20.05.2026 року м.Дніпро Справа № 904/2904/25
Центральний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Кощеєва І.М. (доповідач)
суддів: Чус О.В., Дарміна М.О.
секретар судового засідання: Скородумова Л.В.
представники сторін:
від позивача: Марінеско А.В.
від відповідача: не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу
Дніпровської міської ради
на рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 23.10.2025р.
(суддя Загинайко Т.В., м. Дніпро, повний текст рішення складено 31.10.2025р.)
у справі
за позовом Дніпровської міської ради, м. Дніпро
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Лідер Фінанс", м. Черкаси
про стягнення 1 195 052 грн. 19 коп.
1. Короткий зміст позовних вимог.
Дніпровська міська рада звернувся до Господарського суду Дніпропетровської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Лідер Фінанс" про стягнення 1 195 052 грн. 19 коп. - коштів, набутих без достатньої правової підстави внаслідок несплаченої орендної плати за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 1210100000:08:648:0002.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач, як власник автозаправної станції, розташованої на зазначеній земельній ділянці комунальної власності, є фактичним користувачем цієї ділянки без оформлення відповідного права користування та без укладення договору оренди, а тому зобов'язаний повернути безпідставно збережені кошти у розмірі орендної плати на підставі ст. 1212 Цивільного кодексу України. Розрахунок суми безпідставно збережених коштів здійснено на підставі нормативної грошової оцінки земельної ділянки із застосуванням ставки орендної плати у розмірі 7% від нормативної грошової оцінки, встановленої рішенням Дніпровської міської ради від 24.07.2019 № 7/47 для земельних ділянок, на яких розміщено автозаправні станції.
2. Короткий зміст оскаржуваного судового рішення у справі.
Рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 23.10.2025р. у справі №904/2904/25 відмовлено у задоволенні позову. Судові витрати у справі віднесено за рахунок Дніпровської міської ради. Скасовано заходи забезпечення позову, застосовані ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 05.06.2025 у справі №904/2904/25 у вигляді накладення арешту на нерухоме майно Товариства з обмеженою відповідальністю "Лідер Фінанс" в межах суми стягнення в розмірі 1 195 052 грн. 19 коп., до набрання рішенням по справі законної сили.
3. Короткий зміст вимог апеляційної скарги.
Не погодившись з вказаним рішенням суду, Дніпровська міська рада, через систему "Електрооний суд", звернулась до Центрального апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 23.10.2025р. у справі №904/2904/25 та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
4. Узагальнені доводи особи, яка подала апеляційну скаргу.
Апеляційна скарга обґрунтована наступним:
Апелянт вважає, що висновки суду першої інстанції не відповідають встановленим обставинам справи, оскільки позивач при розрахунку суми безпідставно збережених коштів обґрунтовано враховував ставку земельного податку (орендної плати), виходячи із фактичного розміщення автозаправної станції на земельній ділянці. Інспекцією з державного контролю за використанням та охороною земель Дніпровської міської ради здійснено обстеження земельної ділянки за адресою: просп. Сергія Нігояна, буд. 87 в м. Дніпрі (кадастровий номер 1210100000:08:648:0002), за результатами якого складено акт обстеження від 30.04.2025, яким встановлено, що на земельній ділянці розташовано автозаправний комплекс. Відповідно до даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та інформації з Державного земельного кадастру, на земельній ділянці фактично розміщена автозаправна станція, власником якої з 16.03.2017 є ТОВ «Лідер Фінанс». Апелянт зазначає, що відповідно до рішення Дніпровської міської ради від 24.07.2019 № 7/47 для земельних ділянок, на яких розміщено автозаправні станції, автозаправні комплекси (крім державної та комунальної власності), розмір ставки орендної плати встановлений у розмірі 7% від нормативної грошової оцінки. Таким чином, застосування ставки орендної плати у кореляції із фактичним здійсненням діяльності на земельній ділянці відповідає принципу справедливості, а висновок суду першої інстанції про відсутність у додатку до рішення міської ради відомостей щодо розміру орендної плати для земель з видом цільового призначення 1.11.3 є необґрунтованим.
Апелянт також стверджує, що висновок суду першої інстанції щодо відсутності належних доказів на підтвердження розрахунку безпідставно збережених коштів є необґрунтованим, оскільки суд не взяв до уваги додаткові пояснення, подані позивачем через підсистему «Електронний суд» 22.09.2025, які більш повно та детально розкривають методику розрахунку безпідставно збережених коштів. Загальна сума розрахунку, наведена у додаткових поясненнях, є більшою за суму, вказану у позовній заяві, що додатково підтверджує обґрунтованість позовних вимог. Суд першої інстанції фактично оминув увагою цей розрахунок, чим допустив прийняття рішення без з'ясування обставин, що мають значення для справи.
Крім того, апелянт вказує, що суд першої інстанції, в порушення вимог ч. 5 ст. 236, пп. 1, 2 ч. 1 ст. 237, ч. 3 ст. 86 ГПК України, усунувся від процесуального обов'язку щодо самостійного визначення суми нарахувань, які підлягають стягненню. Апелянт посилається на правову позицію Об'єднаної палати Касаційного господарського суду, викладену у постанові від 02.10.2020 у справі № 911/19/19, згідно з якою господарський суд має з'ясовувати обставини, пов'язані з правильністю здійснення позивачем розрахунку, та здійснити оцінку доказів, на яких цей розрахунок ґрунтується. У разі якщо розрахунок позивачем здійснено неправильно, господарський суд, з урахуванням конкретних обставин справи, самостійно визначає суми нарахувань, які підлягають стягненню, не виходячи при цьому за межі визначеного позивачем періоду та максимального розміру стягуваних сум. Якщо з поданого позивачем розрахунку неможливо з'ясувати, як саме обчислено заявлену до стягнення суму, суд може зобов'язати позивача подати більш повний та детальний розрахунок. Апелянт зазначає, що суд першої інстанції не скористався жодним із зазначених повноважень - ані самостійно не визначив суму нарахувань, ані не зобов'язав позивача подати більш повний розрахунок. Аналогічні висновки, на думку апелянта, містяться у постановах Верховного Суду від 05.03.2019 у справі № 910/1389/18, від 14.02.2019 у справі № 922/1019/18, від 22.01.2019 у справі № 905/305/18, від 02.03.2018 у справі № 927/467/17, від 22.02.2024 у справі № 559/1622/19.
5. Узагальнений виклад позиції інших учасників справи.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Лідер Фінанс" не скористалося правом подати відзив на апеляційну скаргу, що відповідно до частини 3 статті 263 Господарського процесуального кодексу України не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції.
6. Рух справи в суді апеляційної інстанції.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 21.11.2025р. для розгляду справи визначена колегія суддів у складі: головуючого судді - Кощеєв І.М. (доповідач), судді - Чус О.В., Дармін М.О.
Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 26.11.2025р. витребувано у Господарського суду Дніпропетровської області матеріали справи/копії матеріалів справи №904/2904/25.
Матеріали справи № 904/2904/25 надійшли до Центрального апеляційного господарського суду.
Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 02.12.2025р. апеляційну скаргу Дніпровської міської ради на рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 23.10.2025р. у справі № 904/2904/25 залишено без руху, надано апелянту строк для усунення недоліків.
Після усунення недоліків апеляційної скарги, ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 15.12.2025р. відкрито апеляційне провадження у справі та призначено апеляційну скаргу до розгляду в судове засідання на 08.04.2026р.
07.04.2026р. в систему "Діловодство спеціалізованого суду" внесено інформаційну довідку, відповідно до якої та з урахуванням п.2.4.6 Засад використання автоматизованої системи документообігу суду у Центральному апеляційному господарському суді, у зв'язку з перебуванням судді-члена колегії Чус О.В. у відпустці, розгляд справи в судовому засіданні не відбувся.
Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 13.04.2026р. розгляд апеляційної скарги Дніпровської міської ради на рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 23.10.2025р. у справі № 904/2904/25 призначено в судове засідання на 20.05.2026р..
Відповідач не скористався своїм правом участі в судовому засіданні та не забезпечив явку уповноваженого представника, хоча про час та місце судового засідання був повідомлений належним чином.
Беручи до уваги, що неявка вказаного учасника провадження у справі, належним чином повідомленого про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи, матеріали справи є достатніми для розгляду апеляційної скарги, апеляційний господарський суд дійшов висновку про розгляд справи за відсутності представників відповідача.
У судовому засіданні 20.05.2026 р. була оголошена вступна та резолютивна частини постанови Центрального апеляційного господарського суду.
7. Встановлені судом обставини справи.
Земельна ділянка площею 0,0827 га з кадастровим номером 1210100000:08:648:0002, яка розташована за адресою: м. Дніпро, просп. Сергія Нігояна (колишнє найменування - просп. Калініна), 87 є сформованою. Цільове призначення земельної ділянки: 1.11.3; категорія земель - землі промисловості, транспорту, електронний комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення, що підтверджується матеріалами справи.
Відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна за відповідачем - Товариством з обмеженою відповідальністю "Лідер Фінанс" 16.03.2017 зареєстровано право власності на автозаправну станцію, що розташована за адресою: м. Дніпро, просп. Нігояна Сергія, буд. 87; опис об'єкта: автозаправна станція, що складається з: літ.Г-1-операторська, загальною площею 53,8 кв.м., літ.г1}-ганок, літ.г2}-ганок, літ.Д-навіс, літ.Е-навіс, №1-8 - огорожі, №9-рекламно-цінова панель, №10-очисна споруда, №11-резервуар аварійний, №12-15 резервуари для пального, №16-зливний приямок, №17,18-колонки топливороздатні, №20-колонка газ.топливороздатна, №21,22-резервуар газовий, І-мостіння. Примітка: №19 колонка топливороздатна - знесена (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 1200931712101) (Інформаційна довідка від 22.05.2025 №428204498) (т.1, а.с. 13-14).
Інспекцією з державного контролю за використанням та охороною земель Дніпровської міської ради проведено обстеження земельної ділянки комунальної форми власності за адресою: м. Дніпро, просп. Сергія Нігояна, 87 (кадастровий номер 1210100000:08:648:0002), загальною площею 0,0827 га, цільове призначення: 1.11.3 (УКЦВЗ), за результатами якого складено акт обстеження земельної ділянки від 30.04.2025 №0218 (т.1, а.с. 16-23).
З вказаного акту вбачається, що:
- інформація щодо наявності документів, що підтверджують державну реєстрацію права власності чи права постійного користування або права оренди земельної ділянки станом на час складання акту - відсутня;
- довідково: згідно з інформаційною (автоматизованою) підсистемою "Фіскальний кадастр" Муніципальної земельної інформаційної системи м. Дніпропетровська 14.10.2010 було укладено договір оренди земельної ділянки, серія та номер: 041010400724; дата закінчення дії договору: 14.10.2013; орендар: Приватна виробничо-комерційна фірма "Олена" (ідентифікаційний код 23650309);
- інформація про нерухоме майно, яке знаходиться на земельній ділянці згідно з даними з державних реєстрів: автозаправна станція, що складається з: літ.Г-1-операторська, загальною площею 53,8 кв.м., літ.г1}-ганок, літ.г2}-ганок, літ.Д-навіс, літ.Е-навіс, №1-8 - огорожі, №9-рекламно-цінова панель, №10-очисна споруда, №11-резервуар аварійний, №12-15 резервуари для пального, №16-зливний приямок, №17,18-колонки топливороздатні, №20-колонка газ.топливороздатна, №21,22-резервуар газовий, І-мостіння. Примітка: №19 колонка топливороздатна - знесена;
- загальні відомості щодо власника нерухомого майна - Товариства з обмеженою відповідальністю "Лідер Фінанс", ідентифікаційний код 40264058, розмір частки: 1/1;
- наявність документів, що підтверджують державну реєстрацію права власності на нерухоме майно: акт прийому-передачі, серія та номер 1338, 1339, виданий 15.03.2017, видавник: Приватний нотаріус Дніпровського міського нотаріального округу Ричка К.Ю.;
- під час обстеження встановлено, що: - доступ до земельної ділянки обмежений, з південного боку територія загороджена цегляною огорожею та огорожею з металевого профнастилу, заїзд здійснюється зі сторони проспекту Сергія Нігояна; - на земельній ділянці, в межах кадастрового номеру 1210100000:08:648:0002 розташовано автозаправний комплекс, що складається з одноповерхової будівлі - операторської, перед якою встановлено металевий навіс на опорах, де розміщено 2 паливно-роздавальні колонки на бетонній основі, інформаційного стенду та металевих підземних паливних резервуарів; - поза межами земельної ділянки на автозаправній станції розташовано стаціонарний заправник газу; - на момент обстеження на території автозаправної станції господарська діяльність з продажу пального, а також алкогольних напоїв та тютюнових виробів не здійснювалась; - на території земельної ділянки наявні зелені насадження, покриття земельної ділянки - бруківка; - площа обстежуваної земельної ділянки, відповідно до кадастрового номеру 1210100000:08:648:000, становить 0,0827 га.
Позивач зазначає, що Головне управління ДПС у Дніпропетровській області листом від 09.05.2025 №22249/5/04-36-04-05-12 надало інформацію про нараховані та фактично сплачені відповідачем кошти за користування землею, які були враховані під час здійснення розрахунку безпідставно збережених коштів (т.1, а.с. 35-40).
Згідно з листом Департаменту економіки, фінансів та міського бюджету Дніпровської міської ради від 06.06.2025 №3/13-156 "Про надання інформації" у 2025 році (станом на 05.06.2025) кошти, зокрема, від Товариства з обмеженою відповідальністю "Лідер Фінанс" (ідентифікаційний код 40264058) до бюджету Дніпровської міської територіальної громади на рахунок UA 118999980314060611000004569 по коду бюджетної класифікації доходів 24062200 "Кошти за шкоду, що заподіяна на земельних ділянках державної та комунальної власності, які не надані у користування та не передані у власність, внаслідок їх самовільного зайняття, використання не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу; відшкодування збитків за погіршення якості ґрунтового покриву тощо та за неодержання доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок" не надходили (т.1, а.с. 55).
Позивач зазначає, що сума безпідставно збережених відповідачем коштів за використання земельної ділянки з кадастровим номером 1210100000:08:648:0002 за період з 01.01.2022 по 29.05.2025 складає 1 195 052 грн. 19 коп., що підтверджується, зокрема, розрахунком (т.1, а.с. 56), який затверджений протоколом Комісії з визначення розміру збитків, заподіяних Дніпровській міській раді власниками землі та землекористувачами при використанні земельних ділянок від 29.05.2025 №6 (надалі - Протокол) (т.1, а.с. 57-77).
Так, відповідно до вказаного Протоколу Комісією, зокрема, розглянуто наявні матеріали щодо суми кошів, які зберіг у себе землекористувач земельної ділянки за рахунок власника цієї ділянки внаслідок користування землею без достатньої правової підстави, а саме власник майна - Товариство з обмеженою відповідальністю "Лідер Фінанс" щодо земельної ділянки, зокрема, за адресою: просп. Сергія Нігояна, 87 (кадастровий номер 1210100000:08:648:0002) та вирішено, зокрема, затвердити розрахунок суми коштів, які зберіг у себе землекористувач земельної ділянки за рахунок власника цієї ділянки внаслідок користування землею без достатньої правової підстави, сума якого складає 1 195 052 грн. 19 коп.
В подальшому позивачем на адресу відповідача було скеровано вимогу від 30.05.2025 №1/5-195 щодо сплати коштів, які зберіг у себе землекористувач земельної ділянки за рахунок власника цієї ділянки внаслідок користування землею без достатньої правової підстави (т.1, а.с. 78-80).
Позивач зазначає, що відповідач, як фактичний користувач земельної ділянки з кадастровим номером 1210100000:08:648:0002, за адресою: м. Дніпро, просп. Сергія Нігояна, 87, що без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї земельної ділянки зберіг у себе кошти в розмірі 1 195 052 грн. 19 коп., які мав заплатити за користування нею в період з 01.01.2022 по 29.05.2025, зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки.
Вказане стало причиною виникнення спору та звернення позивача з позовом до суду.
За наслідками розгляду позову господарським судом прийнято оскаржуване рішення у даній справі.
Приймаючи оскаржуване рішення, місцевий господарський суд виходив з того, що Дніпровська міська рада, як власник сформованої земельної ділянки комунальної власності, якій присвоєно окремий кадастровий номер, внаслідок користування відповідачем такою земельною ділянкою без оформлення договору, має право на компенсацію недоотриманої орендної плати у порядку статті 1212 Цивільного кодексу України. Суд встановив, що за відповідачем з 16.03.2017 зареєстровано право власності на автозаправну станцію, розташовану на земельній ділянці з кадастровим номером 1210100000:08:648:0002, та що у спірний період з 01.01.2022 по 29.05.2025 між сторонами не існувало договірних правовідносин щодо цієї земельної ділянки. Водночас суд першої інстанції дійшов висновку, що наданий позивачем додаток до рішення Дніпровської міської ради від 24.07.2019 № 7/47 не містить відомостей щодо розміру орендної плати саме для земель категорії «Землі промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення» з видом цільового призначення 1.11.3, до яких належить спірна земельна ділянка. Суд зазначив, що код 1.11.3 згідно з УКЦВЗ не відповідає кодам 12.04, 12.08, 12.11 згідно з КВЦПЗ, для яких у додатку до рішення міської ради встановлено ставку 7%, а тому не вбачається підстав для застосування саме такого розміру орендної плати. За результатами аналізу всіх наявних у справі доказів суд визнав, що докази на підтвердження правомірності вимог позивача щодо стягнення 1 195 052 грн. 19 коп. є недостатньо вірогідними, а позивачем не надано належних доказів на підтвердження того, що сума безпідставно збережених відповідачем коштів складає саме заявлену суму.
8. Оцінка аргументів учасників справи і висновків суду першої інстанції
Відповідно до ст. 269 ГПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги (ч. 1). Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї (ч. 2). Докази, які не були подані до суду першої інстанції, приймаються судом лише у виняткових випадках, якщо учасник справи надав докази неможливості їх подання до суду першої інстанції з причин, що об'єктивно не залежали від нього (ч. 3). Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права (ч. 4).
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника позивача, дослідивши доводи, наведені в апеляційних скаргах, перевіривши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, апеляційний господарський суд дійшов висновку, що апеляційну скаргу слід задовольнити, а рішення господарського суду скасувати, виходячи з наступного.
Відмовляючи в позові, місцевий господарський суд послався на те, що погоджується з доводами позивача щодо того, що Дніпровська міська рада, як власник сформованої земельної ділянки комунальної власності, якій присвоєно окремий кадастровий номер внаслідок користування відповідачем, без оформлення договору такою земельною ділянкою, має право на компенсацію недоотриманої орендної плати у порядку статті 1212 Цивільного кодексу України. Проте, позивачем не надано належних доказів в підтвердження того, що сума безпідставно збережених відповідачем у період з 01.01.2022 по 29.05.2025 коштів складає саме 1 195 052 грн. 19 коп.
Колегія суддів апеляційного суду не погоджується з таким висновком, виходячи з наступного.
Відповідно до статті 80 Земельного Кодексу України суб'єктами права на землі комунальної власності є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування.
За змістом статей 122, 123, 124 Земельного Кодексу України міські ради передають земельні ділянки у власність або користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі - продажу права оренди земельної ділянки.
Відповідно до статті 206 Земельного кодексу України, використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Підпунктом 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України встановлено, що плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
У відповідності до підпунктів 14.1.72, 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, земельний податок - обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів, а орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
З наведеного вбачається, що чинним законодавством розмежовано поняття земельний податок і орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Відповідач не є власником або постійним землекористувачем спірної земельної ділянки, а тому не є суб'єктом плати за землю у формі земельного податку, при цьому єдиною можливою формою здійснення плати за землю для нього, як землекористувача є орендна плата (підпункт 14.1.72 пункту 14.1. ст.14 ПК України).
Предметом позову у справі є вимоги Дніпровської міської ради про стягнення з ТОВ "Лідер Фінанс" безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за користування земельною ділянкою відповідачем без оформлення у спірний період правовстановлюючих документів на право користування земельною ділянкою, що належить до комунальної власності.
Так, з матеріалів справи вбачається, що за відповідачем - Товариством з обмеженою відповідальністю "Лідер Фінанс" 16.03.2017 зареєстровано право власності на автозаправну станцію, що розташована за адресою: м. Дніпро, просп. Нігояна Сергія, буд. 87; опис об'єкта: автозаправна станція, що складається з: літ.Г-1-операторська, загальною площею 53,8 кв.м., літ.г1}-ганок, літ.г2}-ганок, літ.Д-навіс, літ.Е-навіс, №1-8 - огорожі, №9-рекламно-цінова панель, №10-очисна споруда, №11-резервуар аварійний, №12-15 резервуари для пального, №16-зливний приямок, №17,18-колонки топливороздатні, №20-колонка газ.топливороздатна, №21,22-резервуар газовий, І-мостіння. Примітка: №19 колонка топливороздатна - знесена (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 1200931712101) (Інформаційна довідка від 22.05.2025 №428204498)
Земельна ділянка площею 0,0827 га з кадастровим номером 1210100000:08:648:0002, яка розташована за адресою: м. Дніпро, просп. Сергія Нігояна (колишнє найменування - просп. Калініна), 87 є сформованою. Цільове призначення земельної ділянки: 1.11.3; категорія земель: землі промисловості, транспорту, електронний комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення, що підтверджується матеріалами справи.
З матеріалів справи також вбачається, що у спірний період: з 01.01.2022 по 29.05.2025 між Дніпровською міською радою та Відповідачем не існувало договірних правовідносин щодо земельної ділянки з кадастровим номером 1210100000:08:648:0002.
Відповідно до пункту 289.1 статті 289 ПК України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка земель і земельних ділянок на 1 січня поточного року, за певною формулою (пункт 289.2 статті 289 ПК України).
Отже, нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати, який у будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлено приписами підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 ПК України.
Відповідно до статті 3 Закону України «Про оцінку земель», об'єктами оцінки земель є: територія адміністративно-територіальних одиниць або їх частин, території оціночних районів та зон, земельні ділянки чи їх частини або сукупність земельних ділянок і прав на них, у тому числі на земельні частки (паї), у межах території України.
Згідно з частиною 4 статті 5 Закону України «Про оцінку земель», нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується, зокрема, для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
У відповідності до статті 18 Закону України «Про оцінку земель», нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років.
Відповідно до статті 20 Закону України "Про оцінку земель", за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт.
Частиною 2 статті 20 Закону України "Про оцінку земель" передбачено, що дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
За змістом частини 2 статті 20 Закону України "Про оцінку земель" дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Згідно з частиною третьою статті 23 цього Закону витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику в сфері земельних відносин.
Таким чином, як положення Податкового кодексу України, так і законодавство про оцінку земель визнають належними доказами на обґрунтування оцінки землі довідку, витяг з Державного земельного кадастру щодо земельної ділянки, яка є об'єктом плати за землю, та технічну документацію на земельну ділянку.
Позивачем розрахунки нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки здійснені на підставі діючої технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Дніпра, затвердженої рішенням Дніпровської міської ради від 20.05.2020 № 12/57 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпра».
З огляду на те, що земельним законодавством та Податковим кодексом України не обмежується можливість подання доказів щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної (комунальної) власності для цілей сплати орендної плати виключно витягом з Державного земельного кадастру, належними доказами на обґрунтування нормативної грошової оцінки земельної ділянки є розрахунки нормативної грошової оцінки земельної ділянки на підставі діючої технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Дніпра, затвердженої рішенням Дніпровської міської ради від 20.05.2020 № 12/57
«Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпра», які містять інформацію щодо предмета спору в цій справі.
На підтвердження розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки позивачем надано довідку Комунального підприємства "Муніципальний землевпорядний офіс" від 29.05.2025 про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, відповідно до якої нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 1210100000:08:648:0002 складає: 5 529 436 грн. 91 коп. - у 2022 році; 6 358 852 грн. 45 коп. - у 2023 році; 6 683 153 грн. 92 коп. - у 2024 році; 7 485 132 грн. 39 коп. - у 2025 році, а також розрахунок нормативної грошової оцінки земельної ділянки за 2025 рік.
Листом від 09.05.2025 Головне управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області надало інформацію про нараховані та фактично сплачені відповідачем кошти за користування земельною ділянкою, які, як вбачається з матеріалів справи, були враховані Позивачем під час здійснення розрахунку безпідставно збережених коштів, шляхом обчислення середньозваженого значення, яке враховує різні значення елементів.
Розрахунок в період з 01.01.2022 по 29.05.2025.
01.01.2022 - 31.12.2022 - оскільки відповідно до інформації ГУ ДПС у Дніпропетровській області відповідачем не декларувалось жодної суми стосовно земельної ділянки за кадастровим номером 1210100000:08:648:0002, то позивачем за вказаний період було здійснено розрахунок без урахування сплачених відповідачем коштів.
01.01.2023 - 31.12.2023 - оскільки загальна сума, сплачена відповідачем, відповідно до інформації ГУ ДПС у Дніпропетровській області, у 2023 році перевищує задекларовану, то позивачем було враховано всю суму, задекларовану відповідачем за вказаний період.
Розрахунок в період з 01.01.2024 по 29.05.2025 здійснювався з урахуванням суми коштів, яка задекларована Відповідачем.
Згідно наданої інформації ГУ ДПС у Дніпропетровській області, Відповідачем за 2024
рік задекларовано податкові зобов'язання з плати за землю:
- за земельну ділянку площею 0,568 га з кадастровим номером
1210100000:04:078:0013 у сумі 54 761,83 грн.;
- за земельну ділянку площею 0,5869 га з кадастровим номером
1210100000:09:182:0001 у сумі 280 670,73 грн.;
- за земельну ділянку площею 0,3807 га з кадастровим номером
1210100000:08:646:0001 у сумі 351 897,80 грн.;
- за земельну ділянку площею 0,0827 га з кадастровим номером
1210100000:08:648:0002 у сумі 114 948,82 грн;
- за земельну ділянку площею 0,7 га з кадастровим номером 1210100000:08:832:0015
у сумі 389 714,25 грн.;
- за земельну ділянку площею 0,2064 га з кадастровим номером
1210100000:03:060:0012 у сумі 292 633,27 грн.;
- за земельну ділянку площею 0,7613 га з кадастровим номером
1210100000:03:060:0001 у сумі 1 079 368,74 грн.;
- за земельну ділянку площею 0,0133 га з кадастровим номером, який не зазначено у
сумі 5 069,88 грн.
У 2024 році відповідачем сплачено 2 341 872,50 грн.
Відповідно до вимог пункту 1 розділу ІІ Порядку ведення податковими органами оперативного обліку податків, зборів, платежів та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.01.2021 № 5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.03.2021 за № 321/35943 з метою обліку нарахованих і сплачених, повернутих та відшкодованих сум платежів територіальними органами ДПС відкриваються інтегровані картки платника (ІКП) за кожним платником та кожним видом платежу, які мають сплачуватися такими платниками на рахунки, відкриті в розрізі адміністративно-територіальних одиниць.
ІКП містить інформацію про облікові операції та облікові показники, які характеризують стан розрахунків платника з бюджетами та фондами загальнообов'язкового державного соціального і пенсійного страхування за відповідним видом платежу та відповідною адміністративно-територіальною одиницею.
Тож надати інформацію щодо сплати відповідачем коштів за користування окремою земельною ділянкою органи податкової служби не мають можливості.
Суму коштів, які сплатив відповідач за користування земельною ділянкою за кадастровим номером 1210100000:08:648:0002 у 2024 році позивачем було розраховано шляхом обчислення середньозваженого значення, яке враховує різні значення елементів.
Середнє зважене використовується в разі, якщо окремі значення мають різну вагу, яку слід призначити кожному значенню.
Таким чином, вирахувавши так звану «питому вагу» кожної земельної ділянки, можливо визначити яку саме суму було сплачено відповідачем за кожну земельну ділянку окремо.
Для обчислення «питомої ваги» окремої земельної ділянки необхідно суму коштів, яку задекларовано підприємством по цій земельній ділянці розділити на загальну суму коштів, яку задекларував відповідач за усіма земельними ділянками.
Тобто, 54 761,83 + 280 670,73 + 351 897,80 + 114 948,82 + 389 714,25 + 292 633,27
+1 079 368,74 + 5 069,88 = 2 569 065,32 грн.
А отже, питома вага земельної ділянки за кадастровим номером 1210100000:08:648:0002 у 2024 році складає: 114 948,82 / 2 569 065,32 х 100 = 4,474.
У 2024 році відповідач сплатив 2 341 872,50 грн, а отже за земельну ділянку за кадастровим номером 1210100000:08:648:0002 було сплачено 2 341 872,50 х 4,474 % = 104 775,37 грн.
Так, вирахувавши суму коштів, сплачених відповідачем за 2024 рік за земельну ділянку за кадастровим номером 1210100000:08:648:0002, позивачем враховано отриману суму при розрахунку.
НГО х ставка орендної плати - кошти сплачені землекористувачем.
6 683 408,84 х 0,07 - 104 775,37 = 363 063,24 грн.
За аналогією Позивачем вирахувано суму коштів, яку відповідач сплатив за користування земельною ділянкою за кадастровим номером 1210100000:08:648:0002 за 2025 рік.
01.01.2025 - 29.05.2025:__
Згідно наданої податкової декларації з плати за землю відповідачем на 2025 рік задекларовано податкові зобов'язання з плати за землю:
- за земельну ділянку площею 0,568 га з кадастровим номером 1210100000:04:078:0013 у сумі 61 333,25 грн.;
- за земельну ділянку площею 0,5869 га з кадастровим номером 1210100000:09:182:0001 у сумі 314 351,22 грн.;
- за земельну ділянку площею 0,3807 га з кадастровим номером 1210100000:08:646:0001 у сумі 393 966,78 грн.;
- за земельну ділянку площею 0,0827 га з кадастровим номером 1210100000:08:648:0002 у сумі 128 742,68 грн;
- за земельну ділянку площею 0,7 га з кадастровим номером 1210100000:08:832:0015 у сумі 436 479,96 грн.;
- за земельну ділянку площею 0,2064 га з кадастровим номером 1210100000:03:060:0012 у сумі 327 749,26 грн.;
- за земельну ділянку площею 0,7613 га з кадастровим номером 1210100000:03:060:0001 у сумі 1 208 892,98 грн.;
- за земельну ділянку площею 0,0133 га з кадастровим номером, який не зазначено у
сумі 5 678,27 грн.
У 2025 році відповідач сплатив 214 088,79 грн.
61 333,25 + 314 351,22 + 393 966,78 + 128 742,68 + 436 479,96 + 327 749,26 + 1 208 892,98 + 5 678,27 = 2 877 194,40 грн.
А отже, питома вага земельної ділянки за кадастровим номером 1210100000:08:648:0002 у 2025 році складає: 128 742,68 / 2 877 194,40 х 100 = 4,474.
У 2025 році відповідач сплатив 214 088,79 грн.
Таким чином за земельну ділянку з кадастровим номером 1210100000:08:648:0002 у 2025 році було сплачено: 214 088,79 х 4,474 % = 9 578,33 грн.
Разом із цим, Позивачем було враховано кількість днів у році, що минули.
Отже, розрахунок за період з 01.01.2025 по 29.05.2025 здійснювався за наступною формулою:
НГО х ставка орендної плати х кількість днів користування / кількість днів у році -кошти сплачені землекористувачем.
Суми, які було сплачено Відповідачем у 2023, 2024 та 2025 роках за користування земельною ділянкою 1210100000:08:648:0002 враховані Позивачем під час здійснення розрахунку суми коштів, які зберіг у себе землекористувач земельної ділянки за рахунок власника ділянки внаслідок користування землею без достатньої правової підстави.
Отже, з долученого до справи розрахунку суми коштів, які зберіг у себе землекористувач земельної ділянки за рахунок власника внаслідок користування земельною ділянкою площею 827 кв.м., розташованої за адресою: м. Дніпро, просп. Сергія Нігояна, 87 (кадастровий номер 1210100000:08:648:0002), без достатньої правової підстави вбачається, що сума безпідставно збережених коштів складає: 1 195 052 грн. 19 коп: 291 955 грн. 45 коп. - за період з 01.01.2022 по 31.12.2022, 335 748 грн.77 коп. - за період з 01.01.2023 по 31.12.2023, 363 037 грн. 34 коп. - за період з 01.01.2024 по 31.12.2024 та 204 310 грн. 62 коп. - за період з 01.01.2025 по 29.05.2025.
Відповідач контррозрахунок, як суду першої, так і суду апеляційної інстанції не надав.
Частиною другою статті 152 ЗК України передбачено, що власник земельної ділянки може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Відповідно до ст. 1212 Цивільного кодексу України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Отже, у випадку використання земельної ділянки комунальної власності, якій присвоєно окремий кадастровий номер, без оформлення договору оренди, власник такої земельної ділянки (орган місцевого самоврядування, який представляє інтереси територіальної громади) може захистити своє право на компенсацію йому вартості неотримання орендної плати в порядку, визначеному статтею 1212 ЦК України.
Згідно зі статтею 1214 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе без достатньої правової підстави, зобов'язана відшкодувати всі доходи, які вона одержала або могла одержати від цього майна з часу, коли ця особа дізналася або могла дізнатися про володіння цим майном без достатньої правової підстави. З цього часу вона відповідає також за допущене нею погіршення майна.
Особа, яка набула майно або зберегла його у себе без достатньої правової підстави, має право вимагати відшкодування зроблених нею необхідних витрат на майно від часу, з якого вона зобов'язана повернути доходи.
Судова колегія враховує правові висновки, викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 20.11.2018 у справі №922/3412/17, де зазначено на те, що до моменту оформлення власником об'єкта нерухомого майна права оренди земельної ділянки, на якій розташований цей об'єкт, відносини з фактичного користування земельною ділянкою без укладеного договору оренди та недоотримання її власником доходів у вигляді орендної плати є за своїм змістом кондикційними. Фактичний користувач земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування нею, зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі частини першої статті 1212 Цивільного кодексу України.
Таким чином, у зазначеній постанові Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що для вирішення спору щодо фактичного користування земельною ділянкою без оформлення правовстановлюючих документів та без державної реєстрації прав на неї встановленню підлягають обставини, зокрема, чи є спірна земельна ділянка сформованим об'єктом цивільних прав, за користування якою Дніпровська міська рада просить стягнути безпідставно збережені кошти.
Також, Верховний Суд у складі судової палати для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності Касаційного господарського суду у справі №922/2060/20 вказав, що із дня набуття права власності на об'єкт нерухомого майна власник цього майна стає фактичним користувачем земельної ділянки, на якій розташований цей об'єкт, а тому саме із цієї дати у власника об'єкта нерухомого майна виникає обов'язок сплати за користування земельною ділянкою, на якій таке майно розташоване. При цьому до моменту оформлення власником об'єкта нерухомого майна права на земельну ділянку, на якій розташований цей об'єкт, такі кошти є безпідставно збереженими.
Враховуючи викладене, Відповідач як власник об'єкту нерухомого майна, у спірний період користувався земельною ділянкою, на якій цей об'єкт розташований, за відсутності оформленого згідно з вимогами чинного законодавства права користування земельною ділянкою, не сплачуючи за користування нею кошти.
Наведеним підтверджується правомірність звернення Позивача про стягнення з Відповідача як власника нерухомого майна, коштів за фактичне користування земельною ділянкою, на якій воно розташоване, без правових підстав такого використання земельної ділянки, зокрема у період з 01.01.2022 по 29.05.2025.
Отже, у даному випадку обов'язок Відповідача сплатити суму безпідставно збережених коштів виникає в силу самого користування ним спірною земельною ділянкою без сплати орендної плати, і не залежить від того чи сталося це внаслідок поведінки набувача, потерпілого чи інших осіб, або сталось поза їх волею.
Судова колегія зазначає, що відновлення порушених прав Позивача за таких обставин і в такий спосіб не створює для Відповідача жодних необґрунтованих, додаткових або негативних наслідків, оскільки предметом позову є стягнення грошових коштів, які останній мав би сплатити за звичайних умов як і фактичний добросовісний землекористувач.
Навіть за умови правомірної поведінки Відповідача у спірних правовідносинах, в обраний Позивачем спосіб захисту відбувається відновлення справедливої рівноваги між правами та обов'язками сторін спору, встановлення якої ґрунтується на визначеній нормами земельного законодавства умові платності використання земельної ділянки.
Не приймаючи розрахунку, здійсненого Дніпровською міською радою, суд першої інстанції посилається на те, що наданий відповідачем додаток до рішення Дніпровської міської ради від 24.07.2019 №7/47 «Про внесення змін до рішення міської ради від 06.12.2017 №13/27 «Про ставки земельного податку, розмір орендно плати на землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста» не містить відомостей щодо розміру орендної плати на землю для земель категорії: Землі промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення; вид цільового призначення земельної ділянки 1.11.3, до яких належить земельна ділянка з кадастровим номером 1210100000:08:648:0002.
З цього приводу судова колегія зазначає про таке.
Відповідно до витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 23.05.2025 №НВ-9964291162025, земельна ділянка з кадастровим номером 1210100000:08:648:0002 відноситься до категорії земель: Землі промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення; вид цільового призначення земельної ділянки: 1.11.3.
Інспекцією з державного контролю за використанням та охороною земель Дніпровської міської ради здійснено обстеження земельної ділянки комунальної форми власності за адресою: вул. Сергія Нігояна, буд. 87 в м. Дніпрі (кадастровий номер 1210100000:08:648:0002), за результатами якого складено акт обстеження земельної ділянки від 30.04.2025 року.
Відповідно до даних з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно на земельній ділянці за адресою: просп. Сергія Нігояна, буд. 87 в м. Дніпрі розташована автозаправна станція, що складається з: літ.Г-1 - операторська, загальною площею 53,8 кв.м, літ.г1}-ганок, літ.г2}-ганок, літ.Д-навіс, літ.Е-навіс, №1-8 - огорожі, №9 рекламно-цінова панель, №10-очисна споруда, №11-резервуар аварійний, №12-15 резервуари для пального, №16-зливний приямок, №17,18 -колонки топливороздатні, №20-колонка газ.топливороздатна, №21,22-резервуар газовий, І-мостіння. Примітка: № 19 колонка топливороздатна - знесена. Власником якої з 16.03.2017 є Товариство з обмеженою відповідальністю «Лідер Фінанс» на підставі акту прийому-передачі, посвідченого 15.03.2017 Приватним нотаріусом Дніпровського міського нотаріального округу Ричкою К.Ю.
За наслідками обстеження земельної ділянки за кадастровим номером 1210100000:08:648:0002, в тому числі, встановлено, що на земельній ділянці, в межах кадастрового номера 1210100000:08:648:0002 розташовано автозаправний комплекс, що складається з: одноповерхової будівлі операторської, перед якою встановлено металевий навіс на опорах, де 2 паливороздавальні колонки на бетонній основі, інформаційного стенду та металевих підземних паливних резервуарів. Поза межами земельної ділянки на автозаправній станції розташовано стаціонарний заправник газу.
Позивач у розрахунку зазначає, що розмір орендної плати складає 7 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
На підтвердження вказаного позивачем надано, зокрема, копію рішення Дніпровської міської ради від 24.07.2019 №7/47 "Про внесення змін до рішення міської ради від 06.12.2017 №13/27 "Про ставки земельного податку, розмір орендної плати на землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста" з додатком.
Наданий позивачем Додаток до вказаного рішення, в тому числі, містить інформацію щодо коду та виду цільового призначення земель згідно з Класифікацією видів цільового призначення земель, затвердженою наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23.07.2010 №548, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 01.11.2010 за №1011/18306 (зі змінами) щодо земель транспорту, а саме земель наступних категорій:
- 12.04, що включає землі з цільовим призначенням: Для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства:
- автозаправних станцій, автозаправних комплексів (крім державної та комунальної власності); річний розмір орендної плати за користування земельними ділянками для юридичних осіб складає 7,000% від нормативної грошової оцінки.
Оскільки позивач враховував ставку земельного податку, виходячи із фактичного розміщення автозаправної станції на земельній ділянці, то, на думку колегії суддів, застосування ставки земельного податку у кореляції із фактичним здійсненням діяльності на земельній ділянці відповідає принципу справедливості.
Позивачем доведено той факт, що на земельній ділянці за адресою: просп. Сергія Нігояна, 87 в м. Дніпрі розташована автозаправна станція. Відповідно до зміни ставок земельного податку та розміру орендної плати за землю, затвердженого рішенням Дніпровської міської ради від 24.07.2019 № 7/47, визначено, що для земельних ділянок, на яких розміщено автозаправні станції, автозаправні комплекси (крім державної та комунальної власності), розмір ставки земельного податку за користування встановлений в розмірі 7,000.
Отже, позивач обґрунтовуючи розрахунок суми коштів, які зберіг у себе відповідач земельної ділянки, обґрунтовано брав до уваги фактичне розміщення на такій ділянці автозаправної станції та її вид використання для визначення розміру ставки земельного податку.
З огляду на наведене вище, судова колегія дійшла висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та доведеними та підлягають задоволенню в повному обсязі, а висновок суду першої інстанції про відмову в задоволенні позову є помилковими.
З огляду на викладене, здійснивши дослідження сукупності наявних в матеріалах справи доказів, що стосуються предмета спору, з урахуванням правил та критеріїв оцінки доказів визначених ГПК України, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що рішення господарського прийнято з порушенням норм процесуального права та неправильним застосуванням норм матеріального права, у зв'язку з чим апеляційна скарга підлягає задоволенню, а зазначене рішення суду підлягає скасуванню із прийняттям нового рішення, про задоволення позову у повному обсязі.
9. Висновки за результатами розгляду апеляційної скарги.
У справі "Руїз Торіха проти Іспанії", ЄСПЛ вказав, що відповідно до практики, яка відображає принцип належного здійснення правосуддя, судові рішення мають в достатній мірі висвітлювати мотиви, на яких вони базуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Межі такого обов'язку можуть різнитися залежно від природи рішення та мають оцінюватися у світлі обставин кожної справи.
Аналізуючи питання обсягу дослідження доводів Скаржника та їх відображення у судовому рішенні, питання вичерпності висновків суду, суд апеляційної інстанції ґрунтується на висновках, що їх зробив Європейський суд з прав людини у справі "Проніна проти України" ( Рішення ЄСПЛ від 18.07.2006 р. ).
Зокрема, ЄСПЛ у своєму рішенні зазначив, що п. 1 ст. 6 Конвенції зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи.
З огляду на приписи ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини від 23.02.2006 р." Конвенція застосовується судами України як частина національного законодавства, а практика ЄСПЛ, через рішення якого відбувається практичне застосування Конвенції, застосовується судами як джерело права.
Відповідно до ст. 236 ГПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Рішення господарського суду зазначеним вимогам не відповідає.
Враховуючи наведене та з урахуванням меж розгляду апеляційної скарги в порядку ст. 269 ГПК України, апеляційна скарга Дніпровської міської ради підлягає задоволенню, а рішення місцевого господарського суду у даній справі має бути скасоване, позов задоволено у повному обсязі.
10. Судові витрати.
Відповідно до п. б ч. 4 ст. 282 ГПК України, у зв'язку зі скасуванням судового акту попередньої інстанції і ухваленням нового рішення про задоволення позову, підлягають новому перерозподілу і судові витрати, понесені у зв'язку з розглядом справи у суді першої та апеляційної інстанцій.
Відповідно до ч. 4 ст.129 ГПК України інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються: 1) у разі задоволення позову - на відповідача; 2) у разі відмови в позові - на позивача; 3) у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Зважаючи на задоволення апеляційної скарги Позивача, судові витрати, понесені Дніпровської міської ради, підлягають відшкодуванню та покладаються на Відповідача.
На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 269, 270, 273, 275 - 285, 287 ГПК України, Центральний апеляційний господарський суд, -
Апеляційну скаргу Дніпровської міської ради - задовольнити.
Рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 23.10.2025р. у справі №904/2904/25 - скасувати.
Ухвалити нове рішення, яким позов задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Лідер Фінанс" (18005, м. Черкаси, б. Шевченка, буд. 336А; ідентифікаційний код 40264058) на користь Дніпровської міської ради (49000, м. Дніпро, просп. Дмитра Яворницького, буд. 75; ідентифікаційний код 26510514) 1 195 052 грн. 19 коп. - коштів, набутих без достатньої правової підстави внаслідок несплаченої орендної плати за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 1210100000:08:648:0002.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Лідер Фінанс" (18005, м. Черкаси, б. Шевченка, буд. 336А; ідентифікаційний код 40264058) на користь Дніпровської міської ради (49000, м. Дніпро, просп. Дмитра Яворницького, буд. 75; ідентифікаційний код 26510514) витрати зі сплати судового збору за подання позовної заяви, у розмірі 17 925,79 грн. та витрати зі сплати судового збору за подання апеляційної скарги, у сумі 21 510,95 грн..
Видачу відповідних наказів, з урахуванням необхідних реквізитів, доручити Господарському суду Дніпропетровської області.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складення повного тексту до Верховного суду у порядку, встановленому Господарським процесуальним кодексом України.
Повна постанова підписана 21.05.2026р.
Головуючий суддя І.М. Кощеєв
Суддя О.В. Чус
Суддя М.О. Дармін