Рішення від 01.05.2026 по справі 620/406/26

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 травня 2026 року Чернігів Справа № 620/406/26

Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Баргаміної Н.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними дій та рішення,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до військової частини НОМЕР_1 , в якому просить визнати дії та рішення (адміністративний акт) в/ч НОМЕР_1 в частині щодо відхилення кандидатури позивача на посаду «Начальник цеху/метролог» протиправними.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідачем протиправно було відхилено кандидатуру позивача на посаду «Начальник цеху/метролог».

Відповідачем було подано відзив на позов, в якому просив відмовити в задоволенні позову, зазначив, що Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затверджене Указом Президента України №1153/2008 від 10.12.2008 не містить вимог до військових частин щодо обов'язкового розгляду звернень цивільних осіб, направлених через такі платформи як https://lobbyx.army/ та щодо прийняття будь-яких рішень за результатами подібних звернень.

Позивачем було подано відповідь на відзив, в якому вказав, що відповідач відповідно до чинного законодавства під час добору персоналу та оцінки кандидатур на посаду повинен прийняти рішення, вчинити дії.

Процесуальні дії у справі: ухвалою суду від 05.03.2026 було витребувано у військової частини НОМЕР_1 письмові пояснення з посиланням на норми чинного законодавства про те, як саме розглядалось резюме ОСОБА_1 від 09.05.2025 на військову вакансію, та підстави для її відхилення; ухвалою суду від 30.03.2026 було повернуто без розгляду заяву про зміну предмету або підстави позову, збільшення розміру позовних вимог, стягнення моральної шкоди; ухвалою суду від 13.04.2026 було відмовлено у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про винесення ухвали про застосування заходів процесуального примусу.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Військовою частиною НОМЕР_1 було оприлюднено оголошення про вакантну посаду «Начальник цеху (метролог)» на порталі robota.ua (а.с. 25-27, 31).

ОСОБА_1 09.05.2025 було подано резюме на військову вакансію «Начальник цеху (метролог)» (а.с. 29).

Листом від 03.12.2025 № 1781/64961 військовою частиною НОМЕР_1 було повідомлено позивачу, що кандидатуру позивача було відхилено через особистий кабінет онлайн платформи Lobby X, причина відмови - невідповідність штатно посадової категорії посади «Начальник цеху/метролог» званню позивача, а саме старший лейтенант (а.с. 28).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби, здійснює Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 №2232-XII (далі - Закон № 2232-XII).

Згідно частини дев'ятої статті 1 Закону №2232-XII щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії, зокрема, військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави/

Частиною другою статті 2 Закону №2232-XII визначено, що проходження військової служби здійснюється, зокрема, громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом) або за призовом.

Частина шоста статті 2 Закону №2232-ХІІ передбачає такий вид військової служби, як військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період.

Частиною першою статті 6 Закону №2232-ХІІ встановлено, що військові посади (штатні посади, що підлягають заміщенню військовослужбовцями) і відповідні їм військові звання передбачаються у штатах (штатних розписах) військових частин, кораблів, органів військового управління, установ, організацій, закладів фахової передвищої військової освіти, вищих військових навчальних закладів та військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти.

Перелік посад, що підлягають заміщенню вищим офіцерським складом, затверджується Президентом України, а посад інших військовослужбовців - Міністерством оборони України, Службою безпеки України та Службою зовнішньої розвідки України.

Військові посади, передбачені штатами воєнного часу, при переведенні Збройних Сил України, інших військових формувань, Служби безпеки України та розвідувальних органів України на організацію і штати воєнного часу укомплектовуються військовослужбовцями, резервістами або військовозобов'язаними.

Порядок призначення на військові посади встановлюється Конституцією України, законами України, положеннями про проходження військової служби, про проходження громадянами України служби у військовому резерві.

Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Одночасно, військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, Командуванню об'єднаних сил Збройних Сил України, командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування постановлено запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України «Про правовий режим воєнного стану» заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.

Указами Президента України № 133/2022 від 14.03.2022, № 259/2022 від 18.04.2022, № 341/2022 від 17.05.2022, № 573/2022 від 12.08.2022, № 757/2022 від 07.11.2022, № 58/2023 від 06.02.2023, № 254/2023 від 01.05.2023, № 451/2023 від 26.07.2023, № 734/2023 від 06.11.2023, № 49/2024 від 05.02.2024, № 271/2024 від 06.05.2024, № 469/2024 від 23.07.2024, № 740/2024 від 28.10.2024, № 26/2025 від 14.01.2025, № 235/2025 від 15.04.2025, № 478/2025 від 15.07.2025, № 793/2025 від 20.10.2025, № 40/2026 від 12.01.2026, № 342/2026 від 27.04.2026 строк дії режиму воєнного стану продовжувався.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про оборону України» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Порядок проходження громадянами України (далі - громадяни) військової служби у Збройних Силах України та регулювання питань, пов'язаних з проходженням такої служби під час виконання громадянами військового обов'язку в запасі врегульовано Положенням про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженим Указом Президента України від 10.12.2008 № 1153/2008 (далі - Положення № 1153/2008), відповідно до пункту 12 якого, встановлення, зміна або припинення правових відносин військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом та за призовом осіб офіцерського складу (зокрема, присвоєння та позбавлення військового звання, пониження та поновлення у військовому званні, призначення на посади та звільнення з посад, переміщення по службі, звільнення з військової служби, залишення на військовій службі понад граничний вік перебування на військовій службі, направлення за кордон, укладення та припинення (розірвання) контракту, продовження його строку, призупинення контракту та військової служби тощо) оформлюється письмовими наказами по особовому складу на підставі відповідних документів, перелік та форма яких встановлюються Міністерством оборони України.

Право видавати накази по особовому складу надається командирам, командувачам, начальникам, керівникам (далі - командири (начальники) органів військового управління, з'єднань, військових частин, установ, організацій, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, які утримуються на окремих штатах (далі - військові частини), за посадами яких штатом передбачено військове звання полковника (капітана 1 рангу) і вище, а також керівникам служб персоналу Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України.

Пунктом 26 Положення № 1153/2008 встановлено, що контракт про проходження військової служби є підставою для видання відповідного наказу по особовому складу про зарахування особи до списків особового складу Збройних Сил України та призначення її на відповідну посаду чи продовження військової служби.

Згідно з пунктом 1 пункту 81 Положення № 1153/2008 призначення на посади здійснюється, зокрема, військовослужбовців, які проходять військову службу (крім військовослужбовців строкової військової служби) - Міністром оборони України та посадовими особами відповідно до номенклатури посад для призначення військовослужбовців (далі номенклатура посад), яка затверджується Міністром оборони України.

Відповідно до пункту 81-1 Положення № 1153/2008 призначення військовослужбовців військової служби за контрактом на посади здійснюється шляхом просування та переміщення по службі з урахуванням перспектив службової кар'єри кожного військовослужбовця.

Планування, організація та управління службовою кар'єрою військовослужбовців військової служби за контрактом здійснюється в порядку, визначеному Міністерством оборони України.

Згідно пункту 83 Положення № 1153/2008 військовослужбовці призначаються на посади і переміщуються по службі за основною або спорідненою спеціальністю з урахуванням досвіду служби, рівня їх професійної компетентності, особистих якостей і досягнень та відповідності характеристикам посад, визначених Міністерством оборони України. У разі коли є потреба призначення військовослужбовців на посади за новою спеціальністю, їх призначенню на ці посади має передувати відповідна підготовка (перепідготовка). Для доукомплектування Збройних Сил України в умовах особливого періоду військовослужбовці можуть призначатися на посади, передбачені штатами воєнного часу, за новою спеціальністю з урахуванням набутого досвіду.

Згідно пункту 4.1 Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженої Наказом МОУ № 170 від 10.04.2009, військовослужбовці Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту призначаються на посади, передбачені штатами (штатними розписами) військових частин. Військовослужбовці, які займають посади військових капеланів, призначаються на посади і переміщуються по службі в межах посад Служби військового капеланства за погодженням з начальником Служби військового капеланства. Призначення військовослужбовців на посади керівників (керівні посади) юридичних служб Міністерства оборони України здійснюється за погодженням з керівником юридичної служби апарату Міністерства оборони України. Призначення військовослужбовців на посади і переміщення по службі здійснюються з урахуванням результатів оцінювання на підставі Резерву кандидатів для просування по службі (далі - Резерв для просування по службі), Плану переміщення на посади, подань, службових документів, визначених пунктами 1.5, 1.6 розділу I цієї Інструкції (якщо в умовах воєнного часу неможливо оформити подання), та клопотань посадових осіб, а також рішень колегіальних органів, утворених відповідно до чинного законодавства України.

Пунктом 4.26 вказаної інструкції передбачено, що громадяни України, прийняті або призвані на військову службу, які мають освіту або підготовку, споріднену з ВОС, підготовка за якою у Збройних Силах України не проводиться, призначаються на посади рядового, сержантського і старшинського складу після проходження базової загальновійськової підготовки.

На посади сержантського і старшинського складу можуть призначатися військовослужбовці військової служби за контрактом без проходження багаторівневої підготовки в навчальних закладах, навчальних частинах (центрах) за посадами медичної, ветеринарної і фінансової служб, фізичної підготовки і спорту, музичного мистецтва та залізничного транспорту (за наявності освіти, спорідненої з ВОС).

У разі оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення правового режиму воєнного стану на посади сержантського і старшинського складу призначаються за основною або спорідненою спеціальністю особи рядового, сержантського і старшинського складу з урахуванням особливостей, визначених розділом VI цієї Інструкції.

З аналізу наведених норм вбачається, що чинним законодавством передбачено різні процедури призначення на відповідні військові посади саме військовослужбовців, тобто осіб, які проходять військову службу.

Разом з тим, суду не надано жодних доказів проходження позивачем військової служби на момент виникнення спірних правовідносин.

Водночас, постановою Кабінету Міністрів України від 16.0.52.2024 № 564 затверджено Положення про центри рекрутингу Збройних Сил.

Згідно пункту 5 Положення про центри рекрутингу Збройних Сил Центри рекрутингу Збройних Сил відповідно до покладених на них завдань, зокрема:

здійснюють рекрутинг громадян України, придатних за професійними та психологічними якостями до військової служби за контрактом в Збройних Силах;

організовують уточнення військово-облікових даних та супроводжують призов громадян України на військову службу за призовом під час мобілізації, в особливий період, які за результатами співбесіди отримали рекомендаційні листи (письмові згоди) від командирів військових частин;

проводять рекламну, агітаційну та роз'яснювальну роботу серед населення щодо популяризації проходження військової служби за контрактом у Збройних Силах;

пропонують громадянам України за результатами відбору відповідні посади, на які вони можуть бути призначені у разі прийняття на військову службу за контрактом або на військову службу за призовом під час мобілізації, в особливий період;

проводять попереднє вивчення кандидатів, роз'яснюють порядок проходження медичного огляду військово-лікарськими комісіями, визначають рівень їх фізичної підготовки та за результатами тестування з професійних якостей і психологічного тестування здійснюють відбір громадян України для прийняття на військову службу за контрактом, на військову службу за призовом під час мобілізації, в особливий період, формують їх особові справи;

складають списки громадян України, які бажають бути прийнятими на військову службу за контрактом, та військовозобов'язаних, які за результатами співбесіди отримали рекомендаційні листи (письмові згоди) від командирів військових частин;

направляють громадян України, відібраних для прийняття на військову службу за контрактом, до військових частин, навчальних центрів Збройних Сил для укладення контракту та підготовки за військово-обліковою спеціальністю, а тих, які виявили бажання вступити до вищих військових навчальних закладів та військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти - до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, у яких вони перебувають на військовому обліку;

здійснюють заходи щодо пошуку кандидатів для проходження військової служби за контрактом із використанням соціальних мереж, онлайн-платформ з пошуку вакансій та взаємодії із засобами масової інформації;

проводять інформаційно-аналітичне забезпечення процесів рекрутингу;

розглядають звернення (заяви) іноземців та осіб без громадянства щодо прийняття на військову службу за контрактом, здійснюють первинну перевірку та первинну співбесіду з кандидатом для проходження військової служби. Протягом трьох календарних днів з дати проведення первинної співбесіди надсилають висновок щодо доцільності подальшої перевірки іноземця або особи без громадянства як кандидата для проходження військової служби або відмови у прийнятті на військову службу до Центру рекрутингу іноземців та осіб без громадянства з метою подальшого проведення основної перевірки.

З аналізу викладеного, суд зазначає, що для проходження військової служби в Збройних Силах України, в тому числі за контрактом, запроваджено рекрутинг громадян України, завданнями якого, зокрема, є проведення рекламної, агітаційної та роз'яснювальної роботи серед населення щодо популяризації проходження військової служби за контрактом у Збройних Силах, проведення попереднього вивчення кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, на військову службу за призовом під час мобілізації, в особливий період, пропонування громадянам України за результатами відбору відповідні посади, на які вони можуть бути призначені у разі прийняття на військову службу за контрактом або на військову службу за призовом під час мобілізації, в особливий період, супровід призову громадян України на військову службу за призовом під час мобілізації, в особливий період, які за результатами співбесіди отримали рекомендаційні листи (письмові згоди) від командирів військових частин.

Разом з тим, суд зазначає, що відібрання конкретних осіб серед військовозобов'язаних та отримання рекомендаційних листів для призначення на відповідні посади є дискреційними повноваженнями, а тому вирішення питання щодо погодження/відхилення конкретних кандидатів повинно вирішуватися безпосередньо командирами, командувачами, начальниками, керівниками органів військового управління, з'єднань, військових частин, установ, організацій, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, які утримуються на окремих штатах, яким надано право видавати накази по особовому складу.

Так, норми чинного законодавства не містять імперативної вказівки щодо обов'язкового погодження кандидатури військовозобов'язаного (тобто особи, яка не проходить військову службу) щодо призначення на певну посаду.

Щодо посилання позивача на те, що відповідач повинен був прийняти адміністративний акт за результатами розгляду його кандидатури, то суду зазначає, що згідно частини другої статті 1 Закону України «Про адміністративну процедуру» дія цього Закону не поширюється на відносини, що виникають під час, зокрема, державної служби, дипломатичної та військової служби, служби в органах місцевого самоврядування, служби в поліції, а також іншої публічної служби.

Щодо посилання позивача на те, що відповідачем не надано документів на підтвердження повноважень особи, яка підписала відзив, а отже він підлягає залишенню без розгляду, то суд вважає його безпідставним та зазначає, що обов'язок перевірки документів, що підтверджують повноваження представників сторін, Кодексом адміністративного судочинства України покладено на суд, а не на учасників справи.

Крім того, суд вказує, що відзив військової частини НОМЕР_1 підписано ОСОБА_2 , яким на підтвердження своїх повноважень надано до суду довідку № 619/22 від 18.10.2022, наказ від 22.03.2025 № 114 та довіреність від 26.11.2025, які підтверджують повноваження ОСОБА_2 на представництво інтересів військової частини НОМЕР_1 .

За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про визнання дій та рішення (адміністративний акт) в/ч НОМЕР_1 в частині щодо відхилення кандидатури позивача на посаду «Начальник цеху/метролог» протиправними є безпідставними та задоволенню не підлягають.

У відповідності до вимог частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що в задоволенні позову ОСОБА_1 необхідно відмовити повністю.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 72-74, 77, 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_2 ) до військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання протиправними дій та рішення відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 01.05.2026.

Суддя Наталія БАРГАМІНА