справа № 380/11212/25
про продовження строку подання звіту про виконання рішення суду
12 травня 2026 року
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Кедик М.В., розглянувши в порядку письмового провадження звіт про виконання судового рішення в адміністративній справі позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії.
Львівський окружний адміністративний суд рішенням від 30.09.2025 у справі № 380/11212/25 позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії - задовольнив частково; визнав протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 щодо обчислення та виплати ОСОБА_1 у період з 25.03.2022 по 19.05.2023 грошового забезпечення, без врахування розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня відповідного календарного року; зобов'язав Військову частину НОМЕР_1 здійснити ОСОБА_1 перерахунок грошового забезпечення за період з 25.03.2022 по 19.05.2023, з урахуванням посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України “Про Державний бюджет України на 2022 рік» станом на 01 січня 2022 року, Законом України “Про Державний бюджет України на 2023 рік» станом на 01 січня 2023 року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та провести виплату з урахуванням раніше виплачених сум; визнав протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 щодо обчислення та виплати ОСОБА_1 за період з 25.03.2022 по 19.05.2023 надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, грошової допомоги на оздоровлення за 2022 -2023 рр., матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2022 рік, одноразової грошової допомоги при звільненні, компенсації за щорічну основну додаткову відпустку (за 2022 рік та 2023 рік), премії, індексації грошового забезпечення, без врахування розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня відповідного календарного року; зобов'язав Військову частину НОМЕР_1 здійснити ОСОБА_1 перерахунок за період з 25.03.2022 по 19.05.2023 надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, грошової допомоги на оздоровлення за 2022 -2023 рр., матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2022 рік, одноразової грошової допомоги при звільненні, компенсації за щорічну основну додаткову відпустку (за 2022 рік та 2023 рік), премії, індексації грошового забезпечення, з урахуванням посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України “Про Державний бюджет України на 2022 рік» станом на 01 січня 2022 року, Законом України “Про Державний бюджет України на 2023 рік» станом на 01 січня 2023 року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та провести виплату з урахуванням раніше виплачених сум; у задоволенні решти позовних вимог - відмовив.
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду від позивача 26.11.2025 надійшла заява, у якій просить:
- встановити судовий контроль за виконанням рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30.09.2025 у справі № 380/11212/25;
- зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_3 ) подати до Львівського окружного адміністративного суду звіт про виконання судового рішення у справі № 380/11212/25 разом із доказами фактичного перерахунку та виплати (накази, розрахункові листи, платіжні доручення) протягом 15 (п'ятнадцяти) днів з дня отримання ухвали про встановлення судового контролю.
Львівський окружний адміністративний суд ухвалою від 19.12.2025 заяву позивача про зобов'язання подати звіт про виконання судового рішення - задовольнив частково; зобов'язав Військову частину НОМЕР_1 подати звіт про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30.09.2025 у справі № 380/11212/25 у тридцятиденний строк після отримання цієї ухвали; у решті частині заяви - відмовив.
Ухвалою від 20.02.2026 суд продовжив строк на подання звіту про виконання судового рішення у справі № 380/11212/25 на двадцятиденний строк після отримання цієї ухвали.
Військова частина НОМЕР_1 подала звіт про виконання судового рішення від 24.02.2026 (14887), у якому зазначає, що Військова частина НОМЕР_1 надіслала заявки до забезпечувального органу ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо витребування коштів на виконання судових рішень, в тому числі виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30.09.2025 у справі №380/11212/25. Після надходження грошових коштів на рахунки частини від забезпечувального фінансового органу ІНФОРМАЦІЯ_1 , НОМЕР_1 Фінансово-економічною службою військової частини НОМЕР_1 буде здійснено перерахунок коштів на розрахунковий рахунок позивача одразу після надходження їх на розрахунковий рахунок військової частини НОМЕР_1 в негайному порядку та буде погашено заборгованість з ОСОБА_1 та виконано рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30.09.2025 у справі № 380/11212/25.
Позивач подав клопотання від 03.04.2026 (вх. № 27705) про відмову у прийнятті звіту суб'єкта владних повноважень та накладення штрафу на керівника за невиконання судового рішення (в порядку ч. 2 ст. 382 КАС України). У вказаному клопотанні просить суд:
- відмовити у прийнятті звіту (поданого 24.02.2026 року) Військової частини НОМЕР_1 про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30.09.2025 року у справі № 380/11212/25, оскільки наведені у ньому заходи є об'єктивно недостатніми та імітаційними, а обставини відсутності фінансування - юридично необгрунтованими;
- накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення суду - командира Військової частини НОМЕР_1 полковника ОСОБА_2 (РНОКПП: НОМЕР_4 , адреса: АДРЕСА_3 ) штраф у максимальному розмірі - сорок розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб за неповагу до правосуддя та свідоме невиконання судового рішення;
- визначити, відповідно до імперативних вимог частини 7 статті 382 КАС України, що половина суми накладеного на керівника штрафу підлягає стягненню на користь позивача - ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 ), а інша половина - підлягає стягненню до Державного бюджету України;
- встановити Військовій частині НОМЕР_1 новий, більш стислий строк для подання належного звіту про повне та остаточне виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30.09.2025 року у справі № 380/11212/25 (який обов'язково повинен супроводжуватися платіжними дорученнями про фактичне перерахування коштів на банківський рахунок позивача).
При прийнятті ухвали суд виходив з такого.
Статтею 129-1 Конституції України встановлено, що судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Частиною другою статті 381-1 КАС України передбачено, що суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу.
Як установлено частиною першою статті 382 КАС України, суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Згідно із частиною першою статті 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Відповідно до частини другої статті 382-3 КАС України суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення. Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.
Згідно з частиною третьою, четвертою статті 382-3 КАС України у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення. Половина суми штрафу стягується на користь заявника, інша половина - до Державного бюджету України.
Частиною п'ятою статті 382-3 КАС України передбачено, що суд за клопотанням суб'єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб'єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними. Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Відповідно до частини десятої статті 382-3 КАС України у разі неподання звіту у строк, встановлений судом, або у разі подання звіту з порушенням такого строку та за відсутності поважних причин, які унеможливили його вчасне подання, суд встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1цього Кодексу, а також накладає штраф на керівника такого суб'єкта владних повноважень.
Отже, з вказаних законодавчих положень висновується, що суд може застосувати заходи реагування у порядку судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах у формі встановлення нового строку для подання звіту та накладення штрафу на особу, відповідальну за виконання рішення суду (керівника суб'єкта владних повноважень). Такі заходи судового контролю підлягають застосуванню у разі неподання звіту суб'єктом владних повноважень про виконання рішення суду або якщо в поданому звіті причини невиконання чи неповного виконання судового рішення є неповажними.
Суд встановив, що на виконання рішення у справі Військова частина НОМЕР_1 здійснила перерахунок грошового забезпечення.
Сума у розмірі 104221 грн (щодо рішення суду № 380/11212/25) включена відповідачем в розрахунки потреби в коштах для військовослужбовців, звільнених з військової служби (переміщених до інших військових частин), виконання рішень судів та видатків за КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки» за напрямом грошового забезпечення на грудень 2025 року та на січень 2026 року
Військова частина НОМЕР_1 подала заявку від 07.01.2026 № 1039/2/18, від 06.02.2026 № 1039/2/229 до розпорядника коштів вищого рівня - забезпечувального органу ІНФОРМАЦІЯ_1 про виділення відповідних бюджетних асигнувань для виплати нарахованих сум.
Отже, рішення у справі № 380/11212/25 відповідач не виконав в повному обсязі у зв'язку із відсутністю фінансування видатків розпорядником бюджетних коштів вищого рівня.
Отже, вчинені Військовою частиною НОМЕР_1 дії, спрямовані на фактичне виконання судового рішення, не призвели до його повного виконання, а тому відсутні правові та фактичні підстави для прийняття звіту про виконання рішення суду.
За встановлених обставин суд відмовляє у прийнятті звіту.
При цьому оскільки Військова частина НОМЕР_1 в межах компетенції (зокрема у фінансовому напрямку) вчиняла дії щодо виконання рішення суду у справі № 380/11212/25, виконання якого залежить від фінансування відповідача розпорядником бюджетних коштів вищого рівня, то недостатнє фінансування не може бути підставою для накладення на керівника штрафу у цьому разі.
Натомість суд дійшов висновку про необхідність встановлення відповідачу нового строку для надання звіту про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30.09.2025 № 380/11212/25 - тридцятиденний строк з дня отримання цієї ухвали суду.
Керуючись статтями 243, 248, 382, 382-1 КАС України, суд
відмовити Військовій частині НОМЕР_1 у прийнятті звіту про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30.09.2025 № 380/11212/25.
Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 подати суду новий звіт про виконання рішення суду від 30.09.2025 у справі № 380/11212/25 у тридцятиденний строк після отримання цієї ухвали.
Суд попереджає відповідача, що у разі неподання звіту розгляне питання про накладення штрафу (у розмірі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб), а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення до Восьмого апеляційного адміністративного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або справу розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Кедик М.В.