратуру».
Відповідно до ч. 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути в виплачено йому не більш, як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Згідно Постанови Кабінету Міністрів України № 34 від 06.02.2008 року «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах на утримання апарату органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, органів прокуратури, судів та інших органів, внесено зміну щодо підвищення на 45 % посадових окладів керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджено, зокрема, Постановою Кабінету Міністрів України № 268 від 09.03.2006 року "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів".
На своє звернення до відповідача щодо перерахунку пенсії позивач отримав лист від 17.12.2008 року, яким йому було відмовлено в проведенні перерахунку пенсії з посиланням на п. 10 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530. (а.с. 27-28)
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
П.п. 2 п. 38 розділу II Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» доповнено ст. 50-13акону України «Про прокуратуру» п. 14 такого змісту: «Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсій за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством) не може перевищувати 10 000гривень на місяць.
Рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 № 10-рп/2008 (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України) визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення ст. 67 розділу І, пунктів 2-4, 6-8, 10-18, п.п. 7 п. 19, пунктів 20-22, 24, 34, п.п. 1-6, 8-12 п.35, пунктів 36-100 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" та п. 3 розділу III "Прикінцеві положення" Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».
При цьому Конституційним судом України зазначено, що Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиційне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", визнаних неконституційними.
Пунктом 10 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» встановлено, що максимальний розмір пенсії, призначеної (перерахованої) відповідно до Закону України "Про прокуратуру" (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат, встановлених законодавством) не може перевищувати 10 000 гривень на місяць.
Відповідно до ч. 2 ст. 3 Конституції України - права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Згідно ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Статтею 22 Конституції України встановлено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів, не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Статтею 64 Конституції України гарантовано, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Як зазначено у Рішенні Конституційного Суду України від 11.10.2005 року № 8-рп/2005 (справа про рівень пенсії і щомісячного довічного грошового утримання) зміст прав і свобод людини - це умови і засоби, які визначають матеріальні та духовні можливості людини, необхідні для задоволення потреб її існування і розвитку. Обсяг прав людини - це кількісні показники відповідних можливостей, які характеризують його множинність, величину, інтенсивність і ступінь прояву та виражені у певних одиницях.
Звуження змісту прав і свобод означає зменшення ознак, змістовних характеристик можливостей людини, які відображаються відповідними правами та свободами, тобто якісних характеристик права. Звуження обсягу прав і свобод - це зменшення кола суб'єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав і свобод, тобто їх кількісно характеристики.
Суд при цьому зважає на те, що реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актів національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, а тому посилання органів державної влади на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань, судом не може прийматися до уваги.
На цьому ж наголошує і рішення Європейського суду з прав людини в справі "Кечко проти України", відповідно до якого Європейський Суд з прав людини констатував, що не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
При вирішенні даного спору суд також враховує наступне.
Конституційний Суд України своїм рішенням № 26-рп/2008 від 27.11.2008 року у справі за конституційним поданням Кабінету Міністрів України про офіційне тлумачення положення ч.2 ст. 95 Конституції України та словосполучення «збалансованість бюджету», використаного в ч.3 цієї статті, роз'яснив, що з врахуванням правових позицій, висловлених, зокрема, у рішенні № 60рп/2007 від 09.07.2007 року у справі про соціальні гарантії громадян та у Рішенні № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року у справі щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України, що цим законом не можуть вноситися зміни, зупинятися дія чинних законів України, а також встановлюватися інше /додаткове/ правове регулювання відносин, що є предметом інших законів.
Законом про Державний бюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки з об'єктивних причин це створює протиріччя у законодавстві, і, як наслідок, скасування та обмеження прав і свобод людини і громадянина. У разі необхідності зупинення дії законів, внесення до них змін і доповнень, визнання їх нечинними мають використовуватися окремі закони.
Згідно з ч.3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті /вчинені/ вони:
- на підставі, у межах повноважень та способу, що передбачені Конституцією та законами України;
• - з використанням повноваження з метою, якою це повноваження надано;
• - обгрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення /вчинення дії/;
• - безсторонньо /неупереджено/;
• - добросовісно;
- розсудливо;
- з дотриманням принципу рівності перед законом.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач не надав суду достатніх та беззаперечних доказів в обгрунтування правомірності своїх дій щодо позивача.
Виходячи з викладеного вище, суд не приймає до уваги позицію відповідача, викладену в листі на ім'я позивача від 17.12.2008 року, і приходить до висновку про обгрунтованість вимог Позивача.
Керуючись ч. 17 ст. 50-1 Закону України»Про прокуратуру», ст. ст. 2, 7, 17, 94, 158, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва провести з 01.03.2008 року перерахунок раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії в зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам органів прокуратури.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду може бути подана протягом 10 днів з дня її проголошення.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом 20 днів після подачі заяви про апеляційне оскарження.