Постанова від 13.01.2011 по справі 2а-9462/10/0670

справа № 2а-9462/10/0670

категорія 8.2

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 січня 2011 р. м.Житомир

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Іваненко Т.В. ,

при секретарі - Духновській В.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу

за позовом Комерційного виробничо-торгового підприємства "Коростеньхарч"

до Коростенської об'єднаної державної податкової інспекції

про скасування рішення про застосування фінансових санкцій,-

встановив:

08.12.2010 р. позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив скасувати рішення про застосування фінансових санкцій Коростенської ОДПІ № 0002102302 від 29.11.2010 р. Позов мотивує тим, що 19.11.2010 р. під час проведення перевірки за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари, вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій було встановлено, що в кафе "Ялинка" по вул. Шатрищанській, 87, м. Коростень реалізовувалися спиртні напої при відсутності прибуткових накладних на них в даному кафе. Прибуткові накладні зберігаються в кафе протягом 5 днів, а потім передаються до централізованої бухгалтерії по вул. Грушевського, 41а, м. Коростень. При наявності запита чи звернення в централізовану бухгалтерію підприємства документи надаються. Позивач вважає, що зберігання податкових накладних на спиртні напої в централізованій бухгалтерії, а не в місцях збуту не являється порушенням Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (далі - Закону).

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримала в повному обсязі. Просила задовольнити на підставі наданих доказів.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував з підстав, викладених в запереченні. Посилається на те, що п. 12 ст. 3 Закону передбачено, що суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг). Щодо запиту на надання первинних документів, то відповідно до Закону України "Про державну податкову службу" перевірка з питань здійснення контролю за дотриманням суб'єктами господарювання встановленого порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій проводиться без надання офіційного запиту підприємству щодо надання для перевірки прибуткових накладних.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Суд встановив, що 19.11.2010 р. посадовими особами Коростенської ОДПІ на підставі направлень № 727, 728 від 19.11.2010 р. проведено перевірку в торгівельних павільйонах КВТП "Коростеньхарч" за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари, вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, про що складено акт № 00106/06/09/23/01549871 від 19.11.2010 р. Перевіркою встановлено порушення п. 9, 12, 13 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", а саме на місці здійснення реалізації на деякі види алкогольних напоїв та тютюнових виробів відсутні прибуткові накладні; відсутній фіскальний звітний чек та встановлена невідповідність готівки з денним звітом РРО на місці проведення розрахунків. 29.11.2010 р. винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 7750,15 грн.

Відповідно до п. 9 ст. 3 Закону суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій. Перевіркою встановлено відсутність Z звіту № 2346. П. 4 ст. 17 Закону за невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його не зберігання встановлена фінансова санкція в розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в розмірі 340,00 грн.

Зі змісту п. 13 ст. 3 Закону випливає, що позивач зобов'язаний забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня. П. 1 ст. 17 Закону за невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, зазначеній у денному звіті, а в разі використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня передбачено застосування фінансової санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих з порушеннями. В день перевірки встановлено невідповідність готівки на 27,19 грн. Отже до позивача застосовано фінансову санкцію в п'ятикратному розмірі в розмірі 135,95 грн.

Фінансова санкція - 475,95 грн., за невідповідність готівки з денним звітом РРО на місці проведення розрахунків та відсутність фіскального звітного чека, була сплачена позивачем 09.12.2010 року.

Згідно п. 12 ст. 3 Закону суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).

19.11.2010 р. відповідачем було встановлено, що на наступні товари: горілка "Хортиця класична" 0,5 л 30 пл. по ціні 30,00 грн.; горілка "Істинна" 0,7 л 11 пл. по 33,10 грн.; горілка "Приватна колекція" 0,5 л. 16 пл. по 22,40 грн.; горілка "Біленька" 0,7 л 12 пл. по 28,80 грн.; горілка "Біленька", 0,5 л 20 пл. по 19,60 грн.; горілка "Байка" 0,5 л 40 пл. по 19,80 грн.; сигарети "Мальборо голд" 6 п. по 11,00 грн., сигарети "Бонд" червон. 7 п. по 8,00 грн. відсутні прибуткові накладні за місцем реалізації товару. Всього на суму 3637,10 грн.

Статтею 21 Закону передбачено, що до суб'єктів підприємницької діяльності, що не ведуть або ведуть з порушенням встановленого порядку облік товарів за місцем реалізації та зберігання, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Отже, фінансова санкція за це правопорушення застосоване в розмірі 7274,20 грн.

Відповідно ст. 6 Закону облік товарних запасів фізичною особою - підприємцем ведеться у порядку, визначеному чинним законодавством, а юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) - у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку. Облік ведеться з урахуванням особливостей, встановлених для суб'єктів малого підприємництва. Обов'язок із ведення обліку товарних запасів не застосовується до осіб, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку придбаних або проданих товарів.

Відповідно до п. 1, 5 ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Господарські операції повинні бути відображені в облікових регістрах у тому звітному періоді, в якому вони були здійснені.

Згідно п. 1.2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, що затверджені наказом Міністерства фінансів від 24.05.1995 р. № 88 господарські операції відображаються у бухгалтерському обліку методом їх суцільного і безперервного документування. Записи в облікових регістрах провадяться на підставі первинних документів.

Проведення перевірки за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій на момент виникнення правовідносин регулювалося Законом України "Про державну податкову службу в Україні", Наказом ДПА України від 12.08.08 р. № 534 "Про затвердження Методичних рекомендацій щодо оформлення матеріалів перевірок за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій". Цими нормативними актами не передбачено під час здійснення цього роду перевірок надання офіційного запиту підприємству щодо надання для перевірки прибуткових накладних.

Зі всього вищевикладеного суд приходить до висновку, що позов задоволенню не підлягає.

Керуючись Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", Законом України "Про державну податкову службу", Законом України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", ст.ст. 86,158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

постановив:

В задоволенні позову Комерційного виробничо-торгового підприємства "Коростеньхарч" до Коростенської об'єднаної державної податкової інспекції про скасування рішення про застосування фінансових санкцій - відмовити за безпідставністю.

Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення.

У разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий суддя: Т.В. Іваненко

Повний текст постанови виготовлено: 17 січня 2011 р.