Ухвала від 20.04.2026 по справі 160/30867/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

20 квітня 2026 року Справа №160/30867/25

Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Турова О.М., розглянувши в порядку письмового провадження у місті Дніпрі заяву Самарівської окружної прокуратури Дніпропетровської області про повернення судового збору в адміністративній справі №160/30867/25 за позовною заявою Самарівської окружної прокуратури Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Державного агентства водних ресурсів України (позивач-1), Регіонального офісу водних ресурсів у Дніпропетровській області (позивач-2) до Губиниської селищної ради про визнання протиправними та нечинними рішень, -

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява керівника Самарівської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Державного агентства водних ресурсів України (позивач-1), Регіонального офісу водних ресурсів у Дніпропетровській області (позивач-2) до Губиниської селищної ради, в якій заявлено наступні позовні вимоги:

- визнати протиправним та нечинним рішення Губиниської селищної ради №23-32/VIII від 28.06.2024 «Про затвердження Переліку малої приватизації комунальної власності Губиниської територіальної громади, які підлягають приватизації у 2024 році»;

- визнати протиправним та нечинним рішення №25-40/VIII від 18.12.2024 «Про внесення змін до рішення сесії від 28 червня 2024 року №23-32 «Про затвердження Переліку об'єктів малої приватизації комунальної власності Губиниської територіальної громади, які підлягають приватизації у 2024 році».

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.01.2026 року відмовлено у відкритті провадження у справі за позовною заявою керівника Самарівської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Державного агентства водних ресурсів України (позивач-1), Регіонального офісу водних ресурсів у Дніпропетровській області (позивач-2) до Губиниської селищної ради про визнання протиправними та нечинними рішень.

31.03.2026 року Самарівська окружна прокуратура Дніпропетровської області звернулася до суду із заявою про повернення судового збору, в якій просить:

- звернутися до органу Казначейства із електронним поданням про повернення з бюджету Дніпропетровській обласній прокуратурі судового збору у розмірі 4844,80 грн, сплаченого згідно з платіжною інструкцією №3315 від 23.10.2025, на підставі ухвали Самарівського міськрайонного суду Дніпропетровської області у справі № 160/30867/25 від 19.01.2026.

Перевіривши повноваження особи, якою подано заяву про повернення судового збору, та дослідивши матеріали справи, суд доходить висновку про часткове задоволення означеної заяви, виходячи з наступного.

Відповідно до ч.2 ст.132 Кодексу адміністративного судочинства України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначено Законом України «Про судовий збір».

Відповідно до статті 1 Закону України «Про судовий збір» судовим збором є збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом.

Судовий збір включається до складу судових витрат.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що за звернення до суду з цією позовною заявою Дніпропетровською обласною прокуратурою (платник) було сплачено судовий збір відповідно до вимог Закону України «Про судовий збір» у розмірі 4 844,80 грн (чотири тисячі триста сорок шість гривень 00 копійок) відповідно до платіжної інструкції №3315 від 23.10.2025р., у якій зазначено, що платником - Дніпропетровською обласною прокуратурою) сплачено судовий збір за таким призначенням платежу: "суд. збір за позовом Самарівська окружна прокуратура до Губиниської СР про визнання нечинними ріш. ГСР від 28.06.2024 №23-32/VIII та від 18.12.2024 №25-40/VIII, Дніпропетровський окружний адміністративний суд".

При цьому ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.01.2026 року про відмову у відкритті провадження у справі за вищевказаною позовною заявою питання про повернення сплаченого судового збору не вирішувалося.

Також це питання не було вирішено і ухвалою Самарівського міськрайонного суду Дніпропетровської області у справі №160/30867/25 від 19.01.2026, як помилково зазначено заявником у поданій заяві, тим більше, що справа №160/30867/25 перебувала на розгляді саме у Дніпропетровського окружного адміністративного суду, а не у Самарівського міськрайонного суду Дніпропетровської області, а вказана заявником ухвала до заяви не додана.

Водночас, як вказано вище, ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.01.2026 року відмовлено у відкритті провадження у справі за позовною заявою керівника Самарівської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Державного агентства водних ресурсів України (позивач-1), Регіонального офісу водних ресурсів у Дніпропетровській області (позивач-2) до Губиниської селищної ради про визнання протиправними та нечинними рішень.

Згідно з п.3 ч.1 ст.7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі відмови у відкритті провадження у справі в суді першої інстанції, апеляційного та касаційного провадження у справі.

Частиною 1 статті 143 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Зважаючи на те, що ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.01.2026 року про відмову у відкритті провадження у справі №160/30867/25 питання про повернення сплаченого у цій справі судового збору не вирішувалося, суд, керуючись приписами п.3 ч.1 ст.7 Закону України «Про судовий збір», вважає за можливе вирішити питання про повернення сплаченого судового збору цією ухвалою та, виходячи зі встановлених обставин, повернути Дніпропетровській обласний прокуратурі з Державного бюджету України сплачений нею судовий збір за подання позовної заяви у справі №160/30867/25 у розмірі 4 844,80 грн відповідно до квитанції до платіжної інструкції №3315 від 23.10.2025 року.

Водночас, щодо вимог заявника про звернення до органу Казначейства із електронним поданням про повернення з бюджету Дніпропетровській обласній прокуратурі судового збору, суд зазначає наступне.

З 07.01.2025 року набув чинності наказ Міністерства фінансів України від 26.11.2024 року №606 «Про внесення змін до Порядку повернення (перерахування) коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 10.12.2024 за №1888/43233. Вказаним наказом внесено зміни до механізму повернення судового збору у випадках, визначених статтею 7 Закону України «Про судовий збір».

Відповідно до нового порядку органи Казначейства здійснюють повернення судового збору в усіх випадках виключно на підставі електронного подання, сформованого або Державною судовою адміністрацією України, або її територіальним управлінням, або відповідним судом.

Так, п. 3 Розділу I Порядку повернення (перерахування) коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 року №787 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.09.2013 року за №1650/24182 (далі - Порядок №787), визначено, що повернення (перерахування) помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів та перерахування між видами доходів і бюджетів коштів, помилково та/або надміру зарахованих до відповідних бюджетів через єдиний рахунок, у національній валюті здійснюється Казначейством або головними управліннями Казначейства з відповідних рахунків за надходженнями, відкритих в Казначействі відповідно до законодавства, шляхом оформлення платіжних інструкцій для здійснення внутрішніх операцій.

Згідно з абз.1 п.5 Розділу I Порядку №787 повернення (перерахування) помилково або надміру зарахованих до бюджету або повернення на єдиний рахунок (у разі його використання) податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів, або перерахування між видами доходів і бюджетів коштів, помилково та/або надміру зарахованих до відповідних бюджетів через єдиний рахунок, здійснюється за поданням (висновком, повідомленням) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.

У разі повернення (перерахування) помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджетів (крім зборів та платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи ДПС та органи Держмитслужби) орган, що контролює справляння надходжень бюджету, засобами системи Казначейства формує подання в електронній формі згідно з додатком 1 до цього Порядку та подає його до відповідного головного управління Казначейства за місцем зарахування платежу до бюджету, Казначейства (абз.2 п.5 Розділу I Порядку №787).

Відповідно до абз.7 п.5 Розділу I Порядку №787 заява про повернення (перерахування) коштів з бюджету складається та подається платником до органу, що контролює справляння надходжень бюджету, з платежу, який підлягає поверненню, із обов'язковим зазначенням інформації в такій послідовності: найменування платника (суб'єкта господарювання) (латиницею у разі повернення коштів в іноземній валюті), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові (за наявності) фізичної особи (латиницею у разі повернення коштів в іноземній валюті), реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), дата та номер судового рішення, яке набрало законної сили (у разі повернення судового збору, за виключенням помилково зарахованого), місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи (латиницею у разі повернення коштів в іноземній валюті) та номер контактного телефону (за згодою), сума коштів, що підлягає поверненню (перерахуванню), причина повернення (перерахування) коштів з бюджету, найменування банку або небанківського надавача платіжних послуг, місцезнаходження банку (у разі повернення коштів в іноземній валюті (латиницею)), в якому відкрито рахунок отримувача коштів, та реквізити такого рахунка (латиницею у разі повернення коштів в іноземній валюті), номер карткового рахунка отримувача коштів (за наявності).

Згідно з абз.9 п.5 Розділу I Порядку №787 разом із заявою про повернення (перерахування) коштів з бюджету платником подається до органу, що контролює справляння надходжень бюджету, оригінал або копія платіжної інструкції, яка підтверджує перерахування коштів до бюджету.

Таким чином, поданню заяви про звернення до органу Казначейства із електронним поданням про повернення з бюджету сплаченого судового збору має передувати ухвалення відповідного судового рішення про повернення сум такого судового збору, після чого заявник повинен подати заяву про повернення (перерахування) коштів з бюджету, в якій, зокрема, вказати дату та номер судового рішення, яке набрало законної сили, що повернення судового збору (зразок заяви розміщений на офіційному сайті Дніпропетровського окружного адміністративного суду в розділі «Інше» - «Зразки документів»).

Отже, наразі вимоги заявника щодо звернення до органу Казначейства із електронним поданням про повернення з бюджету Дніпропетровській обласній прокуратурі судового збору у розмірі 4844,80 грн, є передчасними.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про часткове задоволення поданої Самарівською окружною прокуратурою Дніпропетровської області заяви.

Керуючись ст. ст. 132, 143, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. 7 Закону України «Про судовий збір», суд -

УХВАЛИВ:

Заяву Самарівської окружної прокуратури Дніпропетровської області про повернення судового збору в адміністративній справі №160/30867/25 за позовною заявою Самарівської окружної прокуратури Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Державного агентства водних ресурсів України (позивач-1), Регіонального офісу водних ресурсів у Дніпропетровській області (позивач-2) до Губиниської селищної ради про визнання протиправними та нечинними рішень - задовольнити частково.

Повернути Дніпропетровській обласний прокуратурі (код ЄДРПОУ 02909938, місцезнаходження: 49044, м. Дніпро, пр. Дмитра Яворницького, буд. 38) з Державного бюджету України сплачений судовий збір за подання позовної заяви у розмірі 4 844,80 грн (чотири тисячі триста сорок шість гривень 00 копійок) відповідно до квитанції до платіжної інструкції №3315 від 23.10.2025.

У задоволенні заяви в іншій частині - відмовити.

Ухвала суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України та оскарженню не підлягає.

Суддя О.М. Турова