Ухвала від 05.05.2026 по справі 164/2311/25

справа № 164/2311/25

п/с 1-кс/164/172/2026

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 травня 2026 року. Селище Маневичі.

Слідчий суддя Маневицького районного суду Волинської області ОСОБА_1 , з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , підозрюваного ОСОБА_4 , захисника ОСОБА_5 (в режимі відеоконференцзв'язку), розглянув у відкритому судовому засіданні клопотання прокурора Маневицького відділу Камінь - Каширської окружної прокуратури ОСОБА_6 у кримінальному провадженні, внесеному в Єдиний реєстр досудових розслідувань за №42025032160000032 від 07 жовтня 2025 року, про застосування запобіжного заходу у вигляді нічного домашнього арешту відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, мешканця АДРЕСА_1 ,

ВСТАНОВИВ:

Клопотання обґрунтоване тим, що досудовим розслідуванням установлено, що ОСОБА_4 , у відповідності до укладеного Контракту від 28 грудня 2018 року з головою Маневицької районної ради, наказу № 193-ос від 24 жовтня 2016 року, у період з 24 жовтня 2016 року по 30 листопада 2025 року обіймав посаду директора комунального підприємства «Маневицька центральна районна лікарня» (код ЄДРПОУ 01983186, адреса: 44601, Волинська область, Камінь-Каширський район, сел.Маневичі, вул. Незалежності, 1, у подальшому перейменованому, згідно з рішенням Маневицької селищної ради № 9/11 від 03 червня 2021 року - у комунальне некомерційне підприємство «Маневицька багатопрофільна лікарня» Маневицької селищної ради).

Згідно з умовами Контракту (з подальшими змінами) ОСОБА_4 був наділений повноваженнями та був зобов'язаний:

- діяти без довіреності від імені лікарні, представляти її у відносинах з іншими юридичними та фізичними особами, підписувати документи (п. 2.5.1. Контракту);

- користуватись правом розпорядження майном у порядку, встановленому Органом управління, та коштами закладу, відповідно до законодавства та Статуту лікарні та рішень Органу управління майном (п. 2.5.3. Контракту);

- укладати договори (п. 2.5.5. Контракту);

- розпоряджатись коштами закладу в межах обсягів та у порядку визначеному законодавством (п. 2.5.6. Контракту);

- забезпечувати раціональне та ефективне цільове використання бюджетних коштів, що передбачені для утримання закладу та надання безоплатної медичної допомоги (п. 2.2.9 Контракту);

- відшкодовувати збитки, завдані закладу з його вини, згідно із законодавством (п. 2.2.22 Контракту).

Крім цього, згідно з посадовою інструкцією директора КНП «Маневицька багатопрофільна лікарня» Маневицької селищної ради, затвердженої Маневицьким селищним головою 10 червня 2021 року, з якою ОСОБА_4 ознайомився того ж дня, до його прав та обов'язків, як директора вказаного закладу, входило:

- розпоряджатися фінансами та майном на користь підприємства, згідно з чинним законодавством та відповідними рішеннями Маневицької селищної ради;

- діяти без довіреності від імені КНП «Маневицька багатопрофільна лікарня» Маневицької селищної ради, представляти його інтереси в органах державної влади і органах місцевого самоврядування, інших органах, у відносинах з іншими юридичними та фізичними особами, підписувати від його імені документи та видавати довіреності і делегувати право підпису документів іншим посадовим особам, укладати договори;

- організовувати контроль за правильністю обліку та використання матеріальних цінностей;

- забезпечувати виконання загальнодержавних, галузевих та регіональних медичних і медико-соціальних програм;

- приймати рішення щодо діяльності КНП «Маневицька багатопрофільна лікарня» Маневицької селищної ради в межах своєї компетенції та відповідно до чинного законодавства України.

Таким чином, обіймаючи посаду директора КНП «Маневицька багатопрофільна лікарня» Маневицької селищної ради, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, відповідно до ч. 3 ст. 18 Кримінального кодексу України, а також п. 1 примітки ст. 364 КК України, ОСОБА_4 був службовою особою.

Так, 01 листопада 2021 року між Національною службою здоров'я України та КНП «Маневицька багатопрофільна лікарня» Маневицької селищної ради укладено договір про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій № 6041-М-21-Р000, згідно з яким (п. 22) надавач послуг (лікарня) зобов'язується скласти звіт про медичні послуги за формою, наданою замовником, в якому зазначаються назва звіту, дата його складання, найменування надавача, посади відповідальних осіб надавача та замовника із зазначенням їх прізвища, власного імені та по батькові (за наявності), а також перелік та обсяг надання медичних послуг, які підлягають оплаті за звітний період. Звіт про медичні послуги є первинним документом. Звіт про медичні послуги формується на підставі інформації, що міститься в системі, медичної документації та інших документів, що підтверджують факт надання пацієнтам медичної допомоги відповідно до законодавства.

У той же час, ОСОБА_4 , будучи обізнаним з нормами чинного законодавства, Контракту, посадової інструкції, достеменно знаючи, що є службовою особою, внаслідок неналежного виконання своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, не організував перевірку звіту про обсяг наданих медичних послуг на предмет його відповідності інформації, що міститься в системі, медичній документації та інших документах, що підтверджувало факт надання пацієнтам медичної допомоги, після чого затвердив звіт із завищеним обсягом фактично наданих медичних послуг у листопаді 2021 року КНП «Маневицька багатопрофільна лікарня» Маневицької селищної ради за пакетом «Стаціонарна допомога пацієнтам з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2», що не відповідало дійсності та завдало тяжких наслідків за наступних обставин.

Зокрема, ОСОБА_4 , у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 24 грудня 2021 року, будучи службовою особою, наділеною організаційно - розпорядчими та адміністративно - господарськими функціями, перебуваючи в своєму службовому кабінеті, який знаходиться в приміщенні КНП «Маневицька багатопрофільна лікарня» Маневицької селищної ради, що за адресою: сел. Маневичі, вул. Незалежності, 1, Камінь-Каширського району, отримавши електронною поштою від Національної служби здоров'я України проєкт звіту № 0001983186С21K2G про обсяг наданих медичних послуг, не організував його перевірку на предмет відповідності інформації, що міститься в системі, медичній документації та інших документах, що підтверджувало факт надання пацієнтам медичної допомоги.

У подальшому, ОСОБА_4 , підписав власним електронно - цифровим підписом та скерував до Національної служби здоров'я України звіт № 0001983186С21K2G, яким фактично затвердив зведений кошторисний розрахунок наданих медичних послуг установою у листопаді 2021 року за пакетом «Стаціонарна допомога пацієнтам з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2» на загальну суму 6 254 493,80 гривень.

Так, за даними звіту № 0001983186С21К2G від 24 грудня 2021 року про обсяг наданих медичних послуг за листопад 2021 року, скерованому ОСОБА_4 до Національної служби здоров'я України, вартість наданих медичних послуг за пакетом «Стаціонарна допомога пацієнтам з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2» становила 6 254 493,80 гривень, яка розраховувалась виходячи з кількості медичних команд, що залучені до надання медичних послуг, пов'язаних з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2 - 5, коефіцієнта завантаженості команд - 1,972, коефіцієнта за готовність проводити лабораторну діагностику підтвердження гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, методом полімеразної ланцюгової реакції - 1 та глобальної ставки - 634 330 грн. 00 коп. (Розрахунок: 634 330,00 грн х 5 х 1,972 х 1= 6 254 493,80 грн), а також з врахуванням кількості пацієнтів з COVID-19, яким було надано медичну допомогу надавачем медичних послуг у листопаді 2021 року, яка становила 279 осіб.

Водночас, під час досудового розслідування встановлено, що у листопаді 2021 року кількість виписаних (переведених, померлих) пацієнтів, які були госпіталізовані із підтвердженим діагнозом COVID-19 (код U07.1) до КНП «Маневицька багатопрофільна лікарня» Маневицької селищної ради фактично становила 212 осіб, що на 67 пацієнтів менше, ніж зазначено у звіті № 0001983186С21К2G від 24 грудня 2021 року, а тому фактичне навантаження на одну команду становило 42,4 особи, замість 55,8 осіб, що передбачало застосування до глобальної ставки на місяць коригувального коефіцієнту завантаженості команд 1,486, замість 1,972, згідно з пунктом 127 Глави 33 «Порядку реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у II-IV кварталах 2021 року», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України за № 133 від 15 лютого 2021 року.

Враховуючи вищенаведене, керівником КНП «Маневицька багатопрофільна лікарня» Маневицької селищної ради ОСОБА_4 у результаті неналежного виконання своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, при затвердженні та подачі звіту № 0001983186С21К2G не забезпечено проведення перевірки фактичної кількості виписаних пацієнтів, які були госпіталізовані у листопаді 2021 року із підтвердженим діагнозом COVID-19 (код U07.1) до КНП «Маневицька багатопрофільна лікарня» Маневицької селищної ради та як наслідок завищено обсяг фактично наданих медичних послуг на суму 1 541 421,90 гривень, чим завдано збитків державному бюджету на вищевказану суму.

Таким чином, ОСОБА_4 обґрунтовано підозрюється у неналежному виконанні службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.

20 березня 2026 року ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні ним кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.

Покликаючись на наявність ризиків, передбачених п.п.1,3, 5 ч.1 ст. 177 КПК України просили суд застосувати до підозрюваного ОСОБА_4 запобіжний захід у вигляді нічного домашнього арешту з 22 години 00 хвилин до 07 години 00 хвилин, строком на два місяці.

Клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту відповідає вимогам ст.ст. 181, 184 КПК України.

Із клопотанням про застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту ознайомлено підозрюваного та вручено копію особисто, що підтверджується його розпискою від 20 березня 2026 (а.с.68).

У судовому засіданні прокурор просила клопотання задовольнити із наведених у ньому підстав.

Підозрюваний ОСОБА_4 та його захисник ОСОБА_5 заперечили щодо клопотання, вважають його безпідставним, оскільки підозрюваний ніколи не ухилявся та не збирається ухилятися від явки до суду чи органу досудового розслідування, має постійне місце проживання. Підозрюваний також доповнив, що так як працює лікарем - травматологом, то обрання щодо нього запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту в нічну пору доби унеможливлюватиме виконання професійних обов'язків.

Заслухавши думку учасників судового провадження, кожного зокрема, дослідивши письмові матеріали справи, приходжу наступних висновків.

Згідно із ч. 1 ст. 131 КПК заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.

Одним із видів заходів забезпечення кримінального провадження є запобіжні заходи (п. 9 ч. 2 ст. 131 КПК).

Відповідно до ч. 3 ст. 132 КПК застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що: (1) існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження; (2) потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора; (3) може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, прокурор звертається із клопотанням.

Слідчий суддя відмовляє у застосуванні запобіжного заходу, якщо слідчий, прокурор не доведе, що встановлені під час розгляду клопотання про застосування запобіжних заходів обставини, є достатніми для переконання, що жоден із більш м'яких запобіжних заходів, передбачених частиною першою цієї статті, не може запобігти доведеним під час розгляду ризику або ризикам. При цьому найбільш м'яким запобіжним заходом є особисте зобов'язання, а найбільш суворим - тримання під вартою. Запобіжні заходи застосовуються під час досудового розслідування - слідчим суддею за клопотанням слідчого, погодженим з прокурором, або за клопотанням прокурора (частини 3, 4 ст. 176 КПК).

Статтею 177 КПК установлено, що метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам, зокрема: (1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; (2) знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; (3) незаконно впливати на свідків у кримінальному провадженні; (4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; (5) вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється.

Підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді вважати, що підозрюваний може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті.

Відповідно до ч. 1 ст. 194 КПК під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя зобов'язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про: (1) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним кримінального правопорушення; (2) наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених ст. 177 КПК, і на які вказують слідчий та прокурор; (3) недостатність застосування більш м'яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.

На думку слідчого судді, у судовому засіданні доведено наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_4 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, що підтверджується дослідженими в судовому засіданні матеріалами кримінального провадження, наданих прокурором, а також наявність достатніх підстав вважати, що існує ризик ухилення підозрюваного від явки до органу досудового розслідування або суду для проведення відповідних слідчих і процесуальних дій.

Під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу оцінено в сукупності наступні обставини:

1) ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, за яке передбачено покарання у виді позбавлення волі;

2) вік та стан здоров'я підозрюваного дозволяють застосувати до нього запобіжний захід;

3) ОСОБА_4 проживає в АДРЕСА_1 , одружений, має міцні соціальні зв'язки, працює лікарем - травматологом Маневицької БЛ.

Слідчий суддя враховує, що метою застосування запобіжного заходу є забезпечення дієвості кримінального провадження, тобто досягнення його завдань, чого можливо досягнути лише за умови нівелювання ризиків кримінального провадження. За таких обставин, необхідним запобіжним заходом буде особисте зобов'язання з покладенням відповідних обов'язків, які в сукупності зможуть забезпечити досягнення завдань кримінального провадження.

Тобто підставою для застосування більш м'якого запобіжного заходу є не доведення прокурором недостатності застосування більш м'яких запобіжних заходів для запобігання ризикам, зазначеним у клопотанні.

Згідно зі ст. 2 КПК України завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.

З огляду на викладене, вважаю, що клопотання прокурора слід задовольнити частково і застосувати до підозрюваного запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання.

Керуючись ст. ст. 21, 371, 372, 375, 376 КПК, слідчий суддя

ПОСТАНОВИВ:

Клопотанняпрокурора Маневицького відділу Камінь - Каширської окружної прокуратури ОСОБА_6 у кримінальному провадженні, внесеному в Єдиний реєстр досудових розслідувань за №42025032160000032 від 07 жовтня 2025 року, про застосування запобіжного заходу у вигляді нічного домашнього арешту відносно ОСОБА_4 - задовольнити частково.

У задоволенні клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту в нічну пору доби щодо підозрюваного ОСОБА_4 - відмовити.

Застосувати до підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, мешканця АДРЕСА_1 , запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання на строк досудового розслідування, але не більше, як на два місяці.

Відповідно до ч.5 ст.194 КПК України, зобов'язати підозрюваного ОСОБА_4 виконувати наступні обов'язки:

- прибувати до слідчого, прокурора або суду, на розгляді яких перебувають матеріали кримінального провадження, за першою вимогою;

- не відлучатися з сел. Маневичі Камінь-Каширського району Волинської області без дозволу слідчого, прокурора, суду;

- повідомляти слідчого, прокурора, які будуть здійснювати досудове розслідування по вказаному кримінальному провадженні або суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи.

Обов'язки, визначені ухвалою суду, покладаються на підозрюваного, згідно з ч.6 ст.194 КПК України, на строк не більше двох місяців.

Контроль за виконанням ухвали покласти на начальника СВ Камінь-Каширського РВП ГУНП у Волинській області ОСОБА_7 та начальника Маневицького відділення Камінь - Каширської окружної прокуратури ОСОБА_3 .

Ухвала може бути оскаржена протягом п'яти днів з дня її оголошення.

Слідчий суддя

Маневицького районного суду

Волинської області ОСОБА_1