Рішення від 30.04.2026 по справі 160/854/26

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 квітня 2026 рокуСправа №160/854/26

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Кучми К.С., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить:

- визнати протиправними дії Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області щодо відмови у перерахунку розміру його пенсії по інвалідності у розмірі фактичних збитків, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС І категорії відповідно до ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 року № 796-XII виходячи із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 р. - 1990 р. обчисленого на підставі довідки про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986 р. - 1990 р. від 19.03.2010 року № 56, виданої Генічеською районною дорожньою ремонтно-будівельною дільницею на підставі рішення Генічеського районного суду Херсонської області від 16.04.1997 року у справі № 2-278/97, та з врахуванням положень пункту 9 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМУ від 23.11.2011 року № 1210 в редакції станом на 01.12.2022 року згідно із змін внесених постановою КМУ від 09.12.2021 року № 1307 стосовно застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої (якого) сплачено страхові внески за 2014 р., 2015 р. та 2016 р.;

- зобов'язати Головне управління ПФУ в Дніпропетровській області здійснити з 04.12.2025 року перерахунок розміру його пенсії по інвалідності у розмірі фактичних збитків, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС І категорії, інвалід 2-ї групи, захворювання пов'язане з виконанням обов'язків по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, відповідно до ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 року №796-XII виходячи із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 р. - 1990 р. обчисленого на підставі довідки про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986 р. - 1990 р. від 19.03.2010 року № 56, виданої Генічеською районною дорожньою ремонтно-будівельною дільницею на підставі рішення Генічеського районного суду Херсонської області від 16.04.1997 року у справі № 2-278/97, та з врахуванням положень пункту 9 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМУ від 23.11.2011 року № 1210 в редакції станом на 01.12.2022 року згідно із змін внесених постановою КМУ від 09.12.2021 року № 1307 стосовно застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої (якого) сплачено страхові внески за 2014 р., 2015 р. та 2016 р.

В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено, що позивач має статус учасника ліквідації наслідків аварії Чорнобильській АЕС 1 категорії та отримує пенсію по 2 групі інвалідності згідно із Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", яка розрахована відповідно до довідки про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986 р. - 1990 р. З 01.12.2022 року набули чинності підпункти 6 та 8 пункту 1 змін внесених постановою КМУ від 09.12.2021 року № 1307 "Про внесення змін до постанов КМУ від 23.11.2011 року № 1210 і від 26.09.2012 № 886 до Порядку обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМУ від 23.11.2011 року № 1210. У зв'язку з чим позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив надати відповідь щодо перерахунку розміру його пенсії на підставі змін до постанови КМУ від 23.11.2011 року № 1210 в частині визначення середньомісячного заробітку (зміна показника середньої заробітної плати) учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з врахуванням довідки про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986 р. -1990 р. від 29.05.1996 року № 08/15. Відповідач повідомив позивача про можливість проведення розрахунку його пенсії з урахуванням довідки лише за результатами проведеної перевірки. Зазначені обставини й стали підставою для звернення до суду з позовом.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.01.2026 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідач надав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначає, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Дніпропетровській області та отримує пенсію по ІІ групі інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з наслідками по ліквідації аварії на ЧАЕС, в розмірі відшкодування фактичних збитків (80%), категорії 1 відповідно до ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 року № 796-ХІІ. Згідно із підпунктом 1 пункту 13 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМУ від 23.11.2011 року № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам з інвалідністю II групи, які належать до категорії 1, виплачується у розмірі 379,60 грн. Розрахунок пенсії позивача проведено відповідно до постанови № 1210 в редакції постанови КМУ від 09.12.2021 року № 1307 "Про внесення змін до постанов КМУ від 23.11.2011 року № 1210 і від 26.09.2012 року № 886", із змінами, виходячи із п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01.01.2021 року. Законом України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" від 15.12.2020 року № 1082-ІХ з 01.01.2021 року мінімальну заробітну плату встановлено у розмірі 6 000 грн. Середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, визначена відповідно до постанови правління ПФУ від 01.02.2008 року № 4-4, за 2020 рік становить 10 340,35 грн. Середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсій, з 01.01.2021 року становить 2,90126 (6 000 грн х 5 : 10 340,35 грн).

З 01.03.2025 року відповідно до постанови КМУ від 25.02.2025 року № 209 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році" перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою КМУ від 20.02.2019 року № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,115 (3 764,40 грн х 1,17 x 1,11 x 1,11 x 1,14 x 1,197 x 1,0796 x 1,115 = 8 913,83 грн). Так, позивачу проведені перерахунки пенсії, із застосуванням коефіцієнтів збільшення передбачених постановами № 118, № 168, № 185, № 209. Крім того, довідки про заробітну плату за період його роботи в зоні відчуження за 1986 р. - 1988 р. не підтверджено перевіркою у зв'язку з відсутністю первинних документів, про що Головним управлінням ПФУ в Херсонській області було повідомлено листом від 02.09.2010 року. Отже, переглянути розрахунок розміру пенсії позивача, із застосуванням довідок про заробітну плату за період роботи в зоні відчуження не має можливості, оскільки відсутній акт перевірки довідки про заробітну плату. За таких обставин, відповідач просив суд у задоволенні позову відмовити.

Дослідивши матеріали справи, враховуючи позицію позивача, викладену у позовній заяві, враховуючи позицію відповідача, викладену у відзиві на позовну заяву та у поясненнях, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному та об'єктивному розгляді обставин справи, суд встановив наступні обставини справи.

Судом встановлено, що позивач є особою з інвалідністю і має право на пільги та компенсації, встановлені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Згідно із довідкою серії МСЕК серії 12ААБ № 212144 позивач має ІІ групу інвалідності.

Позивач перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні ПФУ в Дніпропетровській області та отримує пенсію по ІІ групі інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з наслідками по ліквідації аварії на ЧАЕС, в розмірі відшкодування фактичних збитків (80%), категорії 1 відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 року № 796-ХІІ.

12.09.1988 року Херсонським обласним виробничим об'єднанням будівництва, ремонту і експлуатації автомобільних шляхів Генічеської районної дорожньої ремонтно-будівельної дільниці видана довідка про те, що позивач двічі брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції (наказ по РайДУ від 13.06.1986 року № 49, та від 08.07.1986 року №55).

11.05.1992 року Генічеською районною дорожньою ремонтно-будівельною дільницею видана довідка № 138 водію Генічеського РайДУ ОСОБА_1 , про те що він брав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Працював в населених пунктах Чорнобиль, Копачі та Прип'ять.

Маршрутним листом від 22.01.1993 року № 103 зазначено, що позивач знаходився в 30-ти кілометровій зоні на дезактивації доріг Чорнобиль - Копачі - Прип'ять і ділянки четвертого реактора АЕС: з 15.06.1986 року по 24.06.1986 року (10 днів по 10 годин), з 09.07.1986 року по 20.07.1986 року (12 днів по 10 годин).

Довідкою від 03.12.1993 року, виданою на ім'я позивача встановлено, що його заробіток, який враховується при обчислені, складав: з 01.06.1986 року по 14.06.1986 року та з 25.06.1986 року по 30.06.1986 року - 188, з 15.06.1986 року по 24.06.1986 року - 1300; з 01.07.1986 року по 08.07.1986 року та з 21.07.1986 року по 31.07.1986 року - 166, з 09.07.1986 року по 20.07.1986 року - 1560.

Генічеською районною дорожньою ремонтно-будівельною дільницею на підставі рішення Генічеського районного суду Херсонської області від 16.04.1997 року у справі № 2-278/97 позивачу видана довідка від 14.05.1997 року № 15, в якій зазначено, він виконував роботу в населених пунктах Чорнобиль, Копачі та Прип'ять, зони відчуження в період з 09.07.1986 року по 20.06.1986 року по місцю роботи Геніческий РайДУ на посаді водія, доплата за підвищеними тарифними ставками/посадовими окладами з урахуванням зон робіт, виходячи в установлених у зоні відчуження 6-годинного робочого дня та 6-денного/36-годинного робочого тижня з зазначенням зони, кількість днів становить 12, годин - 120, годинна тарифна ставка - 059,6, кратність - 286-08, доплата за роботу в надурочний час - 48 год. (сума - 146,44), доплата за роботу у вихідні 20 год. (сума - 39,22), всього - 471,84.

Збережений СЗ за дні роботи в зоні відчуження - 101,82; оплата правці за дні роботи в зоні - 471,84; сума - 573,66.

Генічеським райавтодором видана довідка від 19.03.2010 року № 56, в якій зазначено, що позивач виконував роботу в населеному пункті Чорнобиль, зони відчуження в період з 15.06.1986 року по 24.06.1986 року по місцю роботи Геніческий РайДУ на посаді водія, доплата за підвищеними тарифними ставками/посадовими окладами з урахуванням зон робіт, виходячи в установлених у зоні відчуження 6-годинного робочого дня та 6-денного/36-годинного робочого тижня кількість днів становить 10, годин - 100, годинна тарифна ставка - 059,6, кратність - 238-40, доплата за роботу в надурочний час - 40 год. (сума - 122,03), доплата за роботу у вихідні 20 год. (сума - 39,22), всього - 399,65.

Збережений СЗ за дні роботи в зоні відчуження - 84,84; оплата праці за дні роботи в зоні - 399,65; сума - 484,49.

04.12.2025 року позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив, зокрема, здійснити перерахунок розміру його пенсії відповідно до змін внесених до постанови КМУ від 23.11.2011 року № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в частині визначення середньомісячного заробітку (зміна показника середньої заробітної плати) учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з врахуванням довідки про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986 р. - 1990 р. від 14.05.1997 року № 15 та довідки про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986 р. - 1990 р. від 19.03.2010 року № 56.

Листом від 26.12.2026 року "Про надання відповіді" відповідач повідомив позивача, що розрахунок пенсії проведено відповідно до постанови № 1210 в редакції постанови КМУ від 09.12.2021 року № 1307 "Про внесення змін до постанов КМУ від 23 листопада 2011 року № 1210 і від 26.09.2012 року № 886", із змінами, виходячи із п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01.01.2021 року. Законом України від 15.12.2020 року № 1082-ІХ "Про Державний бюджет України на 2021 рік" з 01.01.2021 року мінімальну заробітну плату встановлено у розмірі 6 000 грн. Середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, визначена відповідно до постанови правління Пенсійного фонду України від 01.02.2008 року № 4-4, за 2020 рік та становить 10 340,35 грн. Середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсій, з 01.01.2021 становить 2,90126 (6 000 грн х 5 : 10 340,35 грн). 1,11 x 1,14 x 1,197 x 1,0796 = 7994,47 грн х 2,90126). З 01.03.2025 року відповідно до постанови КМУ від 25.02.2025 року № 209 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році" перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою КМУ від 20.02.2019 року № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,115 (3764,40 грн х 1,17 x 1,11 x 1,11 x 1,14 x 1,197 x 1,0796 x 1,115 = 8 913,83 грн). При цьому, пунктом 3 постанови № 209 встановлено, розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015, 2016 роки, із застосуванням коефіцієнтів збільшення в розмірі 1,17; 1,11; 1,11; 1,14; 1,197, 1,0796 та 1,115 складає 25 861,34 грн (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 x 1,11 x 1,14 x 1,197 x 1,0796 x 1,115 = 8 913,83 грн х 2,90126).

Крім того, частиною третьою статті 44 Закону № 1058-IV передбачено, що органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. Водночас повідомлено, що зазначені у зверненні довідки про заробітну плату за період роботи в зоні відчуження за 1986 р. - 1988 р. не підтверджено перевіркою у зв'язку з відсутністю первинних документів, про що Головним управлінням ПФЦ в Херсонській області було повідомлено листом від 02.09.2010 року. Управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг, надає інформацію, що переглянути розрахунок розміру пенсії, із застосуванням довідок про заробітну плату за період роботи в зоні відчуження не має можливості, оскільки відсутній акт перевірки довідки про заробітну плату.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч.1 ст.44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. № 1058-ІV (далі - Закон №1058-IV) призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Згідно із ч.4 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Статтею 15 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 року №1788-XII (далі - Закон №796-XII) передбачено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом Української РСР "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.

Закон №796-XII визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.

Пунктом 13 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV передбачено, що у разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до Законів України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та цього Закону, призначається одна пенсія за її вибором. Порядок фінансування цих пенсій встановлюється відповідними законами.

Статтею 9 Закону №796-XII визначено, що особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, є:

1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків;

2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи;

3) громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації інших ядерних аварій та їх наслідків, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт;

4) громадяни, які постраждали від радіоактивного опромінення внаслідок будь-якої аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і захоронення радіоактивних речовин, що сталося не з вини потерпілих.

Відповідно до статті 10 Закону № 796-XII учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі, проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців*, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві.

Згідно примітки "*" тут і надалі до військовослужбовців належать: особи офіцерського складу, прапорщики, мічмани, військовослужбовці надстрокової служби, військовозобов'язані, призвані на військові збори, військовослужбовці-жінки, а також сержанти (старшини), солдати (матроси), які перебувають (перебували) на дійсній строковій службі у збройних силах, керівний і оперативний склад органів Комітету державної безпеки, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, а також інших військових формувань.

Частиною 1, 2 статті 54 Закону № 796-XII встановлено, що пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу у зоні відчуження у 1986-1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців.

Отже, особи, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1) та є інвалідами ІІ групи по захворюванню, що пов'язане з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, відповідно до статті 54 Закону № 796-XII мають право на пенсію по інвалідності та можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.

З матеріалів справи видно, що позивач перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні ПФУ в Дніпропетровській області та отримує пенсію по ІІ групі інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з наслідками по ліквідації аварії на ЧАЕС, в розмірі відшкодування фактичних збитків (80%), категорії 1 відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 року № 796-ХІІ (далі - Закон № 796-ХІІ).

Статтею 57 Закону № 796-ХІІ визначено, що обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами КМУ з відповідних питань (ч.3 ст.54 Закону № 796-ХІІ, чинної на час виникнення спірних правовідносин).

Постановою КМУ від 23.11.2011 року № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, який визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.

Таким чином, призначення пенсії та її розмір ставиться у залежність від заробітної плати, яка фактично отримана працівником у період роботи у зоні відчуження.

Крім того, згідно із ч.4 ст.15 Закону № № 796-ХІІ, видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями.

Відповідно до пункту 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

Відповідно до п.2 постанови КМУ № 1210 було постановлено Пенсійному фонду України забезпечити здійснення перерахунку пенсій, призначених особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до набрання чинності цією постановою, за матеріалами пенсійних справ.

Постановою КМУ від 09.12.2021 року № 1307 було внесено зміни до постанов КМУ від 23.11.2011 року № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та від 26.09.2012 року № 886 "Про комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках", яка набрала чинності з 01.01.2022 року, крім підпунктів 6 та 8 пункту 1 змін, затверджених цією постановою, які набирають чинності з 01.12.2022 року, зокрема було постановлено Пенсійному фонду України забезпечити здійснення перерахунку пенсій, призначених особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до набрання чинності цією постановою, за документами, що містяться в матеріалах пенсійних справ з 01.12.2022 року на найбільш вигідних умовах.

З 01.12.2022 року відповідно набрали чинності пп.6 та 8 п.1 змін затверджених постановою КМУ № 1307 від 09.12.2021 року.

Відповідно п.9 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженому постановою КМУ від 23.11.2011 року № 1210 з урахуванням змін затверджених постановою КМУ № 1307 від 09.12.2021 року, які набрали законної сили з 01.12.2022 року передбачено, що пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, для осіб з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і пенсії у зв'язку з втратою годувальника з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС визначаються за формулою:

П = Зс х Кзс х (Кв/100%)

де П - розмір пенсії;

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої (якого) сплачено страхові внески за 2014-й, 2015-й та 2016 роки, збільшена (збільшений) на відповідні коефіцієнти збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої (якого) сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, визначені починаючи з 2019 року згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою КМУ від 20.02.2019 року № 124 (Офіційний вісник України, 2019 року, № 19, ст.663);

Кзс - середньомісячний коефіцієнт заробітної плати (доходу), який враховується під час обчислення пенсії;

Кв - розмір відшкодування фактичних збитків (у відсотках).

Середньомісячний коефіцієнт заробітної плати (доходу), який враховується під час обчислення пенсії (Кзс), визначається за формулою:

Кзс = Ск/К

де Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) (Кз1 + Кз2 + Кз3 + + ... + Кзn) за кожний місяць роботи в зоні відчуження у 1986-1990 роках;

К - кількість місяців, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу).

Коефіцієнт заробітної плати (доходу) (Кз1, Кз2, Кз3, ..., Кзn) за кожний місяць роботи в зоні відчуження, який враховується під час обчислення пенсії, визначається за формулою

Кз = Зв/Зсм

де Кз - коефіцієнт заробітної плати (доходу);

Зв - сума заробітної плати (доходу) за роботу в зоні відчуження за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), за період 1986-1990 років;

Зсм - показник середньомісячної заробітної плати (доходу) робітників та службовців, зайнятих у галузях національної економіки, згідно з додатком 1 до постанови КМУ від 20.11.2003 року № 1783 "Про заходи щодо поліпшення пенсійного забезпечення громадян" (Офіційний вісник України, 2003 року, № 47, ст.2431), за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), за період 1986-1990 років.

У разі коли особа з інвалідністю із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, визначених статтею 10 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", стосовно яких установлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, осіб, які брали безпосередню участь у ліквідації інших ядерних аварій та їх наслідків, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт, внаслідок чого стали особами з інвалідністю, а також особи, які мають право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи за осіб з їх числа, виявили бажання обчислювати пенсію із заробітної плати (доходу), визначеної (визначеного) з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01.01. відповідного року, такі пенсії обчислюються у порядку, передбаченому цим пунктом, з урахуванням середньомісячного коефіцієнта заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії, (Кзс), що визначається за формулою:

Кзс = Зп (мін) х 5/Зс1

де Зп (мін) - розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01.01. відповідного року;

Зс1 - середня заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в Україні в цілому, з якої (якого) сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року. Якщо на день призначення/ перерахунку пенсії відсутні дані про середню заробітну плату (дохід) у середньому на одну застраховану особу в Україні в цілому, з якої (якого) сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року, для обчислення пенсії за формулою, зазначеною в абзаці тринадцятому цього пункту, враховується середньомісячний коефіцієнт заробітної плати (доходу), який використовувався під час призначення/перерахунку пенсії в році, що передує відповідному року, з наступним перерахунком пенсії після отримання даних про середню заробітну плату (дохід) у середньому на одну застраховану особу в Україні в цілому, з якої (якого) сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року. Якщо при цьому середньомісячний коефіцієнт заробітної плати (доходу), який враховується під час призначення/перерахунку пенсії у відповідному році, є меншим від середньомісячного коефіцієнта заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення/перерахунку пенсії в році, що передує відповідному року, пенсія обчислюється з урахуванням середньомісячного коефіцієнта заробітної плати (доходу), який використовувався під час призначення/перерахунку пенсії в році, що передує відповідному року.

Пенсії, що обчислені із заробітної плати (доходу), яка визначалася виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати відповідно до абзаців тринадцятого - п'ятнадцятого цього пункту, перераховуються у разі зміни розміру мінімальної заробітної плати виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01.01. відповідного року.

У разі коли особа звернулася за призначенням пенсії з урахуванням заробітної плати (доходу), одержаної (одержаного) за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, органи Пенсійного фонду України визначають два показники середньомісячного коефіцієнта заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії, (Кзс): обчислений відповідно до абзаців шостого - дванадцятого цього пункту, а також відповідно до абзаців тринадцятого - шістнадцятого цього пункту, і призначають пенсію з урахуванням вищого середньомісячного коефіцієнта заробітної плати.

Розмір відшкодування фактичних збитків (Кв) визначається: для пенсій по інвалідності - як відсоток втрати працездатності, визначений органами медико-соціальної експертизи;

для пенсій по втраті годувальника - як співвідношення кількості непрацездатних членів сім'ї до кількості таких членів сім'ї з урахуванням потерпілого (у відсотках)

Кв = Ку/(Ку+1) х 100%

де Ку - кількість непрацездатних членів сім'ї.

Під час визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) у випадках, передбачених цим пунктом, середня заробітна плата (дохід) за рік у відповідному періоді вважається середньомісячною платою робітників та службовців, зайнятих у галузях національної економіки, відповідного року.

З аналізу вищенаведених норм матеріального права вбачається, що у разі коли особа звернулася за призначенням пенсії з урахуванням заробітної плати (доходу), одержаної (одержаного) за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, з 01.12.2022 року органи Пенсійного фонду України визначають два показники середньомісячного коефіцієнта заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії, (Кзс): обчислений відповідно до абзаців шостого - дванадцятого цього пункту, а також відповідно до абзаців тринадцятого - шістнадцятого цього пункту, і призначають пенсію з урахуванням вищого середньомісячного коефіцієнта заробітної плати.

Разом з тим, доказів того, що відповідачем було виконано та проведено відповідний перерахунок, на виконання п.2 постанови КМУ від 09.12.2021 року № 1307, позивачеві за документами, що містяться в матеріалах пенсійної справи з 01.12.2022 року на найбільш вигідних умовах, матеріали справи не містять, а відповідачем суду не надано.

Щодо твердження відповідача про те, що довідки про заробітну плату за період роботи в зоні відчуження за 1986-1988 роки не підтверджено перевіркою у зв'язку з відсутністю первинних документів, отже, переглянути розрахунок розміру пенсії позивача, із застосуванням довідок про заробітну плату за період роботи в зоні відчуження не має можливості, оскільки відсутній акт перевірки довідки про заробітну плату, суд зазначає наступне.

Так, 12.09.1988 року Херсонським обласним виробничим об'єднанням будівництва, ремонту і експлуатації автомобільних шляхів Генічеської районної дорожньої ремонтно-будівельної дільниці видана довідка про те, що позивач двічі брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції (наказ по РайДУ від 13.06.1986 року № 49, та від 08.07.1986 року №55).

11.05.1992 року Генічеською районною дорожньою ремонтно-будівельною дільницею видана довідка № 138 водію Генічеського РайДУ ОСОБА_1 , про те що він брав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Працював в населених пунктах Чорнобиль, Копачі та Прип'ять.

Маршрутним листом від 22.01.1993 року № 103 зазначено, що позивач знаходився в 30-ти кілометровій зоні на дезактивації доріг Чорнобиль - Копачі - Прип'ять і ділянки четвертого реактора АЕС: з 15.06.1986 року по 24.06.1986 року (10 днів по 10 годин), з 09.07.1986 року по 20.07.1986 року (12 днів по 10 годин).

Довідкою від 03.12.1993 року, виданою на ім'я позивача встановлено, що його заробіток, який враховується при обчислені, складав: з 01.06.1986 року по 14.06.1986 року та з 25.06.1986 року по 30.06.1986 року - 188, з 15.06.1986 року по 24.06.1986 року - 1300; з 01.07.1986 року по 08.07.1986 року та 21.07.1986 року по 31.07.1986 року - 166 , з 09.07.1986 року по 20.07.1986 року - 1560.

Генічеською районною дорожньою ремонтно-будівельною дільницею на підставі рішення Генічеського районного суду Херсонської області від 16.04.1997 року у справі № 2-278/97 позивачу видана довідка від 14.05.1997 року № 15, в якій зазначено, він виконував роботу в населених пунктах Чорнобиль, Копачі та Прип'ять, зони відчуження в період з 09.07.1986 року по 20.06.1986 року по місцю роботи Геніческий РайДУ на посаді водія, доплата за підвищеними тарифними ставками/посадовими окладами з урахуванням зон робіт, виходячи в установлених у зоні відчуження 6-годинного робочого дня та 6-денного/36-годинного робочого тижня з зазначенням зони, кількість днів становить 12, годин - 120, годинна тарифна ставка - 059,6, кратність - 286-08, доплата за роботу в надурочний час - 48 год. (сума - 146,44), доплата за роботу у вихідні 20 год. (сума - 39,22), всього - 471,84.

Збережений СЗ за дні роботи в зоні відчуження - 101,82; оплата праці за дні роботи в зоні - 471,84; сума - 573,66.

Генічеським райавтодором видана довідка № 56, в якій зазначено, що позивач виконував роботу в населеному пункті Чорнобиль, зони відчуження в період з 15.06.1986 року по 24.06.1986 року по місцю роботи Геніческий РайДУ на посаді водія, доплата за підвищеними тарифними ставками/посадовими окладами з урахуванням зон робіт, виходячи в установлених у зоні відчуження 6-годинного робочого дня та 6-денного/36-годинного робочого тижня кількість днів становить 10 годин - 100, годинна тарифна ставка - 059,6, кратність - 238-40, доплата за роботу в надурочний час - 40 год. (сума - 122,03), доплата за роботу у вихідні 20 год. (сума - 39,22), всього - 399,65.

Збережений СЗ за дні роботи в зоні відчуження - 84,84; оплата праці за дні роботи в зоні - 399,65; сума - 484,49.

Всі довідки містять підписи посадових осіб та печатку організації, що її видала, тобто справжність і достовірність даних довідок не викликають сумнівів.

У даних довідках вказано дату, кількість днів та годин та суму заробітної плати.

Отже, відповідно до вимог пункту 7 Порядку №1210 довідки видані позивачу містять відомості про заробітну плати (доходу), яку (який) позивач одержував за основним місцем роботи з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4, I - 3).

Постановою Ради міністрів Української РСР та Української республіканської Ради професійних спілок "Про умови оплати праці та матеріального забезпечення працівників підприємств, організацій та установ, зайнятих на роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та запобіганням забруднення навколишнього середовища" від 10.06.1986 року № 207-7 установлено, що оплата праці робітників, зайнятих на роботах в третій, другій, першій зони небезпеки, проводиться відповідно в 4-, 3-, 2- кратному розмірі, понад розмір середньомісячної заробітної плати, виходячи із тарифної ставки (окладу), установленого за основним місцем роботи.

Працівникам і службовцям, відрядженим у зону ЧАЕС та призваним на військові збори, за якими зберігалась за основним місцем роботи середньомісячна зарплата, відповідно до абзацу 4 підпункту 1 пункту 1 постанови №207-7, працю оплачували у ІІІ, ІІ та І зонах небезпеки у 4-, 3-, та 2-кратному розмірі, виходячи із тарифної ставки за основним місцем роботи, тобто на одну кратність менше, оскільки за основним місцем роботи за ними зберігається середня зарплата. А тому загальний показник кратності не може перевищувати 5-кратний розмір у найвищій ІІІ зоні небезпеки.

Форма Довідки про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, затверджена наказом Міністерства соціальної політики України від 12.10.2012 №644, що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 29 жовтня 2012 р. за №1808/22120.

Крім того, згідно із пунктом 4.2 розділу 4 Порядку №22-1 при прийманні документів працівник сервісного центру:

ідентифікує заявника (його представника);

надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії;

реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта;

уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування;

з'ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат;

повідомляє про необхідність до оформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів;

сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис;

надсилає запити про витребування з відповідних інформаційних систем необхідних відомостей, передбачених пунктом 2.28 розділу II цього Порядку;

повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал;

видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 6). Скановані розписка та пам'ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі;

повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних системах та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповіді органу, який веде відповідний інформаційний реєстр.

Згідно із пунктом 4.7 розділу 4 Порядку №22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Крім того, відповідачем не надано належних доказів в підтвердження недостовірності та неправдивості інформації, що міститься у матеріалах пенсійної справи позивача. Зокрема у довідках із вказаною зарплатою позивача.

Відповідно до ч.1 ст.101 Закону № 1788-XII органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Разом з тим, згідно із ч.3 ст.44 Закону №1058-IV органи Пенсійного фонду України мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також у необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інші відомості, передбачені законодавством для визначення права на пенсію.

Отже, правом вимагати додаткові документи від підприємств, організацій і окремих осіб наділені лише органи, що призначають пенсії, а не особи, яким призначається пенсія. Тому, в разі сумніву в розмірі заробітної платні, яка враховується при обчисленні пенсії, пенсійний орган має право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Такого висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 18.06.2020 у справі №265/4170/17.

Доводи відповідача щодо того, що довідки про заробітну плату позивача за період роботи в зоні відчуження за 1986 - 1988 роки не підтверджено перевіркою у зв'язку з відсутністю первинних документів є безпідставними.

Наявність сумнівів щодо некоректних записів у документах із сторони відповідача може бути лише підставою для перевірки. Формальні неточності у документах, за загальним правилом, не можуть бути підставою для органів пенсійного фонду щодо обмеження особи у реалізації конституційного права на соціальний захист.

Відповідна правова позиція була висловлена Верховним Судом у постановах від 30.09.2019 року y справі №638/18467/15-а та від 25.04.2019 у справі №593/283/17.

Враховуючи все вищевикладене, суд доходить висновку, що дії відповідача щодо не здійснення перерахунку розміру пенсії по інвалідності у розмірі фактичних збитків позивачеві, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській AEC І категорії, відповідно до ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виходячи із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, обчисленого на підставі довідки про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 рр. № 08/15 від 29.05.1996 року, та з врахуванням положень пункту 9 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи затвердженого постановою КМУ від 23.11.2011 року № 1210 в редакції станом на 01.12.2022 року згідно змін внесених постановою KMУ № 1307 від 09.12.2021 року стосовно застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої (якого) сплачено страхові внески за 2014-й, 2015-й та 2016 роки, є протиправними.

Суд також застосовує позицію ЄСПЛ, сформовану в пункті 58 рішення у справі "Серявін та інші проти України" (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v. Spain) № 303-A, пункт 29).

Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною 1 статті 9 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно із частинами 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що тягар доказування у спорі покладається на відповідача - суб'єкта владних повноважень, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.

Приймаючи до уваги вище наведене, суд дійшов висновку про задоволення позовної заяви з викладених вище підстав.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі Закону України "Про судовий збір" з відповідача судові витрати, відповідно до статті 139 КАС України, не стягуються.

На підставі викладеного, та керуючись ст.ст.8, 9, 72, 77, 132, 139, 241 - 246, 250, 262 КАС України, суд,

УХВАЛИВ:

Позовну заяву - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не проведення перерахунку розміру пенсії по інвалідності у розмірі фактичних збитків ОСОБА_1 , як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській AEC І категорії, відповідно до ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виходячи із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, обчисленого на підставі довідки про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 рр. № 08/15 від 29.05.1996 року, та з врахуванням положень пункту 9 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМУ від 23.11.2011 року №1210 в редакції станом на 01.12.2022 року згідно змін внесених постановою KMУ № 1307 від 09.12.2021 року стосовно застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої (якого) сплачено страхові внески за 2014-й, 2015-й та 2016 роки.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 01.09.2025 року перерахунок розміру пенсії по інвалідності у розмірі фактичних збитків ОСОБА_1 , як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській AEC І категорії, інваліду 2-ї групи, захворювання пов'язане з виконанням обов'язків по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, відповідно до ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виходячи із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках обчисленого на підставі довідки про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 рр. № 08/15 від 29.05.1996 року, та з врахуванням положень пункту 9 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМУ від 23.11.2011 року № 1210 в редакції станом на 01.12.2022 року згідно змін внесених постановою KMУ № 1307 від 09.12.2021 року стосовно застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої (якого) сплачено страхові внески за 2014 р., 2015 р. та 2016 р., починаючи з 01.12.2022 року та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст.ст.295, 297 КАС України.

Суддя К.С. Кучма