Україна
Донецький окружний адміністративний суд
за наслідками розгляду звіту та надання строку подати новий звіт
15 травня 2026 року Справа №200/3037/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Голошивця І.О., розглянувши в порядку письмового провадження звіт про виконання рішення суду Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області та заперечення ОСОБА_1 щодо звіту за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 05 серпня 2025 року по справі №200/3037/25 було вирішено: адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ: 13486010) щодо визначення розміру пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) без врахування положень абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ: 13486010) здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) з 21.02.2025 року відповідно до вимог абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та положень ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», з урахуванням раніше вже виплачених сум та висновків суду по цій справі.
В решті позовних вимог відмовити.
Постановою Першого апеляційного адміністративного суду по справі №200/3037/25 від 04.12.2025 року було постановлено: апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області - залишити без задоволення. Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05 серпня 2025 року у справі № 200/3037/25 - залишити без змін.
З урахуванням вищезазначеного, рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/3037/25 від 05.08.2025 року набрало законної сили 04.12.2025 року у відповідності до постанови Першого апеляційного адміністративного суду.
У лютому 2026 року від позивача на адресу суду надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення по справі №200/3037/25 від 05.08.2025, в якій, зокрема, він просив суд - постановити ухвалу про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подати у встановлений судом строк звіт про виконання Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 5 серпня 2025 року по справі № 200/3037/25 в частині, що стосується виплати перерахованої пенсії.
Позивач надаючи дану заяву зазначив наступне: - «Відповідач Головне управління ПФУ в Донецькій області не виконав рішення суду в частині, що стосується виплати перерахованої пенсії у новому розмірі. Так відповідачем здійснено перерахунок пенсії, що підтверджується Протоколом перерахунку (Дата-час розрахунку: 08.12.2025 14:49), однак не виконано рішення щодо виплати нарахованого розміру пенсії після перерахунку. Вказане підтверджується Листом відповідача від 01.01.2026 року, в якому зазначено, що в результаті перерахунку розмір пенсії до виплати з 21.02.2025 склав - 23610,00 грн. Зокрема, у січні 2026 року я продовжую отримувати пенсію у попередньому розмірі, яку я отримував до перерахунку пенсії за рішенням суду - 20 764.44 грн. Хоча відповідач зобов'язаний судом виплатити пенсію у новому розмірі (після перерахунку). Невиконання рішення суду в частині виплати пенсії у новому (перерахованому) розмірі прямо порушує мої права, в тому числі й право на судовий захист, який полягає в ефективному вирішенні спору, оскільки не призводить до відновлення прав, тобто отримання пенсії у правильному розмірі. Виконавчі листи отримані, відкрите виконавче провадження від 05.01.2026 року № 79916687. До державної виконавчої служби відповідач направив Лист, в якому підтверджує, що ним не виплачена пенсія, з посиланням на Постанову КМУ 821.».
З наявних в матеріалах даної заяви доказів, суд встановив наступне.
У Листі Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 01.01.2026 року зазначено наступне: - «У грудні 2025 року на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05.08.2025 по справі 200/3037/25 (далі - Рішення суду), яке набрало законної сили 04.12.2025, Головним управлінням здійснено перерахунок Вам пенсії за віком на пільгових умовах з 21.02.2025 відповідно до вимог абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України від 09.07.2003 №1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058) та положень ст. 8 Закону України від 02.08.2008 № 345-VІ «Про підвищення престижності шахтарської праці», з урахуванням раніше вже виплачених сум та висновків суду по цій справі. Розмір пенсії з 21.02.2025 склав - 27348,38 грн. Відповідно до пункту 13 Прикінцевих положень Закону № 1058 максимальний розмір пенсії, призначеної на умовах законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про наукову і науково-технічну діяльність» (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), не може перевищувати десяти розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Враховуючи зазначене розмір пенсії до виплати з 21.02.2025 склав - 23610,00 грн. На виконання Рішення суду нарахована заборгованість по пенсії за період з 21.02.2025 по 31.12.2025 у розмірі 34454,17 грн. […]. Постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 №821, яка набрала чинності 17.07.2025, затверджено Порядок здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій, призначених (перерахованих) на виконання судових рішень (далі - Порядок №821). Термін «перерахована пенсія за рішеннями суду» в Порядку №821 визначено як різницю між розміром виплати, визначеної на виконання судового рішення, та розміром, обчисленим органом Пенсійного фонду України відповідно до положень нормативно правових актів (далі - різниця). В подальшому, різниця між розміром пенсії, визначеної на виконання рішення суду, та розміром виплати, обчисленим до виконання рішення суду буде обліковуватись відповідно до Порядку №821 та виплачуватись в межах виділених бюджетних призначень додатковими відомостями. Згідно з Порядком №821 видатки на виплату пенсій за минулий час та перерахованих пенсій за рішеннями суду здійснюються за окремими напрямами бюджету Пенсійного фонду України за джерелами виплати відповідних сум. Пунктом 7 Порядку №821 визначено, що такі виплати здійснюються пропорційно виділеним бюджетним асигнуванням, але не більше суми, що обліковується в переліку одержувачів. На виконання Рішення суду нарахована вище зазначена заборгованість облікована в Головному управлінні відповідно до Порядку №821 та її виплата буде проводитись Вам в межах бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат. Головним управлінням рішення суду виконано в повному обсязі в межах функціональних повноважень та чинного законодавства.».
Отже, з урахуванням вищезазначених відповідей, суд встановив, як зазначає відповідач, розмір пенсійної виплати позивача на виконання рішення суду по справі №200/3037/25 з 21.02.2025 року має становити - 23 610 грн.
В той же час, з копії перерахунку пенсії дата час розрахунку 08.12.2025 року наданого позивачем в якості доказів з його пенсійної справи, загальна сума призначеної позивачу пенсії складається з 27 348,38 грн., а саме: 20 197,80 грн. (34185,47 х 0,59083) + доплата за понаднормовий час 566,64 грн. + доплата до пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» 6583,94 грн., оскільки сума пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» (80% від 34 185,47 грн.) - 27348,38 грн. Місяць підвищення розміру пенсії - 01.02.2025 року; розмір пенсії з надбавками - 27348,38 грн.; максимальний розмір пенсії - 23 610,00 грн.
Варто зауважити, що сума 27 348,38 грн. є сумою розрахованою відповідачем на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/3037/25, але в свою чергу доказів виплати позивачу пенсії у розмірі - 27 348,38 грн. з часу набрання рішенням законної сили, тобто, з 04.12.2025 року, матеріали справи не містять, про що також зауважує позивач у своїй заяві про встановлення судового контролю, а саме: - «Зокрема, у січні 2026 року я продовжую отримувати пенсію у попередньому розмірі, яку я отримував до перерахунку пенсії за рішенням суду - 20 764.44 грн.».
Отже, сума 27 348,38 грн. є сумою розрахованою відповідачем на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/3037/25, та яка відповідно має виплачуватися позивачу з часу набрання рішенням суду законної сили (04.12.2025).
Суд вже зазначав, що рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 05.08.2025 року у справі №200/3037/25 суд зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 з 21.02.2025 року відповідно до вимог абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та положень ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», з урахуванням раніше вже виплачених сум та висновків суду по цій справі.
В свою чергу доказів нарахування та виплати позивачу на виконання рішення суду по справі №200/3037/25 з 21.02.2025 року пенсії у визначеному розмірі - 27 348,38 грн. матеріали справи не містять.
Отже, вищенаведеним підтверджується не виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05.08.2025 року по справі №200/3037/25.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/3037/25 від 17 лютого 2026 року заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення було задоволено. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подати протягом двох місяців з дня отримання цієї ухвали звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/3037/25 від 05.08.2025 року.
У квітні 2026 року від представника Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на адресу суду надійшов звіт про виконання рішення суду за №0500-0907-7/38529.
В даному звіті було зазначено наступне: - «Управлінням на виконання Рішення суду з 21.02.2025 здійснено ОСОБА_1 перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до вимог абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону №1058 та положень статті 8 Закону №345. Розмір пенсії ОСОБА_1 з 21.02.2025 обчислено наступним чином: середньомісячний заробіток - 34185,47 грн; коефіцієнт стажу - 0,59083; розмір пенсії за віком (ст.27) (34185.47 * 0.59083) - 20197,80 грн; доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 24 років) - 566,64 грн; загальний розмір пенсії - 20764,44 грн; доплата до пенсії по ЗУ “Про підвищення престижності шахтарської праці» - 6583,94 грн; сума пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» (80% від 34185,47 грн) - 27348,38 грн. Враховуючи положення пункту 3 статті 27 Закону 1058 застосовано обмеження максимальним розміром в сумі - 3738,38 грн (27348,38 - 23610,00). Розмір перерахованої пенсії з 21.02.2025 становить - 23610,00. Згідно статті 7 Закону України від 03.12.2025 №4695-ІХ «Про Державний бюджет України на 2026 рік» з 1 січня 2026 року установлений прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність в розмірі 2595 грн. З 01.01.2026 по пенсійній справі ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії «У зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму». Розмір пенсії після проведеного перерахунку з 01.01.2026 обчислено наступним чином: середньомісячний заробіток - 34185,47 грн; коефіцієнт стажу - 0,59083; розмір пенсії за віком (ст.27) (34185.47 * 0.59083) - 20197,80 грн; доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 24 років) - 566,64 грн; загальний розмір пенсії - 20764,44 грн; доплата до пенсії по ЗУ “Про підвищення престижності шахтарської праці» - 6583,94 грн; сума пенсії по ЗУ “Про підвищення престижності шахтарської праці» (80% від 34185,47 грн) - 27348,38 грн. Враховуючи положення пункту 3 статті 27 Закону 1058 застосовано обмеження максимальним розміром в сумі - 1398,38 грн (27348,38 - 25950,00). Розмір перерахованої пенсії з 01.01.2026 становить - 25950,00 грн. Таким чином, зобов'язання відповідно до вимог Рішення суду щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 виконано в повному обсязі.
[…].
Станом на теперішній час виплата пенсії здійснюється наступним чином:
1. Щомісячна сума виплати - 21 249,19 грн (розмір пенсії визначений з урахуванням положень нормативно-правових актів) проводиться шляхом включення до основної відомості на виплату пенсій з подальшим зарахуванням на рахунок в АТ КБ «Приватбанк» (дата виплати - 23 число).
2. Щомісячна сума різниці між розміром пенсії перерахованої на виконання Рішення суду та розміром, визначеним Головним управлінням до перерахунку - 4 700,81 грн (25 950,00 грн - 21 249,19 грн) проводиться шляхом включення до додаткової відомості на виплату пенсій з подальшим зарахуванням на рахунок в АТ КБ «Приватбанк» в межах бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат згідно з Порядком № 821 у відповідному виплатному періоді.
Таким чином, Головним управлінням облікована сума в розмірі 49 041,35 грн, яка складається з:
1. Заборгованості по перерахунку за Рішенням суду в сумі 29 268,61 грн за період з 21.02.2025 по 31.12.2025.
2. Щомісячної суми різниці між розміром пенсії перерахованої на виконання Рішення суду та розміром, визначеним Головним управлінням до перерахунку за період з 01.01.2026 по 30.04.2026 - 19 772,74 грн (по 5 185,56 грн за січень та лютий 2026 року та по 4700,81 грн за березень та квітень 2026 року).
[…].
У 2026 році Головним управлінням, відповідно до Порядку № 821, ОСОБА_1 на поточний рахунок, відкритий в банківській установі АТ КБ «Приватбанк», здійснено виплату заборгованості на виконання Рішення суду у сумі 2 186,00 грн, а саме: у лютому 2026 року в сумі 1 103,00 грн, в березні 2026 року в сумі 1 083,00 грн (витяг з відомостей на зарахування пенсій та грошової допомоги на поточні рахунки в АТ КБ «Приватбанк» додається). Залишок заборгованості, нарахованої на виконання Рішення суду станом на 02.04.2026 складає 46 855,35 грн. Подальша виплата залишку заборгованості здійснюватиметься у межах бюджетних асигнувань відповідно до Порядку № 821 шляхом включення до додаткових відомостей на виплату.».
З урахуванням наведеного відповідач просив прийняти звіт Головного управління про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду 05.08.2025 по справі № 200/3037/25, а у разі не прийняття - надати додатковий строк протягом трьох місяців та у разі неприйняття звіту звільнити керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від сплати штрафу.
Позивачем щодо звіту відповідача були надані заперечення, в яких він зазначив наступне: - «Відповідач нарахував пенсію за рішенням суду з 01.01.2026 року - 25950 грн, однак доказів виплати пенсії у цьому розмірі не надав. Судом було зобов'язано відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії. Звертаю увагу, що виплата пенсії регулюється Законом 1058. Згідно ч.1 ст.47 Закону 1058 пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України незалежно від задекларованого або зареєстрованого місця проживання пенсіонера організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України. Отже, відповідач має надати докази виплати мені пенсії у нарахованому місячному розмірі - 25950 грн. Звіт не містить доказів виплати мені щомісячного розміру пенсії 25950 грн ані в січні, ані в лютому, ані в березні 2026 року. Отже, рішення суду не виконане в частині виплати нарахованої пенсії (не заборгованості).».
В якості доказів виконання рішення суду відповідачем була надана копія Перерахунку пенсії. Версія: 1.6.78.1. Дата-час розрахунку: 08.12.2025 14:49 з якої судом встановлено, що з 21.02.2025 року розмір пенсії позивача з надбавками становить: - 27 348,38 грн., але ця пенсія обмежена максимальним розміром - 23 610,00 грн. так само у відповідності до копії Перерахунку пенсії. Версія: 1.6.78.1. Дата-час розрахунку: 21.12.2025 00:28 з якої судом встановлено, що з 01.01.2026 року розмір пенсії позивача з надбавками становить: - 27 348,38 грн., але ця пенсія обмежена максимальним розміром - 25 950,00 грн.
Нарахування та виплата пенсії у вищезазначеному розмірі підтверджується також копіями з ІКІС ПФУ сформованими по позивачу.
Про надходження на адресу суду звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про виконання рішення суду по справі №200/3037/25 позивач був повідомлений належним чином, про що свідчить наявність у нього реєстрації кабінету «Електронний суд» де в графі «доставлено» зазначена відповідна дата про отримання даного звіту щодо виконання рішення суду по справі та відповідно надання ним своїх заперечень щодо цього звіту.
Згідно з опублікованими Радою суддів України 02.03.2022 Рекомендаціями щодо роботи судів в умовах воєнного стану, судам України рекомендовано за можливості відкладати розгляд справ (за винятком невідкладних судових розглядів) та знімати їх з розгляду, зважати на те, що велика кількість учасників судових процесів не завжди мають змогу подати заяву про відкладення розгляду справи через залучення до функціонування критичної інфраструктури, вступ до лав Збройних сил України, територіальної оборони, добровольчих воєнних формувань та інших форм протидії збройної агресії проти України, або не можуть прибути в суд у зв'язку з небезпекою для життя.
На підставі зазначеного, з огляду на запровадження на території України воєнного стану, з метою недопущення випадків загрози життю, здоров'ю та безпеці учасників справи, сторони в судове засідання не викликались.
Розгляд зазначених звіту про виконання судового рішення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області по справі №200/3037/25, проводився у порядку письмового провадження тому клопотання представника відповідача щодо розгляду даного звіту за його участю задоволенню не підлягає.
Розглянувши вищезазначений звіт щодо виконання судового рішення по справі №200/7665/24, суд зазначає наступне.
Як вже було встановлено судом та зазначено в ухвалі Донецького окружного адміністративного суду від 17 лютого 2026 року: - «Отже з урахуванням вищезазначених відповідей, суд встановив, як зазначає відповідач, розмір пенсійної виплати позивача на виконання рішення суду по справі №200/3037/25 з 21.02.2025 року має становити - 23 610 грн.
В той же час, з копії перерахунку пенсії дата час розрахунку 08.12.2025 року наданого позивачем в якості доказів з його пенсійної справи, загальна сума призначеної позивачу пенсії складається з 27 348,38 грн., а саме: 20 197,80 грн. (34185,47 х 0,59083) + доплата за понаднормовий час 566,64 грн. + доплата до пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» 6583,94 грн., оскільки сума пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» (80% від 34 185,47 грн.) - 27348,38 грн. Місяць підвищення розміру пенсії - 01.02.2025 року; розмір пенсії з надбавками - 27348,38 грн.; максимальний розмір пенсії - 23 610,00 грн.
Варто зауважити, що сума 27 348,38 грн. є сумою розрахованою відповідачем на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/3037/25, але в свою чергу доказів виплати позивачу пенсії у розмірі - 27 348,38 грн. з часу набрання рішенням законної сили, тобто, з 04.12.2025 року, матеріали справи не містять, про що також зауважує позивач у своїй заяві про встановлення судового контролю, а саме: - «Зокрема, у січні 2026 року я продовжую отримувати пенсію у попередньому розмірі, яку я отримував до перерахунку пенсії за рішенням суду - 20 764.44 грн.».
Отже, сума 27 348,38 грн. є сумою розрахованою відповідачем на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/3037/25 та яка відповідно має виплачуватися позивачу з часу набрання рішенням суду законної сили (04.12.2025).
Суд вже зазначав, що рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 05.08.2025 року у справі №200/3037/25 суд зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 з 21.02.2025 року відповідно до вимог абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та положень ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», з урахуванням раніше вже виплачених сум та висновків суду по цій справі.
В свою чергу доказів нарахування та виплати позивачу на виконання рішення суду по справі №200/3037/25 з 21.02.2025 року пенсії у визначеному розмірі - 27 348,38 грн. матеріали справи не містять.
Отже, вищенаведеним підтверджується не виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05.08.2025 року по справі №200/3037/25.
Враховуючи те, що до суду не надано доказів виконання рішення суду по справі №200/3037/25, суд вважає за можливе встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ: 13486010) строк для подання звіту.».
З наявних в матеріалах справи копій перерахунку пенсії станом на 21.02.2025 року судом встановлено, що нарахований відповідачем позивачу розмір пенсії з надбавками становить - 27 348,38 грн., але обмежив максимальною виплатою - 23 610,00 грн., так само з копії перерахунку пенсії станом на 01.01.2026 року судом встановлено, що нарахований відповідачем позивачу розмір пенсії з надбавками становить - 27 348,38 грн., але обмежив максимальною виплатою - 25 950,00 грн.
Як зауважив позивач у своїх запереченнях щодо звіту: - «Отже, відповідач має надати докази виплати мені пенсії у нарахованому місячному розмірі - 25950 грн. Звіт не містить доказів виплати мені щомісячного розміру пенсії 25950 грн ані в січні, ані в лютому, ані в березні 2026 року.».
Слід зазначити, що відповідачем теж не заперечується той факт, що позивачу розмір пенсії з надбавками обмежується максимальним розміром, коли резолютивною частиною рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/3037/25 від 05.08.2025 року зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 з 21.02.2025 року відповідно до вимог абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та положень ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», з урахуванням раніше вже виплачених сум та висновків суду по цій справі.
Щодо висновків суду, суд зазначив в мотивувальній частині даного рішення: - «На переконання суду, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області безпідставно при призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах від 21.02.2025 року при наявності відповідного стажу передбаченого за Списком № 1 та постановою КМУ №202 у ОСОБА_1 не застосував положення ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
На підставі вищевикладеного, суд вважає за необхідне визнати саме протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо визначення розміру пенсії ОСОБА_1 без врахування положень абзацу 3 ч.1 статті 28 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80% заробітної плати, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.».
В свою чергу, 80% від заробітної плати позивача становить - 27 348,38 грн., тому саме пенсія в даному розмірі має бути виплачена позивачу з 21.02.2025 року на виконання рішення суду, доказів з боку відповідача виплати пенсії як фактично у такому розмірі матеріали звіту не містять.
Отже вищенаведеним підтверджується факт часткового виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05.08.2025 року по справі №200/3037/25, а саме тільки в частині його перерахунку, но ніяк ні в частині виплати у належному розрахованому розмірі пенсії.
Суд вважає за необхідне зазначити, що Верховний Суд у постанові від 31 жовтня 2018 року у справі №704/1547/17 сформулював правову позицію, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту можна, зокрема, встановити новий строк подання звіту. Тобто, суд вправі вжити заходів реагування судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах у формі встановлення нового строку для подачі звіту. Для підтвердження мотивації такого підходу потрібно керуватися абзацом першим підпункту 3.2 пункту 3, абзацу другого пункту 4 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 30 червня 2009 року №16-рп/2009, де зазначено, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини, а виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової.
Суд зазначає, що учасник справи, якому належить виконати судовий акт, повинен здійснити достатні дії для організації процесу його виконання, незалежно від будь-яких умов, оскільки інше суперечило б запровадженому статтею 8 Конституції України принципу верховенства права.
Окрім цього, слід наголосити, що статтею 129-1 Конституції України визначено, що судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до приписів частини другої статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Суд звертає увагу відповідача, що він зобов'язаний виконати рішення суду шляхом нарахування та виплати позивачу пенсії у розмірі не менше 80% від заробітної плати позивача - 34185,47 грн., що становить - 27348,38 грн. фактично з часу набрання законної сили даного рішення, тобто 04.12.2025 року.
Таким чином, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області не реалізовано завершення судового процесу у даній справі, оскільки не досягнуто мети задля якої постановлено судове рішення.
Суд відмовляє відповідачу у прийнятті та затвердженні звіту про виконання судового рішення по справі №200/3037/25 від 05.08.2025 року.
Відповідно до приписів ст.381-1 Кодексу адміністративного судочинства України, судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції. Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу.
Приписами ч.1 ст.382-3 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Відповідно до ч.2 ст.382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення. Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.
Відповідно до приписів ч.3 ст.382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Слід зауважити, що приписами ч.10 ст.382-3 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі неподання звіту у строк, встановлений судом, або у разі подання звіту з порушенням такого строку та за відсутності поважних причин, які унеможливили його вчасне подання, суд встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу, а також накладає штраф на керівника такого суб'єкта владних повноважень.
Відповідно до приписів ч.3 ст.382-1 Кодексу адміністративного судочинства України, встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.
В даному випадку суд вважає відповідно до ч.3 ст.382-1 Кодексу адміністративного судочинства України встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області новий строк для подання звіту щодо виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/3037/25 в частині проведення виплат позивачу пенсії у розмірі не менше 27348,38 грн. протягом 60 календарних днів з дня отримання даної ухвали, у разі неможливості виконати рішення суду надати обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються для виконання судового рішення.
Суд зазначає, що приписами ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено дві форми судового контролю за результатами звіту суб'єкта владних повноважень: встановлення нового строку подання звіту, накладення штрафу на керівника суб'єкта владних повноважень.
При цьому накладення штрафу на керівника суб'єкта владних повноважень є крайнім заходом впливу на суб'єкта владних повноважень та має бути доведено, що відповідач без поважних причин не виконує рішення суду.
Так, згідно з висновків Верховного Суду, сформульованих у справі №361/2109/17, за своєю правовою природою накладення судом штрафу за не виконання рішення суду є заходом процесуального примусу, передбаченого статтею 144 Кодексу адміністративного судочинства України, з метою спонукання відповідних осіб до добросовісного виконання процесуальних обов'язків, зокрема, в частині накладеного судом обов'язку щодо подання звіту про виконання рішення суду, що обумовлено обов'язковістю виконання судового рішення як важливої складової права особи на справедливий суд, що гарантоване статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, та однією з основних засад судочинства, визначених статтею 129-1 Конституції України, статтями 14 та 370 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суд також враховує, що переслідуючи мету забезпечення реалізації конституційного принципу обов'язковості судових рішень, адміністративні суди мають зважено підходити до вибору процесуальних засобів такого забезпечення, а саме: встановлювати дійсні причини виникнення затримки у виконанні судового рішення, аналізувати акти законодавства, враховувати здійснені відповідною посадовою особою дії, спрямовані на виконання судового рішення, та їх відповідність вимогам законодавства, встановлювати наявність та форму вини такої посадової особи, а також зазначати про співмірність розміру штрафу та доходів (фінансової спроможності) такої посадової особи. Це не повинно зумовлювати порушення основоположних засад адміністративного судочинства, зокрема, пропорційності, необхідності дотримання оптимального балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи та цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія) тощо. Такі засоби не можуть бути надмірними за визначених умов та не мають призводити до порушення прав, гарантованих Конституцією України та Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод.
Посилення судового контролю за виконанням судових рішень та наділення суду з цією метою правом накладати штрафні санкції визнається заходом для забезпечення конституційного права громадян на судовий захист.
Специфіка застосування штрафної санкції, полягає в тому, що вона накладається на керівника суб'єкта владних повноважень, яким не забезпечено виконання судового рішення та який є відповідальним за діяльність державного органу, який він очолює.
Можливість накладення штрафу розглядається не самостійно, а за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або у разі неподання такого звіту.
Накладення на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штрафу є мірою покарання, а тому можливість суду накласти такий штраф може бути реалізована лише за умови встановлення судом обставин, які свідчать про наявність вини, тобто умисне невиконання рішення суду, недобросовісність у діях посадової особи суб'єкта владних повноважень, які свідчать про ухилення саме цієї посадової особи від виконання рішення суду (постанова Верховного Суду від 10.02.2022 у справі № 160/13013/19).
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку попередити керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про накладення штрафу у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб за наслідками розгляду звіту або у разі неподання звіту про виконання рішення суду у встановлений даною ухвалою термін.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надати до Донецького окружного адміністративного суду відомості про керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення від 05.08.2025 року по справі №200/3037/25, а саме: прізвище, ім'я, по-батькові, дату народження; реєстраційний номер облікової картки платника податків керівника; зареєстроване місце його/її проживання.
Керуючись статтями 243, 248, 256, 295, 297, 370, 378, 382, 381-1, 382, 382-1, 382-2, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У прийнятті та затвердженні звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про виконання рішення суду по справі №200/3037/25 від 05.08.2025, за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ: 13486010) протягом 60 календарних днів з дня отримання цієї ухвали подати звіт про виконання судового рішення від 05.08.2025 по справі №200/3037/25.
Попередити керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про накладення штрафу у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб за наслідками розгляду звіту або у разі неподання звіту про виконання рішення суду у встановлений даною ухвалою термін.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надати до Донецького окружного адміністративного суду відомості про керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення від 05.08.2025 року по справі №200/3037/25, а саме: прізвище, ім'я, по-батькові, дату народження; реєстраційний номер облікової картки платника податків керівника; зареєстроване місце його/її проживання.
Копію ухвали направити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області для виконання рішення.
Ухвала набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня складання повного тексту ухвали. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Суддя І.О. Голошивець