Рішення від 01.06.2026 по справі 916/1125/26

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

65618, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua

веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"01" червня 2026 р.м. Одеса Справа № 916/1125/26

Господарський суд Одеської області у складі судді Бездолі Д.О.

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін справу за позовом: Болградської міської ради Одеської області (вул. Шпитальна, 45, м. Болград, Болградський р-н, Одеська обл., 68702)

до відповідача: Фізичної особи-підприємця Кальчева Дмитра Степановича ( АДРЕСА_1 )

про стягнення 116948,29 грн,

УСТАНОВИВ:

Болградська міська рада Одеської області звернулась до Господарського суду Одеської області з позовною заявою до Фізичної особи-підприємця Кальчева Дмитра Степановича, в якій просить суд стягнути з відповідача на користь позивача грошові кошти у розмірі 116948,29 грн, з яких: борг по орендній платі в сумі 98428,95 грн; пеня в сумі 18519,34 грн.

Позиції учасників справи

В обґрунтування підстав позову позивач посилається на обставину порушення відповідачем умов укладеного між сторонами договору оренди землі від 27.12.2017 № 581/1 в частині здійснення повної та своєчасної сплати орендних платежів.

Відповідач відзив на позов і жодних доказів суду не надав, про розгляд справи був повідомлений належним чином, а отже справа згідно з ч. 9 ст. 165 ГПК України вирішується судом за наявними матеріалами.

19.05.2026 позивачем були подані суду додаткові пояснення, в яких останній повідомив суду, що для відповідача була встановлена найнижча можлива ставка у 3% від НГО, яка передбачена рішенням позивача від 30.06.2022 № 1177-VIII.

Процесуальні дії у справі

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 31.03.2026 позовну заяву Болградської міської ради Одеської області було прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі № 916/1125/26; постановлено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами; роз'яснено сторонам про можливість подання відповідно до ч. 7 ст. 252 ГПК України клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін; встановлено сторонам строки для подання заяв по суті справи.

Обставини справи

Відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, сформованої 29.12.2025 за № 458712357 (а.с. 8, т.1), територіальній громаді міста Болград в особі Болградської міської ради Одеської області на праві власності належить земельна ділянка, площею 0,3664 га, за адресою: вул. Транспортна, 5, м. Болград, Одеська обл., кадастровий номер земельної ділянки 5121410100:02:005:0102. Щодо цієї земельної ділянки 28.12.2017 зареєстроване право оренди Кальчева Дмитра Степановича на підставі договору оренди землі від 27.12.2017 № 581/1, строк дії речового права - 49 років.

Як вбачається з матеріалів справи (а.с. 17-19, т.1), 27.12.2017 між Болградською міською радою (орендодавець) та Фізичною особою-підприємцем Кальчевим Дмитром Степановичем (орендар) був укладений договір оренди землі № 581/1 (далі - договір), згідно з п. 1 якого орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості з кадастровим номером 5121410100:02:005:0102, яка розташована за адресою: 68702. Одеська обл., Болградський р-н, м. Болград, вул. Транспортна, 5.

Відповідно до п. 8 договору останній укладено на 49 років. Після закінчення строку дії договору орендар має переважне право поновити його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.

Згідно з п.9, 10 договору орендна плата вноситься орендарем з дня підписання сторонами договору оренди до дня державної реєстрації у розмірі 12% від нормативно грошової оцінки земель у сумі 75506,95 грн в рік, а з дня державної реєстрації до закінчення терміну дії - в розмірі 3% від нормативно грошової оцінки земель, що становить 18876,74 грн на рік. Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної юності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.

Пунктами 11, 12 договору визначено, що орендна плата вноситься у такі строки: відповідно до ПК України. Розмір орендної плати переглядається щорічно у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни граничних розмірів орендної плати, визначених Податковим кодексом України, підвищенням цін і тарифів, зміни коефіцієнтів, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності; в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до п. 13 договору у разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором, справляється пеня у розмірі 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючого на кожний такий день.

Згідно з п. 14 договору земельна ділянка передається в оренду для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості.

Пунктом 37 договору передбачено, що він набирає чинності з моменту його підписання сторонами.

Додатком № 2 до договору (а.с. 20, т.1) сторони затвердили розрахунок розміру орендної плати, яка станом на 01.01.2016, становить 75506,95 грн на рік (із розрахунку 12% нормативної грошової оцінки) або 18876,74 грн (із розрахунку 3% нормативної грошової оцінки).

31.08.2023 між сторонами була укладена додаткова угода № 281д/2023 до договору (а.с. 21, т.1), якою п. 5 договору викладено у новій редакції та погоджено, що розмір нормативної грошової оцінки становить 931849,30 грн. Також викладено у новій редакції п. 9 договору, яким встановлено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі шляхом перерахування коштів на розрахунковий рахунок орендодавця у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 27955,48 грн на рік. Ця додаткова угода набрала чинності з 01.01.2023. У зв'язку з укладенням додаткової угоди, викладено у новій редакції розрахунок орендної оплати (а.с. 21-зворотна сторінка, т.1).

Додатковою угодою від 19.02.2024 № 180д/2024 (а.с. 9, т.1) сторони внесли зміни до відповідних пунктів договору та затвердили, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 979375,31 грн, а орендна плата у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки - 29381,26 грн на рік. Додаткова угода набрала чинності з 01.01.2024.

Рішенням Болградської міської ради Одеської області від 30.06.2022 № 1177-VIII (а.с. 40-48, т.1) встановлені ставки орендної плати за земельні ділянки в межах в т.ч. міста Болград, зокрема п. 11.02 «Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості» (для іншого фактичного використання землі) - у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

30.05.2024 Болградською міською радою Одеської області було прийнято рішення № 2326-VІІІ (а.с. 10, т.1) про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок на території Болградської міської ради Болградського району Одеської області, яка введена в дію з 01.01.2025.

Відповідно до витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок № НВ-9902891452025, сформованого 17.01.2025 (а.с. 13, т.1), нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 5121410100:02:005:0102 становить 2056658,74 грн.

Згідно з листом Державної служби статистики України від 10.01.2025 № 09.1-03/5-25 та листом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 13.01.2025 № 6-28-0.22-18/71-25 (а.с. 11-12, т.1), коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель за 2024 рік становить 1,12, який застосовується для всіх категорій земель і видів земельних угідь.

За даними довідки фінансового управління Болградської міської ради Одеської області від 06.01.2026 № 56/1/02-13/26 (а.с. 14, т.1), відповідачем за період з 01.01.2023 по 31.12.2025 на розрахунковий рахунок місцевого бюджету Болградської міської ради Одеської області були сплачені кошти у наступних розмірі: у лютому 2023 року - 465,90 грн; у січні 2024 року - 3000,00 грн; у лютому 2024 року - 5000,00 грн; у травні 2024 року - 6000,00 грн; у вересні 2025 року - 1000,00 грн. На підтвердження здійснення відповідачем іншої оплати за договором оренди землі матеріали справи доказів не містять.

У зв'язку з тим, що відповідач не сплатив у повному обсязі орендну плату за спірний період з 01.01.2023 по 30.11.2025, позивач звернувся до суду за захистом порушених прав з позовом до відповідача про стягнення заборгованості з орендної плати у розмірі 98428,95 грн. Заборгованість позивачем розрахована за 2023 та 2024 роки із застосуванням ставок орендної плати, погодженої сторонами у вищевказаних додаткових угодах, а за 2025 рік - з урахуванням визначеного у договорі порядку сплати орендних платежів, встановленої для земельної ділянки нормативної грошової оцінки та з врахування індексу інфляції, повідомленого Держгеокадастром.

Крім цього, позивачем нараховано та заявлено до стягнення з відповідача пеню у розмірі 18519,34 грн, розрахунок якої здійснено за наростаючим підсумком шляхом додавання у кожному місяці заборгованості за попередній період по зобов'язанням січня 2023 року - жовтня 2025 року в межах загального періоду з 01.03.2023 по 31.12.2025 із застосуванням ставки пені, погодженої у п. 13 договору оренди (а.с. 15, т.1).

Відповідачем контррозрахунку суду не подано, розмір заборгованості не спростовано.

Законодавство, застосоване судом до спірних відносин

Статтею 14 Конституції України визначено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Згідно з ст. 206 ЗК України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Відповідно до ч. 3 ст. 78 ЗК України земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній та державній власності.

Згідно з ст. 80, 83 ЗК України суб'єктами права власності на землю є, зокрема, територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності. Землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають: а) усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; б) земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування; в) землі та земельні ділянки за межами населених пунктів, що передані або перейшли у комунальну власність із земель державної власності відповідно до закону.

Відповідно до ст. 93 ЗК України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату (ст. 96 ЗК України).

Згідно з ч. 1 ст. 122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

За змістом ст. 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Відповідно до ст.21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

Згідно з підп. 14.1.136 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України орендна плата для цілей розділу XII цього Кодексу - обов'язковий платіж за користування земельною ділянкою державної або комунальної власності на умовах оренди.

За змістом підп. 14.1.147 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Відповідно до п. 271.1. ст. 271 ПК України базою оподаткування є: нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом; площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.

За змістом п. 271.2. ст. 271 ПК України (в редакції до 01.12.2024) рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Відповідно до п. 271.2. ст. 271 ПК України (в редакції після 01.12.2024) рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом. Положення цього пункту не поширюються на рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності, розташованих за межами населених пунктів, які надаються в оренду, нормативна грошова оцінка яких раніше не проводилася та/або не була затверджена в порядку, визначеному законодавством, та за умови, що розмір такої нормативної грошової оцінки земельних ділянок перевищує розмір нормативної грошової оцінки відповідної площі ріллі по області. Рішення рад, зазначені в абзаці другому цього пункту, оприлюднюються органом місцевого самоврядування не пізніше 10 днів з дня прийняття відповідного рішення та застосовуються з першого числа другого місяця, наступного за місяцем прийняття такого рішення.

Згідно з п. 284.1. ст. 284 ПК України Верховна Рада Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування встановлюють ставки плати за землю та пільги щодо земельного податку, що сплачується на відповідній території.

Відповідно до п. 288.1. ст. 288 ПК України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни. Форма надання інформації затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики. Договір оренди земель державної і комунальної власності укладається за типовою формою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.

За змістом п. 288.4., 288.5. ПК України розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (крім випадків консервації таких земельних ділянок або визнання земельних ділянок забрудненими (потенційно забрудненими) вибухонебезпечними предметами). Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою за розмір земельного податку: для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки; для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено, - у розмірі не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області; не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки. Податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу.

Відповідно до п. 287.1., 287.3., 287.4. власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році. Податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця. Податкове зобов'язання з плати за землю, визначене у податковій декларації, у тому числі за нововідведені земельні ділянки, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Відповідно до ч. 1 ст. 13, ч. 3 ст. 18 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі, зокрема, визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України "Про землеустрій".

Згідно з ст. 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини. Відповідно до ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

За змістом ст. 525 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Згідно з ч. 1 ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору. Вказане цілком кореспондується з положеннями статті 193 ГК України.

Згідно з ч. 1 ст. 530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.

Частиною 1 ст. 611 ЦК України передбачено можливість настання правових наслідків, встановлених договором або законом, зокрема, у вигляді сплати неустойки.

За змістом статті 549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

Частиною 3 ст. 549 ЦК України (введено в дію 28.08.2025) передбачено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити на користь кредитора пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня. Договором може бути визначено менший розмір пені.

Відповідно до ч. 6 ст. 232 ГК України (в редакції, чинній до 28.08.2025) нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.

Статтею 73 ГПК України визначено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

За умовами ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Позиція суду

Під час розгляду справи судом встановлена обставина укладення між сторонами договору оренди землі від 27.12.2017 № 581/1 та додаткових угод до договору, згідно з якими відповідачу була передана у користування земельна ділянка з кадастровим номером 5121410100:02:005:0102, площею 0,3664 га, яка розташована за адресою: Одеська обл., Болградський р-н, м. Болград, вул. Транспортна, 5, строком на 49 років. Доказів щодо припинення між сторонами договірних зобов'язань з оренди землі матеріали справи не містять.

Як встановлено судом, відповідач належним чином свої зобов'язання за договором не виконує, внаслідок чого за останнім рахується заборгованість за період з січня 2023 року по листопад 2025 року включно з орендної плати у розмірі 98428,95 грн. Оскільки відповідачем обставина наявності заборгованості у вказаній сумі не спростована належними та допустимими доказами, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Болградської міської ради Одеської області в цій частині є обґрунтованими.

При цьому, при вирішення даного спору суд також враховує висновки Великої Палати Верховного Суду, які викладені у постанові від 05 червня 2024 року у справі № 914/2848/22 та зводяться до того, що з моменту початку застосування відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України нового розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності, автоматично змінюються і права та обов'язки сторін договору оренди в частині розміру орендної плати, якщо він визначений у відсотковому співвідношенні до нормативної грошової оцінки.

Крім цього, позивачем нараховано та заявлено до стягнення з відповідача пеню у розмірі 18519,34 грн, розрахунок якої здійснено за наростаючим підсумком шляхом додавання у кожному місяці заборгованості за попередній період по зобов'язанням січня 2023 року - жовтня 2025 року в межах загального періоду з 01.03.2023 по 31.12.2025. Водночас, такий розрахунок не є вірним, адже до 28.08.2025 діяли положення ч. 6 ст. 232 ГК України, а тому по зобов'язанням, виконання яких мало місце під час дії цієї норми, нарахування пені має бути припиненим через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано, адже іншого сторони у договорі не передбачили. У зв'язку з цим суд здійснив власний розрахунок пені по кожному місяцю зобов'язань відповідача окремо, в межах визначеного позивачем періоду по 31.12.2025 та із застосуванням ч. 6 ст. 232 ГК України до зобов'язань, виконання яких мало місце під час дії цієї норми закону. За результатом здійсненого розрахунку із застосуванням ставки пені, передбаченої договором, судом встановлено, що з відповідача на користь позивача слід стягнути пеню у розмірі 8719,94 грн.

З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, що позов Болградської міської ради Одеської області до Фізичної особи-підприємця Кальчева Дмитра Степановича слід задовольнити частково, а саме стягнути з відповідача на користь позивача основний борг в сумі 98428,95 грн та пеню в сумі 8719,94 грн.

Розподіл судових витрат

У відповідності до ч. 1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Приймаючи до уваги вищевикладене, судовий збір слід покласти на відповідача пропорційно розміру позовних вимог а саме в сумі 2439,31 грн. При цьому судом враховані положення ч. 3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», а також те, що позов позивачем поданий в електронній формі.

Керуючись ст. 129, 231, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Стягнути з Фізичної особи-підприємця Кальчева Дмитра Степановича ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) на користь Болградської міської ради Одеської області (вул. Шпитальна, 45, м. Болград, Болградський р-н, Одеська обл., 68702, код ЄДРПОУ 04057008) основний борг в сумі 98428 грн 95 коп, пеню в сумі 8719 грн 94 коп та судовий збір в сумі 2439 грн 31 коп.

3. В іншій частині позову відмовити.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 241 ГПК України та може бути оскаржено в апеляційному порядку до Південно-західного апеляційного господарського суду шляхом подачі апеляційної скарги у строки, визначені ст. 256 ГПК України.

Повний текст рішення складено 01 червня 2026 р.

Суддя Д.О. Бездоля