Рішення від 21.05.2026 по справі 160/25930/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 травня 2026 рокуСправа №160/25930/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Рянської В.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження в місті Дніпрі у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_1 , про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, подана через підсистему ЄСІТС «Електронний суд» її представником - адвокатом Крамчаніном Олександром Вячеславовичем, у якій позивач просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Міністерства оборони України, оформлене витягом з протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум № 13/с від 30.05.2025, про скасування попереднього рішення та повернення документів на доопрацювання;

- зобов'язати Міністерство оборони України призначити та виплатити одноразову грошову допомогу у зв'язку із загибеллю військовослужбовця Збройних Сил України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що чоловік позивача - військовослужбовець ОСОБА_2 загинув ІНФОРМАЦІЯ_3 під час виконання обов'язків військової служби. Позивач звернулася до ІНФОРМАЦІЯ_4 із заявою та необхідними документами щодо виплати їй та дітям одноразової грошової допомоги на підставі ст. 16 Закону України «Про соціальний захист і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей». Відповідні матеріали у подальшому було передано до Міністерства оборони України для прийняття рішення. Згідно з протоколом засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, № 10/в від 07.05.2024, комісія повернула на доопрацювання документи для призначення одноразової грошової допомоги. Позивачем таке рішення відповідача було оскаржено в судовому порядку. Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.11.2024 у справі № 160/20451/24, що набрало законної сили 26.03.2025, визнано протиправним та скасовано пункт 8 рішення Міністерства оборони України, оформленого протоколом засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, № 10/в від 03.05.2024 про повернення на доопрацювання документів для призначення одноразової грошової допомоги, зобов'язано Міністерство оборони України повторно розглянути заяву з доданими документами ОСОБА_1 про призначення та виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю її чоловіка - солдата ОСОБА_2 . Згідно з протоколом засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, № 13/с від 30.05.2025 комісія повернула на доопрацювання документи для призначення одноразової грошової допомоги з підстави наявності розбіжностей між наказами командира військової частини НОМЕР_1 та висновком регіональної військово-лікарської комісії у частині зазначення причини загибелі. Позивач вважає оскаржуване рішення відповідача протиправним і таким, що підлягає скасуванню. Зазначає, що у протоколі засідання 20 регіональної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв № 1770 від 12.09.2023 безпідставно вказано, що смерть настала в результаті нещасного випадку. Такі твердження спростовуються матеріалами службового розслідування. Належним способом захисту порушеного права позивач вважає зобов'язання відповідача призначити і виплатити одноразову грошову допомогу.

Ухвалою суду від 16.09.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; залучено до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_5 ; призначено розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); встановлено учасникам справи строки для подання заяв по суті справи.

02.10.2025 до суду надійшов відзив Міністерства оборони України, у якому відповідач просив відмовити в задоволенні позову. Обґрунтовуючи заперечення проти позовних вимог, зазначив, що обов'язок доведення наявності підстав для виплати одноразової грошової допомоги покладено на заявника, тобто заявник має надати перелік документів, визначений Порядком і умовами призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану. Відповідно до акта службового розслідування військової частини НОМЕР_1 від 24.03.2023, наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 27.03.2023 № 297 «Про результати службового розслідування за фактом загибелі солдата ОСОБА_2 , молодшого сержанта ОСОБА_3 », ОСОБА_2 загинув під час виконання обов'язку військової служби, пов'язаного із здійсненням заходів оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України. Наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 16.06.2023 № 167 солдата ОСОБА_2 виключено зі списків особового складу також у зв'язку зі смертю, яка пов'язана з виконанням обов'язків військової служби (захистом Батьківщини). Однак, відповідно до витягу з протоколу засідання 20 регіональної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця від 12.09.2023 № 1770, травма солдата ОСОБА_2 , яка послужила причиною смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 , одержана в результаті нещасного випадку (дія шкідливих і токсичних речовин, алкогольне отруєння) та причина смерті, так, пов'язані з проходженням військової служби. Чинним законодавством України передбачено три розміри одноразової грошової допомоги, для кожного із яких чітко визначені на законодавчому рівні умови призначення та виплати. Оскільки наявні суттєві розбіжності в документах, в яких зазначено причинно-наслідковий зв'язок смерті ОСОБА_2 , для прийняття обґрунтованого рішення щодо можливості призначення одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», документи, подані ОСОБА_1 для призначення одноразової грошової допомоги у зв'язку зі смертю її чоловіка солдата ОСОБА_2 , були повернуті на доопрацювання до ІНФОРМАЦІЯ_6 для вжиття заходів щодо усунення розбіжностей між згаданими наказами командира військової частини НОМЕР_1 та висновком 20 регіональної військово-лікарської комісії. До моменту усунення розбіжностей в документах підстав для прийняття рішення щодо призначення та виплати позивачу одноразової грошової допомоги немає.

Копія ухвали від 16.09.2025 про відкриття провадження у справі вважається врученою третій особі - ІНФОРМАЦІЯ_1 17.09.2025, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа. Пояснення третьої особи до суду не надійшли.

Частиною четвертою статті 159 КАС України передбачено, що подання заяв по суті справи є правом учасників справи.

Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Дослідивши матеріали справи та надані докази, проаналізувавши зміст норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, з'ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов таких висновків.

Судом встановлено, що солдат ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 , загинув ІНФОРМАЦІЯ_3 під час виконання службового обов'язку, пов'язаного із захистом Батьківщини, що підтверджується копіями свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 від 27.03.2023, повідомлення військової частини НОМЕР_1 про смерть від 17.03.2023 № 867, сповіщення сім'ї ІНФОРМАЦІЯ_4 № 3/ПТ/1161 від 31.03.2023, адресованого дружині загиблого військовослужбовця ОСОБА_2 - ОСОБА_1 , витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 16.06.2023 № 167, наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності) від 27.03.2023 № 297 «Про результати службового розслідування за фактом загибелі солдата ОСОБА_2 , молодшого сержанта ОСОБА_3 ».

У наказі командира військової частини НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності) від 27.03.2023 № 297 «Про результати службового розслідування за фактом загибелі солдата ОСОБА_2 , молодшого сержанта ОСОБА_3 » зазначено, що службове розслідування, призначене наказом командира війська частини НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності) від 17.03.2023 № 258 щодо встановлення причин і обставин загибелі солдата ОСОБА_2 і молодшого сержанта ОСОБА_3 вважати завершеним; у зв'язку з відсутністю ознак протиправної поведінки в діянні військовослужбовців - навідника 2 кулеметного відділення кулеметного взводу 2 стрілецької роти солдата ОСОБА_2 , номера обслуги 2 кулеметного відділення кулеметного взводу 2 стрілецької роти молодшого сержанта ОСОБА_3 , вважати їх такими, що загинули під час виконання обов'язку військової служби, пов'язаним із здійсненням заходів оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України.

У попередньому лікарському свідоцтві про смерть ОСОБА_2 № 12-19-190-чт/23 від 21.03.2023, виданого ІНФОРМАЦІЯ_7 , указано, що причину смерті не встановлено до отримання результатів лабораторних досліджень.

Згідно з остаточним лікарським свідоцтвом про смерть ОСОБА_2 № 12-19-190-чт/23 від 01.05.2023, виданим Чугуївським відділенням КЗОЗ ХОБСМЕ замість попереднього, до смерті призвело отруєння оксидом вуглецю, інші суттєві стани, які сприяли смерті, але не пов'язані із захворюванням чи його ускладненням, яке безпосередньо є причиною смерті, - алкогольне сп'яніння.

Наказом командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 16.06.2023 № 167 солдата ОСОБА_2 , навідника 2 стрілецького відділення кулеметного взводу 2 стрілецької роти військової частини НОМЕР_1 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_3 у результаті вибухової травми несумісного з життям від ворожого обстрілу позиції, у зв'язку зі смертю виключено зі списків особового складу військової частини НОМЕР_1 з 17.03.2023 та всіх видів забезпечення. У наказі зазначено, що смерть пов'язана з виконанням обов'язків військової служби (захистом Батьківщини).

У витягу з протоколу засідання 20 регіональної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм у колишнього військовослужбовця від 12.09.2023 № 1770 травма (17.03.2023) солдата ОСОБА_2 : «Отруєння оксидом вуглецю. Алкогольне сп'яніння», яка стала причиною смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 , - травма, ТАК, одержана в результаті нещасного випадку (дія шкідливих і токсичних речовин, алкогольне отруєння) і причина смерті, ТАК, пов'язані з проходженням військової служби.

Відповідно до витягу з протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 03.05.2024 № 10/в, затвердженого 07.05.2024, розглянувши подані документи, комісія дійшла висновку про повернення на доопрацювання документів для призначення одноразової грошової допомоги відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168: матері, дружині та двом дочкам загиблого ІНФОРМАЦІЯ_3 внаслідок вибухової травми, несумісної з життям стану солдата ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_8 ) (пункт 8 протоколу). У витягу зазначено, зокрема, що згідно з листом Харківського обласного бюро судово-медичної експертизи від 23.08.2023 № 02-06/1216 за результатами проведення судово-медичної експертизи був встановлений остаточний діагноз (отруєння оксидом вуглецю) та під час судово-токсикологічного дослідження крові ОСОБА_2 виявлено алкоголь у кількості 1,02‰. У витягу з протоколу міститься посилання на висновок 20 регіональної військово-лікарської комісії від 12.09.2023 № 1770. Вказано, що згідно зі статтею 16-4 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються, якщо загибель (смерть) військовослужбовця є наслідком вчинення адміністративного правопорушення або дій у стані алкогольного сп'яніння.

Листом ІНФОРМАЦІЯ_1 від 16.05.2024 № 7/17703/19, адресованим начальнику ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_4 - матері загиблого ІНФОРМАЦІЯ_3 солдата ОСОБА_2 , повідомлено про відмову у призначенні ОСОБА_4 одноразової грошової допомоги (протокол № 10/в від 07.05.2024).

Згідно з відомостями комп'ютерної програми «Діловодство спеціалізованого суду» рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.11.2024 у справі № 160/20451/24, що набрало законної сили 26.03.2025, визнано протиправним та скасовано пункт 8 рішення Міністерства оборони України, оформленого протоколом засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 03.05.2024 № 10/в про повернення на доопрацювання документів для призначення одноразової грошової допомоги; зобов'язано Міністерство оборони України повторно розглянути заяву з доданими документами ОСОБА_1 про призначення та виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю її чоловіка - солдата ОСОБА_2 .

Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 26.03.2025 апеляційну скаргу Міністерства оборони України на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.11.2024 у справі № 160/20451/24 залишено без задоволення, рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.11.2024 у справі № 160/20451/24 залишено без змін. У постанові суд апеляційної інстанції зазначив, що враховуючи, що актом службового розслідування доведено, що загибель військовослужбовця ОСОБА_2 пов'язана із здійсненням заходів оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України та не пов'язана із вчиненням ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння, не є навмисним самогубством, цей акт або наказ, яким цей акт затверджено, не скасовано, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про протиправність рішення відповідача про повернення документів на доопрацювання.

У витязі з протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 30.05.2025 № 13/с, затвердженого 09.06.2025, зазначено, що розглянувши подані документи, комісія дійшла висновку про скасування попереднього рішення та повернення документів на доопрацювання. У протоколі зазначено, що відповідно до акта службового розслідування військової частини НОМЕР_1 від 24.03.2023, наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 27.03.2023 № 297 «Про результати службового розслідування за фактом загибелі солдата ОСОБА_2 , молодшого сержанта ОСОБА_3 », ОСОБА_2 загинув під час виконання обов'язку військової служби, пов'язаного із здійсненням заходів оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України. Наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 16.06.2023 № 167 солдата ОСОБА_2 виключено зі списків особового складу також у зв'язку зі смертю, яка пов'язана з виконанням обов'язків військової служби (захистом Батьківщини). Однак, згідно з витягом із протоколу засідання 20 регіональної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця від 12.09.2023 № 1770, травма солдата ОСОБА_2 , яка послужила причиною смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 , одержана в результаті нещасного випадку (дія шкідливих і токсичних речовин, алкогольне отруєння) та причина смерті, так, пов'язані з проходженням військової служби. Для прийняття обґрунтованого рішення щодо можливості призначення одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», повернуто документи, подані ОСОБА_1 для призначення одноразової грошової допомоги у зв'язку зі смертю її чоловіка солдата ОСОБА_2 , на доопрацювання до ІНФОРМАЦІЯ_6 для вжиття заходів щодо усунення розбіжностей між наказами командира військової частини НОМЕР_1 та висновком РВЛК.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд дійшов такого висновку.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-XII (далі - Закон № 2011-XII) відповідно до Конституції України визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

Статтею 1-1 Закону № 2011-XII визначено, що законодавство про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей базується на Конституції України і складається з цього Закону та інших нормативно-правових актів.

За змістом підпункту 2 пункту 1 статті 3 Закону № 2011-XII дія цього Закону поширюється, зокрема, на членів сімей військовослужбовців, які загинули.

Відповідно до п. 1 ст. 16 Закону № 2011-XII одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

Згідно з підпунктом 1 пункту 2 статті 16 Закону № 2011-ХІІ одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби.

Статтею 16-1 Закону № 2011-ХІІ (у редакції на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають особи, зазначені у пункті 4 цієї статті.

Відповідно до п. 4 ст. 16-1 Закону № 2011-ХІІ до членів сімей загиблих (померлих) осіб, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, належать, зокрема, діти, у тому числі усиновлені, зачаті за життя загиблої (померлої) особи та народжені після її смерті, а також діти, стосовно яких загиблу (померлу) особу за її життя було позбавлено батьківських прав; вдова (вдівець); батьки (усиновлювачі) загиблої (померлої) особи, якщо вони не були позбавлені стосовно неї батьківських прав або їхні батьківські права були поновлені на час її загибелі (смерті).

Згідно з п. 3 ст. 16-2 Закону № 2011-ХІІ розмір одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця в період дії воєнного стану визначається Кабінетом Міністрів України з урахуванням такого: розмір одноразової грошової допомоги, що виплачується у разі загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби, не може становити менше 15 мільйонів гривень; розмір одноразової грошової допомоги, що виплачується в інших випадках, передбачених підпунктами 2 і 3 пункту 2 статті 16 цього Закону, визначається відповідно до абзацу другого підпункту «а» пункту 1 цієї статті.

Абз. 1 п. 1 ст. 16-3 Закону № 2011-ХІІ передбачено, що одноразова грошова допомога у випадках, передбачених підпунктами 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, за відсутності особистого розпорядження призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її призначення та отримання, за їх особистою заявою або заявою їх законних представників.

Відповідно до п. 1 ст. 16-4 Закону № 2011-ХІІ призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються, якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво), захворювання, інвалідність або часткова втрата працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста є наслідком:

а) вчинення ним кримінального або адміністративного правопорушення;

б) вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння;

в) навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, іншої шкоди своєму здоров'ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, встановленого судом);

г) подання особою завідомо неправдивих відомостей для призначення і виплати одноразової грошової допомоги.

Верховний Суд у постанові від 18.03.2024 у справі № 120/13997/21-а сформулював правовий висновок про те, що законодавством передбачено обмеження у виплаті гарантованої державною одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, зокрема, внаслідок наявності доведеного факту вчинення ним дій у стані алкогольного сп'яніння. Така допомога не призначається і не виплачується лише у випадку, якщо смерть військовослужбовця або втрата ним працездатності є наслідком вчинення активних дій самим військовослужбовцем, який знаходиться у стані алкогольного сп'яніння.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб. У подальшому воєнний стан продовжувався і триває станом на час розгляду справи.

На виконання Указів Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 «Про введення воєнного стану в Україні» та № 69 «Про загальну мобілізацію», статті 9-2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та абзаців другого - восьмого пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 28 червня 2023 р. № 3161-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо окремих питань, пов'язаних із проходженням військової служби під час дії воєнного стану» Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 28 лютого 2022 р. № 168

«Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (далі - Постанова № 168).

Відповідно до абзаців 1, 2 пункту 2 Постанови № 168 установлено, що особам, які мають право на виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі осіб, зазначених у пунктах 1-1-2 цієї постанови, а також їх смерті внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого у період воєнного стану під час захисту Батьківщини, участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, на території держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів, не пізніше ніж через один рік після поранення (контузії, травми, каліцтва), виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15 млн. гривень.

Розмір одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця в період воєнного стану під час виконання ним обов'язків військової служби не може становити менше 15 млн. гривень.

Пунктом 2-1 Постанови № 168 установлено, що міністерства та державні органи за погодженням з Міністерством фінансів та Міністерством економіки визначають, зокрема, порядок і умови виплати одноразової грошової допомоги та одноразової винагороди.

Отже, Постанова № 168 є нормативно-правовим актом, який встановлює право на отримання одноразової грошової допомоги сім'ям загиблих осіб, зазначених у пунктах 1-1-2 цієї постанови, у період дії воєнного стану. Водночас Постанова № 168 не визначає порядок і умови виплати одноразової грошової допомоги.

Порядок і умови призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану затверджено наказом Міністерства оборони України 25 січня 2023 року № 45, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 30 січня 2023 р. за № 176/39232 (у редакції на час виникнення спірних правовідносин).

Цей Порядок і умови визначають завдання органів військового управління, військових частин, установ, військових навчальних закладів щодо оформлення документів для призначення та виплати одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (далі - ОГД), алгоритм її призначення та виплати, перелік необхідних документів (пункт 1.1).

ОГД призначається та виплачується у разі загибелі військовослужбовця Збройних Сил України (далі - військовослужбовець) під час дії воєнного стану, а також смерті осіб, які померли внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого на військовій службі в Збройних Силах України у період дії воєнного стану під час захисту Батьківщини, участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора у період здійснення зазначених заходів, не пізніше ніж через один рік після поранення (контузії, травми, каліцтва) (далі - під час захисту Батьківщини) (пункт 1.2).

Згідно з пунктом 1.3 Порядку та умов сім'ям загиблих військовослужбовців відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» виплачується ОГД, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», крім громадян Російської Федерації або Республіки Білорусь та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору.

Особи, які мають право на отримання ОГД, можуть реалізувати це право з дня його виникнення. Днем виникнення такого права є дата загибелі (смерті) особи, зазначеної у пункті 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», що вказана у свідоцтві про смерть. Право осіб на отримання ОГД визначається станом на дату загибелі (смерті) військовослужбовця (пункт 1.4).

Відповідно до пункту 1.7 Порядку та умов ОГД призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її призначення та отримання, за їх особистою заявою чи заявою їх законних представників. Заява (додаток 1) подається до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - ТЦКСП) незалежно від місця реєстрації заявника. Призначення і виплата ОГД не здійснюються у випадках, визначених статтею 16-4 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей». Рішення про відмову у призначенні ОГД може бути оскаржене в установленому законодавством порядку до суду. У разі звернення отримувача ОГД до суду керівник уповноваженого органу забезпечує участь у судовому засіданні представника уповноваженого органу.

Розділом IV Порядку та умов визначено алгоритм опрацювання документів, які подаються для призначення та виплати ОГД.

Згідно з пунктом 4.1 члени сім'ї звертаються до районного (міського) ТЦКСП незалежно від місця реєстрації та подають документи, зазначені в додатку 2.

За змістом п. 4.2 районний (міський) ТЦКСП приймає від заявника (незалежно від місця його реєстрації) документи, завіряє копії цих документів, не пізніше 7 робочих днів після надходження всіх документів (додаток 5) надсилає їх обласному (Київському міському) ТЦКСП за підпорядкуванням.

У разі відсутності документів, які підтверджують загибель військовослужбовця (смерть померлого внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого під час захисту Батьківщини у період дії воєнного стану, що настала не пізніше, ніж через один рік після такого поранення (контузії, травми, каліцтва)), та виплату йому винагороди, передбаченої пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», районний (міський) ТЦКСП здійснює розшук відсутніх документів шляхом направлення запитів до військової частини (лікувального закладу), обласного (Київського міського) ТЦКСП, підрозділу персоналу ІНФОРМАЦІЯ_9 .

Відповідно до абзаців 1, 2, 3 пункту 4.3 обласний (Київський міський) ТЦКСП перевіряє отримані документи, визначає осіб, які документально підтвердили своє право на одержання ОГД а також осіб, які звернулися (можуть звернутися) за її одержанням, але не надали (надали не всі) документи (додаток 2).

На підставі витягів з Державного реєстру актів цивільного стану громадян (далі - ДРАЦСГ) перевіряє документи, що підтверджують родинні зв'язки загиблого (померлого) з заявниками, в тому числі щодо зміни прізвища, імені, по батькові, встановлення батьківства, усиновлення, наявності запису відомостей про батька за вказівкою матері (стаття 135 Сімейного кодексу України).

Результати опрацювання документів обласним (Київським міським) ТЦКСП зазначаються у висновку (додаток 4) та доповіді (додаток 3), які разом з іншими документами, зазначеними в додатку 6, надсилаються до Департаменту соціального забезпечення (через Управління соціальної підтримки).

Пунктом 4.4 передбачено, що після отримання підтвердження Кадрового центру Збройних Сил України щодо віднесення загиблого військовослужбовця до бойових безповоротних втрат під час дії воєнного стану Департамент соціального забезпечення доводить до обласних (Київського міського) ТЦКСП результати попереднього опрацювання документів для їх перевірки щодо відповідності чинному законодавству та впродовж 3-х робочих днів опрацьовує отримані від них пропозиції. В подальшому документи опрацьовуються структурними підрозділами апарату Міністерства оборони України і Генерального штабу Збройних Сил України відповідно до їх повноважень та подаються на розгляд Комісії Міноборони.

Згідно з пунктом 4.5 після прийняття головним розпорядником бюджетних коштів рішення щодо призначення ОГД (відмови у призначенні, повернення документів на доопрацювання - у разі коли документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю) Департамент соціального забезпечення не пізніше 3 робочих днів доводить його до фінансово-економічного управління ІНФОРМАЦІЯ_9 для інформування обласних (Київського міського, районних, міських) ТЦКСП, та, у разі її призначення,- готує проєкти розподілів відкритих асигнувань для виплати допомоги в порядку черговості відповідно до дати надходження документів з обласного (Київського міського) ТЦКСП.

Пунктом 4.6 передбачено, що районні (міські) ТЦКСП, які здійснювали оформлення документів для призначення ОГД повідомляють заявників (з дотриманням вимог чинного законодавства щодо захисту персональних даних) про прийняте головним розпорядником коштів рішення щодо призначення ОГД (відмови у призначенні, повернення документів на доопрацювання).

Додатком 2 до Порядку і умов призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану визначено Перелік документів, які надають члени сім'ї до районного (міського) ТЦКСП для призначення та виплати ОГД: заява про виплату ОГД; документ, що посвідчує особу, передбачений частиною першою статті 13 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус», для осіб без громадянства та іноземців - документ, що посвідчує їх особу; документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків відповідно до закону)),- крім осіб без громадянства або іноземців; свідоцтво про смерть військовослужбовця; документ, що підтверджує родинні зв'язки з загиблим (померлим) військовослужбовцем відповідно до статті 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»: а) для дружини/чоловіка - свідоцтва про шлюб; б) для дитини - свідоцтво про народження дитини; в) для батьків - свідоцтво про народження загиблого (померлого) г) для осіб, які перебували на утриманні загиблого (померлого) - документ, що підтверджує перебування на утриманні загиблого (померлого) військовослужбовця; згода на обробку персональних даних; довідка про притягнення до кримінальної відповідальності, відсутність (наявність) судимості або обмежень, передбачених кримінальним процесуальним законодавством України/ повний витяг з інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості»; свідоцтво про зміну імені - у разі зміни прізвища, імені, по батькові; рішення місцевої державної адміністрації, виконавчого органу місцевої ради або суду про встановлення над дитиною-сиротою, дитиною, позбавленою батьківського піклування, опіки, піклування,- для законних представників неповнолітніх дітей загиблого (померлого); відмова, заява, інший правочин, завірений відповідно до Закону України «Про нотаріат» або міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (за наявності); рішення суду, яке набрало законної сили та стосується призначення ОГД (за наявності); інші документи щодо призначення та виплати ОГД (за наявності).

Щодо доводів відповідача про покладення обов'язку доведення наявності підстав для виплати одноразової грошової допомоги на заявника, суд зауважує, що відповідачем не зазначено і не додано до відзиву доказів на підтвердження тієї обставини, що ОСОБА_1 документи подано не в повному обсязі, або подані нею документи потребують уточнення.

Зазначені у витягу з протоколу засідання 20 регіональної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм у колишнього військовослужбовця від 12.09.2023 № 1770 відомості про те, що травма (17.03.2023) солдата ОСОБА_2 : «Отруєння оксидом вуглецю. Алкогольне сп'яніння», яка стала причиною смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 , - травма, ТАК, одержана в результаті нещасного випадку (дія шкідливих і токсичних речовин, алкогольне отруєння) не узгоджуються з іншими наявними у справі доказами, які в сукупності підтверджують, що ОСОБА_2 загинув під час виконання обов'язку військової служби, пов'язаного із здійсненням заходів оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України.

Матеріали справи не містять копій протоколу судово-медичних лабораторних досліджень, висновків експерта № 16/765-С/23 та № 16/766-С/23 від 23.03.2025, виданих Комунальним закладом охорони здоров'я Харківського обласного бюро судово-медичної експертизи, про які зазначено у витягу з протоколу засідання 20 регіональної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм у колишнього військовослужбовця від 12.09.2023 № 1770.

Відповідачем не надано доказів на підтвердження тієї обставини, що причиною смерті ОСОБА_2 була травма, одержана в результаті нещасного випадку (дія шкідливих і токсичних речовин, алкогольне отруєння). Жодного доказу алкогольного отруєння ОСОБА_2 відповідач не зазначив і не додав до відзиву.

Як указано в остаточному лікарському свідоцтві про смерть ОСОБА_2 № 12-19-190-чт/23 від 01.05.2023, до смерті призвело саме отруєння оксидом вуглецю. Алкогольне сп'яніння зазначено як інший суттєвий стан.

Інформація про скасування наказів командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 16.06.2023 № 167 та (з адміністративно-господарської діяльності) від 27.03.2023 № 297 «Про результати службового розслідування за фактом загибелі солдата ОСОБА_2 , молодшого сержанта ОСОБА_3 » у матеріалах справи відсутня. Відомості про результати доопрацювання документів, повернутих до ІНФОРМАЦІЯ_1 відповідно до протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 30.05.2025 № 13/с, затвердженого 09.06.2025, до суду від учасників справи не надходили.

Матеріали справи не містять доказів на підтвердження наявності підстав для прийняття відповідачем оскаржуваного рішення про повернення документів на доопрацювання. Обставин, передбачених п. 1 ст. 16-4 Закону № 2011-ХІІ, за яких призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються, не наведено і не надано доказів на підтвердження їх наявності.

Відповідачем як суб'єктом владних повноважень не доведено правомірності рішення, оформленого протоколом засідання комісії від 30.05.2025 № 13/с, про повернення на доопрацювання до ІНФОРМАЦІЯ_1 документів, поданих ОСОБА_1 для призначення одноразової грошової допомоги у зв'язку зі смертю її чоловіка - ОСОБА_2 .

Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Беручи до уваги вищенаведене, суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання протиправним та скасування рішення комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, оформленого протоколом засідання комісії від 30.05.2025 № 13/с, в частині скасування попереднього рішення та повернення на доопрацювання документів, поданих ОСОБА_1 для призначення одноразової грошової допомоги у зв'язку зі смертю її чоловіка - ОСОБА_2 .

Оскільки предметом оскарження є рішення про повернення документів на доопрацювання, а не про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», позовні вимоги про зобов'язання відповідача призначити і виплатити таку допомогу є передчасними, тому не підлягають задоволенню.

З метою ефективного захисту порушених відповідачем прав позивача наявні підстави для зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 з доданими до заяви документами про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю її чоловіка - військовослужбовця ОСОБА_2 , та прийняти рішення за результатами розгляду заяви з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.

З системного аналізу матеріалів справи, наведених норм законодавства, з урахуванням правових висновків Верховного Суду, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову з виходом за межі позовних вимог.

Позивачем за подання до суду позовної заяви було сплачено судовий збір у сумі 968,96 грн, що підтверджується квитанцією № 1820-3853-8525-9113 від 10.09.2025.

Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України понесені позивачем витрати зі сплати судового підлягають стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст. 2, 9, 77, 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_1 , про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, оформлене протоколом засідання комісії від 30.05.2025 № 13/с, в частині скасування попереднього рішення та повернення на доопрацювання документів, поданих ОСОБА_1 для призначення одноразової грошової допомоги у зв'язку зі смертю її чоловіка - ОСОБА_2 .

Зобов'язати Міністерство оборони України повторно розглянути заяву ОСОБА_1 з доданими до заяви документами про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю її чоловіка - військовослужбовця ОСОБА_2 , та прийняти рішення за результатами розгляду заяви з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства оборони України на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в сумі 968,96 грн (дев'ятсот шістдесят вісім гривень 96 копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Позивач: ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 .

Відповідач: Міністерство оборони України, місцезнаходження: 03168, м. Київ, проспект Повітряних Сил, буд. 6, код ЄДРПОУ 00034022.

Третя особа: ІНФОРМАЦІЯ_5 , місцезнаходження: АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 .

Повний текст рішення складено 21.05.2026.

Суддя В.В. Рянська