Постанова від 24.01.2011 по справі 2а-7606/10/1870

Копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 січня 2011 р. Справа № 2а-7606/10/1870

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Соколова В.М.

за участю секретаря судового засідання - Шаповал Є.А.,

представника позивача -Кулішенко І.П.,

представників відповідача - Компанєєць М.С., Дякулич Л.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Славяни» до Державної податкової інспекції в місті Суми про скасування рішення про застосування фінансових санкцій,-

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Славяни»(далі-позивач, ТОВ «Славяни») звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції в місті Суми (далі-відповідач, ДПІ в місті Суми) про визнання протиправним та скасування рішення № 0006782304/63428 від 21.08.2010 р. в частині застосування фінансових санкцій в розмірі 42 160 грн. 00 коп.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що рішення про застосування фінансових санкцій № 0006782304/63428 від 21.08.2010 р., яким позивачу визначено суму фінансових санкцій в розмірі 42 160 грн. 00 коп. прийнято з порушенням норм чинного законодавства, є незаконним та необґрунтованим з підстав, визначених в позовній заяві (а.с. 4-8) та додаткових поясненнях (а.с. 70-72).

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити.

Представники відповідача з позовними вимогами не погодились, оскаржуване рішення про застосування фінансових санкцій вважають законним та обґрунтованим, і просять суд в задоволенні позову відмовити з підстав, визначених в запереченні на позов (а.с. 47 - 48) та доповненнях до заперечень (а.с. 79).

Заслухавши повноважних представників сторін, перевіривши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що позов обґрунтований і підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

В судовому засіданні встановлено, що ТОВ «Славяни», зареєстроване виконавчим комітетом Сумської міської ради 18.03.2009 р. як юридична особа, знаходиться на обліку в ДПІ в місті Суми як платник податків, що підтверджується копією свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи (а.с.39).

На підставі направлень № 350300 від 03.08.2010 р. та № 350351 від 09.08.2010 року (а.с. 59, 60) головними державними податковими ревізорами-інспекторами Дякулич Л.М. та Дейнеко М.М. була проведена планова перевірка господарської одиниці -магазину, який належить ТОВ «Славяни»та знаходиться за адресою: м. Суми, вул. Курська, 22, за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій. За результатами перевірки, 12 серпня 2010 року складено акт № 6417/18/19/23/36437907/707 (а.с. 9-15) згідно якого виявлені порушення п.п. 9, 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме: не забезпечено відповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків -4 153, 02 грн. (по РРО типу ІКС-483LT, зав. № 00002738) сумі готівкових коштів, яка зазначена в денному Х-звіті реєстратора розрахункових операцій -4073, 49 грн. (сума невідповідності (надлишок) готівкових коштів склала 79, 53 грн.) та не забезпечено щоденне друкування на реєстраторах розрахункових операцій ІКС-483LT (заводські номери 00002746, 00002738, 00002716) фіскальних звітних чеків (Z-звітів).

Враховуючи виявлені згідно указаного акту перевірки порушення, на підставі п. 4 ст. 17 та ст. 22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», відповідачем 21.08.2010 року прийнято рішення № 0006782304/63428 (а.с. 16) про застосування до ТОВ «Славяни»фінансових санкцій в сумі 42 557, 65 грн., а саме: 397, 65 грн. -за не забезпечення відповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі готівкових коштів, яка зазначена в денному Х-звіті реєстратора розрахункових операцій, та 42 160, 00 грн. -за не забезпечення щоденного друкування на реєстраторах розрахункових операцій фіскальних звітних чеків (Z-звітів).

Факт порушення п. 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»та правомірність застосування відповідачем штрафних санкцій за це порушення, згідно ст. 22 загаданого Закону в сумі 397, 65 грн., позивачем не оскаржується та підтверджується матеріалами справи, зокрема: актом перевірки № 6417/18/19/23/36437907/707 від 12.08.2010 року (а.с. 9-15) та додатком № 1 до цього акту (а.с. 57).

Заперечуючи проти наявності порушень п. 9 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме: не забезпечення «щоденного»друкування на реєстраторах розрахункових операцій ІКС-483LT (заводські номери 00002746, 00002738, 00002716) фіскальних звітних чеків (Z-звітів) та правомірності застосування відповідачем за це порушення штрафних санкцій в сумі 42 160, 00 грн., відповідно до п. 4 ст. 17 згаданого Закону, позивач зазначає, що розрахункові операції за період з грудня 2009 року по квітень 2010 року на указаних РРО проводились в окремі дні, за які фіскальні звітні чеки надруковано. При цьому, на думку позивача, оскільки Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»не визначено поняття обов'язку «щоденного»друкування на РРО Z-звітів: кожного календарного дня, чи кожного робочого дня, чи робочого дня РРО, то термін «щодня»необхідно застосовувати враховуючи поняття «зміна РРО», визначене «Вимогами щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування», затверджених Постановою КМУ № 199 від 18.02.2002 року. Виходячи з зазначеного, позивач вважає, що вимоги щоденного друкування фіскального звітного чеку (Z-звіту) стосується саме днів роботи РРО, тобто коли на певному РРО проводились розрахункові операції.

Крім того, позивач зазначає на тому, що РРО ІКС-483LT (заводські номери 00002746, 00002738), на яких не здійснювалось щоденне роздрукування Z-звітів, мають версію програмного забезпечення ОП-01, що підтверджується відповідними реєстраційними посвідченнями (а.с. 18, 19) та включені в реєстр РРО, затверджений Наказом ДПА України № 314 від 12.05.2010 року, в зв'язку з чим їх використання у сфері торгівлі є правомірним. Згідно довідки виробника (а.с. 17) указана версія програмного забезпечення РРО не дозволяє друкувати нульовий фіскальний звітний чек, якщо зміна не була відкрита і розрахункові операції не виконувались.

Суд не може погодитись з указаними твердженнями позивача, з огляду на наступне.

Відповідно п. 9 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.

Статтею 2 згаданого Закону визначено, що фіскальним звітним чеком є документ, встановленої форми, надрукований реєстратором розрахункових операцій, що містить дані денного звіту, під час друкування якого інформація про обсяг виконаних розрахункових операцій заноситься до фіскальної пам'яті. Водночас, денний звіт - документ встановленої форми, надрукований реєстратором розрахункових операцій, що містить інформацію про денні підсумки розрахункових операцій, проведених з його застосуванням.

Згідно п. 2 «Вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування», затверджених Постановою КМУ № 199 від 18.02.2002

року, Z-звітом є денний звіт з обнулінням інформації в оперативній пам'яті та занесенням її до фіскальної пам'яті реєстратора. При цьому, відповідно п. 11 указаного нормативно-правового акту, реєстратор розрахункових операцій повинен в будь-якому випадку забезпечувати формування та друкування Z-звіту.

Виходячи з системного аналізу указаних норм, суд дійшов висновку про те, що суб'єкт підприємницької діяльності, зобов'язаний друкувати на реєстраторах розрахункових операцій фіскальні звітні чеки (Z-звіти) і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій, незалежно від проведення чи не проведення в робочі дні розрахункових операцій на РРО. В зв'язку з цим, суд вважає, що відповідач правомірно визначив порушення позивачем п. 9 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Відповідно п. 4 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його не зберігання в книзі обліку розрахункових операцій, за рішенням органів державної податкової служби України застосовуються фінансова санкція у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

При цьому, на переконання суду, невиконання указаного обов'язку є єдиним порушенням, незалежно від кількості днів чи разів, а тому санкція повинна застосовуватися у єдиному розмірі -340 грн. Дане твердження кореспондується з позицією Вищого адміністративного суду України, що була висловлена в ухвалі від 30 вересня 2010 року у справі № К-24064\10 (а.с. 80-82).

Враховуючи наведене, суд погоджується з позивачем та вважає неправомірним застосування до ТОВ «Славяни»фінансової санкції за кожний не роздрукований щоденний фіскальний звітний чек.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про те, що вимоги позивача є частково обґрунтованими, а оскаржуване рішення про застосування фінансових санкцій в сумі 41 820, 00 грн. таким, що не відповідає вимогам ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв'язку з чим підлягає визнанню протиправним та скасуванню.

Керуючись ст. ст. 4, 7, 8, 17, 71, 94, 161-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «Славяни»до Державної податкової інспекції в місті Суми про скасування рішення № 0006782304/63428 від 21.08.2010 року про застосування фінансових санкцій в сумі 42 557, 65 гривень -задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення № 0006782304/63428 від 21.08.2010 року в частині застосування фінансових санкцій в сумі 41 820, 00 гривень.

В задоволенні інших позовних вимог відмовити за необґрунтованістю.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя (підпис) В.М. Соколов

З оригіналом згідно

Суддя В.М. Соколов

Повний текст постанови складений 28.01.2011 р.