Рішення від 28.04.2026 по справі 924/1279/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29607, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1, e-mail: inbox@km.arbitr.gov.ua, тел.(0382)71-81-84

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"28" квітня 2026 р. Справа № 924/1279/25

м. Хмельницький

Господарський суд Хмельницької області у складі судді Шевчук О.І., за участі секретаря судового засідання Демчук М.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали

за позовом Ізяславської міської ради Шепетівського району Хмельницької області, м.Ізяслав Шепетівського району Хмельницької області

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Україна 2001", сел.Теофіполь, Хмельницький район, Хмельницька область

про стягнення 18 502 659,43 грн. безпідставно збережених коштів

Представники сторін:

від позивача: Ящук Т.І. в порядку самопредставництва

від відповідача: адвокат Бровчук М.В. згідно ордеру ВХ №1063644 від 26.02.2024

Відповідно до ст.240 Господарського процесуального кодексу України в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення у справі

Процесуальні дії по справі, стислий виклад позицій сторін

До Господарського суду Хмельницької області 25.12.2025 надійшла позовна заява Ізяславської міської ради Шепетівського району Хмельницької області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Україна 2001" про стягнення 18 502 659,43 грн. безпідставно збережених коштів.

29.12.2025 ухвалою суду відкрито провадження у справі №924/1279/25 в порядку розгляду за правилами загального позовного провадження, встановлено сторонам строки для подання заяв по суті та призначено підготовче засідання у справі на 15.01.2026.

Ухвалою суду від 31.12.2025 заяву Ізяславської міської ради Шепетівського району Хмельницької області про забезпечення позову від 29.12.2025 задоволено частково. Накладено арешт на грошові кошти, що належать Товариству з обмеженою відповідальністю "Україна 2001" (30600, Хмельницька область, Хмельницький район, селище Теофіполь, вул. Небесної сотні, 37В, ЄДРПОУ 35080933), як в національній валюті (гривня), так і в іноземній валюті, що містяться на відкритих рахунках у банківських або інших фінансово-кредитних установах, у тому числі інших держав, а також на кошти на рахунках, що будуть відкриті після винесення ухвали про забезпечення позову у межах у межах суми позову 18 502 659,43 грн. та понесених судових витрат (судового збору) в розмірі 223 243,11 грн. У забезпеченні позову шляхом накладення арешту на рухоме та нерухоме майно Товариства з обмеженою відповідальністю "Україна 2001" відмовлено.

15.01.2026 ухвалою суду за клопотаннями сторін підготовче засідання у справі відкладено на 10.02.2026.

Ухвалою суду від 10.02.2026 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті у судовому засіданні на 24.02.2026.

23.02.2026 ухвалою суду скаргу Ізяславської міської ради Шепетівського району Хмельницької області на дії та бездіяльність державного виконавця щодо виконання ухвали суду про забезпечення позову у справі №924/1279/25 задоволено частково. Визнано неправомірними дії державного виконавця Теофіпольського відділу державної виконавчої служби у Хмельницькому районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції України Мовчан А.О. щодо несвоєчасного відкриття виконавчого провадження з виконання ухвали Господарського суду Хмельницької області від 31.12.2025 про забезпечення позову у справі №924/1279/25; визнано неправомірними дії державного виконавця Теофіпольського відділу державної виконавчої служби у Хмельницькому районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції України Мовчан А.О. щодо встановлення боржнику строку для виконання ухвали Господарського суду Хмельницької області від 31.12.2025 про забезпечення позову у справі №924/1279/25. Провадження за скаргою в частині вимог про визнання протиправною бездіяльності державного виконавця Теофіпольського відділу державної виконавчої служби у Хмельницькому районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції України Мовчан А.О. щодо невинесення постанови про арешт коштів боржника та зобов'язання винести постанову про арешт коштів боржника та її направлення усім банківським та фінансово-кредитним установам у встановленому законом порядку закрито на підставі п.2 ч.1 ст.231 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) у зв'язку з відсутністю предмета спору.

Ухвалою суду від 24.02.2026, постановленою із занесенням до протоколу судового засідання, у судовому засіданні за клопотанням представника Ізяславської міської ради Шепетівського району Хмельницької області оголошено перерву до 06.03.2026.

У зв'язку з тим, що судове засідання, призначене на 06.03.2026, не відбулось з огляду на тимчасову непрацездатність судді Шевчук О.І. з 01.03.2026 по 20.03.2026 включно, ухвалою суду від 23.03.2026 призначено розгляд справи у судовому засіданні на 01.04.2026.

01.04.2026 ухвалою суду за клопотанням представника Товариства з обмеженою відповідальністю "Україна 2001" судове засідання відкладено на 16.04.2026.

Ухвалою суду від 16.04.2026 у задоволенні клопотання ТОВ "Україна 2001" від 23.02.2026 про повернення до стадії підготовчого провадження відмовлено, у задоволенні клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "Україна 2001" від 23.02.2026 про продовження строку для заявлення клопотання про призначення судової земельно-технічної експертизи відмовлено, у задоволенні клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "Україна 2001" від 23.02.2026 про призначення судової земельно-технічної експертизи відмовлено.

Також, 16.04.2026 ухвалою суду, занесеною до протоколу судового засідання, за клопотанням представника відповідача оголошено перерву в судовому засіданні до 11 год. 00 хв. 28.04.2026.

22.04.2026 до суду через систему "Електронний суд" Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (далі - ЄСІТС) надійшла заява Товариства з обмеженою відповідальністю "Україна 2001" про відвід судді Шевчук Ольги Іванівни у справі №924/1279/25 з клопотанням про поновлення строку на її подання.

Ухвалою суду від 23.04.2026 клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "Україна 2001" про поновлення строку на подання заяви про відвід судді у справі №924/1279/25 задоволено; поновлено строк на подання заяви про відвід судді Шевчук О.І. у справі №924/1279/25; визнано необґрунтованим заявлений Товариством з обмеженою відповідальністю "Україна 2001" відвід судді Шевчук О.І. у справі №924/1279/25 та передано справу №924/1279/25 для вирішення питання про відвід судді Шевчук О.І. у порядку, встановленому ст.32 ГПК України.

Ухвалою господарського суду від 24.04.2026 (суддя Димбовський В.В.) в задоволенні заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "Україна 2001" від 22.04.2026 про відвід судді Шевчук О.І. у справі №924/1279/25 відмовлено.

Суд враховує, що відповідно до ратифікованої Законом України від 17.07.2007 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод (п.1 ст.6) кожен має право на справедливий та публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру.

Згідно з усталеною практикою Європейського суду з прав людини, яка застосовується судом при розгляді справ як джерело права, обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору (рішення у справі "Смірнова проти України" від 08.11.2005). Поняття розумного строку не має чіткого визначення, проте розумним слід уважати строк, який є об'єктивно необхідним для виконання процесуальних дій, прийняття процесуальних рішень та розгляду і вирішення справи відповідно до вимог матеріального та процесуального законів.

Відтак, враховуючи обставини даної справи, її складність, поведінку сторін та об'єктивну неможливість проведення судового засідання 06.03.2026, розгляд справи здійснювався в розумний строк, тобто такий, що є об'єктивно необхідним для забезпечення можливості реалізації учасниками справи відповідних процесуальних прав.

Позивач - Ізяславська міська рада Шепетівського району Хмельницької області (далі - міська рада, позивач) наполягає на задоволенні позовних вимог, в обґрунтування яких зазначає, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Україна 2001", як власник об'єкта нерухомого майна - 87/100 комплексу будівель по вул. Заводській, 1 в с.Клубівка Шепетівського району Хмельницької області, що знаходиться на земельній ділянці з кадастровим номером 6822182600:04:012:0020 площею 56,4914 га, з 01.03.2024 до 24.08.2025 включно фактично використовувало земельну ділянку без укладення договору оренди землі, плату за користування даною земельною ділянкою не здійснювало.

Земельна ділянка з кадастровим номером 6822182600:04:012:0020 площею 56,4914 га з цільовим призначенням для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості (код згідно КВЦПЗ - 11.02) перебуває у власності Ізяславської міської територіальної громади в особі Ізяславської міської ради.

Позивач вказує, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Україна 2001" зберегло (заощадило) у себе кошти у вигляді орендної плати, що нараховуються за володіння і користування земельною ділянкою комунальної власності, чим порушило права та охоронювані законом інтереси Ізяславської міської територіальної громади, оскільки остання недоотримала дохід до бюджету у вигляді орендної плати за землю. Розрахунок розміру безпідставно збережених коштів за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 6822182600:04:012:0020 проведено позивачем на підставі витягів із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок за 2024 та 2025 роки, встановленої Ізяславською міською радою ставки орендної плати за землі промисловості в розмірі 10% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що діяла у 2024-2025 роках, та відомостей з Державного земельного кадастру про земельну ділянку з кадастровим номером 6822182600:04:012:0020, у якому визначена площа земельної ділянки, її цільове призначення. Так, за користування земельною ділянкою за період з 01.03.2024 по 31.12.2024, виходячи з її нормативної грошової оцінки у 2024 році (118 710 855,69 грн.), розмір безпідставно збережених становить 9 892 571,30 грн., а за період з 01.01.2025 по 24.08.2025, виходячи з її нормативної грошової оцінки у 2025 році (132 902 604,61 грн.), - 8 610 088,13 грн. Відтак, з Товариства з обмеженою відповідальністю "Україна 2001" підлягають стягненню 18 502 659, 43 грн. безпідставно збережених коштів за фактичне користування зазначеною земельною ділянкою за період з 01.03.2024 по 24.08.2025 включно, що відповідає еквіваленту розміру орендної плати за земельну ділянку комунальної власності відповідного розміру та цільового призначення (для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості).

Також, позивач звертає увагу, що рішенням Господарського суду Хмельницької області від 11.03.2025 у справі №924/1039/24, залишеним без змін постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 12.06.2025, позов Ізяславської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "Україна 2001" задоволено, стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "Україна 2001" 7 320 454,79 грн безпідставно збережених коштів за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 6822182600:04:012:0020 площею 56,4914 га за період з 11.07.2023 по 29.02.2024.

В якості правових підстав позову міська рада посилається на ст.ст.120, 152 Земельного кодексу України, ст.1212 Цивільного кодексу України.

Відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Україна 2001" (далі - ТОВ "Україна 2001", товариство, відповідач) у поданому відзиві вказує, що позов не підлягає задоволенню, оскільки базується на неправильній нормативній грошовій оцінці землі та упередженому трактуванні обставин справи. На думку відповідача, позивачем допущено помилки під час здійснення розрахунку безпідставно збережених коштів в сумі 18 502 659,43 грн. за фактичне користування земельною ділянкою за період з 01.03.2024 по 24.08.2025, позаяк не враховано, що відповідно до плану зонування земель територіальної громади, земельна ділянка з кадастровим №6822182600:04:012:0020 відноситься до зони земель сільськогосподарських підприємств, установ, організацій, що використовуються науково-дослідних, навчальних цілей та для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Водночас, зазначена земельна ділянка не належить до земель товарного сільськогосподарського виробництва та не використовується для вирощування сільськогосподарської продукції, що підтверджується бухгалтерською звітністю ТОВ "Україна 2001", згідно якої земельна ділянка з кадастровим №6822182600:04:012:0020 не використовувалась упродовж 2024-2025 років для товарного сільськогосподарського виробництва, а є землею сільськогосподарського призначення.

Вказує, що рішенням Ізяславської міської ради від 29.11.2022 №5 "Про встановлення річних розмірів орендної плати за земельні ділянки, розташовані на території Ізяславської міської територіальної громади" визначено диференційовані ставки орендної плати для земельних ділянок різних категорій земель за цільовим призначенням. Цим рішенням встановлено ставку орендної плати за землі сільськогосподарського призначення в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Ставка орендної плати у зазначеному розмірі діяла у 2024 році та не змінювалась у 2025 році. При цьому, для земельної ділянки з кадастровим номером 6822182600:04:012:0020 позивачем застосовано ставку в розмірі 10% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що відповідає вимогам для земель промисловості, однак відповідно до схеми зонування території с.Клубівка вказана земельна ділянка відноситься до категорії "СВ-2" - зони сільськогосподарських підприємств, установ, організацій, що використовуються науково-дослідних, навчальних цілей та для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Позаяк, на вказаній території не здійснювалось сільськогосподарське виробництво (насадження сільськогосподарських культур чи ведення фермерського господарства), а самі по собі наявні у власності приміщення використовуються виключно з метою обслуговування сільськогосподарського виробництва (складське зберігання) як виключна і безальтернативна преференція, відповідач вважає, що обґрунтованим було б застосування ставки в 3% від нормативної грошової оцінки. Однак, позивачем при розрахунку безпідставно збережених коштів за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 6822182600:04:012:0020 використано неправильну, в рази завищену ставку орендної плати, що не відповідає фактичному зонуванню землі.

Також, відповідач вважає протиправним рішення виконавчого комітету Ізяславської міської ради №232 від 08.10.2025, яким затверджено розмір безпідставно збережених коштів за користування земельною ділянкою, яка є предметом позову.

Ізяславська міська рада у відповіді на відзив вказує на необґрунтованість та безпідставність заперечень відповідача стосовно визначеного позивачем розміру безпідставно збережених коштів та правильності його розрахунку. Звертає увагу, що обставини щодо сформованості земельної ділянки з кадастровим номером 6822182600:04:012:0020 площею 56,4914 га, її державної реєстрації у Державному земельному кадастрі, цільового призначення, застосування річного розміру орендної плати 10% від нормативної грошової оцінки за землі промисловості, встановленого рішенням Ізяславської міської ради, при розрахунку розміру безпідставно збережених коштів за фактичне користування земельною ділянкою, та наявності у ТОВ "Україна 2001" обов'язку здійснювати плату за земельну ділянку з категорії земель промисловості встановлені судовими рішеннями у справі №924/1039/24, які набрали законної сили, а відтак не підлягають доказуванню при розгляді цієї справи.

Наголошує, що земельна ділянка з кадастровим номером 6822182600:04:012:0020 сформована як об'єкт цивільних прав на підставі технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок від 25.06.2018. Під час формування цієї земельної ділянки визначено, що вона належить до категорії земель - землі промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення; вид цільового призначення земельної ділянки - 11.02 для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, включаючи об'єкти оброблення відходів, зокрема із енергогенеруючим блоком. Упродовж періоду з 01.03.2024 по 24.08.2025, за який нараховано безпідставно збережені кошти, Ізяславською міською радою не приймались рішення щодо зміни категорії земель та/або виду цільового призначення земельної ділянки комунальної власності з кадастровим номером 6822182600:04:012:0020. Відповідно, категорія земель та вид цільового призначення вказаної земельної ділянки не змінювались у встановленому законом порядку. За відсутності у відповідача оформленого права користування (договору оренди) земельною ділянкою з кадастровим номером 6822182600:04:012:0020 останній позбавлений права самостійно (без рішення органу місцевого самоврядування) змінювати цільове призначення цієї земельної ділянки в силу положень ч.2 ст.20 Земельного кодексу України. Відтак, відповідач зобов'язаний був використовувати земельну ділянку виключно в межах допустимих напрямів використання земельної ділянки відповідно до встановлених законом вимог щодо використання земель відповідної категорії (Земель промисловості) та визначеного виду цільового призначення (код КВЦПЗ 11.02).

На думку позивача, наведені у відзиві аргументи відповідача щодо необхідності застосування під час розрахунку суми безпідставно збережених коштів за користування земельною ділянкою ставки орендної плати в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки землі, яка встановлена для земель сільськогосподарського призначення, є безпідставними, оскільки земельна ділянка з кадастровим номером 6822182600:04:012:0020 не відноситься до категорії земель сільськогосподарського призначення, а відноситься до категорії земель промисловості для якої підлягає застосуванню встановлений Ізяславською міською радою річний розмір орендної плати - 10% від нормативної грошової оцінки землі.

Позивач зауважує, що оскільки єдино можливою формою здійснення плати за землю для відповідача як землекористувача є орендна плата, то розмір безпідставно збережених коштів за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 6822182600:04:012:0020 має визначатися як розмір неодержаної орендної плати за землю. При виконанні відповідачем свого обов'язку щодо укладення договору оренди земельної ділянки з кадастровим номером 6822182600:04:012:0020, на якій знаходилося належне йому на праві власності нерухоме майно, та державної реєстрації такого права він, ставши платником плати за землю, мав сплатити за користування земельною ділянкою за період з 01.03.2024 по 24.08.2025 18 502 659,43 грн., що відповідає визначеній Ізяславською міською радою сумі безпідставно збережених коштів, заявлених до стягнення.

У запереченнях на відповідь на відзив ТОВ "Україна 2001" звертає увагу, що у справі №924/1039/24 обставини належності земельної ділянки до категорії земель промисловості, правомірність застосування ставки орендної плати у розмірі 10% від нормативної грошової оцінки, наявність у відповідача обов'язку сплачувати плату за землю саме в такому розмірі та за такою категорією земель не розглядались та не досліджувались, відповідно правова оцінка їм не надавалась. Належність земельної ділянки до категорії земель промисловості, правомірність застосування ставки орендної плати у розмірі 10% від нормативної грошової оцінки, наявність у відповідача обов'язку сплачувати плату за землю саме в такому розмірі та за такою категорією земель є правовими висновками, а не фактичними обставинами, а відтак не можуть вважатися преюдиційними у розумінні ч.4 ст.75 ГПК України.

Наголошує, що розрахунок безпідставно збережених коштів за фактичне користування земельною ділянкою є самостійним предметом доказування у кожній окремій справі та залежить від конкретного періоду користування, актуального нормативного грошового оцінювання, чинності та правомірності рішень органу місцевого самоврядування, фактичного правового режиму земельної ділянки у відповідний період. Жодне судове рішення не може наперед звільняти сторону від обов'язку довести обґрунтованість та правильність розрахунку заявлених до стягнення сум, оскільки це призвело б до порушення принципів змагальності та рівності сторін у процесі. Наведений позивачем розрахунок безпідставно збережених коштів за період з 01.03.2024 по 24.08.2025 в розмірі 18 502 659,43 грн. вважає помилковим, адже позивачем для обрахунку використано неправильну і завищену ставку від нормативної грошової оцінки землі.

Також, вважає протиправним рішення виконавчого комітету Ізяславської міської ради №232 від 08.10.2025, яким затверджено суму безпідставно збережених коштів за користування земельною ділянкою, яка є предметом позову.

Ізяславська міська рада у додаткових поясненнях від 23.01.2026 вказує, що ставки плати за землю у формі земельного податку та орендної плати диференціюються за категоріями земель та видами цільового призначення земельних ділянок. Базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації. Для обчислення орендної плати за землю застосовується порядок, визначений для обчислення земельного податку. Положеннями п.286.1 статті 286 Податкового кодексу України визначено виключний перелік підстав для нарахування земельного податку, однією з яких є дані державного земельного кадастру. При цьому, серед визначеного переліку підстав для нарахування плати за землю відсутні такі підстави як дані планів та схем зонування територій, генеральних планів населених пунктів чи відомості щодо виду реального (фактичного) використання земельних ділянок землекористувачами, який (вид), зокрема, може не відповідати цільовому призначенню земельних ділянок. За даними Державного земельного кадастру вид цільового призначення земельної ділянки з кадастровим номером 6822182600:04:012:0020 - 11.02 Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, включаючи об'єкти оброблення відходів, зокрема із енергогенеруючим блоком; категорія земель - Землі промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення. Упродовж періоду нарахування безпідставно збережених коштів зміни до даних Державного земельного кадастру, зокрема, щодо категорії земель та/або виду цільового призначення земельної ділянки комунальної власності з кадастровим номером 6822182600:04:012:0020 не вносились, рішення щодо внесення таких змін Ізяславською міською радою не приймались. Відтак, позивачем здійснено розрахунок суми безпідставно збережених відповідачем коштів у вигляді орендної плати за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 6822182600:04:012:0020 на підставі даних Державного земельного кадастру - із застосуванням орендної ставки в розмірі 10% від нормативної грошової оцінки землі, що відповідає річному розміру орендної плати за землі промисловості, встановленому рішенням Ізяславської міської ради від 29.11.2022 №3.

Позивач зазначає, що земельна ділянка з кадастровим номером 6822182600:04:012:0020 згідно відомостей Державного земельного кадастру знаходиться в межах населеного пункту с.Клубівка. Нормативна грошова оцінка земель населеного пункту с.Клубівка на території Клубівської сільської ради Ізяславського району Хмельницької області затверджена рішенням від 08.10.2020 №9. Заразом, затверджені генеральні плани населених пунктів, плани зонування територій і детальні плани територій, відомості Державного земельного кадастру, дані інвентаризації земель та державної статистичної звітності є інформаційною базою для нормативної грошової оцінки земель населених пунктів. Тобто, відомості містобудівної документації, зокрема, плану зонування, генерального плану с.Клубівка, на які посилається відповідач та якими, на думку відповідача, знехтував позивач при проведенні розрахунку заявленої до стягнення суми коштів, підлягали врахуванню саме при визначенні нормативної грошової оцінки земель населеного пункту, а не при нарахуванні суми безпідставно збережених коштів у вигляді орендної плати за землю. Вартість (нормативна грошова оцінка) земельної ділянки з кадастровим номером 6822182600:04:012:0020, яка є базою оподаткування орендною платою за землю, визначена для земель промисловості. Відповідно, ставка орендної плати, яка застосовується до зазначеної бази оподаткування, визначається для такої ж категорії земель (земель промисловості), до якої згідно даних державного земельного кадастру належить об'єкт оподаткування. Згідно даних Державного земельного кадастру земельна ділянка з кадастровим номером 6822182600:04:012:0020 не відноситься до земель сільськогосподарського призначення. Відтак, доводи відповідача стосовно механізму розрахунку заявлених до стягнення сум (застосування ставки орендної плати 3% за землі сільськогосподарського призначення до бази оподаткування, розрахованої за землі промисловості) суперечать нормам Податкового кодексу України в частині порядку обчислення орендної плати за землі комунальної власності.

Щодо преюдиційних фактів, встановлених у справі №924/1039/24, позивач зауважує, що суд повинен при вирішенні даної справи враховувати ті обставини, які безпосередньо досліджувались і встановлювались Господарським судом Хмельницької області та Північно-західним апеляційним господарським судом у справі №924/1039/24, що знайшло своє відображення у мотивувальній частині їхніх рішень від 11.03.2025 та від 12.06.2025.

Представник позивача під час розгляду справи підтримала позовні вимоги, вважає їх підтвердженими наявними в матеріалах справи доказами.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечив з підстав, викладених у заявах по суті.

Розглядом матеріалів справи встановлено таке.

19.10.2013 Товариством з обмеженою відповідальністю "Україна 2001" зареєстровано право власності на комплекс будівель за адресою: Хмельницька область, Ізяславський район, с.Клубівка, вул. Заводська, 1 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 186575968221) на підставі свідоцтва про придбання нерухомого майна з прилюдних торгів №1923 від 19.10.2013; 07.11.2017 право власності на 13/100 часток комплексу будівель зареєстровано за Товариством з обмеженою відповідальністю "Біо Електрікс" на підставі договору купівлі-продажу №2265 від 07.11.2017, посвідченого приватним нотаріусом Теофіпольського районного нотаріального округу Сурмою Г.Ф.; 25.08.2025 право власності на 87/100 часток комплексу будівель зареєстровано за Товариством з обмеженою відповідальністю "Біо Електрікс" на підставі договору купівлі-продажу №2787 від 25.08.2025, посвідченого приватним нотаріусом Шепетівського районного нотаріального округу Мартиненко А.В., що підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна №4455862336 від 10.12.2025.

Відповідно до витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-6801420902025 від 09.07.2025 земельна ділянка з кадастровим номером 6822182600:04:012:0020 площею 56,4914 га, яка знаходиться: Хмельницька область, Ізяславський район, Клубівська сільська рада, зареєстрована 23.07.2018, належить до категорії земель: землі промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення, вид цільового призначення: 11.02 для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, включаючи об'єкти оброблення відходів, зокрема із енергогенеруючим блоком. Технічна документація із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок від 25.06.2018 розроблена Земельно-аграрним центром "Карат".

Додатком до витягу оформлено кадастровий план земельної ділянки, координати поворотних точок меж земельної ділянки, експлікація земельних угідь.

Постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 10.07.2023 у справі №924/955/22, залишеною без змін постановою Верховного Суду від 31.10.2023, задоволено позов Ізяславської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "Клембівський цукровий завод" (далі - ТОВ "Клембівський цукровий завод") за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ТОВ "Україна 2001"; стягнуто з ТОВ "Клембівський цукровий завод" на користь Ізяславської міської ради 2 100 522,64 грн. заборгованості з орендної плати; розірвано договір оренди землі від 29.12.2010, укладений між Ізяславською районною державною адміністрацією та ТОВ "Клембівський цукровий завод", зареєстрований 06.04.2011 Управлінням Держкомзему в Ізяславському районі за №682218264000001; зобов'язано ТОВ "Клембівський цукровий завод" повернути Ізяславській міській раді земельну ділянку площею 56,4914 га, кадастровий номер 6822182600:04:012:0020, яка розташована у с.Клубівка на території Ізяславської міської територіальної громади. Судами установлено, що 29.12.2010 між Ізяславською районною державною адміністрацією (орендодавець) та ТОВ "Клембівський цукровий завод" (орендар) укладено договір оренди землі (далі - Договір), згідно п.1 якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для обслуговування виробничих будівель і дворів, яка знаходиться на території Клубівської сільської ради Ізяславського району Хмельницької області. 23.05.2019 між Ізяславською районною державною адміністрацією Хмельницької області, уповноваженою розпорядженням голови Хмельницької обласної державної адміністрації від 25.04.2019 №297/2019-р, та ТОВ "Клембівський цукровий завод", с.Клубівка Шепетівського району укладено додаткову угоду до Договору, згідно якої викладено у новій редакції пункт 2 Договору: "В оренду передається земельна ділянка загальною площею 56,4914 га за кадастровим номером 6822182666:04:012:0020, цільове призначення "11.02 Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості". 19.06.2019 проведено державну реєстрацію відповідних змін права оренди земельної ділянки. Згідно зазначених змін площа земельної ділянки, яка перебуває в оренді у ТОВ "Клембівський цукровий завод", с.Клубівка, становить 56,4914 га кадастровий номер 6822182600:04:012:0020.

Земельна ділянка з кадастровим номером 6822182600:04:012:0020 площею 56,4914 га на праві оренди землі, зареєстрованому в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 23.05.2014 (номер запису про право - 32060896), за договором оренди землі від 29.12.2010 перебувала у користуванні ТОВ "Клембівський цукровий завод". 12.09.2023 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно припинено право оренди земельної ділянки з кадастровим номером 6822182600:04:012:0020 площею 56,4914 га ТОВ "Клембівський цукровий завод" на підставі постанови Північно-західного апеляційного господарського суду від 10.07.2023 у справі №924/955/22.

Також, земельна ділянка з кадастровим номером 6822182600:04:012:0020 площею 56,4914 га перебувала у користуванні ТОВ "Україна 2001" на праві суборенди землі, зареєстрованому в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 16.07.2019 (номер запису про право - 32458671), за договором суборенди землі від 16.07.2019 між ТОВ "Україна 2001" та ТОВ "Клембівський цукровий завод". 18.09.2023 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно припинено право суборенди земельної ділянки з кадастровим номером 6822182600:04:012:0020 площею 56,4914 га ТОВ "Україна 2001" на підставі постанови Північно-західного апеляційного господарського суду від 10.07.2023 у справі №924/955/22.

21.08.2023 земельна ділянка з кадастровим номером 6822182600:04:012:0020 площею 56,4914 га зареєстрована за Ізяславською міською радою Шепетівського району Хмельницької області (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 1855170668221).

Вказані обставини підтверджується інформаційною довідкою з Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру-заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна №455863977 від 10.12.2025.

Рішенням Господарського суду Хмельницької області від 11.03.2025 у справі №924/1039/24, залишеним без змін постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 12.06.2025, задоволено первісний позов Ізяславської міської ради до ТОВ "Україна 2001", стягнуто з ТОВ "Україна 2001" на користь Ізяславської міської ради 7 320 454,79 грн. безпідставно збережених коштів; у задоволенні зустрічного позову ТОВ "Україна 2001" до Ізяславської міської ради про визнання протиправним та скасування п.1.1. рішення Виконавчого комітету Ізяславської міської ради №60 від 14.03.2024 відмовлено. Судами встановлено, що ТОВ "Україна 2001" є власником нерухомого майна - цілісного майнового комплексу по вул. Заводська, 1 у с. Клубівка Шепетівського району Хмельницької області, яке розташоване на земельній ділянці комунальної власності з кадастровим номером 6822182600:04:012:0020 площею 56,4914 га, та, не уклавши договір оренди та не здійснивши державної реєстрації права оренди, фактично користується земельною ділянкою без достатньої правової підстави. Відтак, судами виснувано, що ТОВ "Україна 2001" як фактичний користувач земельної ділянки, яка перебуває у комунальній власності, без достатньої правової підстави (укладення договору оренди) за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти в сумі 7 320 454,79 грн., які мав заплатити за користування нею за період з 11.07.2023 по 29.02.2024, а тому зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі частини першої статті 1212 Цивільного кодексу України.

05.12.2023 Ізяславська міська рада листом від 04.12.2023 за вих.№2973/03-14 проінформувала ТОВ "Україна 2001" про необхідність укладення договору оренди земельної ділянки з кадастровим номером 6822182600:04:012:0020 площею 56,4914 га з цільовим призначенням для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості (код згідно КВЦПЗ - 11.02), реєстрації права оренди після його укладення, а також про вжиття заходів щодо стягнення безпідставно збережених коштів за користування земельною ділянкою в разі ухилення від оформлення права на неї.

Вказаний лист вручений відповідачеві, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення з відміткою про вручення 08.12.2023.

28.08.2025 позивач листом від 27.08.2025 за вих.№2629/03-14 запросив відповідача на засідання комісії з визначення розміру збитків, заподіяних власникам землі та землекористувачам, що відбудеться о 10 год. 24.09.2025, на якому розглядатиметься питання визначення розміру безпідставно збережених коштів за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 6822182600:04:012:0020 площею 56,4914 га для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості розташованої по вул.Заводській, 1 в с.Клубівка.

Вказаний лист вручений відповідачеві, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення з відміткою про вручення 01.09.2025.

10.10.2025 Ізяславська міська рада листом від 09.10.2025 за вих.№3153/03-14 повідомила ТОВ "Україна 2001", що на засіданні комісії з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, яке відбулося 24.09.2025, розглянуто матеріали щодо визначення розміру збитків, завданих товариством внаслідок використання земельної ділянки з кадастровим номером 6822182600:04:012:0020 площею 56,4914 га, яка розташована по вул.Заводській, 1 у с.Клубівка, без правовстановлюючих документів; розмір збитків зазначений в акті комісії №4 від 24.09.2025, затвердженому рішенням виконавчого комітету Ізяславської міської ради від 08.10.2025 №232; запропоновано в 10-денний строк розглянути повідомлення разом з актом комісії та повідомити міську раду про результати розгляду. Також у листі зазначені реквізити для сплати збитків для здійснення їх добровільного відшкодування.

До листа додано акт визначення розміру збитків №4 від 24.09.2025 за яким розмір збитків, заподіяних власнику землі становить 18 502 659,43 грн., а також витяг з рішення виконавчого комітету Ізяславської міської ради від 08.10.2025 №232 "Про затвердження актів визначення розміру збитків", за змістом якого затверджено акт визначення розміру збитків №4 від 24.09.2025, заподіяних Ізяславській міській раді ТОВ "Україна 2001" використанням земельної ділянки з кадастровим номером 6822182600:04:012:0020 площею 56,4914 га для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості без правовстановлюючих документів за період з 01.03.2024 по 24.08.2025 в сумі 18 502 659,43 грн.

Вказаний лист вручений відповідачеві, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення з відміткою про вручення 14.10.2025.

Згідно листа фінансового управління Ізяславської міської ради від 09.12.2025 №03-08/742, адресованого секретареві міської ради, станом на 09.12.2025 ТОВ "Україна 2001" не сплатило 18 502 659,43 грн. за використання земельної ділянки з кадастровим номером 6822182600:04:012:0020 площею 56 4914 га без правовстановлюючих документів.

Фінансове управління Ізяславської міської ради здійснило розрахунки розміру орендної плати за користування ТОВ " Україна 2001" земельною ділянкою з кадастровим номером 6822182600:04:012:0020 площею 56,4914 га за період з 01.03.2024 по 24.08.2025, відповідно до якого за період з 01.03.2024 по 31.12.2024 орендна плата становить 9 892 571,30 грн. із врахуванням нормативної грошової оцінки земельної ділянки в розмірі 118 710 855,69 грн та розміру ставки орендної плати - 10% від НГО в рік; за період з 01.01.2025 по 24.08.2025 орендна плата становить 8 610 088,13 грн. з врахуванням нормативної грошової оцінки земельної ділянки в розмірі 132 902 604,61 грн. та розміру ставки орендної плати - 10% від НГО в рік.

Позаяк ТОВ "Україна 2001" добровільно не сплатило 18 502 659,43 грн. безпідставно збережених коштів, Ізяславська міська рада звернулась до суду.

На підтвердження вищевказаного розрахунку, позивач долучив до матеріалів справи:

- рішення Ізяславської міської ради №5 від 29.11.2022 "Про внесення змін до рішення восьмої сесії Ізяславської міської ради 8 скликання від 14.07.2021 №3 "Про встановлення річних розмірів орендної плати за земельні ділянки комунальної власності, розташовані на території Ізяславської міської територіальної громади", яким додаток 1 до рішення викласти в новій редакції. Відповідно до додатку до цього рішення річний розмір орендної плати за землі промисловості становить 10% від нормативної грошової оцінки;

- рішення Клубівської сільської ради Ізяславського району №9 від 08.10.2020 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населеного пункту Клубівка Клубівської сільської ради", яким затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель населеного пункту с. Клубівка на території Клубівської сільської ради Ізяславського району, розроблену Центральною регіональною філією ДП "УкрДАГП", та середню (базову) вартість 1 (одного) м2 земель с.Клубівка, що складає 89,58 грн./м2; нормативно-грошова оцінка земель населеного пункту с. Клубівка на території Клубівської сільської ради Ізяславського району підлягає щорічній індексації;

- витяг №НВ-9930200632024 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, сформований 21.02.2024, згідно якого нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 6822182600:04:012:0020 становить 118 710 855,69 грн;

- витяг №НВ-9969928252025 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, сформований 07.07.2025, згідно якого нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 6822182600:04:012:0020 становить 132 902 604,61 грн.

Відповідачем подано у матеріали справи:

- довідку ТОВ "Україна 2001", якою підтверджує що земельна ділянка з кадастровим номером 6822182600:04:012:0020 підприємством не обліковується та не використовується в якості посівних площ. У звітах №4-сг (річна) "Звіт про посівні площі сільськогосподарських культур" та №29-сг (річна) "Звіт про площі та валові збори сільськогосподарських культур, плодів, ягід і винограду" вказана земельна ділянка не відображена впродовж 2020-2025 років;

- схему зонування території с.Клубівка Клубівської сільської ради Ізяславського району Хмельницької області;

- генеральний план с.Клубівка Клубівської сільської ради Ізяславського району Хмельницької області.

Позивачем подано у матеріали справи рішення Клубівської сільської ради Ізяславського району №2 від 18.06.2019 "Про затвердження генерального плану с.Клубівка Клубівської сільської ради Ізяславського району Хмельницької області", яким затверджено містобудівну документацію "Генеральний план та план зонування с.Клубівка Ізяславського району Хмельницької області" з параметрами облікової площі станом на 01.01.2019 296 га та з врахуванням зміни межі населеного пункту площею 430 га.

Інших доказів, які стосуються предмету спору, матеріали справи не містять.

Дослідивши обставини справи та оцінивши надані докази по суті спору, суд бере до уваги таке.

Згідно зі ст.ст.15, 16 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Реалізуючи передбачене статтею 55 Конституції України, статтею 4 ГПК України право на судовий захист, звертаючись до суду, особа вказує в позові власне суб'єктивне уявлення про порушене право чи охоронюваний інтерес та спосіб його захисту. Своєю чергою суд має перевірити доводи, на яких ґрунтуються заявлені вимоги, у тому числі щодо матеріально-правового інтересу у спірних відносинах.

Оцінка предмета заявленого позову, а відтак наявності підстав для захисту порушеного права та/або інтересу позивача, про яке ним зазначається в позовній заяві, здійснюється судом, на розгляд якого передано спір, крізь призму оцінки спірних правовідносин та обставин (юридичних фактів), якими позивач обґрунтовує заявлені вимоги (такий правовий висновок Верховного Суду викладений у постановах від 19.09.2019 у справі №924/831/17, від 28.11.2019 у справі №910/8357/18, від 22.09.2022 у справі №924/1146/21, від 06.10.2022 у справі №922/2013/21, від 17.11.2022 у справі №904/7841/21).

Аналіз наведених норм свідчить, що підставою для звернення особи до суду є наявність у неї порушеного права та/або законного інтересу. Таке звернення здійснюється особою, якій це право належить, і саме з метою його захисту. Відсутність обставин, які підтверджували б наявність порушення права та/або законного інтересу особи, за захистом якого вона звернулася, є підставою для відмови у задоволенні такого позову.

Предметом позову у даній справі є стягнення з відповідача, як власника об'єкту нерухомого майна - 87/100 часток комплексу будівель за адресою: Хмельницька область, Ізяславський район, с.Клубівка, вул. Заводська, 1, на підставі статей 1212 ЦК України безпідставно збережених коштів в розмірі орендної плати за фактичне користування земельною ділянкою з кадастровим номером 6822182600:04:012:0020 площею 56,4914 га без належних на те правових підстав за період з 01.03.2024 по 24.08.2025 в сумі 18 502 659,43 грн.

Статтями 13, 14 Конституції України встановлено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією.

За змістом ч.1 ст.317, ч.1 ст.319, ч.1 ст.321 ЦК України власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном. Власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

Статтею 206 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) встановлено, що використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Плата за землю - це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності (підпункт 14.1.147 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України (далі - ПК України).

Земельним податком є обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів, а орендною платою за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою на умовах оренди (підпункти 14.1.72, 14.1.136 п.14.1 ст.14 ПК України).

Отже, законодавець розмежовує поняття "земельний податок" та "орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності" в залежності від правових підстав передання прав землекористування такими ділянками.

Згідно із ч.1 ст.79 ЗК України земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.

Відповідно до частин 1, 3, 4, 9 статті 79-1 ЗК України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера. Земельна ділянка може бути об'єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї.

Верховний Суд у постанові від 17.01.2024 у справі №906/1141/22 вказав, що враховуючи приписи статті 79 ЗК України, нормативне регулювання, наведене у статті 79-1 ЗК України, не можна розуміти таким чином, що в разі, якщо земельна ділянка несформована, то існування прав на неї неможливе, оскільки вона не є об'єктом цивільних прав. Існують значні масиви земель комунальної власності, на яких не сформовані земельні ділянки. Це, однак, не означає, що право власності на ці землі нікому не належать. Висновок про те, що правом власності на земельні ділянки, розташовані в межах відповідного населеного пункту, рада наділена в силу закону, зокрема з уведенням 01.01.2002 у дію нового ЗК України, викладений, зокрема, у постанові Верховного Суду від 05.08.2022 у справі №922/20260/20. Натомість норму частини першої статті 79-1 ЗК України слід розуміти таким чином, що формування земельної ділянки є необхідним для її введення в цивільний обіг, зокрема, є передумовою для відчуження земельної ділянки чи встановлення речових прав на неї.

Судом встановлено, що земельна ділянка з кадастровим номером 6822182600:04:012:0020 площею 56,4914 га, яка знаходиться: Хмельницька область, Ізяславський район, Клубівська сільська рада, зареєстрована 23.07.2018, належить до категорії земель: землі промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення, вид цільового призначення: 11.02 для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, включаючи об'єкти оброблення відходів, зокрема із енергогенеруючим блоком, що підтверджується витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-6801420902025 від 09.07.2025.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.83 ЗК України землі, які належать на праві власності територіальним громадам, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають: усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування; землі та земельні ділянки за межами населених пунктів, що передані або перейшли у комунальну власність із земель державної власності відповідно до закону.

Відповідно до ст.80 ЗК України суб'єктами права на землі комунальної власності є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування.

Земельна ділянка з кадастровим номером 6822182600:04:012:0020 площею 56,4914 га зареєстрована 21.08.2023 за Ізяславською міською радою Шепетівського району Хмельницької області (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 1855170668221), що підтверджується інформаційною довідкою з Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру-заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна №455863977 від 10.12.2025.

За ТОВ "Україна 2001" з 19.10.2013 по 25.08.2025 зареєстроване право власності на об'єкт нерухомого майна - 87/100 часток комплексу будівель за адресою: Хмельницька область, Ізяславський район, с.Клубівка, вул. Заводська, 1 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 186575968221), що підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна №4455862336 від 10.12.2025.

Вказаний об'єкт нерухомого майна розташований на земельній ділянці з кадастровим номером 6822182600:04:012:0020 площею 56,4914 га, яка є сформованою згідно витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-6801420902025 від 09.07.2025 та перебуває у власності Ізяславської міської територіальної громади в особі Ізяславської міської ради Хмельницької області.

Підстави та порядок переходу права на земельну ділянку при переході права власності на розташовані на ній житловий будинок, будівлю або споруду визначаються ст.377 ЦК України та ст.120 ЗК України.

Так, згідно зі ст.377 ЦК України (у редакції, чинній на час набуття відповідачем права власності на об'єкт нерухомого майна) до особи, яка набула право власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача). Розмір та кадастровий номер земельної ділянки, право на яку переходить у зв'язку з переходом права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, є істотними умовами договору, який передбачає набуття права власності на ці об'єкти (крім багатоквартирних будинків).

Відповідно до ч.2 ст.120 ЗК України (у редакції, чинній на час набуття відповідачем права власності на об'єкт нерухомого майна) якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.

В межах справи №924/955/22 за позовом Ізяславської міської ради до ТОВ "Клембівський цукровий завод" за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ТОВ "Україна 2001", постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 10.07.2023 у справі №924/955/22, залишеною без змін постановою Верховного Суду від 31.10.2023, стягнуто з ТОВ "Клембівський цукровий завод" на користь Ізяславської міської ради 2100522,64 грн. заборгованості з орендної плати; розірвано договір оренди землі від 29.12.2010, укладений між Ізяславською районною державною адміністрацією та ТОВ "Клембівський цукровий завод", зареєстрований 06.04.2011 Управлінням Держкомзему в Ізяславському районі за №682218264000001; зобов'язано ТОВ "Клембівський цукровий завод" повернути Ізяславській міській раді земельну ділянку площею 56,4914 га, кадастровий номер 6822182600:04:012:0020, яка розташована у с.Клубівка на території Ізяславської міської територіальної громади. Судами установлено, що 29.12.2010 між Ізяславською районною державною адміністрацією (орендодавець) та ТОВ "Клембівський цукровий завод" (орендар) укладено договір оренди землі (далі - Договір), згідно п.1 якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для обслуговування виробничих будівель і дворів, яка знаходиться на території Клубівської сільської ради Ізяславського району Хмельницької області. 23.05.2019 між Ізяславською районною державною адміністрацією Хмельницької області, уповноваженою розпорядженням голови Хмельницької обласної державної адміністрації від 25.04.2019 №297/2019-р, та ТОВ "Клембівський цукровий завод", с.Клубівка Шепетівського району укладено додаткову угоду до Договору, згідно якої викладено у новій редакції пункт 2 Договору: "В оренду передається земельна ділянка загальною площею 56,4914 га за кадастровим номером 6822182666:04:012:0020, цільове призначення "11.02 Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості". 19.06.2019 проведено державну реєстрацію відповідних змін права оренди земельної ділянки. Згідно зазначених змін площа земельної ділянки, яка перебуває в оренді у ТОВ "Клембівський цукровий завод", с.Клубівка, становить 56,4914 га кадастровий номер 6822182600:04:012:0020.

Обставини, встановлені постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 10.07.2023 у справі №924/955/22, залишеною без змін постановою Верховного Суду від 31.10.2023, мають преюдиційне значення в силу положень ч.4 ст.75 ГПК України та не потребують повторного доведення.

Отже, земельна ділянка з кадастровим номером 6822182600:04:012:0020 площею 56,4914 га, на якій розташований належний ТОВ "Україна 2001" з 19.10.2013 по 25.08.2025 об'єкт нерухомого майна - 87/100 часток комплексу будівель за адресою: Хмельницька область, Ізяславський район, с.Клубівка, вул. Заводська, 1 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 186575968221) на підставі договору оренди землі від 29.12.2010 перебувала у користуванні (оренді) у ТОВ "Клембівський цукровий завод". Право оренди зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 23.05.2014 (номер запису про право - 32060896). 12.09.2023 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно припинено право оренди земельної ділянки з кадастровим номером 6822182600:04:012:0020 площею 56,4914 га ТОВ "Клембівський цукровий завод" на підставі постанови Північно-західного апеляційного господарського суду від 10.07.2023 у справі №924/955/22.

Також, земельна ділянка з кадастровим номером 6822182600:04:012:0020 площею 56,4914 га перебувала у користуванні ТОВ "Україна 2001" на праві суборенди землі, зареєстрованому в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 16.07.2019 (номер запису про право - 32458671), за договором суборенди землі від 16.07.2019 між ТОВ "Україна 2001" та ТОВ "Клембівський цукровий завод". 18.09.2023 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно припинено право суборенди земельної ділянки з кадастровим номером 6822182600:04:012:0020 площею 56,4914 га ТОВ "Україна 2001" на підставі постанови Північно-західного апеляційного господарського суду від 10.07.2023 у справі №924/955/22.

Вказані обставини підтверджуються інформаційною довідкою з Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру-заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна №455863977 від 10.12.2025.

Верховний Суд, розглядаючи спори у подібних правовідносинах, у своїх постановах неодноразово звертав увагу на те, що виникнення права власності на будинок, будівлю, споруду не є підставою для виникнення права оренди земельної ділянки, на якій вони розміщені та яка не була відведена в оренду попередньому власнику. Право оренди земельної ділянки виникає на підставі відповідного договору з моменту державної реєстрації цього права.

Водночас, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 22.06.2021 у справі №200/606/18 зазначила, що принцип єдності юридичної долі земельної ділянки та розташованої на ній будівлі або споруди відомий ще за часів Давнього Риму (лат.superficies solo cedit - збудоване приростає до землі). Цей принцип має фундаментальне значення та глибокий зміст, він продиктований як потребами обороту, так і загалом самою природою речей, невіддільністю об'єкта нерухомості від земельної ділянки, на якій він розташований. Нормальне господарське використання земельної ділянки без використання розташованих на ній об'єктів нерухомості неможливе, як і зворотна ситуація - будь-яке використання об'єктів нерухомості є одночасно і використанням земельної ділянки, на якій ці об'єкти розташовані. Отже, об'єкт нерухомості та земельна ділянка, на якій цей об'єкт розташований, за загальним правилом мають розглядатися як єдиний об'єкт права власності.

Звідси, власник нерухомого майна має право на користування земельною ділянкою, на якій воно розташоване. Ніхто інший, окрім власника об'єкта нерухомості, не може претендувати на земельну ділянку, оскільки вона зайнята об'єктом нерухомого майна. Аналогічну правову позицію викладено Верховним Судом у постанові від 15.12.2021 у справі №924/856/20.

Згідно з принципом єдності юридичної долі земельної ділянки та розташованих на ній будинку, споруди (зміст якого розкривається, зокрема, у статтях 120 ЗК України та 377 ЦК України) особа, яка законно набула у власність будинок, споруду, має цивільний інтерес в оформленні права на земельну ділянку під такими будинком і спорудою після їх набуття. Отже, відповідно до зазначених правових норм власники споруди мають право на користування земельною ділянкою, на якій вона розташована (постанова Великої Палати Верховного Суду від 03.04.2019 у справі №921/158/18).

Відповідно до статей 122, 123, 124 ЗК України міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Відповідно до ч.1 ст.92 ЗК України право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.

Право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності (ч.1 ст.93 ЗК України).

За приписами ч.2 ст.16 Закону України "Про оренду землі" на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами земельних торгів здійснюється укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності.

Особи, які отримують земельну ділянку комунальної власності в користування за договором оренди (договором купівлі-продажу права оренди), зобов'язані сплачувати за неї орендну плату. Орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди, як це передбачено частиною 1 ст.21 Закону України "Про оренду землі".

Обставини щодо формування земельної ділянки з кадастровим номером 6822182600:04:012:0020 площею 56,4914 га та знаходження на ній належного відповідачу об'єкту нерухомості також преюдиційно встановлені у справі №924/1039/24 за позовом Ізяславської міської ради до ТОВ "Україна 2001" про стягнення 7 320 454,79 грн. безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за земельну ділянку з кадастровим номером 6822182600:04:012:0020 площею 56,4914 га за період з 11.07.2023 по 29.02.2024.

Матеріали справи не містять доказів належного оформлення права користування земельною ділянкою з кадастровим номером 6822182600:04:012:0020 площею 56,4914 га, зокрема, укладення договору оренди з Ізяславською міською радою Хмельницької області та державної реєстрації такого права упродовж спірного періоду - з 01.03.2024 по 24.08.2025. Вказана обставина не заперечується відповідачем.

Таким чином, положення глави 15, ст.ст.120, 125 ЗК України, ст.1212 ЦК України дають підстави вважати, що до моменту оформлення власником об'єкта нерухомого майна права на земельну ділянку, на якій розташований цей об'єкт, ураховуючи принцип єдності юридичної долі земельної ділянки та розташованої на ній будівлі або споруди, особа, яка придбала такий об'єкт, стає фактичним користувачем тієї земельної ділянки, на якій такий об'єкт нерухомого майна розташований, а відносини з фактичного користування земельною ділянкою без оформлення прав на цю ділянку (без укладення договору оренди тощо) та недоотримання її власником доходів у виді плати за землекористування є за своїм змістом кондикційними.

Подібний правовий висновок викладено у постановах Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2018 у справі №629/4628/16-ц, від 20.11.2018 у справі №922/3412/17, від 13.02.2019 у справі №320/5877/17, у постановах Верховного Суду від 14.01.2019 у справі №912/1188/17, від 12.03.2019 у справі №916/2948/17, від 09.04.2019 у справі №922/652/18 та ін.

Відповідно до частини 2 ст.152 ЗК України власник земельної ділянки може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, відшкодування завданих збитків.

Суд зауважує, що Верховний Суд у своїх постановах неодноразово наводив такий правовий висновок: у разі користування сформованою земельною ділянкою комунальної власності, якій присвоєно окремий кадастровий номер, без оформлення договору власник такої земельної ділянки може захистити своє право на компенсацію йому недоотриманої орендної плати у порядку ст.1212 ЦК України (постанови Верховного Суду від 09.11.2021 у справі №905/1680/20, від 09.02.2022 у справі №910/8770/19).

Главою 83 ЦК України врегульовані відносини, що виникають у зв'язку з безпідставним отриманням чи збереженням майна і які не врегульовані спеціальними інститутами цивільного права.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення глави 83 Цивільного кодексу України застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

З аналізу змісту норм ст.ст.1212-1214 ЦК України, випливає, що зобов'язання з набуття, збереження майна без достатньої правової підстави (кондикційне зобов'язання) виникає за одночасної наявності трьох умов: 1) відбувається набуття чи збереження майна; 2) правові підстави для набуття чи збереження майна відсутні; 3) набуття чи збереження здійснюється за рахунок іншої особи.

З матеріалів справи вбачається наявність усіх трьох ознак кондикційного зобов'язання відповідача.

По-перше, відповідач дійсно зберіг (заощадив) у себе майно - кошти у вигляді орендної плати, що нараховується за володіння і користування земельною ділянкою з кадастровим номером 6822182600:04:012:0020 площею 56,4914 га. Набутий відповідачем комплекс будівель, будучи згідно зі ст.181 ЦК України нерухомим майном (об'єктом, розташованим на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення), є органічно і нерозривно пов'язаним з цією земельною ділянкою. Тому набуття відповідачем права власності на комплекс будівель автоматично призвело до фактичного набуття відповідачем і майнових прав володіння і користування земельною ділянкою, на якій розташований такий обєкт нерухомого майна. Відсутність договору оренди земельної ділянки має фактичним наслідком набуття відповідачем володіння і користування чужою земельною ділянкою без відповідної грошової компенсації. В результаті відбулося збереження (заощадження) відповідачем належних до сплати за таке володіння і користування коштів у вигляді орендної плати.

По-друге, правові підстави для набуття чи збереження майна відсутні. Передача прав володіння і користування земельною ділянкою, згідно з ст.206 ЗК України, п.п.14.1.136 п.14.1.ст.14 ПК України здійснюється за плату, що має вноситися на користь позивача, на підставі договору оренди земельної ділянки. Правові підстави для одержання відповідачем прав володіння і користування земельною ділянкою безоплатно відсутні. Так само відсутні правові підстави для не нарахування, несплати орендної плати за землю.

По-третє, відповідач зберіг майно саме за рахунок позивача, оскільки власником земельної ділянки з кадастровим номером 6822182600:04:012:0020 площею 56,4914 га є Ізяславська міська територіальна громада в особі Ізяславської міської ради.

Тому, в силу приписів ст.206 ЗК України, п.п.14.1.136 п.14.1 ст.14 ПК України власником майна фактично збереженого відповідачем (коштів у вигляді орендної плати за користування земельною ділянкою) також є позивач. Таким чином, збереження (заощадження) відповідачем коштів у вигляді орендної плати за користування земельною ділянкою призвело до збільшення (накопичення) цих коштів у відповідача за рахунок їх неодержання позивачем.

Незалежно від наявності вини в поведінці відповідача, сам факт несплати відповідачем за користування земельною ділянкою свідчить про втрату позивачем майна, яке у спірних правовідносинах підпадає під категорію "виправдане очікування", що є загальновизнаною в т.ч. в практиці визначення Європейського суду з прав людини.

Кваліфікація спірних правовідносин, як зобов'язань у зв'язку з набуттям, збереженням майна без достатньої правової підстави, означає необхідність застосування у даній справі передбачених ст.ст.1212-1214 ЦК України правових наслідків дій/бездіяльності відповідача у вигляді збереження (заощадження) у себе відповідних сум орендної плати.

Верховний Суд неодноразово висловлював правову позицію, що для вирішення спору щодо стягнення з власника об'єкта нерухомого майна безпідставно збережених коштів на підставі положень ст.ст.1212-1214 ЦК України за фактичне користування без належних на те правових підстав земельною ділянкою комунальної власності, на якій цей об'єкт розташовано, необхідно, насамперед, з'ясувати: 1) фактичного користувача земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цих ділянок зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування ділянками у відповідний період, або наявність правової підстави для використання земельної ділянки у такого фактичного користувача; 2) площу земельної ділянки; 3) суму, яку мав би отримати власник земельної ділянки за звичайних умов, яка безпосередньо залежить від вартості цієї ділянки (її нормативної грошової оцінки); 4) період користування земельною ділянкою комунальної власності без належної правової підстави (постанови Верховного Суду від 27.07.2023 у справі №918/779/22, від 02.11.2022 у справі №915/766/21, від 05.10.2022 у справі №915/767/21 та інші).

Як встановлено судом вище, між сторонами відсутній договір оренди земельної ділянки. Відповідач у період з 01.03.2024 по 24.08.2025 (період заявлений позивачем) не сплачував за користування земельною ділянкою орендну плату/земельний податок у встановленому законодавчими актами розмірі, що ним не спростовано.

Отже, останній без законних підстав зберіг у себе майно - кошти за оренду землі.

Відтак, відповідач (набувач), не сплачуючи орендну плату за користування земельною ділянкою за відсутності укладеного договору, фактично збільшив свої доходи, а позивач (потерпілий) втратив належне йому майно (кошти від орендної плати).

З огляду на викладене відповідач, як фактичний користувач земельної ділянки з кадастровим номером 6822182600:04:012:0020 площею 56,4914 га без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування ними, зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки (позивачу) на підставі ч.1 ст.1212 ЦК України. Аналогічний правовий висновок викладено в постановах Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2018 у справі 629/4628/16-ц, від 20.11.2018 у справі №922/3412/17, постанові Верховного Суду від 14.01.2019 у справі №912/1188/17.

Для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства (абз.1 п.289.1 ст.289 ПК України).

Як зазначено в ст.1 Закону України "Про оцінку земель", нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.

Статтею 12 Закону України "Про оцінку земель" регламентовано, що нормативно-правові акти з проведення оцінки земель затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності нормативна грошова оцінка земель проводиться обов'язково (стаття 13 цього Закону); нормативно-грошова оцінка земельних ділянок у межах населених пунктів проводиться не рідше ніж на 5 - 7 років (ст.18 Закону України "Про оцінку земель").

Отже, нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати, який у будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлено положеннями підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 ПК України. Аналогічний висновок викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 09.11.2021 у справі №905/1680/20, постанові Верховного Суду від 09.02.2022 у справі №910/8770/19.

Відповідно до ч.1 ст.20 Закону України "Про оцінку земель" за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт.

Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель (ч.2 ст.20 Закону України "Про оцінку земель").

Як вбачається з доданих до матеріалів справи розрахунків, розмір безпідставно збережених коштів в розмірі орендної плати за фактичне користування земельною ділянкою з кадастровим номером 6822182600:04:012:0020 площею 56,4914 га без належних на те правових підстав, які повинен сплатити відповідач за період з 01.03.2024 по 24.08.2025, становить 18 502 659,43 грн.

Заявлений позивачем до стягнення розмір безпідставно збережених коштів (орендної плати) за використання земельної ділянки з кадастровим номером 6822182600:04:012:0020 площею 56,4914 га розрахований шляхом застосування орендної ставки 10% (розмір річної орендної плати за землі промисловості згідно додатку до рішення Ізяславської міської ради №5 від 29.11.2022 "Про внесення змін до рішення восьмої сесії Ізяславської міської ради 8 скликання від 14.07.2021 №3 "Про встановлення річних розмірів орендної плати за земельні ділянки комунальної власності, розташовані на території Ізяславської міської територіальної громади") до нормативної грошової оцінки земельної ділянки, вказаної у витягах із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, сформованих 21.02.2024 (за 2024 рік) та 07.07.2025 (за 2025 рік) за кожен рік використання та з врахуванням кількості місяців використання земельної ділянки відповідачем.

Згідно витягу №НВ-9930200632024 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, сформованого 21.02.2024, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 6822182600:04:012:0020 становила 118 710 855,69 грн.

Відповідно до витягу №НВ-9969928252025 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, сформованого 07.07.2025, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 6822182600:04:012:0020 становила 132 902 604,61 грн.

Так, за використання земельної ділянки з кадастровим номером 6822182600:04:012:0020 площею 56,4914 га сума неодержаного доходу в розмірі орендної плати за 2024 рік (з 01.03.2024 по 31.12.2024) становить 9 892 571,30 грн. із врахуванням нормативної грошової оцінки земельної ділянки в розмірі 118710855,69 грн. та розміру ставки орендної плати - 10% від НГО в рік, а за 2025 рік (з 01.01.2025 по 24.08.2025) - 8 610 088,13 грн. із врахуванням нормативної грошової оцінки земельної ділянки в розмірі 132 902 604,61 грн. та розміру ставки орендної плати - 10% від НГО в рік.

Перевіривши вказаний позивачем розрахунок, суд дійшов висновку, що він є арифметично правильним та відповідає вимогам чинного законодавства, а відтак позивачем правомірно заявлено до стягнення 18 502 659,43 грн. безпідставно збережених коштів за період з 01.03.2024 по 24.08.2025.

Враховуючи наведене, позовні вимоги Ізяславської міської ради є обґрунтованими, підтверджуються наявними в матеріалах справи доказами та підлягають задоволенню.

Твердження відповідача про неврахування позивачем під час здійснення розрахунку безпідставно збережених коштів за фактичне користування земельною ділянкою з кадастровим номером 6822182600:04:012:0020 за період з 01.03.2024 по 24.08.2025 її віднесення до категорії "СВ-2" - зони земель сільськогосподарських підприємств, установ, організацій, що використовуються науково-дослідних, навчальних цілей та для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, згідно плану зонування земель території с.Клубівка Клубівської сільської ради Ізяславського району Хмельницької області та застосування ставки орендної плати за землі сільськогосподарського призначення в розмірі 3% згідно додатку до рішення Ізяславської міської ради №5 від 29.11.2022, суд відхиляє з огляду на таке.

Матеріалами справи, зокрема витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-6801420902025 від 09.07.2025 стверджується належність спірної земельної ділянки до земель промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, включаючи об'єкти оброблення відходів, зокрема із енергогенеруючим блоком (код згідно КВЦПЗ - 11.02) згідно технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок від 25.06.2018, розробленої Земельно-аграрним центром "Карат".

За змістом п.288.7 ст.288 ПК України порядок обчислення орендної плати застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу.

Пунктом 286.1 ст.286 ПК України унормовано, що підставою для нарахування земельного податку є: а) дані державного земельного кадастру; б) дані Державного реєстру речових прав на нерухоме майно; в) дані державних актів, якими посвідчено право власності або право постійного користування земельною ділянкою (державні акти на землю); г) дані сертифікатів на право на земельні частки (паї); ґ) рішення органу місцевого самоврядування про виділення земельних ділянок у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв); д) дані інших правовстановлюючих документів, якими посвідчується право власності або право користування земельною ділянкою, право на земельні частки (паї); е) дані Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, визначеного у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку.

Як уже встановлено судом, при здійсненні розрахунку безпідставно збережених коштів в сумі 18 502 659,43 грн. за фактичне користування земельною ділянкою з кадастровим номером 6822182600:04:012:0020 за період з 01.03.2024 по 24.08.2025 позивачем використано відомості щодо категорії земель та виду цільового призначення земельної ділянки з Державного земельного кадастру, що узгоджується з наведеними вимогами закону.

Рішенням Клубівської сільської ради Ізяславського району №2 від 18.06.2019 "Про затвердження генерального плану с.Клубівка Клубівської сільської ради Ізяславського району Хмельницької області" затверджено містобудівну документацію "Генеральний план та план зонування с.Клубівка Ізяславського району Хмельницької області" з параметрами облікової площі станом на 01.01.2019 296 га та з врахуванням зміни межі населеного пункту площею 430 га.

Згідно наданої відповідачем схеми зонування території с.Клубівка Клубівської сільської ради Ізяславського району Хмельницької області до території "СВ-2" належить зона земель сільськогосподарських підприємств, установ, організацій, що використовуються для науково-дослідних, навчальних цілей, ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Суд відзначає, що цільове призначення земельної ділянки - допустимі напрями використання земельної ділянки відповідно до встановлених законом вимог щодо використання земель відповідної категорії та визначеного виду цільового призначення (ст.1 Закону України "Про землеустрій").

Функціональна зона території - визначена комплексним планом просторового розвитку території територіальної громади, генеральним планом населеного пункту, планом зонування території частина території територіальної громади, щодо якої визначений певний набір дозволених (переважних (основних) та супутніх) видів цільового призначення земельних ділянок та відповідно до законодавства встановлені обмеження у використанні земель у сфері забудови (ч.1 ст.1 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності").

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.20 ЗК України при встановленні цільового призначення земельних ділянок здійснюється віднесення їх до певної категорії земель та виду цільового призначення. Віднесення земельних ділянок до певної категорії та виду цільового призначення земельних ділянок здійснюється щодо земельних ділянок, якими розпоряджаються Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, - за рішенням відповідного органу; земельних ділянок приватної власності - їх власниками. Зміна цільового призначення земельних ділянок державної та комунальної власності, віднесених до категорій земель житлової та громадської забудови, земель промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення, а також земельних ділянок (крім земельних ділянок, розташованих на територіях, об'єктах природно-заповідного фонду, та земельних ділянок лісогосподарського призначення), на яких розташовані будівлі, споруди, що є у приватній власності землекористувача, який використовує земельні ділянки на правах постійного користування, оренди, емфітевзису, суперфіцію, може здійснюватися землекористувачем. У такому разі зміна цільового призначення земельної ділянки не потребує прийняття рішень Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органу виконавчої влади та органу місцевого самоврядування, який здійснює розпорядження відповідною земельною ділянкою. Зміна землекористувачем цільового призначення земельної ділянки державної, комунальної власності, наданої йому в користування (крім постійного користування) без проведення земельних торгів для провадження певної діяльності, не повинна призводити до провадження ним на такій земельній ділянці іншої діяльності (крім випадків розташування на земельній ділянці будівель, споруд, що перебувають у власності землекористувача).

Категорія земель та вид цільового призначення земельної ділянки визначаються в межах відповідного виду функціонального призначення території, передбаченого затвердженим комплексним планом просторового розвитку території територіальної громади або генеральним планом населеного пункту (абз.1 ч.3 ст.20 ЗК України).

Включення земельної ділянки із визначеним видом цільового призначення до меж функціональної зони не тягне за собою обов'язковості зміни виду її цільового призначення незалежно від того, чи належить цей вид до переліку видів цільового призначення, визначення яких є можливим у межах такої зони (ч.10 ст.20 ЗК України).

Отже, затвердження Клубівською сільською радою Ізяславського району рішенням №2 від 18.06.2019 містобудівної документації "Генеральний план та план зонування с.Клубівка Ізяславського району Хмельницької області" з визначенням функціональних зон, не означає автоматичної обов'язковості зміни цільового призначення земельної ділянки з кадастровим номером 6822182600:04:012:0020.

Доказів зміни власником спірної земельної ділянки категорії земель та/або виду цільового призначення цієї земельної ділянки у встановленому законом порядку матеріали справи не містять.

Суд зауважує також на відсутність доказів ініціювання зміни цільового призначення спірної земельної ділянки відповідачем, який упродовж 4-х років використовував її земельну ділянку з цільовим призначенням для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості (код згідно КВЦПЗ - 11.02) за договором суборенди землі від 16.07.2019.

Відтак, доводи відповідача та надані ним докази на підтвердження необхідності застосування при розрахунку безпідставно збережених коштів за фактичне користування спірною земельною ділянкою ставки орендної плати за землі сільськогосподарського призначення в розмірі 3% згідно додатку до рішення Ізяславської міської ради №5 від 29.11.2022 не спростовують доказів позивача, поданих в обґрунтування своїх вимог.

Щодо тверджень відповідача про протиправність рішення виконавчого комітету Ізяславської міської ради №232 від 08.10.2025, яким затверджено суму безпідставно збережених коштів за користування земельною ділянкою, яка є предметом позову, суд зауважує, що таке рішення за своїм правовим змістом є внутрішнім (організаційним, таким що не має регуляторного характеру) документом, не створює правових наслідків для відповідача, а тому не може порушувати його права чи охоронювані законом інтереси.

Статтею 14 ГПК України передбачено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Згідно із положеннями ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Судом кожному учаснику справи була надана розумна можливість представити справу в таких умовах, які не ставлять цього учасника в суттєво невигідне становище відносно другої сторони, в т.ч. подати докази на підтвердження своїх вимог та заперечень, обґрунтувати перед судом переконливість поданих доказів та позицій по справі, скористатись іншими процесуальними правами.

За змістом частин 1-3 ст.86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Суд зазначає, що у викладі підстав для прийняття рішення суду необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави; обсяг цього обов'язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення (правова позиція, викладена у постанові Верховного Суду від 28.05.2020 у справі №909/636/16).

З огляду на вищевикладене та встановлені фактичні обставини справи, суд надав вичерпну відповідь на всі питання, що входять до предмета доказування у даній справі та виникають при кваліфікації спірних відносин. Інші доводи сторін не спростовують встановлених судом обставин, та не впливають на результат прийнятого рішення.

Отже, беручи до уваги наведені вище положення закону, враховуючи встановлені судом факти та зміст позовних вимог, суд вважає за належне позовні вимоги Ізяславської міської ради Шепетівського району Хмельницької області задовольнити повністю та стягнути з відповідача на користь позивача 18 502 659,43 грн. безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за користування земельною ділянкою без правовстановлюючих документів за період з 01.03.2024 по 24.08.2025.

Щодо розподілу судових витрат між сторонами суд зазначає таке.

Згідно ст.ст.123, 129 ГПК України судові витрати зі сплати судового збору у зв'язку із задоволенням позову покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст.2, 13, 20, 24, 73, 74, 86, 123, 129, 232, 233, 237, 238, 240, 241, 327 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Україна 2001" (30600, Хмельницька область, Хмельницький район, селище Теофіполь, вул. Небесної сотні, 37В, ЄДРПОУ 35080933) на користь Ізяславської міської ради Шепетівського району Хмельницької області (30300, Хмельницька область, Шепетівський район, м. Ізяслав, вул. Незалежності, буд. 43, ЄДРПОУ 04060720) 18 502 659 (вісімнадцять мільйонів п'ятсот дві тисячі шістсот п'ятдесят дев'ять) гривень 43 коп. безпідставно збережених коштів, а також 222 031 (двісті двадцять дві тисячі тридцять одну) гривню 91 коп. витрат по сплаті судового збору за подання позовної заяви та 1 211 (одну тисячу двісті одинадцять) гривень 20 коп. витрат по сплаті судового збору за подання заяви про забезпечення позову.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення Господарського суду Хмельницької області подається до Північно-західного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (лише вступну та резолютивну частини) рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 06.04.2026.

Суддя О.І. Шевчук