Категорія №2.32
Іменем України
18 січня 2011 року Справа № 2а-7978/10/1270
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
судді Качуріної Л.С.
при секретарі Єретиковій К.В.,
в присутності сторін:
представник позивача: Скляренко О.С.,
представника відповідача: Полякова І.О., Сушилова Л.А.. Єрохно С.В.. Мусюра Г.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Державного підприємства «Первомайськвугілля» до Контрольно-ревізійного управління в Луганській області про визнання протиправною та недійсною вимоги про усунення порушень від 14.09.2010 року №12-05-14-14-8767, -
21 жовтня 2010 року до Луганського окружного адміністративного суду звернулось Державне підприємство «Первомайськвугілля» з адміністративним позовом до Контрольно-ревізійного управління в Луганській області про визнання протиправною та недійсною вимоги про усунення порушень від 14.09.2010 року №12-05-14-14-8767.
У позовній заяві позивач просив суд визнати акт індивідуальної дії суб'єкта владних повноважень - вимогу про усунення порушень №12-05-14-14-8767 від 14.09.2010 року протиправною та недійсною, як винесену безпідставно, в частинах:
- п.1 провести донарахування та виплати працівникам підприємства заробітну плату (перерахунок мінімальної заробітної плати) у сумі 19382,0 тис.грн. - повністю;
- п.2 провести донарахування та виплату працівникам підприємства заробітної плати у сумі 11,97 тис.грн. частково в розмірі 6,2 тис.грн. (зменшити на 5,77 тис.грн.);
- п.3 внести зміни до Плану використання бюджетних коштів на 2010 рік та погодити з головним розпорядником бюджетних коштів - Міністерством вугільної промисловості зменшення бюджетних асигнувань по КПКВ 1301090 «Державна підтримка вугледобувних підприємств (включаючи підприємства з видобутку бурого вугілля) на часткове покриття витрат із собівартості продукції» - повністю;
- п.4 стягнути з винних осіб суму 97,20 тис.грн., що допустили зайві грошові виплати, в порядку та розмірах встановлених (ст.ст.130-136 КЗпП України) та провести коригування в бік зменшення заборгованості перед фондами соціального страхування на суму зайво нарахованих внесків - частково в розмірі 79,6 тис. грн. (зменшити на 17,6 тис. грн.);
- п.7 привести штатні розписи спецапарату ДП «Первомайськвугілля», ВП «ш. Карбоніт», ВП «ш. Первомайська» у відповідність до вимог Типової структури та штатному розпису - повністю;
- п.9 відобразити в обліку дебіторську заборгованість за не виконані роботи на 48,06 тис. грн., та ненадані послуги на 303,41 тис. грн. Провести претензійно-позовну роботу з підрядником та вжити заходів щодо відшкодування зайвих виплат ПАТ «Трест ЛШП», шляхом повернення коштів державного бюджету на розрахунковий рахунок ДП «Пе5рвомайськвугілля», які їх отримали безпідставно у сумі 214,30 тис. грн., та виконання підрядником відповідного обсягу робіт на 137,17 тис. грн. - повністю;
- п.10 стягнути з осіб, винних у понад нормованому списанні вугілля на суму 548,69 тис.грн., шкоду у порядку та розмірі встановленому ст.ст.130, 133, 136 Кодексу законів про працю України - повністю;
- п.11 стягнути з винних осіб нестачу вугілля на суму 102677,91 тис.грн. в порядку та розмірах, встановлених ст.ст.130, 133, 136 КЗпП України, постановою КМУ від 22.01.1996 року, з яких в порядку, визначеному вказаною постановою, перерахувати в дохід Державного бюджету 51338,95 тис.грн. - повністю;
- п.12 стягнути з винних осіб нестачу матеріальних цінностей та основних засобів на 3,04 тис.грн. в порядку та розмірах, встановлених ст.ст.130, 133, 136 КЗпП України, постановою КМУ від 22.01.1996 року №116 з яких в порядку визначеному вказаною постановою перерахувати в дохід Державного бюджету 3,04 тис. грн. - частково в частині перерахування до Державного бюджету суми 0,45 тис.грн.;
- п.13 провести коригування обсягу видобутого вугілля в зв'язку з тим, що в порушення вимоги п.1.5 «Інструкції з обліку обсягів видобутку рядового вугілля та готової вугільної продукції на шахтах», затвердженої наказом Міністерства вугільної промисловості України від 17.09.1996 року №466, п.п.4, 5 «Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 9 «Запаси», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 20.12.1999 року №996-ХІV, до обсягу видобутого рядового вугілля, була включена гірнича маса, отримана від підготовчих та ремонтних робіт, що є приписками обсягу видобутого рядового вугілля в натуральному виразі у кількості 18461т, на загальну суту 29441,38 тис.грн. (у тому числі ВП «ш. Золоте» - 2146т на суму 10024 тис. грн., ВП «ш. Первомайська» - 10821т на суму 16066,67 тис. грн., ВП «ш. Тошківська» - 5494. На суму 3350,57 тис. грн., що призвело до завищення вартості активів на зазначену суму - повністю.
В обґрунтування заявленого позову представник позивача зазначив, що Відповідачем проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності ДП «Первомайськвугілля» та його відокремлених підрозділів за період з 01.04.2009 року по 31.03.2010 року, якою виявлено ряд порушень та недоліків, які відображені в акті ревізії від 30.07.2010 року №05-21/024, та пред'явлено вимогу про усунення порушень №12-05-14-14-8767 від 14.09.2010 року. Пунктом 40 «Порядку проведення інспектування державною контрольно-ревізійною службою», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №550 від 20.04.2006 року передбачено, що у разі наявності заперечень (зауважень) щодо змісту акту ревізії керівник, головний бухгалтер чи інші особи підписують його з застереженнями. На момент підписання акту були надані заперечення (застереження) до акту, але вони не були прийняті до уваги ревізорами, тому вважає вимогу такою, що не відповідає фактичним обставинам.
З пред'явленими вимогами, викладеними у пунктах 1, 3, 7, 9, 10, 11, 13, позивач незгодний повністю. З вимогами, викладеними у пунктах 2, 4, 12, позивач незгодний частково.
11 листопада 2010 року позивач надав у суд заяву про збільшення позовних вимог за даним адміністративним позовом, в якій просив суд визнати акт індивідуальної дії суб'єкта владних повноважень - вимогу про усунення порушень №12-05-14-14-8767 від 14.09.2010 року протиправною та недійсною, як винесену безпідставно, в частинах:
- п.1 провести донарахування та виплати працівникам підприємства заробітну плату (перерахунок мінімальної заробітної плати) у сумі 19382,0 тис.грн. - повністю;
- п.2 провести донарахування та виплату працівникам підприємства заробітної плати у сумі 11,97 тис.грн. частково в розмірі 6,2 тис.грн. (зменшити на 5,77 тис.грн.);
- п.3 внести зміни до Плану використання бюджетних коштів на 2010 рік та погодити з головним розпорядником бюджетних коштів - Міністерством вугільної промисловості зменшення бюджетних асигнувань по КПКВ 1301090 «Державна підтримка вугледобувних підприємств (включаючи підприємства з видобутку бурого вугілля) на часткове покриття витрат із собівартості продукції» - повністю;
- п.4 стягнути з винних осіб суму 97,20 тис.грн., що допустили зайві грошові виплати, в порядку та розмірах встановлених (ст.ст.130-136 КЗпП України) та провести коригування в бік зменшення заборгованості перед фондами соціального страхування на суму зайво нарахованих внесків - частково в розмірі 79,6 тис. грн. (зменшити на 17,6 тис. грн.);
- п.6 стягнути з винних осіб суму 31,47 тис.грн., що допустили зайві грошові виплати, в порядку та розмірах, встановлених ст.ст. 133-136 КЗпП України та провести коригування в бік зменшення заборгованості перед фондами соціального страхування на суму зайво нарахованих внесків - повністю.
- п.7 привести штатні розписи спецапарату ДП «Первомайськвугілля», ВП «ш. Карбоніт», ВП «ш. Первомайська» у відповідність до вимог Типової структури та штатному розпису - повністю;
- п.9 відобразити в обліку дебіторську заборгованість за не виконані роботи на 48,06 тис. грн., та ненадані послуги на 303,41 тис. грн. Провести претензійно-позовну роботу з підрядником та вжити заходів щодо відшкодування зайвих виплат ПАТ «Трест ЛШП», шляхом повернення коштів державного бюджету на розрахунковий рахунок ДП «Пе5рвомайськвугілля», які їх отримали безпідставно у сумі 214,30 тис. грн., та виконання підрядником відповідного обсягу робіт на 137,17 тис. грн. - повністю;
- п.10 стягнути з осіб, винних у понад нормованому списанні вугілля на суму 548,69 тис.грн., шкоду у порядку та розмірі встановленому ст.ст.130, 133, 136 Кодексу законів про працю України - повністю;
- п.11 стягнути з винних осіб нестачу вугілля на суму 102677,91 тис.грн. в порядку та розмірах, встановлених ст.ст.130, 133, 136 КЗпП України, постановою КМУ від 22.01.1996 року, з яких в порядку, визначеному вказаною постановою, перерахувати в дохід Державного бюджету 51338,95 тис.грн. - повністю;
- п.12 стягнути з винних осіб нестачу матеріальних цінностей та основних засобів на 3,04 тис.грн. в порядку та розмірах, встановлених ст.ст.130, 133, 136 КЗпП України, постановою КМУ від 22.01.1996 року №116 з яких в порядку визначеному вказаною постановою перерахувати в дохід Державного бюджету 3,04 тис. грн. - частково в частині перерахування до Державного бюджету суми 0,45 тис.грн.;
п.13 провести коригування обсягу видобутого вугілля в зв'язку з тим, що в порушення вимоги п.1.5 «Інструкції з обліку обсягів видобутку рядового вугілля та готової вугільної продукції на шахтах», затвердженої наказом Міністерства вугільної промисловості України від 17.09.1996 року №466, п.п.4, 5 «Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 9 «Запаси», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 20.12.1999 року №996-ХІV, до обсягу видобутого рядового вугілля, була включена гірнича маса, отримана від підготовчих та ремонтних робіт, що є приписками обсягу видобутого рядового вугілля в натуральному виразі у кількості 18461т, на загальну суту 29441,38 тис.грн. (у тому числі ВП «ш. Золоте» - 2146т на суму 10024 тис. грн., ВП «ш. Первомайська» - 10821т на суму 16066,67 тис. грн., ВП «ш. Тошківська» - 5494т на суму 3350,57 тис. грн., що призвело до завищення вартості активів на зазначену суму - повністю.
22 грудня 2010 року позивач надав у суд заяву про зменшення позовних вимог (т.№2 а.с.82) за цим адміністративним позовом, в якій просив суд зменшити позовні вимоги в частині оскарження пункту 9 Вимоги про усунення порушень №12-05-14-14-8767 від 14.09.2010 року, вмотивовуючи тим, що в результаті контрольного заміру, проведеного посадовими особами ВП «ш.Гірська» ДП «Первомайськвугілля» був підтверджений факт завищення обсягів робіт, виконаних ШПУ 5 ПАТ «Луганськшахтопроходка» з монтажу протипожежного трубопроводу діаметром 100мм у кількості 166м на суму 48,06 тис.грн. Тобто позивач визнав вимогу відповідача щодо усунення порушення, викладеного у п.9 Вимог, шляхом зняття даних робіт формою №2КБ-2в з обсягу виконаних робіт.
Ухвалою суду від 22.12.2010 року провадження у цій справі в частині оскарження п.9, викладеного у Вимозі відповідача про усунення порушень №12-05-14-14-8767 від 14.09.2010 року, закрито внаслідок прийняття судом часткової відмови позивача від адміністративного позову.
Відповідно до ч.1 ст.51 КАС України позивач має право змінити підставу або предмет адміністративного позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог або відмовитись від адміністративного позову в будь-який час до закінчення судового розгляду.
Представник відповідача у судовому засіданні проти адміністративного позову заперечував та просив суд відмовити позивачеві в задоволенні позовних вимог, оскільки вважає доводи Позивача безпідставними.
Заслухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи, дослідивши надані сторонами докази, розглянувши справи в межах заявлених позовних вимог, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
У судовому засіданні встановлено, що позивач - суб'єкт господарювання юридична особа Державне підприємство «Первомайськвугілля» (далі - ДП «Первомайськвугялля»), зареєстроване виконавчим комітетом Первомайської міської ради Луганської області, ідентифікаційний код за ЄДРПОУ 32320594, діє на підставі нової редакції статуту, затвердженої наказом Мінвуглепрому України №556 від 24.10.2008 року, юридична адреса юридичної особи: 93200, Луганська область, м. Первомайськ, вул. Куйбишева, 18-а.
ДП «Первомайськвугялля» діє на підставі нової редакції Статуту, затвердженого наказом Міністерства вугільної промисловості України №556 від 24.10.2008 року.
Згідно пункту 3.2. Статуту підприємство здійснює свою діяльність на основі і відповідно до нового законодавства України, генеральної та галузевої угод, колективного договору та цього статуту, який затверджується органом управління майном за участю трудового колективу (профспілки), рішень і нормативних документів органу управління майном та внутрішніми нормативними документами підприємства.
Суд установив, що у період з 26.07.2010 року по 13.08.2010 року спеціалістами Контрольно-ревізійного управління в Луганській області на підставі п.2.31 плану роботи ГоловКРУ України на 2 квартал 2001 року було проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності ДП «Первомайськвугілля» та його відокремлених підрозділів за період з 01.04.2009 року по 31.03.2010 року, про що складений акт ревізії від 30.07.2010 року №05-21/024 (т.№1 а.с.42-196).
Згідно ст.4 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» №2929-ХІІ від 26.01.1993 року контрольно-ревізійна служба діє при Міністерстві фінансів України і підпорядковується вказаному міністерству. Отже контрольно-ревізійна служба є органом державної виконавчої влади. Статтею 7 цього ж Закону встановлено, що контрольно-ревізійні управління в областях є юридичними особами.
У відповідності до п.7 ст.10 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» державна контрольно-ревізійна служба має право пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів».
Суд установив, що на підставі акта ревізії від 30.07.2010 року №05-21/024 керівником Контрольно-ревізійного управління в Луганській області було пред'явлено вимогу керівництву ДП «Первомайськвугілля» №12-05-14-14-8767 від 14.09.2010 року (т.№1 а.с.20-23) про усунення порушень, виявлених в результаті ревізії.
У п.1 вимоги позивача зобов'язано провести донарахування та виплатити працівникам підприємства заробітну плату у сумі 19382,0 тис.грн., оскільки згідно до вимог Галузевої угоди, відписаної Мінвуглепромом з профспілками вугільної промисловості від 03.07.2001 року зі змінами і доповненнями, вимог Колективного договору посадові оклади і тарифні ставки встановлювались без врахування законодавчих змін рівня мінімальної заробітної плати, що призвело до недоотримання працівниками підприємства доходів на суму 19383,0 тис.грн.
Позивач вважає, що забезпечення цієї вимоги можливе тільки за умови підвищення споживчих цін на енергетичне вугілля, що залежить тільки від рішення уряду, або за умови збільшення бюджетних коштів на покриття витрат з собівартості, що також знаходиться поза компетенцією позивача. Оскільки ДП «Первомайськвугялля» є планово-збитковим державним підприємством, йому виділяються дотації з державного бюджету за статтею «Держпідтримка на часткове покриття витрат з собівартості». На 2009-2010 роки виділено коштів менш ніж було заплановано. Крім того, вважає позивач, забезпечення рівня тарифних ставок (окладів) регулюється органом управління майном - Міністерством вугільної промисловості України і вирішення проблеми впровадження заробітної плати з тарифних ставок (окладів) з мінімальної заробітної плати, встановленої Законом України «Про державний бюджет України на 2010 рік» знаходиться поза компетенцією ДП «Первомайсьвугілля», а тому ця вимога відповідача необґрунтована.
Суд виходить з того що економічні, правові та організаційні засади оплати праці працівників, які перебувають у трудових відносинах, на підставі трудового договору з підприємствами, установами, організаціями усіх форм власності та господарювання, а також з окремими громадянами та сфери державного і договірного регулювання оплати праці визначає Закон України «Про оплату праці» №108/95-ВР від 24.03.1995 року, із змінами та доповненнями.
Відповідно до вимог ст.8 Закон України «Про оплату праці» передбачено, що держава здійснює регулювання оплати праці працівників підприємств усіх форм власності шляхом встановлення розміру мінімальної заробітної плати та інших державних норм і гарантій, встановлення умов і розмірів оплати праці керівників підприємств, заснованих на державній, комунальній власності, працівників підприємств, установ та організацій, що фінансуються чи дотуються з бюджету, регулювання фондів оплати праці працівників підприємств-монополістів згідно з переліком, що визначається Кабінетом Міністрів України, а також шляхом оподаткування доходів працівників.
Статтею 11 Закон України «Про оплату праці» визначено, що мінімальні розміри ставок (окладів) заробітної плати, як мінімальні гарантії в оплаті праці, визначаються генеральною угодою.
Частиною 1 ст. 15 Закону України «Про оплату праці» визначено, що форми і системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат встановлюються підприємствами у колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною та галузевими (регіональними) угодами.
Згідно зі ст.55 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік» від 26.12.2008 року №835-VI на 2009 рік установлений розмір мінімальної заробітної плати 605 гривень, з 1 квітня - 625 гривень, з 1 липня - 630 гривень, з 1 жовтня - 650 гривень, з 1 грудня - 669 гривень на місяць.
Згідно зі ст.53 Закону України «Про державний бюджет України на 2010 рік» від 27.04.2010 року №2154-VI на 2010 рік установлений розмір мінімальної заробітної плати у місячному розмірі: з 1 січня - 869 гривень, з 1 квітня - 884 гривні, з 1 липня - 888 гривень, з 1 жовтня - 907 гривень, з 1 грудня - 922 гривні; у погодинному розмірі: з 1 січня - 5,2 гривні, з 1 квітня - 5,29 гривні, з 1 липня - 5,32 гривні, з 1 жовтня - 5,43 гривні, з 1 грудня - 5,52 гривні.
Пунктами 9.4.1, 9.4.2 та 9.5 Галузевої угоди між Міністерством вугільної промисловості України, іншими державними органами, власниками (об'єднаннями власників), що діють у вугільній галузі, і всеукраїнськими профспілками вугільної промисловості від 03.07.2001 із змінами та доповненнями, передбачено, що на підприємствах встановлюється мінімальна тарифна ставка робітника І розряду на рівні не менше 120 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом. Перегляд діючих і встановлення нових тарифних ставок (окладів), посадових окладів працівників Підприємств проводиться у порядку та терміни встановлені законодавством, шляхом множення мінімальної годинної тарифної ставки (мінімального місячного окладу), встановленої Мінвуглепромом за згодою з Профспілками, на коефіцієнти співвідношень розмірів годинних тарифних ставок (окладів) робітників і посадових окладів керівників, професіоналів, фахівців і технічних службовців, передбачених Додатком до розділу 9. При підвищенні державного розміру мінімальної заробітної плати розміри тарифних ставок, посадових окладів і соціальних гарантій, передбачених цією Угодою, підлягають підвищенню в установленому законодавством порядку з обов'язковим підвищенням величини планового фонду оплати праці.
Згідно пункту 2.1. наказу Мінвуглепрому від 28.01.2009 року №17 (т.№1 а.с.29) «Про розробку заходів щодо переведення працівників вугледобувних підприємств на оплату праці за тарифними ставками, встановленими відповідно до Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік» генеральні директори державних підприємств з видобутку вугілля та директори шахт, що належать до сфери управління Мінвуглепрому та щодо яких Міністерство здійснює корпоративне управління, були зобовязані разом з підготовкою економічної програми забезпечити до 31 січня 2009 року, за участю профспілок і трудового колективу, здійснення розробки встановлення у 2009 році тарифних ставок на посадові оклади, розраховані виходячи з мінімальної заробітної плати у розмірі: 605 грн. з 1 січня; 625 грн. - 1 квітня; 630 грн. з 1 липня; 650 грн. з 1 жовтня; 669 грн. з 1 грудня, а також постійно запроваджувати необхідні заходи для унеможливлення виникнення або збільшення заборгованості із заробітної плати (п.2.4 цього наказу).
Згідно пункту 1.1. наказу Мінвуглепрому від 20.05.2010 року №161 (т.№1 а.с.30) «Про розробку заходів щодо переведення працівників вугледобувних підприємств на оплату праці за тарифними ставками, встановленими відповідно до Закону України «Про державний бюджет України на 2010 рік» генеральні директори державних підприємств з видобутку вугілля та директори шахт, що належать до сфери управління Мінвуглепрому та щодо яких Міністерство здійснює корпоративне управління, були зобовязані разом з підготовкою економічної програми забезпечити до 28 травня 2010 року, за участю профспілок і трудового колективу, здійснення розробки встановлення у 2010 році тарифних ставок на посадові оклади, розраховані виходячи з мінімальної заробітної плати у розмірі: 884 грн. з 1 квітня; 888 грн. з 1 липня; 907 грн. з 1 жовтня; 922 грн. з 1 грудня. У погодинному розмірі: 5,29 грн. з 1 квітня; 5,32 грн. з 1липня; 5,43 грн. з 1 жовтня; 5,52 грн. з 1 грудня, а також постійно запроваджувати необхідні заходи для унеможливлення виникнення або збільшення заборгованості із заробітної плати (п.1.4. цього наказу).
Фактично в продовж 2009 року тарифні ставки (посадові оклади) по підприємству позивача розраховувались виходячи з мінімальної заробітної плати 605 грн., тоді як за вимогами п. 9.4.1 Галузевої угоди з урахуванням фінансових труднощів тарифна ставка робітника І розряду повинна була складати: з 01.04.2009 - 625,00 грн., з 01.07.2009 - 630,00 грн., з 01.11.2009 - 744,00 гривень. У 1 кварталі 2010 року тарифні ставки (посадові оклади) по підприємству розраховувались виходячи з мінімальної заробітної плати 630 грн., тоді як за вимогами чинного законодавства України та п. 9.4.1 Галузевої угоди з урахуванням фінансових труднощів тарифна ставка робітника І розряду повинна була складати: з 01.01.2010 - 869,00 грн., з 01.04.2010 - 884,00 гривень.
Таким чином ревізією виявлено, що на порушення Колективного договору нарахування заробітної плати за тарифними ставками та посадовими окладами в ДП «Первомайськвугілля» протягом 2009 та 1 кварталі 2010 року здійснювалось в розмірі, який є нижчим за рівень від встановленого чинним законодавством України та Галузевою угодою.
Тобто, встановлені судом обставини свідчать про те, що позивачем проігноровані не тільки вимоги Законів України про державний бюджет України на 2009 - 2010 роки щодо встановлення мінімальної заробітної плати у місячному та погодинному розмірах, але й не виконані вимоги наказів Мінвуглепрому №17 від 28.01.2009 року та №161 від 20.05.2010 року в частині введення розмірів мінімальної заробітної плати, передбачених чинним законодавством України.
Враховуючи встановлені у судовому засіданні обставини суд дійшов висновку, що висновок відповідача в акті ревізії від 30.07.2010 року №05-21/024 про те, що внаслідок не проведення посадовими особами ДП «Первомайськвугілля» змін і підвищень в установленому законодавством порядку тарифних ставок, посадових окладів працівникам ДП «Первомайськвугілля» не довиплачено працівникам підприємства заробітної плати в сумі 19382000,00 грн., та як наслідок державними цільовими фондами не доотримано внесків у сумі 9283978,0 грн., є обґрунтованим, а вимога позивача щодо визнання п.1 вимоги про усунення порушень №12-05-14-14-8767 від 14.09.2010 року протиправною та недійсною, як винесену безпідставно, - є необґрунтованою.
У пункті п.2 спірної вимоги №12-05-14-14-8767 від 14.09.2010 року щодо проведення донарахування та виплати працівникам підприємства заробітної плати у сумі 11,97 тис.грн., позивач в частині, що стосується донарахування заробітної плати працівникам ВП «ш.Золоте» в розмірі 6,2 тис.грн., вважає вимогу відповідача не обґрунтованою, а в іншій частини вимогу в сумі 5,77 тис.грн. визнає.
Суд установив, що відповідачем при проведенні ревізії за результатами співставлення посадових окладів, тарифних ставок, надбавок та доплат зазначених у особистих картках працівників із затвердженими штатними розписами по ВП «Шахта «Золоте» ДП «Первомайськвугілля», встановлено, що в порушення вимог ст. 15 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95-ВР (із змінами), п.9.5 Галузевої угоди, п.6.7.11 та п.8.2.1 Колективного договору, та Типові структури управління, штатні розклади і нормативи чисельності керівників, фахівців і службовців державних підприємств, акціонерних товариств з видобування вугілля, вантажно-транспортних управлінь (Київ - 2007), доведених листом Міністерства палива та енергетики України від 22.04.2003 № 04/10-401 (надалі Типові структури), у штатному розпису на 2009 та 1 квартал 2010 року у 5 випадках встановлено занижені посадові оклади, в результаті чого посадовими особами недоотримано заробітної плати на загальну суму 6150,0 грн., у тому числі : за 2009 - 4884,0 грн., за 1 квартал 2010 року - 1266,0 грн.
В судовому засіданні позивач не надав жодних доказі для спростування доводів відповідача про обґрунтованість заниження посадових окладів, що призвело до недоотриманню працівниками підприємства заробітної плати на загальну суму 6150,0 грн., у тому числі : за 2009 - 4884,0 грн., за 1 квартал 2010 року - 1266,0 грн., в той час як відповідно ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Між Міністерством вугільної промисловості України, іншими державними органами, власниками чи роботодавцями, їх об'єднаннями, або уповноваженими ними органами, з однієї сторони (далі - Власники (роботодавці), і Профспілкою працівників вугільної промисловості України та Незалежною профспілкою гірників України, з іншої сторони (далі - Сторони), на підставі Закону України «Про колективні договори та угоди» укладена Галузева угода від 03.07.2001 р. (реєстраційний номер в Міністерстві праці та соціальної політики України №71 від 7.08.2001 р.) з доповненнями та змінами від 15.02.2002 р. (№25 від 04.03.2002 р.), від 20.09.2002 р. (№80 від 07.10.2002 р.), від 10.12.2002 р. (№89 від 20.12.2002 р.), від 01.07.2003р. (№63 від 09.07.2003 р.), від 29.12.2003 р. (№9 від 21.01.2004 р.), від 21.04.2004 р. (№41 від 20.05.2004 р.), від 15.09.2004 р. (№77 від 04.10.2004 р.), від 06.07.2005 р. (№67 від 28.07.2005р.), від 21.05.2007 р. (№47 від 05.06.2007 р.) та від 15.07.2008 р. (№40 від 04.08.2008р.).
Дана Угода поширюється на працівників, що працюють на умовах найму на підприємствах, в об'єднаннях, компаніях, товариствах, організаціях і установах вугільної промисловості (видобувних, перероблювальних, шахтовуглебудівельних, вугільного машинобудування, ДВГРС, реструктуризації підприємств галузі, вуглегеології, галузевої науки, інших підприємствах виробничої та соціальної інфраструктури галузі), що належать до сфери управління Мінвуглепрому України та інших підприємств галузі, у тому числі і ті, що знаходяться у процедурі банкрутства згідно з Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», незалежно від форм власності та господарювання, на учнів, що навчаються в галузевій системі підготовки і перепідготовки кадрів, а також на непрацюючих членів профспілок - інвалідів і пенсіонерів галузі, безробітних, звільнених з підприємств галузі.
Положення Угоди є обов'язковими до застосування при укладанні угод, колективних договорів і індивідуальних трудових договорів для всіх Підприємств, що перебувають у сфері дії Сторін, незалежно від форм власності та господарювання, а також під час розгляду трудових спорів.
Пунктом 9.5 Угоди передбачено, що форми і системи оплати праці: норми праці, розцінки, тарифні сітки, схеми посадових окладів, розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат установлюються Підприємствами в колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною та цією Угодами.
Для підприємств можлива самостійна розробка системи оплати праці, преміювання та пільг, заснована на досвіді праці прогресивних вітчизняних і зарубіжних компаній, за умови збереження гарантій передбачених законодавством, Генеральною і цією угодами.
При підвищенні державного розміру мінімальної заробітної плати розміри тарифних ставок, посадових окладів і соціальних гарантій, передбачених цією Угодою, підлягають підвищенню в установленому законодавством порядку з обов'язковим підвищенням величини планового фонду оплати праці.
У випадку підвищення тарифних ставок (окладів) Підприємства проводять відповідне коригування виплат, які нараховуються відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 8 лютого 1995р. №100.
Таким чином, з урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що пункт 2 адміністративного позову є необґрунтованим і задоволенню не підлягає.
Що стосується пункту 3 спірної вимоги №12-05-14-14-8767 від 14.09.2010 року. Згідно з п.3 зазначеної вимоги відповідач зобов'язав позивача внести зміни до Плану використання бюджетних коштів на 2010 рік та погодити з головним розпорядником бюджетних коштів - Міністерством вугільної промисловості зменшення бюджетних асигнувань по КПКВ 1301090 «Державна підтримка вугледобувних підприємств (включаючи підприємства з видобутку бурого вугілля) на часткове покриття витрат із собівартості продукції».
Суд установив, що Ревізією правильності визначення розміру обсягу бюджетних коштів, отриманих у якості державної підтримки встановлено, що на порушення п. 3 Порядку використання у 2009 році коштів, передбачених у державному бюджеті для надання державної підтримки вугледобувним підприємствам (включаючи підприємства з видобутку бурого вугілля) на часткове покриття витрат із собівартості продукції, затверджених Постановою КМУ від 28.01.2009 №69, у 2009 році позивачем зайво отримано бюджетних коштів внаслідок включення в прогнозовані витрати на виробництво товарної вугільної продукції амортизації на обладнання, яке придбано за рахунок бюджетних коштів на загальну суму 6982 тис.грн. (т.№1а.с.154).
Відповідно до наказу Мінвуглепрому України від 27.02.2009 №73 «Про затвердження планових обсягів асигнувань з Державного бюджету України на 2009 рік за бюджетними програмами» для ДП «Первомайськвугілля» затверджено План асигнувань державної підтримки на часткове покриття витрат із собівартості продукції за КЕКВ 1310 «Субсидії і поточні трансферти підприємствам (установам, організаціям)» та КПКВ 1301090 «Державна підтримка вугледобувних підприємств (включаючи підприємства з видобутку бурого вугілля) на часткове покриття витрат із собівартості продукції», в сумі 277213,0 тис. гривень.
З урахуванням внесених протягом 2009 року змін до вказаного наказу ДП «Первомайськвугілля» затверджено План асигнувань державної підтримки на загальну суму 274908,0 тис. грн., в т.ч. за загальним фондом - 51371,0 тис. грн., за спеціальним фондом - 223537,0 тис. гривень.
Відповідно до Плану використання бюджетних коштів ДП «Первомайськвугілля» за кодом програмної класифікації 1301090 «Державна підтримка вугледобувних підприємств на покриття витрат із собівартості продукції» за КЕКВ 1310 «Субсидії і поточні трансферти підприємствам (установам, організаціям)», складеного головним бухгалтером ДП «Первомайськвугілля», затвердженого генеральним директором ДП «Первомайськвугілля», та погодженого заступником Міністра вугільної промисловості України, із внесеними протягом 2009 року до нього змінами, передбачено використати 274908,0 тис. грн. на часткове покриття собівартості готової товарної вугільної продукції - виплату заробітної плати та відрахування на соціальні заходи.
Згідно даних виписок УДК у м. Первомайськ, ДП «Первомайськвугілля» та Звітів про надходження і використання коштів загального та спеціального фондів протягом 2009 року отримано коштів державної підтримки на часткове покриття витрат із собівартості продукції на загальну суму 274908000,00 грн.: у т.ч. по загальному фонду - 51371000,00 грн. по спеціальному фонду - 223537000,00 грн., що відповідає даним Плану використання бюджетних коштів по ДП «Первомайськвугілля» (з урахуванням змін) та складає 100% від затверджених.
Оскільки, Мінвуглепромом перераховано ДП «Первомайськвугілля» коштів державного бюджету на часткове покриття собівартості товарної продукції 274908000,00 грн., що дорівнює сумі державної підтримки, визначеною прийнятою Програмою економічного розвитку ДП «Первомайськвугілля» у 2009 році із змінами, ДП «Первомайськвугілля» зайво отримано бюджетних коштів, внаслідок включення в прогнозовані витрати на виробництво товарної вугільної продукції амортизації на обладнання, яке придбане за рахунок бюджетних коштів, на загальну суму 6982800,00 гривень.
За даними «Техніко-економічних показників за 12 місяців 2009 року по ДП «Первомайськвугілля» при плановому обсязі товарної вугільної продукції по 6 структурним підрозділам 396,0 тис. т на суму 189770,0 тис. грн. планові витрати на виробництво (собівартість товарної вугільної продукції) становлять 464678,0 тис. грн., тобто результатом від виробництва товарної вугільної продукції у 2009 році є збиток у сумі 274908,0 тис. грн., що відповідає даним прийнятої Програми економічного розвитку на 2009 рік.
Згідно рядка 13 «Амортизація на обладнання, що придбане за бюджетні кошти» техніко-економічних показників загальна сума амортизації на обладнання, що придбане за бюджетні кошти, складає 6982,80 тис. гривень. При цьому, вказані витрати на амортизацію входять до собівартості товарної вугільної продукції.
Фактично, за даними «Техніко-економічних показників за 12 місяців 2009 року по ДП «Первомайськвугілля» при обсязі готової товарної вугільної продукції 352,8 тис. т (89,1% від плану) на суму 166343,50 тис. грн. та витратах на виробництво (собівартість товарної вугільної продукції) 502684,00 тис. грн., результатом від виробництва товарної вугільної продукції є збиток у сумі 336340,50 тис. грн., з якого сума фактично отриманої державної підтримки на часткове покриття витрат із собівартості 274908,0 тис. гривень.
Відповідач вважає, що внаслідок вищевказаного порушення у 2009 році Міністерством вугільної промисловості України в порушення вимог ст. 34 та 35 Бюджетного кодексу України від 21.06.2001 № 2542-ІІІ, п.п. 20, 27, 29 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 № 228, завищено розмір державної підтримки на часткове покриття собівартості, а ДП «Первомайськвугілля» зайво отримано бюджетних коштів внаслідок завищення потреби у бюджетних асигнуваннях на суму 6982800,00 гривень.
Також, на думку відповідача ревізією встановлено, що в порушення Пунктом п.2 Постанови №69 п. 6 Постанови №108 внаслідок не здійснення Міністерством вугільної промисловості України за встановленою формулою щоквартального перерозподілу бюджетних коштів шляхом коригування їх обсягів виходячи із суми бюджетних коштів, визначених на 1 гривню прогнозованих збитків, і фактичного обсягу готової товарної вугільної продукції, оскільки протягом року розмір державної підтримки коригувався шляхом зміни елементів собівартості товарної вугільної продукції виходячи з рівня фінансування бюджетної програми, а не фактичного обсягу готової товарної вугільної продукції, завищено обсяг державної підтримки на часткове покриття витрат їх собівартості в розмірі 7761,0 тис. грн., що призвело зайвого отримання бюджетних коштів.
Всього, вважає відповідач, внаслідок не проведення Міністерством вугільної промисловості перерозподілу бюджетних коштів виходячи з фактичного обсягу готової товарної вугільної продукції та включення в прогнозовані витрати у 2009 році на виробництво товарної вугільної продукції амортизації на обладнання, яке придбане за рахунок бюджетних коштів, протягом 2009 року, ДП «Первомайськвугілля» за програмою «Державна підтримка вугледобувних підприємств на часткове покриття витрат із собівартості продукції (КПКВ 1301090) зайво отримано бюджетних коштів на суму 14743,0 тис. грн., (6982,8 тис. грн. + 7761,0 тис. грн.).
Проте, відповідач не надав суду достатніх доказів в підтвердження своєї позиції щодо необхідності внесення змін до Плану використання позивачем бюджетних коштів у 2009 році на суму 6982 тис.грн.
У відповідності з п. 3 Порядку використання у 2009 році коштів, передбачених у державному бюджеті для надання державної підтримки вугледобувним підприємствам (включаючи підприємства з видобутку бурого вугілля) на часткове покриття витрат із собівартості продукції, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №69 від 28.01.2009 року, передбачено, що прогнозовані обсяги готової товарної вугільної продукції, рівень цін та прогнозовані витрати з її собівартості уточнюються щокварталу на 1 число першого місяця наступного періоду одночасно з показниками програм діяльності вугледобувних підприємств. При уточненні показників програм діяльності вугледобувних підприємств Мінпаливенерго та Мінпромполітики подають за місяць до початку звітного кварталу Мінвуглепрому прогноз споживання готової товарної вугільної продукції для потреб теплової енергетики та коксування виходячи з її асортименту.
Під час уточнення прогнозованих виробничо-економічних показників діяльності вугледобувного підприємства не враховуються показники очисних вибоїв, зазначених в абзаці другому цього пункту, щодо прогнозованих обсягів готової товарної вугільної продукції, рівня цін та прогнозованих витрат з її собівартості.
Різниця між прогнозованими витратами із собівартості готової товарної вугільної продукції та її прогнозованою вартістю становить обсяг прогнозованих збитків.
Тобто, зазначеною постановою Кабінету Міністрів України був визначений механізм використання коштів, передбачених Мінвуглепрому в державному бюджеті за програмою «Державна підтримка вугледобувних підприємств (включаючи підприємства з видобутку бурого вугілля) на часткове покриття витрат із собівартості продукції» безпосередньо у 2009 році. Бюджетні 2009 та 2010 роки спливли.
Крім того, суд установив, що згідно техніко-економічних показників за 12 місяців 2009 року в рядку 13 «Амортизація на обладнання, яке придбано за бюджетні кошти» відображена планова сума 6982,8 тис.грн., яка при розрахунку прогнозних показників, тобто у рядку 14, з витрат товарної продукції знімається.
Тому, враховуючи викладене суд дійшов висновку, що вимога позивача щодо визнання протиправним та недійсним пункту 3 спірної вимоги є обґрунтованою і підлягає задоволенню.
Що стосується пункту 4 спірної вимоги №12-05-14-14-8767 від 14.09.2010 року. Згідно з п.4 зазначеної вимоги відповідач зобов'язав позивача стягнути з винних осіб суму 97,20 тис.грн., що допустили зайві грошові виплати, в порядку та розмірах встановлених ст.ст. 130-136 КЗпП України та провести коригування в бік зменшення заборгованості перед фондами соціального страхування на суму зайво нарахованих внесків, оскільки в порушення вимог ст.15 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 року №108/95-ВР, пункту 9,5 Галузевої угоди, пунктів 6.7.11 та п.8.2.1 Колективного договору, були завищені посадові оклади працівникам спецапарату та шахт у сумі 97,20 тис.грн.
Суд установив, що ревізію дотримання законодавства при встановленні посадових окладів, тарифних ставок, надбавок та доплат, проведеного відповідачем шляхом співставлення посадових окладів, тарифних ставок, надбавок та доплат зазначених у особистих картках працівників із затвердженими штатними розписами, наказами, Галузевою угодою встановлено, що в порушення вимог ст. 15 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95-ВР (із змінами), п.9.5 Галузевої угоди, п.6.7.11 та п.8.2.1 Колективного договору, у штатному розпису та 2009 роки та 1 квартал 2010 року завищені посадові оклади, а саме: у працівників апарату управління ДП «Первомайськвугілля» у 7 випадках, ВП «Шахта «Золоте» - у 1 випадку було встановлено завищені посадові оклади по геолого-маркшейдерській службі та енерго-механічній службі на загальну суму 32361,0 грн., у тому числі: за 2009 рік - 26049,0 грн., за 1 квартал 2010 року - 6312,0 грн., зокрема, у головного маркшейдера ОСОБА_7 по Типовій структурі оклад - 3237,0 грн., за штатним розписом - 4190,00 грн., різниця в окладі склала 953,0 грн., внаслідок чого зайво нараховано та сплачено по вказаній посаді 13857,0 грн. По ВП «Шахта «Карбоніт» у 6 випадках встановлено завищені посадові оклади, а саме: головному маркшейдеру ОСОБА_8, дільничним маркшейдерам ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, головному механіку ОСОБА_12, головному енергетику ОСОБА_13
У штатному розкладі головному геологу ОСОБА_14, головному маркшейдеру ОСОБА_15 та дільничним маркшейдерам ОСОБА_16, ОСОБА_17 та ОСОБА_18, зайво нараховано та сплачено заробітної плати у сумі 10529,42 грн., а саме: за 2009 рік - 7843,18 грн., за І квартал 2010 року - 2686,24 гривень.
По ВП «Шахта «Тошківська» вибірковою ревізію дотримання законодавства при встановленні посадових окладів, тарифних ставок проведено шляхом співставлення посадових окладів, тарифних ставок, зазначених у особистих картках працівників із затвердженими штатними розписами, наказами, Галузевою угодою у 4 випадках встановлено завищені посадові оклади, а саме: головному маркшейдеру ОСОБА_19, дільничним маркшейдерам ОСОБА_20, ОСОБА_21 та головному геологу ОСОБА_22 у сумі 16566,00 грн., а саме: за 2009 рік - 12 315,00 грн., за І квартал 2010 року - 4 251,00 грн., та як наслідок зайво нараховані та перераховані страхові внески до Фондів соціального страхування у сумі 8233,30 грн.
Суд установив, що посадові оклади працівникам геолого-маркшейдерської та енергомеханічної служб, встановлені у відповідності до Галузевої угоди і наказів Міністерства вугільної промисловості №378 від 07.07.2004 та №552 від 07.09.2004 року та у відповідності з вимогами наказу ДП «Первомайськвугілля» від 20.07.2004 №114. Тому, суд вважає, що заробітна плата по спецапарату та ВП «ш.Золоте», ВП «ш.Первомайськувугілля», ВП «ш.Карбоніт», ВП «ш.Тошківська» у сумі 79,6 тис.грн. нарахована обґрунтовано.
Таким чином суд дійшов висновку, що вимоги позивача щодо п.4 вимоги про усунення порушень №12-05-14-14-8767 від 14.09.2010 року стягнути з винних осіб суму 97,20 тис.грн., що допустили зайві грошові виплати, в порядку та розмірах встановлених (ст.ст.130-136 КЗпП України) та провести коригування в бік зменшення заборгованості перед фондами соціального страхування на суму зайво нарахованих внесків - частково в розмірі 79,6 тис. грн. (зменшити на 17,6 тис. грн.), підлягає задоволенню.
Що стосується п.6 спірної вимоги №12-05-14-14-8767 від 14.09.2010 року. Згідно з п.6 зазначеної вимоги відповідач зобов'язав позивача стягнути з винних осіб суму 31.47 тис.грн., що допустили зайві грошові виплати, в порядку та розмірах, встановлених ст.ст.133-136 КЗпП України та провести коригування в бік зменшення заборгованості перед фондами соціального страхування на суму зайво нарахованих внесків.
Суд установив, що ревізією обґрунтованості укладення трудових угод встановлено, що відповідно до Типового штатного розкладу граничної чисельності бухгалтерів, керівників, фахівців і службовців вугільних шахт та нормативами чисельності, по спецапарату ДП «Первомайськвугілля» чисельність бухгалтерів повинна складати 11 одиниць, що відповідає фактичній наявності, при цьому керівником підприємства було укладено трудову угоду на використання роботи провідного бухгалтера, що призвело до понадштатного утримання посади провідного бухгалтера та зайвих витрат на оплату праці на загальну суму 31,47 тис.грн., та обов'язкових платежів до фондів на суму 15,51 тис.грн.
Згідно п.1.4 Загальних положень Типових структур передбачено, що при розробці структури управління і штатних розкладів працівників конкретних підприємств слід виходити з необхідності зниження витрат на управління виробництвом, вводити не всі елементи структури і посади, а тільки ті, що необхідні. Керівник підприємства може об'єднувати окремі структурні підрозділи і посади з метою удосконалення і здешевлення витрат на утримання працівників апарату управління.
Суд установив, що у даному випадку укладання трудових угод було пов'язано з тим, що до моменту звільнення з посади у складі бухгалтерії тільки ОСОБА_23 за своїми посадовими обов'язками займалася нарахуванням заробітної плати та складанням звітності до ПФУ і ДПІ. За своїм віком вона не бажала працювати постійно, а заміни такого спеціаліста у підприємства не було, отже адміністрація підприємства цілком обґрунтовано тимчасово за трудовими договорами використовувало працю бухгалтера. При цьому, загальна кількість бухгалтерів спецапарату з урахуванням одного бухгалтера, що працював за трудовими договорами, не перевищував граничну чисельність 12 одиниць, яка рекомендована Мінвуглепромом, що є органом управління підприємства.
Тому, враховуючи викладене суд дійшов висновку, що вимога позивача щодо визнання протиправним та недійсним пункту 6 спірної вимоги є обґрунтованою і підлягає задоволенню.
Що стосується пункту 7 спірної вимоги №12-05-14-14-8767 від 14.09.2010 року. Згідно з п.7 зазначеної вимоги відповідач зобов'язав позивача привести штатні розписи спецапарату ДП «Первомайськвугілля», ВП «ш.Карбоніт», ВП «ш.Первомайська» у відповідність до вимог Типової інструкції та штатному розпису, оскільки вибірковою ревізією відповідності штатного розпису по спецапарату ДП «Первомайськвугілля», ВП «ш.Первомайська», ВП «ш.Карбоніт» за період з 01.01.2009 року по 01.04.2010 року, відповідності вимогам п.3.2 рекомендацій «Типові структури управління, штатні розклади і нормативи чисельності керівників, фахівців і службовців державних підприємств, акціонерних товариств з видобування вугілля, вантажно-транспортних управлінь» (Київ-2007, далі - Типові структури) Міністерства палива та енергетики України від 22.04.2003 року №04/10-401 встановлено, що відокремленими підрозділами проведено витрат на утримання понаднормативних одиниць в межах фонду оплати праці на 8153,04 тис.грн., у тому числі спец апарат ДП «Первомайськвугілля» на суму 72,75 тис.грн., ВП «ш.Карбоніт» на суму 8024,08 тис.грн., ВП «ш.Первомайська» на суму 56,21 тис.грн.
Суд установив, що відповідачем під час ревізії за результатами співставлення посад, зазначених у особистих картках працівників із затвердженими штатними розписами, наказами, Галузевою угодою та вимог «Типових структур управління, штатних розкладів і норматив чисельності керівників, фахівців і службовців державних підприємств» (Київ 2007) встановлено, що у штатних розкладах ДП «Первомайськвугілля» зазначені посади, які не відповідають вимогам п.3.1 рекомендацій «Типових структур», що є порушенням ст. 15 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95-ВР (із змінами), п.9.5 Галузевої угоди, п.8 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», внаслідок чого Підприємством проведено зайвих витрат на утримання понаднормативних одиниць у сумі 394837,79 грн., що призвело до збитків (матеріальної шкоди), а саме: спецапарат ДП «Первомайськвугілля утримує 2 посади, які не передбачені типовою структурою, що призвело до проведення зайвих витрат на оплату праці на 72747,00 грн., у тому числі: 2009 - 57987,00 грн., за 1 квартал 2010 рік - 14760,00 гривень. Зокрема, Типовими штатними розкладами керівників, фахівців і службовців вугільних шахт та нормативами чисельності не передбачена посада заступника головного маркшейдера, менеджера 1 категорії відділу кадрів, тоді як вищезазначені посади введені у штатний розклад Підприємства, фактично за штатним розкладом - по одній одиниці.
Штатний розклад апарата управління затверджений генеральним директором ДП «Первомайськвугілля» Воротіліним В.М.
По ВП Шахта «Первомайська» на думку відповідача встановлено понаднормативне утримання 3 одиниць за посадою начальників змін та 1 одиницю заступника начальника дільниці водовідливу, що призвело до проведення зайвих витрат на оплату праці на 56212,79 грн., у тому числі: за період за 2009 - 35804,06 грн., з 1 квартал .2010 року - 20408,73 гривень.
По ВП Шахта «Карбоніт» на думку відповідача встановлено понаднормативне утримання 8 одиниць, що призвело до зайвих витрат на оплату праці на загальну суму 265878,00 грн., у тому числі: за 2009 рік - 211428,00 грн. та за І квартал 2010 року - 54450,00 гривень. Зокрема, Типовими штатними розкладами керівників, фахівців і службовців вугільних шахт та нормативами чисельності не передбачена посада заступника директора з господарських і соціальних питань, тоді як за штатним розписом Шахти введена одна така посада. Аналогічно, введено посади заступника директора з матеріально-технічного забезпечення, транспорту і відомчої охорони, інженера з гірничих робіт та інші, які не передбачені «Типовими структурами» для відокремлених підрозділів з визначеним обсягом видобутку вугілля.
На думку відповідача в результаті утримання по ВП «Шахта «Карбоніт», понаднормативної чисельності підземних робочих-прохідників та ГРОВ, призвело до втрат фінансових ресурсів на загальну суму 7758200,00 гривень. Контрольним заходом встановлено понаднормативну чисельність підземних робочих - прохідників та ГРОВ, відповідно, на 48 і 78 одиниць у 2009 році та на 79 і 77 одиниць у І кварталі 2010 року, що призвело до завищення витрат з оплати праці на суму 7758200,00 грн., у тому числі: у 2009 році - 5917900,00 грн., у І кварталі 2010 року - 1840300,00 гривень.
Відповідно до розрахунку необхідної чисельності ГРОВ на 2009 рік, який проведено на підставі Паспорту розрахунку комплексних норм виробітку та розцінок, затвердженого директором шахти «Карбоніт», узгодженого з профспілковим комітетом, з урахуванням плану видобутку вугілля, затвердженого ДП «Первомайськвугілля», коефіцієнта списового складу 1,867 необхідна чисельність ГРОВ по дільниці №2 (16-а Східна лава К8 гор 775м) та №3 (11-а Західна лава М3 гор.665м) при нормі видобутку на добу 4,08 т і 10,27 т, відповідно, з урахуванням річної кількості виходів, чисельність складає 133 працівника. Тоді як, фактична чисельність працівників даної спеціальності у 2009 склала 211 осіб, що на 78 одиниць більше розрахованої кількості. Через зазначене, на оплату праці понаднормативної чисельності ГРОВ зайво витрачено коштів у 2009 році 3835700,00 грн.
Аналогічно по прохідникам: згідно до розрахунку, проведеного з урахуванням норм виробітку, обсягам проведення гірничих виробок, кількості виходів та інших показників чисельність працівників даної професії на 2009 рік складає 96 осіб. Тоді як фактична чисельність працівників даної спеціальності у 2009 склала 144 осіб, що на 48 одиниць більше розрахованої кількості. Через зазначене, на оплату праці понаднормативної чисельності прохідників зайво витрачено коштів у 2009 році 2082200,00 гривень.
При цьому, працівниками допоміжних професій, що входять до складу комплексних видобувних бригад, не доукомплектовано. Таким чином, працівники ГРОВ та прохідники фактично залучаються до виконання інших та допоміжних робіт, пов'язаних з видобутком вугілля та проведення підготовчих виробок.
Проведеним аналізом питомої ваги інших робіт у заробітній платі працівників основних професій - ГРОВ та прохідників встановлено, що питома вага інших робіт в середньому становить:
по ГРОВ - 53,7% у 2009 році, 58% у І кварталі 2010 року;
по прохідникам - 69,5% у 2009 році, 67,7% у І кварталі 2010 року.
Наприклад, розмір заробітної плати по іншим роботам у серпні 2009 року «на вихід» склала: по професії ГРОВ 68,98 грн., що складає 53,1% у загальному фонді оплати праці даної категорії працівників у зазначеному періоді.
по професії прохідники 72,03 грн., що складає 68,4% у загальному фонді оплати праці даної категорії працівників у зазначеному періоді.
Оплата праці ГРОВ та прохідників здійснюється за фактично виконані обсяги робіт згідно діючих норм та розцінок. Розподіл заробітку у комплексних бригадах здійснюється із застосуванням коефіцієнтів трудової участі на підставі протоколів ради бригади, що додаються до рапортів.
Приймання на роботу понаднормативної чисельності працівників здійснено переважно у 2009 році колишніми директорами Шахти ОСОБА_25 до 13.07.2009 та ОСОБА_26 до 14.12.2009, які на час проведення ревізії на Шахті не працюють, директор Шахти ОСОБА_27 на час завершення ревізії перебував на лікарняному.
За письмовим поясненням заступника директора з економічних питань ОСОБА_28 «Програмою розвитку на 2009 рік передбачалось забезпечити видобуток вугілля у розмірі 200 тис.тон пройти 1600 метрів підготовчих виробок, відремонтувати 3200 метрів гірничих виробок. Для виконання цих об'ємів і подальшого збільшення обсягів виробництва на шахті було доведено чисельність робітників основних професій у 2009 році до 355 осіб (у т.ч. ГРОВ - 211 чол. Прохідників -144 осіб.), у 2010 році, І кварталі чисельність ГРВ становила 205 осіб, прохідників 152 чоловіка (разом 357чол.). Але через незадовільне матеріально-технічне постачання та виділення бюджетних коштів не в повному обсязі, не дало змоги виконати намічену програму. Понад планова чисельність ГРОВ та прохідників у 2009 становила 126 осіб, водночас робітників допоміжних професій не вистачало 126 осіб., а саме: - гірників з ремонту гірничих виробок 47 осіб., інших допоміжних робітників - 89 осіб.
У І-му кварталі 2010 року понадпланова чисельність робітників основних професій склала 156 осіб. У той час робітників допоміжних професій не вистачає - 156 осіб.
Вирішуючи дане питання суд виходить з того, що згідно приписів ст.6 Господарського кодексу України загальними принципами господарювання в Україні є: забезпечення економічної багатоманітності та рівний захист державою усіх суб'єктів господарювання; свобода підприємницької діяльності у межах, визначених законом; вільний рух капіталів, товарів та послуг на території України; обмеження державного регулювання економічних процесів у зв'язку з необхідністю забезпечення соціальної спрямованості економіки, добросовісної конкуренції у підприємництві, екологічного захисту населення, захисту прав споживачів та безпеки суспільства і держави; захист національного товаровиробника; заборона незаконного втручання органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб у господарські відносини.
Частиною 3 ст.64 ГК України передбачено, що підприємство самостійно визначає свою організаційну структуру, встановлює численність працівників і штатний розпис.
Суд установив, що згідно «Типової структури» норматив граничної чисельності спеціального апарату управління ДП «Первомайськвугілля» на 2009 рік і 1 квартал 2010 року складає 111 штатних одиниць. Штатним розкладом на 2009 рік і 1 квартал 2010 року передбачено 93 одиниці, що на 18 одиниць нижче граничної чисельності, що фактично дає економію фонду оплати праці.
По ВП «ш. Карбоніт» штатним розкладом передбачено 200 одиниць посад керівників, фахівців та службовців. Фактично штат складає 193 одиниці, тобто менше на 7 одиниць. Згідно «Типової структури» норматив граничної чисельності апарату управління «ш. Карбоніт» на 2009 рік та 1 квартал 2010 року складає 64 штатні одиниці. Штатним розкладом на 2009 рік та 1 кварта 2010 року передбачено 64 одиниці, що відповідає вимогам граничної чисельності.
По ВП «ш. Первомайська» по дільниці «Водовідлив» штатним розкладом на 2009 рік та 1 квартал 2010 року передбачено 4 одиниці, в тому числі 2 одиниці механіка дільниці. Фактично, замість механіка дільниці прийнято заступника начальника дільниці з посадовим окладом, який дорівнює посадовому окладу механіка дільниці. Тому ця заміна не призвела до зайвих витрат фонду оплати праці. Згідно таблиці 3.2. «Типові структури…» у виробничій службі гранична чисельність начальників зміни встановлюється на підставі режиму роботи підприємства, але не нижче 1 чол. В зміну та з урахуванням коефіцієнта спискового складу (7 одиниць). Відокремлений Підрозділ «ш. Первомайська» працює у 4 зміни, таким чином утримання цих посад забезпечує життєдіяльність шахти, крім того така вимога передбачена «Правилами безпеки вугільних шахт».
Відповідно підрозділу «Спецапарат»: згідно листа від 14.12.2007 року №2165/03/04-01 першого заступника Міністра вугільної промисловості України роз'яснено, що при розробці та затвердженні структур та штатних розкладів «Типову структуру управління, штатні розклади і нормативи чисельності керівників, фахівців і службовців державних підприємств» рекомендовано брати за основу. Таким чином, керівник ДП «Первомайськвугілля» самостійно приймав рішення відносно доцільності введення посад до штатного розкладу, при цьому 13,5 одиниць працівників «Спецапарату», передбачених «Типовими структурами управління» у штатний розклад не введені, оскільки не є необхідними.
Таким чином, «Типові структури управління, штатні розклади і нормативи чисельності керівників, фахівців і службовців державних підприємств» мають рекомендаційний характер і не могли бути підставою для винесення пункту 7 припису. За таких підстав суд дійшов висновку, що вимога позивача щодо визнання протиправним та недійсним пункту 7 припису є обґрунтованою і підлягає задоволенню.
Що стосується пункту 10 спірної вимоги №12-05-14-14-8767 від 14.09.2010 року. Згідно з п.10 зазначеної вимоги відповідач зобов'язав позивача стягнути з осіб, винних у понад нормованому списанні вугілля на суму 548,69 тис.грн. у порядку та розмірі, встановленому ст.ст. 130, 133, 136 КЗпП України, оскільки ревізією правильності списання вугілля на потреби котелень встановлено, що в порушення вимог «Норм та вказівок по нормуванню витрат палива та теплової енергії на опалення житлових та громадських споруд, а також господарсько-побутові потребі в Україні» (КТМ 204 України 224-94), затверджених наказом Державного комітету України по житлово-комунальному господарству від 14.12.1993 року, розділу 6 «Методики нормування питомих витрат паливо-енергетичних ресурсів на шахтах Держвуглепрому України», розробленої Донецьким науково-дослідним вугільним інститутом та затвердженої 16.01.2001 року директором Держвуглепрому України Хамуляка В.Г. та погодженої 01.02.2001 року Головою Державного комітету України з енергозбереження Меркушова В.Т., та ст.4 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» було понаднормово списано вугілля на потреби котельні у кількості 1168,95т, що призвело до збитків на загальну суму 548,69 тис.грн., у тому числі по ВП «ш. Первомайська» на суму 219,74 тис.грн. у кількості 444т, з яких у 2009 році у кількості 331т на суму 161,27 тис.грн. і першому кварталі 2010 року у кількості 113т на суму 58,47т.; по ВП «ш. Гірська» марка вугілля ДГР на суму 315,14 тис.грн. у кількості 694,95т., з яких у 2009 році у кількості 155,5т. на суму 72,09 тис.грн. і першому кварталі 2010 року у кількості 539,45т. на суму 243,05 тис.грн.; по ВП «ш. Карбоніт» на суму 13,81 тис.грн. у кількості 30,0т. у першому кварталі 2010 року.
Суд установив, що ревізією по відокремленим підрозділам ДП «Первомайськвугілля» встановлено понаднормове списання вугілля на виробничі потреби , внаслідок чого у періоді з 01.04.2009 року по 01.04.2010 року на думку відповідача завдано збитків ДП «Первомайськвугілля на 550509,72 грн., що є порушенням вимоги розділу 6 «Методики нормування питомих витрат паливо - енергетичних ресурсів на шахтах Держвуглепрому України», розробленої Донецьким науково-дослідним вугільним інститутом та затвердженої 16.01.2001 від імені директора Держвуглепрому України Хамуляка В.Г. та погодженої 01.02.2001 від імені Голови Державного комітету України з енергозбереження Меркушова В.Т., п. 4 «Загального положення про порядок нормування питомих витрат паливно-енергетичних ресурсів у суспільному виробництві», затвердженого Постановою КМУ від 15.07.1997 №786 (зі змінами), ст. 4 Закону України від 16.07.1999 «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», вимог п.11 П(с)БО 16, та вимог п.14, 21 «Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 9 «Запаси», у т.ч.: по ВП «Шахта «Первомайська» на суму 219743,93 грн., у кількості 444 т (в т.ч. 2009 рік - 161269,82 грн., І кварталі 2010 року у кількості 113т на 58474,11 грн.);
по ВП «Шахта «Гірська» на суму 315138,94 грн. у кількості 694,95т (в т.ч. 2009 рік - 72089,8 грн., І кварталі 2010 року - 243049,14 грн.);
по ВП «Шахта «Карбоніт» - на суму 13811,70 грн. у кількості 30,0т у І кварталі 2010 року);
по ВП «Шахта «Золоте» - на суму 1815,15 грн. у кількості 5,0т (у І кварталі 2010 року).
Проведеною ревізією обґрунтованості списання палива (вугілля ГР) на опалення по Шахті «Карбоніт» встановлено, що у січні 2010 було проведено понаднормативне списання товарно-матеріальних цінностей - вугілля марки ГР по підзвіту матеріально відповідальної особи у теплотехніка ОСОБА_31, з яким укладено договір про повну індивідуальну матеріальну відповідальність, у кількості 30т чим нанесено збитки на загальну суму 13811,70 гривень.
Розподіл вугілля (вугілля марки ГР) по місячно на 2010 рік, підписано директором Шахти ОСОБА_27 та заступником директора з економіки ОСОБА_28 на підставі «Розрахунку норм витрат теплової енергії Шахті «Карбоніт» ДП «Первомайськвугілля» на 2010 рік», який затверджено в.о. директора Шахти ОСОБА_26 та підписано головним енергетиком шахти ОСОБА_13
Ревізію обґрунтованості списання вугілля по ВТП проведено вибірковим методом за період з 01.01.2009 по 01.06.2009 та за грудень 2009 року.
Опалення приміщень Шахти здійснюється однією котельнею, яка рахується на балансі Підрозділу та на якій встановлено 4 котла, а саме: марки КЕ-4-14с у кількості - 2 одиниць, Ланкаширський у кількості 2 одиниць. На опалення котельні використовувалось вугілля марки ГР-0200, ДГР.
Проведеною вибірковою ревізією обґрунтованості списання палива (вугілля ГР) на опалення та вентиляцію по Шахті «Золоте» установлено, що у січні 2010 року було проведено понаднормативне списання рядового вугілля на котельні у кількості 5т чим нанесено збитки на загальну суму 1815,15 грн.
Розподіл палива (вугілля марки ГР) по місячно на 2009 рік, розраховано та підписано головним механіком та теплотехніком ВП «Шахти «Золоте» ОСОБА_32 та ОСОБА_33 на підставі «Розрахунку витрат теплової енергії та палива на опалення та вентиляцію по Шахті «Золоте» ДП «Первомайськвугілля» на 2010 рік», який затверджено директором шахти ОСОБА_34., узгоджено заступником головного механіка ДП «Первомайськвугілля» ОСОБА_35
Ревізією використання вугілля по ВП «Шахта «Первомайська» на виробничо-технічні потреби, проведеною суцільним порядком, встановлено, списання вугілля, понад встановлену норму у кількості 444т, чим завдано збитків на суму 219743,93 грн., (в т.ч. 2009 - 161269,82 грн., І кварталі 2010 - 58 474,11 грн.).
Списання вугілля на виробничо-технічні потреби у періоді з 01.04.2009 по 01.04.2010 здійснювалося відповідно до розрахунків, підписаними головним механіком Шахти ОСОБА_36, головним енергетиком ОСОБА_37, теплотехніком ОСОБА_38 та затверджені - колишнім директором Шахти ОСОБА_39 (на 2009 рік), - колишнім директором Шахти ОСОБА_40 (на 2010 рік) ВП «Шахта «Первомайська» що є порушенням розділу 6 «Методики нормування питомих витрат паливно-енергетичних ресурсів на шахтах Держвуглепрому України», розробленої Донецьким науково-дослідним вугільним інститутом, затвердженої 16.01.2001 від імені директора Держвуглепрому України Хамуляка В.Г. та погодженої 01.02.2001 від імені Голови Державного комітету України з енергозбереження Меркушова В.Т. та ст.4 Закону «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні».
Ревізією використання вугілля по ВП «Шахта «Гірська» на виробничо-технічні потреби, проведеною вибірковим порядком, встановлено, понаднормове списання вугілля у кількості 694,95 тн., чим нанесено збитки на загальну суму 315138,94 грн. (в т.ч. 2009 - 72089,80 грн., І кв.2010 року - 243049,12 грн. ).
Згідно з розрахунками нормативу удільного використання тепла і палива розробленими ДП «Первомайськвугілля» для ВП шахти «Гірська» витрати натурального палива розроблені головним енергетиком ОСОБА_41, заступником директора з соціальних питань ОСОБА_42, головним маркшейдером ОСОБА_43, начальником ПЕО ОСОБА_44 затверджені заступником головного механіка ДП «Первомайськвугілля» ОСОБА_35 окремо на кожну котельню.
Списання по обліку рядового вугілля на потреби котелень проводиться за «Накладною на видачу вугілля споживачу» форма УПД 17,яка підписується відповідальним за виписку ОСОБА_48 та відповідальним за роботу котелень: заступником начальника дільниці «Техкомплексу», котелень центральна, північна ОСОБА_46, старшим механіком зі стаціонарного обладнання проммайданчику північного стволу ОСОБА_47, Книги обліку руху добутого вугілля (форма УПД-41), реєстр про видачу вугілля споживачу, форма УПД - 14.
Використання рядового вугілля на потреби котелень відображається у накладних, які мають підписи по рядкам «відпустив» - від імені заступника начальника техкомплексу ОСОБА_48, отримав - підпис від імені колишнього старшого механіка зі стаціонарного обладнання проммайданчику північного стволу ОСОБА_47 та заступника начальника дільниці «Техкомплекс» ОСОБА_46 Відповідальним за роботу котельні центральна є заступник начальника дільниці «Техкомплексу» ОСОБА_46
У відповідності до записів Книги обліку надходження і видатків вугілля на північну котельню у період з 16.04.2009 по 08.10.2009 північна котельня не працювала. З 08.10.2009 по 20.03.2010 року котельня працювала у постійному режимі. Станом на 15.04.2010 залишок вугілля у котлових бункерах відсутній. Проведеною інвентаризацією наявності вугілля на північній котельні станом на 23.06.2010, залишків вугілля не встановлено.
Позивач не надав суду доказів (розрахунків і т.п.), які б обґрунтовували перевитрату використання вугілля за перевірений період. За таких підстав суд дійшов висновку, що вимога позивача щодо визнання протиправним та недійсним пункту 10 припису є необґрунтованою і задоволенню не підлягає.
Що стосується пункту 11 спірної вимоги №12-05-14-14-8767 від 14.09.2010 року. Згідно з п.11 зазначеної вимоги відповідач зобов'язав позивача стягнути з винних осіб нестачу вугілля на суму 102677,91 тис.грн. в порядку та розмірах, встановлених ст.ст. 130, 133, 136 КЗпП України, постановою КМУ від 22.1.1996 року №116, з яких у порядку, визначеному вказаною постановою перерахувати в дохід Державного бюджету 51338,95 тис.грн., оскільки у ході проведення контрольного заходу встановлено нестачу рядового вугілля у кількості 43976т на суму 51338,95 грн., чим завдано збитків ДП «Первомайськвугілля» на вказану суму, у тому числі: ВП «ш.Золоте» 2176т на суму 10140,04 тис.грн. станом на 23.07.2010 року; ВП «ш.Первомайська» 5399 на суму 8016,26 тис.грн. станом на 16.07.2010 року; ВП «ш.Тошківська» 10678т на 6511,98 тис.грн. станом на 16.06.2010 року; ВП «ш. Гірська» 16723т на суму 26670,67 тис.грн. станом на 17.06.2010 року. У відповідності до «Порядку визначення розміру збитків від розкрадання, нестачі, знищення (псування) матеріальних цінностей», затверджених постановою КМУ від 22.01.1996 року №116, розмір недостачі складає 102677,91тис.грн. з урахуванням коефіцієнту 2.
Суд установив, що відповідачем в ході проведення контрольного заходу було проведено маркшейдерські замірі, за результатами яких встановлено наявність некондиційного вугілля (з якісним показником зольності, який перевищує граничні норми) у кількості 43711 т на загальну суму 56114623,61 грн., чим порушено вимоги п.1.5 «Інструкції з обліку обсягів видобутку рядового вугілля і готової вугільної продукції», затвердженої наказом Міністра вугільної промисловості України від 17.09.1996 №466 (далі по тексту Інструкція 466), п.п. 4, 5 «Положення (стандарту) бухгалтерського обліку» 9 «Запаси», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 20.12.1999 №246 та п.1 ст. 3 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.99 №996 - ХІV, у тому числі по підрозділам: ВП «Шахта «Гірська» - 16723т на загальну суму 26670676,55 грн.; ВП «Шахта «Золоте» - 4322 т на загальну суму 13824651,74 грн.; ВП «Шахта Первомайська» - 6494 т на загальну суму 5756801,12 грн.; ВП «Шахта Тошківська» - 16172 т на загальну суму 9862494,20 гривень.
Зарахування до класу «Запаси» по ВП «Шахта «Гірська» - рядового вугілля з якісними показниками, які перевищують граничні норми у кількості 16723т на загальну суму 26670676,55 грн., нестача рядового вугілля по ДП «Первомайськвугілля» всього склала 34976т на суму 51338954,42 грн., а саме: ВП «Шахта «Золоте» - 2176т на 10140039,49 грн.; ВП «Шахта Первомайська» - 5399т на 8016260,08 грн.; ВП «Шахта «Гірська» - 16723т на 26670676,55 грн.; ВП «Шахта Тошківська» - 10678т на 6511978,30 гривень.
Відповідача вважає, що внаслідок недостачі рядового вугілля ДП «Первомайськвугілля» завдано збитків на суму 51338954,42 грн. У відповідності до «Порядку визначення розміру збитків від розкрадання, нестачі, знищення (псування) матеріальних цінностей», затверджених постановою КМУ від 22.01.1996 №116, розмір недостачі складає 102677908,84 грн. (з урахуванням коефіцієнту 2).
За даними бухгалтерського обліку по ВП «Шахта «Гірська» на рахунку 25 «Напівфабрикати» (склад) станом на 01.06.2010 року обліковується рядове вугілля в кількості 36731т на загальну суму 58580523,79 грн., (собівартість 1 т склала 1594,85 грн.).
Станом на 16.06.2010 комісією ВП Шахти «Гірська» у складі: головного інженера ОСОБА_49, завідуючого вугільним складом ОСОБА_48, в.о. головного маркшейдера ОСОБА_50, головного бухгалтера ОСОБА_51, начальника ВТК ОСОБА_52 в присутності представників незалежної організації шахти ім. Капустіна ВАТ «Лисичанськвугілля» головного маркшейдера ОСОБА_53 та начальника ВТК ОСОБА_54 проведено інвентаризацію залишків вугілля на складі. За даними форми УПД-41, залишок рядового вугілля на початок дня 16.06.2010 склав 37543т.
За даними форми УПД-36 «Акт маркшейдерського заміру рядового вугілля» залишок рядового вугілля станом на 16.06.2010 склав 36854,5т, у порівнянні з даними ф. УПД-41 менше на 688,5т (37543 - 36854,5). Відхилення склало 1,83%, що відповідає умовам Інструкції 466 і не потребує коригування, Акт маркшейдерського заміру затверджено директором шахти ОСОБА_55
При цьому, за даними УПД-36 обліковується вугілля марки Г 0-200 масою 37543т із зазначенням вологи 8,7% та зольності 63,5%, яка складається з: 16723т з зольністю 69,3% та 20820т з зольністю 58,9%. Лабораторією ЦУХЛ дільниця №1 ВП УСККУС і С, яка є незалежною організацією, проведено лабораторний аналіз рядового вугілля на складі по 1-й пробі, посвідчення про якість №12 від 17.06.2010 року.
Виробничі показники якості вугілля по ВП Шахти «Гірська» на І півріччя 2010 рік затверджені заступником Міністра вугільної промисловості 11.12.2009 і складають: Зольність експлуатаційна - 55%; Зольність гранична - 59%; Загальна волога - 8,5%; Гранична волога - 10,5%.
Рядове вугілля з якісним показником зольності 63,5%, яке є некондиційним, в кількості 16723т на суму 26670676,55 грн., необґрунтовано віднесено до категорії «Запаси».
За результатами дослідження виникнення некондиційного вугілля встановлено: станом на 01.01.2009 за даними форми УПД-41 залишок рядового вугілля складав 4710 т. За даними форми УПД-36 «Акт маркшейдерського обліку рядового вугілля» по маркшейдерському заміру станом на 01.01.2009 залишок вугілля на складі склав 4650 т, що у порівнянні з даними форми УПД-41 менше на 60 т (відхилення 1,3% у відповідності до Інструкції №466 не потребує коригування).
При цьому, за даними УПД-36 обліковується вугілля марки Г 0-200 масою 4710т із зазначенням зольності 56,9%.
Видобуток рядового вугілля за 2009 рік - 29444 т, з якого використано 4364т (613 т - передано на збагачення; 3224,45 т - використано на виробничо-технологічні потреби; 500 т - інші видатки; 26,55 т - відпущено працівникам та пенсіонерам згідно ст.43 Гірничого Закону).
Станом на 01.01.2010 за даними форми УПД-41 залишок рядового вугілля склав 29790т, за даним маркшейдерського заміру ф.УПД-36 фактична кількість рядового вугілля на складі 29430т (відхилення 360т - 1,3% не потребує коригування), фактична зола по загальній кількості вугілля 29790 т склала 56,6% (при граничному її розмірі 59%), в тому числі кількість рядового вугілля масою 16723т із завищеною зольністю 69,3%.
За даними результатів хімічного аналізу (№ аналізу 9820) проби, відібраної на складі шахта «Гірська», станом на 28.12.2009 хімлабораторією «Мушкетовська» ДП «Укрвуглеякість» підтверджено, що зольність завищена і складає 69,3%, загальна вологість - 6,9%.
Протягом І кварталу 2010 року видобуто вугілля у кількості 6768т, з якого 1970т - використано на виробничо-технологічні потреби.
Станом на 01.02.2010 та на 01.03.2010 за даними ф.УПД-36 фактична зола залишків вугілля зазначена у розмірі 56,6%, в тому числі кількість рядового вугілля 16723т із завищеною зольністю 69,3%.
Станом на 01.04.2010 залишок рядового вугілля на складі за даними ф.УПД-41 складав 34588т. За даним маркшейдерського заміру ф.УПД-36 фактична кількість рядового вугілля на складі 34378т (відхилення 210т - 0,6% не потребує коригування), фактична зола по загальній кількості вугілля 34588 т склала 63,9% (при граничному її розмірі 59%), яка складається з: 16723т з зольністю 69,3% та 17865т з зольністю 58,9%.
Тобто, за даними ф.УПД-36 за період з 01.01.2009 по 01.04.2010 факт перевищення граничного розміру золи рядового вугілля було встановлено з січня 2010 року.
Вибірковою ревізією наявності некондиційного вугілля, видобутого і переданого на склад, проведеною за період з 01.01.2009 по 01.04.2010 року за даними форм УПД-6 «Відомості про видобуток рядового вугілля по шахті» у рядку «Некондиційне рядове вугілля, направлене до складу» записи відсутні.
Дана форма УПД-6 складена в розрізі дільниць і по змінам, підписана обліковцем з видобутку, начальниками змін, представниками служби технічного контролю та затверджена директором шахти.
За даними форм УПД-39 «Акт перевірки зольності рядового вугілля по шахті», складених щоденно (в розрізі всіх 4-х змін) і підписаних представниками служби контролю якості, начальником відділу технічного контролю за період з 01.01.2009 по 01.04.2010 в колонці «Об'єм некондиційного рядового вугілля» також будь-які записи відсутні.
По ВП «Шахта «Первомайська» станом на 01.04.2010 за даними Відомості залишків вугільної продукції по рахунку 25 «Напівфабрикати» рахується 12689т рядового вугілля на суму 10972853,16 грн., (собівартість 1 т склала 886,48 грн.)
Виробничі показники якості вугілля по ВП Шахти «Первомайська» на І півріччя 2010 рік затверджені заступником Міністра вугільної промисловості 11.12.2009 і складають: Зольність експлуатаційна - 36,1%; Зольність гранична - 50%; Загальна волога - 7,5%; Гранична волога - 9,0%.
Проведеним під час ревізії співставленням показника якості зольності, зазначених у «Актах маркшейдерського обміру вугілля» (форма УПД-36) з граничним виробничим показником якості зольності рядового вугілля, встановленого ДП «Первомайськвугілля» для ВП«Шахта «Первомайська» на 2009 - 2010 роки у розмірі 50,0%, у періоді станом на 01.01.2010, 01.02.2010, 01.03.2010 та на 01.04.2010 встановлено перевищення граничного розміру золи рядового вугілля.
А саме: за даними «Акту маркшейдерського обміру вугілля» (ф. УПД-36) станом на 01.01.2010 на складі Шахти по маркшейдерському обміру рахується 9666 т рядового вугілля, у т.ч. 4170т рядового вугілля з якісним показником зольності 59,4%, тобто на 9,4% більше від граничного. Станом на 01.04.2010 рахується 6494 т рядового вугілля з якісним показником зольності 59,8%, тобто на 9,8% більш від граничного.
За даними Акту маркшейдерського заміру залишок вугілля станом на 19.05.2010 склав 13979т, залишок по бухгалтерському обліку - 14087т, відхилення - 108т, або 0,8%, що не потребує корегування. За даними маркшейдерського заміру: 6 т вугілля зольністю 38,2%, 7479т - із золою 49,3% та 6494т із золою 59,8% при граничному її розмірі 50,0%. Тобто, 6494т вугілля визначене як некондиційне.
Крім того, станом на 16.07.2010 року незалежним дільничним маркшейдером ВП «Шахта «Привільнянська» ВАТ «Лисичанськвугілля» ОСОБА_56 у складі комісії ВП «Шахта «Первомайська»: заступника директора з виробництва Шахти ОСОБА_57, головного маркшейдера ОСОБА_15, головного бухгалтера ОСОБА_58, начальника ВТК ОСОБА_59 проведено обстеження і маркшейдерський замір вугілля, що під звітом у завідуючого вугільним складом ОСОБА_60 Акт даного маркшейдерського заміру затверджено та підписано від імені директора шахти ОСОБА_61
За даними бухгалтерського обліку залишок вугілля складає 16220т, за результатами Акту маркшейдерського заміру залишок вугілля склав 15614т (відхилення - 606т (3,7%), що не потребує коригування), в тому числі: 9224т вугілля зольністю 50,0%, 6390т - із золою 59,2% при граничному її розмірі 50,0%.
Незалежним спеціалістом - підземним майстром ВТК «Шахта «Новодружевська» ДП «Лисичанськвугілля» ОСОБА_62 у присутності зазначеної комісії 16.07.2010 були відібрані об'єднані проби з вугільних складів №1, №2 та направлені до вуглехімічних лабораторій ВП «Управління по забезпеченню та збуту продукції» ВАТ «Лисичанськвугілля» та ВП «УЗКЯВС» ДП «Первомайськвугілля».
В результаті аналізу були отримані результати вмісту зольності на сухий стан палива Аd і загальної вологи на робочій стан палива Wtv
- за даними лабораторії ВП «УЗКЯВС» ДП «Первомайськвугілля»: Склад №1 Аd =59,2%, Wtv =6,6%; Склад №2 Аd =50,0% Wtv =5,1%
- за даними лабораторії ВП «УЗтаЗП» ВАТ «Лисичанськвугілля»: Склад №1 Аd =59,3%, Wtv =9,2%; Склад №2 Аd =49,0% Wtv =7,01%
Тобто, ревізією встановлено, що отримані показники якості вугілля на складі №1 перевищують допустимі показники граничної зольності.
На підставі зазначеного, комісією Шахти у складі: головного інженера ОСОБА_61, головного маркшейдера ОСОБА_15, головного бухгалтера ОСОБА_58, начальника ВТК ОСОБА_59 та начальника дільниці «Техкомплекс» ОСОБА_63 складено акт про прийняття рішення про зняття з залишків рядового вугілля гірничої маси у кількості 6494 т на суму 5756801,12 грн. з віднесенням на субрахунок 203 «Паливо» для подальшої реалізації. Акт затверджений в.о. директора Шахти ОСОБА_40 22.03.2010.
Таким чином, вартість некондиційного вугілля (показники якості якого перевищують допустимі показники граничної зольності) в обсязі 6494 т віднесені до категорії «Запаси» у загальній сумі 5756801,12 гривень.
Для контролю фактичного вуглевидобутку та проведення гірничих виробок на 19.07.2010 року незалежним спеціалістом - дільничним маркшейдером ВП «Шахта «Привільнянське» ВАТ «Лисичанськвугілля» ОСОБА_56 в ході ревізії було виконано контрольний замір посування Західної лави пл.k6 гор. 580м., Західної лави пл.l21 гор. 660м., Західної зворотної лави пл. k8в гор.720 м. та проведення Західного відкаточного штреку пл. k6 гор. 580м., Західного групового штрека гор.580м. Контрольний замір збігається з нанесенням на робочі планшети масштабу 1:500.
Розбіжність з відобутку гірничої маси між статистичним обліком і маркшейдерським заміром складає допустимі -4%. Але перевіркою встановлено що маркшейдерський замір Західного групового штрека гор. 580м. складає 8м., а статистичний облік складає 10м.
Ревізією повноти відображення обсягу видобутого рядового вугілля встановлено, що в порушення п.1.5 «Інструкції від 17.09.1996 №466, до обсягу видобутого рядового вугілля, зазначеного у даних книги «Обліку руху видобутого рядового вугілля» ф.УПД-41, включена гірнича маса, отримана від підготовчих та ремонтних робіт (з зачистки, прикоски та інше), за даними ф. УПД -21 що є приписками обсягу видобутку рядового вугілля в натуральному виразі у кількості 10821 т (в т.ч.: 2009 рік - 9739т, І квартал 1082т), на загальну суму 16066669,81 гривень.
Порушення встановлено в результаті співставлення Акту контрольної звірки видобутку рядового вугілля УПД-21 з книгою обліку руху видобутого рядового вугілля УПД-41. Відомості про обсяги ви добутого вугілля та розрахунок у Додатку до акта
Ревізією відповідності обсягу видобутого вугілля зафіксованому у Журналі гірничого диспетчера» ф.Ш.1.2 з даними бухгалтерського обліку, проведеною по ВП «Шахта «Первомайська», шляхом співставлення показників видобутого вугілля за даними УПД-1 (УПД-2) та добового рапорту форми Ш-1-3 (Ш-1-2) «Журнал гірничого диспетчера» з даними УПД-8, УПД-28 та УПД-41 вибірковим методом за період з 01.04.2009 по 30.04.2009, з 01.07.2009 по 31.12.2009, 01.1.2010 по 31.03.2010 встановлено наступне.
Дані первинного обліку видобутого вугілля - «Журналу гірничого диспетчера» ф.Ш.1.2 за вказаний період співпадають з даними УПД-8, УПД-28 та УПД-41 та за вказаний період видобуток вугілля становить - 70339т.
Таким чином, в результаті невиконання вимог п.1.5 Інструкції №466 посадовими особами ВП «Шахта «Первомайська» - колишнього директора шахти ОСОБА_40, головного бухгалтера ОСОБА_64, начальника ОТК ОСОБА_65, начальника ПЄВ ОСОБА_66, начальника «Техкомплексу» ОСОБА_67 у ревізуємому періоді, приписки обсягу видобутку рядового вугілля в натуральному виразі склали у загальній кількості 10821т на загальну суму 16066669,81 гривень.
По ВП «Шахта «Тошківська» станом на 16.06.2010 незалежним головним маркшейдером шахти імені «Г.Г.Капустіна» ВАТ «Лисичанськвугілля» ОСОБА_53, начальником ВТК шахти імені «Г.Г.Капустіна» ВАТ «Лисичанськвугілля» ОСОБА_54 у складі комісії ВП «Шахта «Тошківська» в присутності старшого контролера-ревізора КРУ в Луганській області ОСОБА_68 та оперуповноваженого сектору Державної служби з боротьби з економічною злочинністю Первомайського МВ УМВС України в Луганській області капітана міліції Кравченко В.В. проведено обстеження і маркшейдерський замір залишків вугілля, яким встановлено фактичну наявність вугілля у кількості 8457т - в штабелях - із золою 41,6% та 16172т вугілля в штабелях із золою 60,0 %.
Виробничі показники якості вугілля по ВП Шахти «Тошківська» на І півріччя 2010 рік затверджені заступником Міністра вугільної промисловості 11.12.2009 і складають: Зольність експлуатаційна - 41,6%; Зольність гранична - 55%; Загальна волога - 4,4%; Гранична волога - 19,2%.
Комісією у складі незалежного головного маркшейдера шахти імені «Г.Г.Капустіна» ВАТ «Лисичанськвугілля» ОСОБА_53, начальника ВТК шахти імені «Г.Г.Капустіна» ВАТ «Лисичанськвугілля» ОСОБА_54, начальника ВТК ВП «Шахта «Тошківська» ОСОБА_70, контрольного майстра підземного ОСОБА_71 проведено відбір об'єднаної проби на складі Шахти. Результати аналізу якості рядового вугілля оформлені Актами №1 та №2 від 15.06.2010, в яких зазначено: вугілля у кількості 8457 т - волога - 17,6%, зольність - 48,8%; вугілля у кількості 16172 т - волога - 15,4%, зольність - 60,0%.
Станом на 01.06.2010 за даними Відомості залишків вугільної продукції по рахунку 25 «Напівфабрикати» рахується рядове вугілля на суму 15571620,22 грн., що відповідає 25533,525т, тобто собівартість 1т складає 609,85 грн. Собівартість 16172 т некондиційного рядового вугілля складає 9862494,20 грн.
Таким чином, станом на 16.06.2010 рядове вугілля з якісним показником зольності 60%, яке є некондиційним в кількості 16172т на суму 9862494,20 грн. необґрунтовано віднесено у червні 2010 року до категорії «Запасів».
За результатами дослідження виникнення некондиційного вугілля встановлено: Проведеним співставленням показника якості зольності, зазначених у «Актах маркшейдерського обміру вугілля» (форма УПД-36) з граничним виробничим показником якості зольності рядового вугілля, встановленого ДП «Первомайськвугілля» для Шахти на 2009 та 2010 роки у розмірі 55,0%, у періоді з 01.04.2009 по 31.03.2010, фактів перевищення граничного розміру золи рядового вугілля не встановлено.
Перевищення фактичного показника якості зольності над граничним встановлено станом на 01.04.2010 рік, а саме: за даними бухгалтерського обліку рахується 24872 т рядового вугілля, за даними Акту маркшейдерському заміру на відвалі ВП «Шахта «Гірська», рахується 24833т (відхилення - 39 т (0,02%), що не потребує коригування), в т.ч.: 7936т зольністю 42,3% та 16897 т зольністю 60,0%, тобто на 5,0% більше від граничного.
Рядове вугілля з якісним показником зольності 60,0 % знаходиться на окремому відвалі ВП «Шахта «Гірська», на який складування вугілля здійснювалось з серпня 2009 року, що підтверджується графічними даними, зазначеними в Актах маркшейдерського заміру вугілля (форма УПД-36), за даними яких за період з серпня 2009 року по березень 2010 року включно якісний показник зольності не перевищував граничну.
Вугілля знаходилось на зазначеному відвалі майже без руху, а у періоді з 01.11.2009 по 01.04.2010 вугілля не відвантажувалось і не поповнювалось.
Проведеним співставленням видобутку та відпуску вугілля у періоді з 01.11.2009 по 01.04.2010 встановлено, що:
- у листопаді 2009 видобуток вугілля по Шахті склав 16780 т, відпущено та використано на власні потреби - 14093 т;
- у грудні 2009 видобуток вугілля по Шахті склав 17290 т, відпущено та використано на власні потреби - 16979 т;
- у січні 2010 видобуток вугілля по Шахті склав 17300 т, відпущено та використано на власні потреби - 17287 т;
- у лютому 2010 видобуток вугілля по Шахті склав 16540 т, відпущено та використано на власні потреби - 13972 т;
- у березні 2010 видобуток вугілля по Шахті склав 17030 т, відпущено та використано на власні потреби - 16642,7 тон.
За результатами дослідження встановлено, до обсягу видобутого рядового вугілля, зазначеного у даних книги «Обліку руху видобутого рядового вугілля» ф.УПД-41, включена гірнича маса, отримана від підготовчих та ремонтних робіт (з зачистки, прикоски та інше), за даними ф. УПД -21 що є приписками обсягу видобутку рядового вугілля в натуральному виразі у кількості 5494т на суму 3350570,84 гривень. (в т.ч.: 2009 рік - 4892т, І квартал 602т),
По ВП «Шахта «Золоте» З метою встановлення достовірності обліку рядового вугілля, станом на 23.07.2010 року незалежним дільничним маркшейдером ВП «Шахта «Привільнянська» ВАТ «Лисичанськвугілля» ОСОБА_56 у складі комісії ВП «Шахта «Золоте» заступника директора шахти з виробництва ОСОБА_72, завідуючого вугільним складом ОСОБА_73, в.о. головного маркшейдера ОСОБА_74, головного бухгалтера ОСОБА_75, начальника ВТК ОСОБА_76 встановлено наступне: за даними бухгалтерського обліку станом на 26.07.2010 року залишок складає 4322т, за результатами маркшейдерського заміру встановлено наявність гірничої маси на складі ВП «Шахта «Золоте» у кількості 4317 тон.
Виробничі показники якості вугілля по ВП Шахти «Золоте» на І півріччя 2010 рік затверджені заступником Міністра вугільної промисловості 11.12.2009 і складають: Зольність експлуатаційна - 39,9%; Зольність гранична - 49,0%; Загальна волога - 4,1%; Гранична волога - 8,3%.
Відхилення склало 5т. (0,1%) що в межах допустимого відхилення до 4% згідно пункту 2.7.5. Інструкції від 17.09.1996 №466.
Незалежним спеціалістом - підземним майстром ВТК «Шахта «Новодружеська» ДП «Лисичанськвугілля» ОСОБА_62 у присутності зазначеної комісії 16.07.2010 були відібрані об'єднані проби з вугільних складів №1, №2 та направлені до вуглехімічних лабораторій ВП «Управління по забезпеченню та збуту продукції» ВАТ «Лисичанськвугілля» та ВП «УЗКЯВС» ДП «Первомайськвугілля».
В результаті аналізу були отримані результати вмісту зольності на сухий стан палива Аd і загальної вологи на робочій стан палива Wtv
- в ЦУХЛ ВП «УЗКЯВС» ДП «Первомайськвугілля»: Склад Аd =54,5%, Wtv =6,0%
- в ВХЛ ВП «УЗтаЗП» ВАТ «Лисичанськвугілля»: Склад Аd =54,6%, Wtv =6,0%
По показникам якості на ОП «Шахта Золоте» затверджена експлуатаційна зольність - 39,9%, гранична зольність - 49,0%.
Ревізією встановлено, що отримані показники якості вугілля на складі перевищують допустимі показники граничної зольності.
Згідно з вимогами п.1.5 Інструкції №466 у якому зазначено, що некондиційне рядове вугілля, виявлене на вугільному складі шахти, признане некондиційним … виключається з обсягів рядового вугілля... не підлягає оплаті і повинно обліковуватись окремо на позабалансовому рахунку №002 «Товарно-матеріальні цінності на відповідальному зберіганні».
На шахті вугілля у кількості 4322 т обліковується в залишках рядового вугілля - на рахунку 25 «Напівфабрикати».
Станом на 01.07.2010 за даними Відомості залишків вугільної продукції по рахунку 25 «Напівфабрикати» рахується рядове вугілля в кількості 4408,85 т на суму 14102470,38 грн., тобто собівартість 1т складає 3198,67 грн. Собівартість 4322т некондиційного рядового вугілля складає 13824651,74 грн.
Таким чином, собівартість некондиційного вугілля в обсязі 4322т необґрунтовано віднесено у липні 2010 року до категорії «запасів» у загальній сумі 13824651,74 грн., що є недотриманням вимог п.п. 4, 5 «Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 9 «Запаси», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 20.12.1999 №246 та п.1 ст. 3 Закону України №996-ХІV, чим завищено в обліку вартість оборотних активів станом на 01.04.2010 - 30.07.2010 на суму 13824651,74 гривень.
Таким чином, вартість некондиційного вугілля (показники якості якого перевищують допустимі показники граничної зольності) в обсязі 4322т необґрунтовано віднесено до категорії «Запаси» у загальній сумі 13824651,74 гривень.
За результатами дослідження виникнення некондиційного вугілля встановлено: до обсягу видобутого рядового вугілля, зазначеного у даних книги «Обліку руху видобутого рядового вугілля» ф.УПД-41, включена гірнича маса, отримана від підготовчих та ремонтних робіт (з зачистки, прикоски та інше), за даними ф. УПД -21 що є приписками обсягу видобутку рядового вугілля в натуральному виразі у кількості 2146т (в т.ч.: 2009 рік - 1536т, І квартал 610т), на суму 10024137,68 гривень.
Отже, відповідно до п.9 ст.130 КЗпП України під терміном «недостача» передбачено зменшення кількості матеріальних цінностей. Тобто, недостачею вважається факт, коли у матеріально-відповідальної особи, якій надані у підзвіт матеріальні цінності, і яка зобов'язана відзвітуватися про отримані матеріальні цінності, при звіті (інвентаризації) виявиться менша кількість цінностей.
Згідно наданих доказів суд не знайшов свідчень недостачі в прямому розумінні вказаного терміну. Вартість вугілля, тобто його номінальна ціна, встановлюється в певному розмірі за умови відповідності його якісних показників за зольністю та вологістю базовим даним, встановленим технічними умовами. Фактична ціна вугілля визначається з урахуванням знижок і виплат за кожен відсоток відхилення від базових характеристик якості в розмірі: по золі - (+)2,5% та по вологі - (+)1,3%.
У п..п. «а» п.11.12 «Інструкції по інвентаризації основних засобів, нематеріальних активів, товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів і документів та розрахунків», затвердженої наказом Мінфіну України від 11.08.1994 року №69, передбачено порядок врегулювання інвентаризаційних різниць шляхом взаємного заліку лишків та нестач внаслідок пересортиці, і який може бути допущено тільки щодо товарно-матеріальних цінностей однакового найменування і в тотожній кількості за умови, що лишки і нестачі утворилися за один і той же період. Що перевіряється, та у однієї і тієї ж особи, яка перевіряється.
В оскаржуваному приписі відповідач під поняттям «нестача вугілля» відобразив різницю у вартості вугілля, розрахованої позивачем за тією якістю, за якою його оприбуткували на склад, та фактичною ціною, розрахованою відповідачем на підставі визначених якісних показників на момент проведення ревізії. Вказану різницю у вартості відповідач перерахував на кількісну нестачу вугілля з базовими якісними показниками.
Суд погоджується з позивачем, що відповідач помилково дійшов висновку про «нестачу» ґрунтуючись на пересортиці, оскільки для вугілля сортність не встановлюється, воно має марку (в даному випадку Г та ДГ) та якісні показники з зольності та вологи. Отже вказана у акті сума кінцевої нестачі в дійсності означає завищення в обліку вартості запасів.
За таких підстав суд дійшов висновку, що вимога позивача щодо визнання протиправним та недійсним пункту 11 припису є обґрунтованою і підлягає задоволенню.
Що стосується пункту 12 спірної вимоги №12-05-14-14-8767 від 14.09.2010 року. Згідно з п.12 зазначеної вимоги відповідач зобов'язав позивача стягнути з винних осіб нестачу матеріальних цінностей та основних засобів на 3,04 тис.грн. в порядку та розмірах, встановлених ст.ст. 130, 133, 136 КЗпП України, постановою КМУ від 22.01.1996 року №116, з яких в порядку, визначеному вказаною постановою перерахувати в дохід Державного бюджету 3,04тис. грн., з яких: ВП «ш.Первомайська» на суму 045 тис. грн.; ВП «ш.Карбоніт» на суму 1,86 тис.грн.; ВП «ш.Золоте» на суму 0,73 тис.грн.
З метою дослідження стану збереження державного майна, в ході проведення ревізії, відповідно до наказу директора ВП «Шахта «Первомайська» від 18.05.2010 №355 «Про проведення вибіркової інвентаризації» проведено вибіркові інвентаризації наявності основних засобів та товарно - матеріальних цінностей у 13 матеріально-відповідальних осіб станом на 18.05.2010, на 20.05.2010 та на 25.05.2010. За результатами якої встановлено недостачу рудстояків у кількості 1,65м3 на суму - 446,86 грн. у старшого майстра ремонтно-будівельної дільниці ОСОБА_77
На момент закінчення ревізії порушення усунуто в повному обсязі шляхом внесення до матеріального складу Шахти за рахунок винної особи рудстояків у кількості 1,65м3 на суму - 446,86 грн.
Позивач не надав суду доказів, які б обґрунтовували недостачу матеріальних цінностей у матеріально-відповідальних осіб за перевірений період. За таких підстав суд дійшов висновку, що вимога позивача щодо визнання протиправним та недійсним пункту 12 припису є необґрунтованою і задоволенню не підлягає.
Що стосується пункту 13 спірної вимоги №12-05-14-14-8767 від 14.09.2010 року. Згідно з п.13 зазначеної вимоги відповідач зобов'язав позивача провести корегування обсягу видобутого вугілля в зв'язку з тим, що в порушення вимоги п.1.5 «Інструкції з обліку обсягів видобутку рядового вугілля та готовох вугільної продукції на шахтах», затвердженої наказом Міністра вугільної промисловості від 17.09.1996 року №466, пунктів 4, 5 «Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 9 «Запаси», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 20.12.1999 року №246 та п.1 ст.3 Закону України «Про бухгалтерський облік в Україні» від 16.07.1999 року №996-ХІV, до обсягу видобутого рядового вугілля була включена гірнича маса, отримана від підготовчих та ремонтних робіт, що є приписками обсягу видобутку рядового вугілля в натуральному виразі у кількості 18461т на загальну суму 29441,38 грн., у тому числі: ВП «ш.Золоте» 2146т на суму 10024 тис.грн.; ВП «ш.Первомайська» 10821т на суму 16066,67 тис.грн.; ВП «ш.Тошківська» 5494т на суму 3350,57 грн., що призвело до завищення вартості активів на зазначену суму.
За результатами дослідження виникнення некондиційного вугілля встановлено, що із загальної кількості 43706т на загальну суму 56114623,61 грн., некондиційного вугілля (з якісним показником зольності, який перевищує граничні норми) 18461,0т на суму 29441378,32 грн., виникли внаслідок включення до обсягу видобутого рядового вугілля, зазначеного у даних книги «Обліку руху видобутого рядового вугілля» (ф.УПД-41) гірничої маси, отриманої від підготовчих та ремонтних робіт (ф. УПД -21), що є приписками обсягу видобутку рядового вугілля в натуральному виразі та зарахування на бухгалтерський рахунок 25 «Напівфабрикати», а саме: ВП «Шахта «Золоте» - 2146т на 10024137,68 грн.; ВП «Шахта Первомайська» - 10821т на 16066669,81 грн.; ВП «Шахта Тошківська» - 5494т на 3350570,84 гривень.
За таких підстав суд дійшов висновку, що вимога позивача щодо визнання протиправним та недійсним пункту 13 припису є необґрунтованою і задоволенню не підлягає.
Тому, дослідивши всі наявні у справі докази та виходячи з аналізу норм чинного законодавства України суд дійшов висновку, що вимоги позивача щодо визнання протиправною та недійсною вимогу про усунення порушень від 14.09.2010 року №12-05-14-14-8767 частково відповідають чинному законодавству України, документально обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи і підлягають частковому задоволенню.
Згідно квитанції №165 від 18.10.2010 року Позивач сплатив судовий збір у сумі 3,40 грн. Судове рішення ухвалене частково на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень.
Відповідно до ч.3 ст. 94 КАС України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідочу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Згідно ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні, у якому закінчився розгляд справи, оголошено вступну та резолютивну частини постанови та повідомлено представників сторін про те, що постанову у повному обсязі буде виготовлено протягом 5-денного строку.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 17, 87, 94, 98, 158, - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов Державного підприємства «Первомайськвугілля» до Контрольно-ревізійного управління в Луганській області про визнання протиправною та недійсною вимоги про усунення порушень від 14.09.2010 року №12-05-14-14-8767, задовольнити частково.
Визнати протиправною та недійсної вимогу про усунення порушень від 14.09.2010 року №12-05-14-14-8767 в частинах:
- п.3 внести зміни до Плану використання бюджетних коштів на 2010 рік та погодити з головним розпорядником бюджетних коштів - Міністерством вугільної промисловості зменшення бюджетних асигнувань по КПКВ 1301090 «Державна підтримка вугледобувних підприємств (включаючи підприємства з видобутку бурого вугілля) на часткове покриття витрат із собівартості продукції» - повністю.
- п.4 стягнути з винних осіб суму 97,20 тис.грн., що допустили зайві грошові виплати, в порядку та розмірах встановлених (ст.ст.130-136 КЗпП України) та провести коригування в бік зменшення заборгованості перед фондами соціального страхування на суму зайво нарахованих внесків - частково в розмірі 79,6 тис. грн. (зменшити на 17,6 тис. грн.);
- п.6 стягнути з винних осіб суму 31,47 тис.грн., що допустили зайві грошові виплати, в порядку та розмірах, встановлених ст.ст. 133-136 КЗпП України та провести коригування в бік зменшення заборгованості перед фондами соціального страхування на суму зайво нарахованих внесків - повністю.
- п.7 привести штатні розписи спецапарату ДП «Первомайськвугілля», ВП «ш. Карбоніт», ВП «ш. Первомайська» у відповідність до вимог Типової структури та штатному розпису - повністю.
- п.11 стягнути з винних осіб нестачу вугілля на суму 102677,91 тис.грн. в порядку та розмірах, встановлених ст.ст.130, 133, 136 КЗпП України, постановою КМУ від 22.01.1996 року, з яких в порядку, визначеному вказаною постановою, перерахувати в дохід Державного бюджету 51338,95 тис.грн. - повністю.
В задоволенні інших частин позову відмовити за необґрунтованістю.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Державного підприємства «Первомайськвугілля» судові витрати у сумі 1,70 грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10днів з дня проголошення постанови, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження.
Постанову складено у повному обсязі та підписано 24 січня 2011 року.
Суддя Л.С. Качуріна