Категорія №6.6.4
Іменем України
31 січня 2011 року Справа № 2а-9415/10/1270
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
судді: Пляшкової К.О.,
при секретарі: Зацепіній Ю.В.,
за участю представників
позивача: не з'явився,
відповідача: Абросімової О.Ю. (довіреність № 22/2010 від 31.12.2010),
третьої особи: Щочки В.М. (довіреність № 950/10 від 12.01.2011),
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Шахтарської об'єднаної державної податкової інспекції у Донецькій області до товариства з обмеженою відповідальністю «Шахта «Рассвет-1», третя особа - Алчевська об'єднана державна податкова інспекція в Луганській області про стягнення податку з доходів фізичних осіб, -
06 грудня 2010 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов Шахтарської об'єднаної державної податкової інспекції у Донецькій області до товариства з обмеженою відповідальністю «Шахта «Рассвет-1», третя особа - Алчевська об'єднана державна податкова інспекція в Луганській області про стягнення податку з доходів фізичних осіб.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що відповідач - ТОВ «Шахта «Рассвет-1» з 21 травня 2007 року перебуває на обліку в Шахтарській ОДПІ у Донецькій області, як платник окремих податків.
Відповідач здійснює усю свою виробничу діяльність на виробничому шахтному комплексі «Рассвет» розташованому у селі Шевченко Розівської сільської ради Шахтарського району Донецької області.
В порушення норм Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» виробничий шахтний комплекс «Рассвет» розташований в с. Шевченко Розівської сільради Шахтарського району Донецької області не зареєстровано в Єдиному державному реєстрі як відокремлений підрозділ юридичної особи.
На обліку в органах державної податкової служби юридична особа має перебувати за своїм місцезнаходженням (реєстрацією) та бути зарахованою до категорії платників окремих податків за місцем знаходження всіх своїх не уповноважених відокремлених підрозділів, якщо такі відокремлені підрозділи не перебувають на обліку як платники податків. Тобто господарська організація перебуває на обліку в органах державної податкової служби за своїм місцезнаходженням.
Відповідно до п.п.8.1.1 п.8 ст.8 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» обов'язок нарахування, утримання та сплати податку до бюджету покладено на податкового агента, який виплачує оподатковуваний дохід на користь платника податків.
Згідно ст.64 Бюджетного кодексу України податок з доходів фізичних осіб, який сплачується юридичною особою (роботодавцем) зараховується до відповідного бюджету за її місцезнаходженням та місцезнаходження її підрозділів в обсягах податку, нарахованого працівникам цих підрозділів.
В порушення вимог податкового законодавства відповідач не перераховує податок з доходів фізичних осіб до місцевого бюджету Розівської сільської ради.
Крім того, на запити позивача відповідач не надає інформації про суми нарахованого податку за період виробничої діяльності шахти. Алчевська ОДПІ також відмовляє у наданні інформації про суми нарахованого податку.
У разі встановлення фактів неперерахування до бюджету утриманих сум податку з доходів фізичних осіб здійснюються заходи по стягненню сум не перерахованого податку, що передбачають подання в суди позовів до підприємств, установ, організацій усіх форм власності, на яких згідно із законами з питань оподаткування покладено обов'язок формувати (створювати) бюджетний фонд, а також нараховувати, утримувати та перераховувати до бюджету податок з доходів фізичних осіб. Контроль за правильністю та своєчасністю сплати податку здійснює податковий орган, відповідно до п.п.16.3.4 п.16 ст.16 Закону № 889.
За таких обставин, позивач просить суд стягнути до бюджету Розівської сільської ради Шахтарського району Донецької області податок з доходів фізичних осіб, працюючих на виробничому шахтному комплексі «Рассвет» з 01.01.2008 по 01.10.2010.
Ухвалою суду від 09.12.2010 залишено без розгляду адміністративний позов Шахтарської об'єднаної державної податкової інспекції до товариства з обмеженою відповідальністю «Шахта «Рассвет-1» в частині стягнення податку з доходів фізичних осіб за період з 01.01.2008 по 01.06.2010 за пропуском строку звернення до адміністративного суду, в іншій частині позовних вимог провадження відкрито та справу призначено до розгляду у відкрите судове засідання.
Ухвалою від 11 січня 2011 року до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача залучено Алчевську об'єднану державну податкову інспекцію.
У судове засідання представник позивача не з'явився, надав до суду клопотання про розгляд справи за його відсутності, просив розглянути справу на підставі наявних доказів.
Відповідач - товариство з обмеженою відповідальністю «Шахта «Рассвет-1» адміністративний позов не визнав, надав до суду письмові заперечення проти позову, у яких зазначено таке.
ТОВ «Шахта «Рассвет-1» є юридичною особою, зареєстрована виконавчим комітетом Алчевської міської ради 18.05.2007 за № 1 384 102 0000 001926, ідентифікаційний код 35038195, місцезнаходження: 94204, Луганська область, м. Алчевськ, вул. Московська, 6. Відповідач узятий на облік платників податків Алчевською ОДПІ 21.05.2007 за № 3988.
06.05.2009 у зв'язку із початком діяльності, пов'язаної з видобуванням кам'яного вугілля на шахтному комплексі «Рассвет», відповідач зареєструвався у позивача як платник окремих податків, а саме, як платник збору за забруднення навколишнього природного середовища.
Відповідач не має у своєму складі ніяких філій, представництв, відділень та відокремлених підрозділів. Організаційна структура підприємства визначається виключно штатним розписом.
Шахтний комплекс «Рассвет» є майновим комплексом, який складається з підземних гірничих споруд, технологічних мереж та обладнання. Відповідно до вимог ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» в Єдиному державному реєстрі містяться відомості про юридичну особу, та не містяться відомості про майно юридичної особи. За таких обставин, відповідач вважає твердження позивача щодо не включення до Єдиного державного реєстру відомостей про шахтний комплекс «Рассвет» таким, що не відповідає дійсності та чинному законодавству.
Згідно норм чинного законодавства створення відокремленого підрозділу є правом юридичної особи, а не її обов'язком. Тому доводи позивача щодо порушення відповідачем норм законодавства у вигляді не створення відокремленого підрозділу - шахтного комплексу «Рассвет» суперечить чинному законодавству України.
Відповідно до п.п.16.3.2 п.16.3 ст.16 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» юридична особа за своїм місцезнаходженням та місцезнаходженням своїх підрозділів, а уповноважений підрозділ за своїм місцезнаходженням, одночасно з поданням документів на отримання коштів для виплати належних платникам податку доходів, сплачує (перераховує) суми утриманого податку на відповідні розподільчі рахунки, відкриті в територіальних управліннях Державного казначейства України.
Згідно ч.3 ст.64 Бюджетного кодексу України податок з доходів фізичних осіб, який сплачується юридичною особою (працедавцем), зараховується до відповідного місцевого бюджету за її місцезнаходженням та місцезнаходженням її підрозділів, уповноважених підрозділів в обсягах податку, нарахованого працівникам цих підрозділів.
Отже, законодавством передбачено сплату податку з доходів фізичних осіб або юридичною особою за своїм місцезнаходженням, або уповноваженим відокремленим підрозділом, або юридичною особою за місцезнаходженням відокремленого підрозділу.
Відповідач не створював будь-яких відокремлених підрозділів у складі свого підприємства, не приймав рішення про створення ніяких підрозділів, не затверджував положень про будь-які підрозділи.
Тому, відповідач не маючи в своєму складі будь-яких відокремлених підрозділів здійснював сплату податку з доходів фізичних осіб у повному обсязі за своїм місцезнаходженням до Алчевської об'єднаної державної податкової інспекції.
Крім того, відповідачем у запереченнях зазначено, що перевіркою Алчевської ОДПІ з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2009 по 30.06.2010, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2009 по 30.06.2010, за результатами якої складено акт № 2562/231/35038195 від 21.10.2010, порушень законодавства щодо оподаткування доходів фізичних осіб в частині несплати цього податку до Розівської сільської ради Шахтарського району з боку відповідача не встановлено.
Таким чином, доводи позивача щодо перерахування відповідачем податку з доходів фізичних осіб до бюджету Розівської сільської ради Шахтарського району є безпідставними.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог, надав суду пояснення аналогічні наведеним у запереченні та просив суд відмовити у задоволення позовних вимог в повному обсязі.
У судовому засідання представник третьої особи зазначив, що відповідач зареєстрований виконавчим комітетом Алчевської міської ради 18.05.2007, ідентифікаційний код 35038195, за адресою: 94204, Луганська область, м. Алчевськ, вул. Московська, 6 та з 21.05.2007 перебуває на обліку в Алчевській об'єднаній державній податковій інспекції як платник податків та зборів за № 3988. Відповідач є платником таких податків: податок на прибуток, податок на додану вартість, податок з доходів фізичних осіб, комунальний податок, збір за забруднення навколишнього природного середовища, збір за спеціальне водокористування.
Відповідачем до Алчевської ОДПІ окремо за кожний квартал подається податковий розрахунок ф.№1-ДФ. Згідно даних податкових розрахунків: за 2 квартал 2010 року нараховано податку з доходів фізичних осіб в сумі 141832,00 грн., перераховано - 133633,02 грн.; за 3 квартал 2010 року нараховано податку з доходів фізичних осіб у розмірі 196427,64 грн., перераховано - 182047,86 грн. Згідно картки особового рахунку платника податку фактично сплачено ПДФО за період з 01.06.2010 по 01.10.2010 - 230114,64 грн.
Суд заслухавши пояснення представника відповідача та представника третьої особи, дослідивши матеріали адміністративної справи та перевівши їх письмовими доказами дійшов висновку що адміністративний позов не підлягає задоволенню з таких підстав.
З 01.01.2011 набрав чинності Податковий кодекс України. Разом з тим, оскільки спірні правовідносини виникли до набрання чинності Податковим кодексом України, суд вважає за потрібне застосувати при розгляді адміністративної справи податкове законодавство чинне на момент виникнення спірних правовідносин.
Статтею 9 Закону України від 25.06.1991р. № 1251-ХІІ «Про систему оподаткування» встановлено, що платники податків і зборів зобов'язані сплачувати відповідну суму податків та зборів в установлені законом строки.
Відповідно до п.4 ч.1 ст.14 Закону України від 25.06.1991р. № 1251-ХІІ «Про систему оподаткування» (зі змінами та доповненнями) податок на доходи фізичних осіб є загальнодержавним податком.
Згідно ст.17 цього Закону сплата податків і зборів (обов'язкових платежів) провадиться у порядку, встановленому цим Законом та іншими законами України.
Пунктом 1.13 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» податок з доходів фізичних осіб - плата фізичної особи за послуги, які надаються їй територіальною громадою, на території якої така фізична особа має податкову адресу або розташовано особу, що утримує цей податок згідно з цим Законом.
Відповідно до п.1.15 ст.1 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» податковий агент - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ) або фізична особа чи представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від їх організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати цей податок до бюджету від імені та за рахунок платника податку, вести податковий облік та подавати податкову звітність податковим органам відповідно до закону, а також нести відповідальність за порушення норм цього Закону.
Порядок нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку до бюджету визначено ст.8 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб».
Податковий агент, який нараховує (виплачує) оподаткований дохід на користь платника податку, утримує податок від суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену у відповідних пунктах статті 7 цього Закону. Податок підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Якщо оподатковуваний дохід виплачується у безготівковій формі чи готівкою з каси резидента, то податок сплачується (перераховується) до бюджету протягом - банківського дня, наступного за днем такої виплати.
Порядок сплати податку до бюджету закріплено у ст.16 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб».
Податок, утриманий з доходів резидентів, підлягає зарахуванню до бюджету згідно з нормами Бюджетного кодексу України.
Цей порядок застосовується всіма юридичними особами, у тому числі такими, що мають філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, які розташовані на території іншої територіальної громади, ніж така юридична особа, а також відокремленими підрозділами юридичних осіб, яким в установленому порядку надано повноваження щодо нарахування, утримання і сплати (перерахування) до бюджету податку (далі - уповноважений підрозділ).
Сума податку за звітний місяць, яка підлягає перерахуванню до місцевого бюджету за місцезнаходженням таких відокремлених підрозділів, визначається юридичною особою або уповноваженим підрозділом самостійно, виходячи із загальної кількості громадян, які працюють у цих підрозділах, та суми виплаченого (нарахованого) оподатковуваного доходу.
Юридична особа за своїм місцезнаходженням та місцезнаходженням своїх підрозділів, а уповноважений підрозділ за своїм місцезнаходженням, одночасно з поданням документів на отримання коштів для виплати належних платникам податку доходів, сплачує (перераховує) суми утриманого податку на відповідні розподільчі рахунки, відкриті в територіальних управліннях Державного казначейства України.
Особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати, є працедавець (самозайнята особа), який виплачує такі доходи на користь платника податку (такої самозайнятої особи) (стаття 17 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»).
Згідно ч.3 ст.64 Бюджетного кодексу України податок з доходів фізичних осіб, який сплачується юридичною особою (працедавцем), зараховується до відповідного місцевого бюджету за її місцезнаходженням та місцезнаходженням її підрозділів, уповноважених підрозділів в обсягах податку, нарахованого працівникам цих підрозділів.
Термін місцезнаходження визначено у ст.1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців». Так, місцезнаходження юридичної особи - адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені (далі - виконавчий орган).
ТОВ «Шахта «Рассвет-1» є податковим агентом, тому зобов'язана нараховувати, утримувати та сплачувати податок з доходів фізичних осіб до відповідного бюджету, а також вести податковий облік та подавати податкову звітність податковим органом.
У судовому засіданні встановлено, підтверджено матеріалами справи, що товариство з обмеженою відповідальністю «Шахта «Рассвет-1» (далі - ТОВ «Шахта «Рассвет-1») є юридичною особою, зареєстрована виконавчим комітетом Алчевської міської ради 18.05.2007 за № 1 384 102 0000 001926, ідентифікаційний код 35038195, місцезнаходження: 94204, Луганська область, м. Алчевськ, вул. Московська, 6. Відповідач узятий на облік платників податків Алчевською ОДПІ 21.05.2007 за № 3988. З установчих документів вбачається, що у відповідача відсутні будь-які підрозділи.
Як вбачається з висновку Алчевської ОДПІ від 28.01.2011 № 2602/10 ТОВ «Шахта «Рассвет-1» є платником податків: податку на прибуток, податку на додану вартість, податку з доходів фізичних осіб, комунального податку, збору за забруднення навколишнього природного середовища, збору за спеціальне водокористування.
Зі службового листа від 28.01.2011 № 10/172-04 вбачається, що відповідачем до Алчевської ОДПІ окремо за кожний квартал подається податковий розрахунок ф.№1-ДФ. Згідно даних податкових розрахунків: за 2 квартал 2010 року нараховано податку з доходів фізичних осіб в сумі 141832,00 грн., перераховано - 133633,02 грн.; за 3 квартал 2010 року нараховано податку з доходів фізичних осіб у розмірі 196427,64 грн., перераховано - 182047,86 грн. Згідно картки особового рахунку платника податку фактично сплачено ПДФО за період з 01.06.2010 по 01.10.2010 - 230114,64 грн.
Таким чином, з викладеного вбачається, що відповідач - ТОВ «Шахта «Рассвет-1» виконує всі покладені на нього обов'язки, як податкового агенту, а саме: нараховує, утримує та сплачує податок з доходів фізичних осіб до бюджету від імені та за рахунок платника податку, веде податковий облік та подає податкову звітність податковим органам відповідно до закону.
Такі висновки зроблено судом, також з урахуванням того, що перевіркою Алчевської ОДПІ з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2009 по 30.06.2010, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2009 по 30.06.2010, за результатами якої складено акт № 2562/231/35038195 від 21.10.2010, порушень законодавства щодо оподаткування доходів фізичних осіб в частині несплати цього податку до Розівської сільської ради Шахтарського району з боку відповідача не встановлено.
Посилання позивача на наявність порушень норм Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» щодо не реєстрації виробничого шахтного комплексу «Рассвет» відокремленим підрозділом, судом не оцінюються та до уваги не беруться, оскільки це не є предметом розгляду у даній адміністративній справі.
Крім того, суд зазначає, що створення відокремленого підрозділу є правом юридичної особи, а не її обов'язком, як про це зазначає позивач.
Також, суд вважає за потрібне зазначити, що відповідно до п.11 ст.10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції виконують такі функції, зокрема як подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Разом з тим, відповідно до п.п.16.3.4 п.16.3 ст.16 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» контроль за правильністю та своєчасністю сплати податку здійснює податковий орган за місцезнаходженням юридичної особи або її уповноваженого підрозділу.
Оскільки місцезнаходженням ТОВ «Шахта «Рассвет-1» є: Луганська область, м. Алчевськ, вул. Московська, 6, то відповідно контролюючим податковим органом по відношенню до відповідача є Алчевська ОДПІ, а не Шахтарська ОДПІ. Саме Алчевській ОДПІ належить право здійснювати контроль за правильністю та своєчасністю сплати податку.
З огляду на викладене, суд приходить висновку, що Шахтарській об'єднаній державній податковій інспекції у Донецькій області не належить право звернення до суду з такими вимогами.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Позивачем не доведено суду правомірність заявлених позовних вимог.
Питання про розподіл судових витрат не вирішується, так як позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до ст.4 Декрету Кабінета Міністрів України «Про державне мито» від 21.01.1993 року та при поданні заяви не сплачував судовий збір.
Відповідно до ч.3 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні 31 січня 2011 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено, про що згідно вимог статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 71, 87, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні адміністративного позову Шахтарської об'єднаної державної податкової інспекції у Донецькій області до товариства з обмеженою відповідальністю «Шахта «Рассвет-1», третя особа - Алчевська об'єднана державна податкова інспекція в Луганській області про стягнення податку з доходів фізичних осіб, - відмовити повністю.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Повний текст постанови складено та підписано 07 лютого 2011 року.
Суддя К.О. Пляшкова