Рішення від 27.04.2026 по справі 177/268/26

Справа № 177/268/26

Провадження № 2-а/177/9/26

РІШЕННЯ

Іменем України

27 квітня 2026 року Криворізький районний суд Дніпропетровської області у складі:

головуючого судді Лященко В.В.

за участю секретаря судового засідання Дятел К.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в місті Кривому Розі Дніпропетровської області в порядку спрощеного позовного провадження справу №177/268/26 за адміністративним позовом ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Михайловська Оксана Миколаївна, до Начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 полковника ОСОБА_2 , про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення,

встановив:

У січні 2026 року представник ОСОБА_1 , адвокат Михайловська О.М. звернулася до суду із зазначеним позовом, посилаючись на те, що начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 09.07.2025 року відносно позивача була винесена постанова №705, якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210-1 КУпАП та накладено стягнення у вигляді штрафу в розмірі 17 000, 00 грн. Свою вину у даному правопорушенні позивач не визнав з наступних підстав. Оскаржувану постанову № 705 від 09.07.2025 року позивач отримав 19 січня 2026 року, після того, як довідався про відкриття 15.01.2026 року виконавчого провадження № 80005337 та арешту рахунків. Місце проживання позивач не змінював. Поштове відправлення «Повістка ТЦК» не отримував, що підтверджується Довідкою з відділення Укрпошти с. Вільне від 24.01.2026 року. Отже, позивача не було належним чином повідомлено про наявність повістки, оскільки останній не отримував жодних смс- чи письмових сповіщень від пошти про надходження на адресу його місця реєстрації/проживання відправлень від ТЦК та СП. Відсутні докази обізнаності позивача про виклик його на 03.12.2024 року до ІНФОРМАЦІЯ_2 за повісткою № 1294526. Позивач викликався з метою уточнення даних, водночас оскаржувана постанова не містять відомостей про неможливість отримання таких даних з реєстрів. Навпаки, долучені відомості свідчать про те, що з моменту взяття на облік, відповідач мав військово-облікові дані на позивача. Оскільки можливість отримання таких даних виключає підстави для застосування статті 210-1 КУпАП, що відповідає примітці ст. 210 КУпАП. Отже, ОСОБА_1 не знав і не міг знати про необхідність явки 03.12.2024 року до ІНФОРМАЦІЯ_2 . А відповідач в оскаржуваній постанові № 705 від 09.07.2025 року взагалі не наводить докази того, що позивач був належним чином повідомлений про необхідність з'явитись на визначену дату. Вказана обставина є суттєвою, оскільки відсутність обізнаності особи про виникнення певного обов'язку не може свідчити про умисне невиконання такого обов'язку.

Ухвалою суду від 05.02.2026 було відкрито провадження у вказаній справі. Розгляд справи призначено в порядку спрощеного позовного провадження з повідомлення (викликом) сторін. Витребувано з АТ «Укрпошта» наступну інформацію: чи було вручено/не вручено рекомендованого листа з описом вкладення (повістка ТЦК) з трек-номером 0610208961325 відправнику ОСОБА_1 ? чи було виконано працівником АТ «Укрпошта» вимоги п. 82 Правил надання послуг поштового зв'язку, в процесі вручення адресату ОСОБА_1 рекомендованого повідомлення з описом вкладення (повістка ТЦК) з трек-номером 0610208961325? які дії були вжиті працівником АТ «Укрпошта» в процесі вручення адресату ОСОБА_1 рекомендованого повідомлення з описом вкладення (повістка ТЦК) з трек-номером 0610208961325, на виконання п. 82 Порядку, а саме чи було інформовано адресата (одержувача) ОСОБА_1 за наявним номером телефону та/або шляхом вкладення до абонентської поштової скриньки повідомлення про надходження рекомендованого листа з позначкою Повістка ТЦК, якщо так, то яким самим чином відбулося інформування адреса, у разі його відсутності за місцем проживання та неможливості вручити повістку особисто? якою є дата інформування ОСОБА_1 про надходження рекомендованого листа з позначкою Повістка ТЦК (рекомендований лист з номером трек-номером 0610208961325), за умови такого інформування?

19.02.2026 надійшла відповідь з АТ «Укрпошта».

16.02.2026 від представника відповідача ІНФОРМАЦІЯ_1 надійшов відзив, в якому відповідач просить відмовити у задоволенні позову. У відзиві зазначено, що керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, в тому числі й районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки наділені повноваженнями виносити постанову у справі про адміністративне правопорушення, зокрема, відповідальність за яке передбачена ст. 210-1 КУпАП. Вказав, що відповідно до облікової картки та військового квитка позивач, з 05.05.1996 року перебуває на військовому обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_1 . Так 20 листопада 2024 року ІНФОРМАЦІЯ_3 створена повістка № 1294526 для уточнення даних військовозобов'язаного ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 про обов'язок та необхідність прибути 03.12.2024 року о 9:00 годині до адміністративної будівлі ІНФОРМАЦІЯ_2 , що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , для уточнення даних військовозобов'язаного. Повістка № 1294526 створена ІНФОРМАЦІЯ_3 військовозобов'язаному ОСОБА_1 для доставки рекомендованим листом з позначкою “Повістка ТЦК» «Вручити особисто» поштовим зв'язком УкрПоштою за адресою АДРЕСА_2 , відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. У визначений день 03 грудня 2024 року о 9-00 годин позивач до ІНФОРМАЦІЯ_2 не прибув, про підстави неявки не повідомив. Таким чином, позивач своїми діями, діючи з прямим умислом, порушуючи вимоги Закону України «Про оборону України» та «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» які виразилися в триваючому вчинені правопорушення, тобто в неприбутті за повісткою в період з 03 грудня 2024 року без поважних причин до ІНФОРМАЦІЯ_5 по повістці № 1294526 для уточнення даних. Враховуючи, що на території України діє особливий період, введений в дію Указом Президента України від 17.03.2014 року № 303/2014 «Про часткову мобілізацію», а з 24.02.2024 року в Україні введено воєнний стан, та оголошено загальну мобілізацію на підставі Указу Президента України № 65/2022 (734/2023) та № 69/2022 (735/2023), донині діє особливий період в умовах правового режиму воєнного стану, тому за порушення в особливий період Закону України «Про оборону України» та «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» позивач вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, що виразилося у неприбутті за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, під час дії особливого періоду. Звертає увагу, що позивач був ознайомлений з протоколом про адміністративне правопорушення № 705 від 16.06.2025, другий примірник якого вручений йому під підпис. У зв'язку з чим, був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи про адміністративне правопорушення. Однак, позивач у день розгляду до ІНФОРМАЦІЯ_2 не прибув та не скористався своїм процесуальним правом висловити заперечення щодо обставин вчиненого адміністративного правопорушення.

03.03.2026 представник повивача надала відповідь на відзив, в якому зазначила, що згідно змісту повістки ТЦК № 1294526 вона сформована 20.11.2024 року та згідно відповіді АТ «УкрПошта» від 19.02.2026 року прийнята до пересилання 22.11.2024 року. Натомість, згідно супровідної адреси на рекомендовану письмову кореспонденцію, розташованої зліва на конверті (в таблиці зі штрих-кодом) дата формування зазначена 19.11.2024 року, тобто ще до того, як була сформована сама повістка № 1294526 від 20.11.2024 року. По-друге, в порушення вимог законодавства в описі вкладення відсутні підпис відправника та підпис з печаткою працівника поштового зв'язку. У довідці АТ «УкрПошти» ф. 20 про причини повернення/досилання відсутні прізвище та відбиток календарного штемпеля працівника поштового зв'язку. Згідно відповіді АТ «УкрПошта» від 19.02.2026 року вручення повістки ТЦК 1294526 від 20.11.2024 року проводилося в період з 22.11.2024 року по 04.01.2024 року, тобто під час того, як ОСОБА_1 мав прибути до ІНФОРМАЦІЯ_6 03.12.2024 року (дата зазначена у повістці). Таким чином, надані ІНФОРМАЦІЯ_3 докази не доводять факт вручення та обізнаності ОСОБА_1 про обов'язок прибути до ІНФОРМАЦІЯ_2 03.12.2024 року, а тому відсутній умисел ОСОБА_1 щодо порушення вимог Закону України «Про оборону України» та «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Ухвалою суду від 10.03.2026 за клопотанням представника позивача залучено співвідповідача по справі - ІНФОРМАЦІЯ_7 .

Позивач ОСОБА_1 та його представник Михайловська О.М., в судове засідання не з'явилися, представник надала заяву про розгляд справи без їх участі, наполягала на задоволенні позовних вимог, просила їх задоволення.

Представник відповідача ІНФОРМАЦІЯ_1 в судове засідання не з'явився, повідомлявся належним чином про час та місце розгляду справи, причини неявки суду не повідомив. Згідно наданого відзиву заперечував проти задоволення позову, просив врахувати доводи зазначені у відзиві.

Представник відповідача ІНФОРМАЦІЯ_8 в судове засідання не з'явився, повідомлявся належним чином про час та місце розгляду справи, причини неявки суду не повідомив.

Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що позивач ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_9 та з 04.09.2006 року перебуває на військовому обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією облікової картки та копією військового квитка.

В червні 2024 року ОСОБА_1 уточнював облікові дані, зокрема, й адресу проживання і номер свого мобільного телефону, отримував військовий квиток та проходив ВЛК, що підтверджується копією військового квитка ОСОБА_1 та Довідкою ВЛК від 14.06.2024 року.

17.07.2024 року ОСОБА_1 повторно було встановлено ІІІ групу інвалідності (інвалід з дитинства) строком до 10.06.2026 року на підставі чого він має відстрочку від мобілізації строком до 01.07.2026 року, що слідує з Довідки до Акта огляду МСЕК Серії 12 ААГ № 563942 від 17.07.2024 року та роздруківки Військово-облікового документу ОСОБА_1 з інформацією про відстрочку.

При оформленні відстрочки повістка про явку до ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_1 не вручалася, оновлювати дані в період дії відстрочки не було потреби. При цьому, в оскаржуваній постанові не зазначено конкретну мету з якою викликався ОСОБА_1 , а лише зазначено «для уточнення даних», а саме яких даних не вказано.

20 листопада 2024 року ІНФОРМАЦІЯ_3 створена повістка № 1294526 для уточнення даних військовозобов'язаного ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 про обов'язок та необхідність прибути 03.12.2024 року о 9:00 годині до адміністративної будівлі ІНФОРМАЦІЯ_2 , що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , для уточнення даних військовозобов'язаного.

Повістка № 1294526 створена ІНФОРМАЦІЯ_3 військовозобов'язаному ОСОБА_1 для доставки Рекомендованим листом з позначкою “Повістка ТЦК» «Вручити особисто» поштовим зв'язком УкрПоштою за адресою АДРЕСА_2 , відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

16.06.2025 відносно позивача співробітниками ІНФОРМАЦІЯ_2 складено протокол №705 про адміністративне правопорушення. Відповідно до змісту протоколу у визначений день 03.12.2014 року о 09-00 годин громадянин ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 до ІНФОРМАЦІЯ_2 не прибув, про підстави неявки не повідомив. Своїми діями порушив вимоги Закону України «Про оборону України» та «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» які виразилися в неприбутті за повісткою в період з 03 грудня 2024 року по 16 червня 2025 року, чим вчинено адміністративне правопорушення передбачене частиною 3 статті 210-1 КУпАП.

Розгляд справи про адміністративне правопорушення призначено на 09.07.2025 в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_2 . В протоколі позивач власним підписом підтвердив ознайомлення із правами та обов'язками, датою та місцем призначеного розгляду справи, отримання другого примірника протоколу. Згідно власноручно наданих пояснень, ОСОБА_1 вину не визнавав, зазначав що повістку не отримував, тому не міг знати про необхідність з'явитися до ТЦК та СП.

За результатами розгляду цього протоколу 09.07.2025 начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 винесено постанову №705 суть порушення у якій є аналогічною зазначеному у протоколі відносно позивача. Постановою позивача визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210-1 КУпАП та накладено штраф у розмірі 17 000 грн.

Аналізуючи хронологію створення повістки, її відправку та отримання/повернення, суд встановив такі обставини.

Згідно змісту повістки ТЦК № 1294526 вона сформована 20.11.2024 року та згідно відповіді АТ «УкрПошта» від 19.02.2026 року прийнята до пересилання 22.11.2024 року. Натомість згідно супровідної адреси на рекомендовану письмову кореспонденцію, розташованої зліва на конверті (в таблиці зі штрих-кодом) дата формування зазначена 19.11.2024 року, тобто ще до того, як була сформована сама повістка № 1294526 від 20.11.2024 року. В описі вкладення відсутні підпис відправника та підпис з печаткою працівника поштового зв'язку. У довідці АТ «УкрПошти» ф. 20 про причини повернення/досилання відсутні прізвище та відбиток календарного штемпеля працівника поштового зв'язку.

Також суд враховує, що згідно відповіді АТ «УкрПошта» від 19.02.2026 року вручення повістки ТЦК 1294526 від 20.11.2024 року проводилося в період з 22.11.2024 року по 04.01.2024 року, тобто під час того, як ОСОБА_1 мав прибути до ІНФОРМАЦІЯ_6 03.12.2024 року (дата зазначена у повістці).

Як зазначено у відповіді АТ «УкрПошта» від 19.02.2026 року «Через невручення адресату дане відправлення 04.01.2025 року повернуто на адресу відправника та 08.01.2025 року значиться врученим.»

З викладеного слідує, що повістка яка б мала підтвердили належне повідомлення позивача про необхідність з'явитися 03.12.2024 до ІНФОРМАЦІЯ_6 , повернулася на адресу ІНФОРМАЦІЯ_6 лише 08.12.2024. Тобто, станом на дату необхідної явки позивача до органу ІНФОРМАЦІЯ_6 03.12.2024 - відповідач не мав жодного доказу про належне повідомлення військовослужбовця ОСОБА_1 про явку до центру комплектування. Це свідчить про те, що станом на 03.12.2024 склад правопорушення у вигляді неприбуття за повісткою 03.12.2024 без поважних причин до ІНФОРМАЦІЯ_6 , не міг виникнути.

Стаття 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначає обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Відповідно до частини першої статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» громадяни зобов'язані: з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду; надавати в установленому порядку під час мобілізації будівлі, споруди, транспортні засоби та інше майно, власниками яких вони є, Збройним Силам України, іншим військовим формуванням, силам цивільного захисту з наступним відшкодуванням державою їх вартості в порядку, встановленому законом; проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у розвідувальних органах України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону.

Громадяни, які перебувають на військовому обліку, в добровільному порядку реєструють свій електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного чи резервіста.

Також, частиною десятою статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» встановлено, що громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані: уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки; прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу розвідувальних органів України для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів; проходити медичний огляд згідно з рішеннями комісії з питань взяття на військовий облік, комісії з питань направлення для проходження базової військової служби або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України, розвідувальному органі Міністерства оборони України чи розвідувальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України чи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, відповідно; проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.

Згідно із частиною третьою статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» у разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк. У повістці про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки зазначаються: 1) прізвище, ім'я та по батькові і дата народження громадянина, якому адресована повістка; 2) найменування територіального центру комплектування та соціальної підтримки, що видав повістку; 3) мета виклику до територіального центру комплектування та соціальної підтримки; 4) місце, день і час явки за викликом; 5) підпис (електронний цифровий підпис) посадової особи, яка видала (сформувала) повістку; 6) реєстраційний номер повістки; 7) роз'яснення про наслідки неявки і про обов'язок повідомити про причини неявки.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, і перебувають на спеціальному військовому обліку.

Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560 (далі Порядок), визначає механізм реалізації повноважень та взаємодію між місцевими держадміністраціями, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від підпорядкування і форми власності, органами військового управління, органами та підрозділами, що входять до системи поліції, та посадовими особами територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки з організації проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період; процедуру оповіщення військовозобов'язаних та резервістів, їх прибуття до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, військових частин Збройних Сил, інших військових формувань, Центрального управління або регіонального органу СБУ чи відповідного підрозділу розвідувальних органів; процедуру перевірки військово-облікових документів громадян, уточнення персональних даних військовозобов'язаних та резервістів та внесення відповідних змін у військово-облікові документи; процедуру надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення; організацію медичного огляду військовозобов'язаних та резервістів для визначення придатності до військової служби; процедуру оформлення призову на військову службу під час мобілізації на особливий період; механізм відправлення військовозобов'язаних та резервістів до місць проходження військової служби.

Пунктом 21 Порядку передбачено, що за викликом районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (Центрального управління або регіонального органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувальних органів) резервісти та військовозобов'язані зобов'язані з'являтися у строк та місце, зазначені в повістці, для взяття на військовий облік, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки), проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.

Згідно із підпунктом 1 пункту 27 Порядку під час мобілізації громадяни викликаються з метою: до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки або їх відділів: взяття на військовий облік; проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби; уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки); призову на військову службу під час мобілізації та відправлення до місць проходження військової служби;

Виклик громадян до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки чи їх відділів, відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ під час мобілізації здійснюється шляхом вручення (надсилання) повістки (додаток 1) (пункт 28 Порядку).

Відповідно до пункту 29 Порядку у повістці зазначаються: прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності) і дата народження громадянина, якому адресована повістка; найменування районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділів чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіонального органу СБУ, що видав повістку; мета виклику до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділів чи відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ; місце, день і час явки за викликом; найменування посади, власне ім'я та прізвище, підпис посадової особи, яка видала повістку, та дата її підписання-для повісток, оформлених на бланку. Такі повістки скріплюються гербовою печаткою; прізвище та власне ім'я керівника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу, дата накладення кваліфікованого електронного підпису - для повісток, сформованих за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів; реєстраційний номер повістки; роз'яснення про наслідки неявки і про обов'язок повідомити про причини неявки.

Згідно із пунктом 40 Порядку під час вручення повістки здійснюється фото - і відеофіксація із застосуванням технічних приладів та засобів фото - та відеофіксації представником територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейським.

Пунктом 41 Порядку визначено, що належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ є: 1) у разі вручення повістки - особистий підпис про отримання повістки, відеозапис вручення повістки або ознайомлення з її змістом, у тому числі відеозапис доведення акта відмови від отримання повістки (додаток 2), а також відеозапис відмови резервіста або військовозобов'язаного у спілкуванні з собою, уповноваженою вручати повістки; 2) у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку: день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання.

Відповідно до положень вищевказаного Порядку № 560 на ім'я ОСОБА_1 20 листопада 2024 року було сформовано повістку № 1294526 із відповідною інформацією про необхідність прибути до ІНФОРМАЦІЯ_2 03.12.2024 на 09.00 год. Дана повістка була направлена засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням за № 0610208961325.

Позивач отримання повістки заперечує.

З інформації наданої «Укрпоштою» слідує, що поштове відправлення № 0610208961325 було прийнято у поштове відділення 22.11.2024 та направлено за призначенням. Через невручення адресату дане відправлення 04.01.2025 повернуто на адресу відправника та 08.01.2025 значиться врученим.

Отже, за твердженням Відповідача, та згідно з копіями долучених ним до відзиву документів, повістку № 1294526 надіслано Позивачу засобами поштового зв'язку.

Змінами, внесеними постановою уряду від 08 жовтня 2024 року №1147 до Правил надання послуг поштового зв'язку передбачено, що рекомендовані листи з позначкою «Повістка ТЦК» під час доставки за зазначеною адресою вручаються особисто адресату (одержувачу). Рекомендовані листи з позначками «Повістка ТЦК», «Вручити особисто» підлягають врученню особисто адресатам.

У разі відсутності адресата (одержувача) за зазначеною на рекомендованому листі адресою працівник об'єкта поштового зв'язку інформує адресата (одержувача) за наявним номером телефону та/або вкладає до абонентської поштової скриньки повідомлення про надходження рекомендованого листа з позначкою «Повістка ТЦК».

Якщо ж протягом 3 робочих днів після інформування відділенням поштового зв'язку адресат (одержувач) не з'явився для одержання рекомендованого листа з позначкою ««Повістка ТЦК», працівник об'єкта поштового зв'язку робить позначку «адресат відсутній за зазначеною адресою», яка засвідчується його підписом з проставленням відбитка поштового пристрою, порядок використання якого встановлюється призначеним оператором поштового зв'язку, і не пізніше ніж протягом наступного робочого дня повертає такий лист до відправника.

Для притягнення особи до адміністративної відповідальності за неявку до ТЦК в контексті спірних правовідносин, необхідна сукупність обставин:

1) направлення повістки за адресою, повідомленою військовозобов'язаним під час оновлення даних чи адресою реєстрації військовозобов'язаного, та

2) відомості про спробу вручити таку повістку особі, що матиме наслідком або вручення повістки без подальшої явки, або не вручення з причин відмови отримати повістку, або з причин відсутності адресата за такою адресою,

3) дотримання передбаченої процедури оповіщення адресата.

Згідно пункту 17 Правил надання послуг поштового зв'язку, внутрішні поштові відправлення з оголошеною цінністю можуть прийматися для пересилання з описом вкладення та/або з післяплатою, згідно з тарифами оператора поштового зв'язку.

Послуга опису вкладення до поштового відправлення полягає в підтвердженні у визначеному оператором поштового зв'язку порядку відповідно до технологічного процесу здійснення такої операції вмісту вкладення до поштового відправлення із зазначенням індивідуальних ознак відповідного вкладення (конкретний вид, кількість тощо), що відрізняє його від інших речей.

Положеннями п. 47 Правил надання послуг поштового зв'язку визначено, що внутрішні реєстровані поштові відправлення, крім поштових відправлень з оголошеною цінністю з описом вкладень, подаються для пересилання у відкритому або закритому вигляді. У разі виникнення сумніву у працівника оператора поштового зв'язку щодо наявності у поштовому відправленні, яке подається для пересилання, заборонених для пересилання вкладень, відправник повинен подати відправлення у відкритому вигляді. У разі відмови відправника подати відправлення для пересилання у відкритому вигляді оператор відмовляє в пересиланні такого відправлення.

Внутрішні поштові відправлення з оголошеною цінністю з описом вкладення подаються для пересилання відправником відкритими для перевірки їх вкладення.

Відповідно до п. 58 Правил надання послуг поштового зв'язку, під час приймання для пересилання письмової кореспонденції на адресному боці кожного поштового відправлення проставляється відбиток поштового календарного штемпеля.

Суд звертає увагу на те, що з наданої відповідачем копії опису вкладення до рекомендованого відправлення № 0610208961325 (а.с. 48 на звороті) не вбачається, що опис прийнято оператором поштового зв'язку для пересилання, оскільки, на ньому відсутні будь-які відомості про це, зокрема, відсутні дані про поштове відділення з якого здійснюється відправлення, підпис працівника поштового зв'язку, що прийняв поштове відправлення та дата прийняття, а також відсутній відбиток календарного штемпеля оператора поштового зв'язку.

Таким чином, надана відповідачем копія опису вкладення до рекомендованого відправлення не є належним та допустимим доказом направлення позивачу повістки від 20.11.2024 №1294526.

Після інформування адресата (у випадку інформування) не було дотримано процедури встановленої змінами, внесеними постановою уряду від 08 жовтня 2024 року №1147 до Правил надання послуг поштового зв'язку, оскільки докази повідомлення позивача за номером телефону та/або вкладення до абонентської поштової скриньки повідомлення про надходження рекомендованого листа з позначкою « Повістка ТЦК» в матеріалах справи відсутні.

Наведені обставини дозволяють дійти висновку, що позивач був позбавлений можливості отримати сповіщення за наявним номером телефону про надходження рекомендованого листа та/або відповідним повідомленням за адресою.

Відсутність обізнаності особи про виникнення певного обов'язку не може свідчити про умисне невиконання такого обов'язку.

Крім того, положеннями статті 254 КУпАП визначено, що про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності.

Протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події та складу адміністративного правопорушення. Наявність події правопорушення доводиться шляхом надання доказів (частина 1 статті 247 КУпАП).

Дослідивши наявний у матеріалах справи протокол №705 від 16.06.2025, судом встановлено, що останній всупереч частини другої статті 254 КУпАП складено через 6 місяців та 124 днів після виявлення особи ОСОБА_1 , який за змістом вказаного акту вчинив правопорушення (не з'явився по повістці до ТЦК та СП для уточнення даних на 03.12.2024).

При цьому, суд звертає увагу, що особа позивача була достовірно відома, бо на неї була оформлена повістка, а тому протокол мав бути складений до 09 год. 00 хв. 04.12.2024.

Недотримання відповідачем приписів законодавства України про адміністративні правопорушення тягне недоведеність з боку суб'єкта владних повноважень правомірності оскаржуваної у цій справі постанови та є підставою для її скасування.

Згідно зі ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом. Додержання вимог закону при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення забезпечується систематичним контролем з боку вищестоящих органів і посадових осіб, правом оскарження, іншими встановленими законом способами.

Відповідно до п.3 ч.3 ст. 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.

Пунктом 1 ч.1 ст.247 КУпАП встановлено, що провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

Зважаючи на те, що Відповідач не довів факт вчинення позивачем правопорушення передбаченого частиною третьою статті 210-1 КУпАП, постанову в справі про адміністративне правопорушення №705 від 09.07.2025 необхідно скасувати та закрити провадження в справі про адміністративне правопорушення у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Щодо вимоги позивача про визнання протиправною постанови начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 при винесені № 705 від 09.07.2025 року, суд зазначає, ч.ч. 1, 2 ст. 235 КУпАП передбачено, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України).

Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

Таким чином, дії начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 та складання постанови у справі про адміністративне правопорушення у разі такого виявлення передбачені Кодексом України про адміністративні правопорушення, що має наслідком прийняття відповідної постанови у справі про адміністративне правопорушення, тому самі по собі дії щодо складення постанови у справі про адміністративне правопорушення не можуть бути визнані протиправними.

Крім того, такий спосіб захисту не віднесений до вичерпного переліку спеціальних способів захисту в подібних категоріях справ, який наведено у ч. 3 ст. 286 Кодексу адміністративного судочинства України. Достатнім та ефективним способом захисту прав позивача в даному випадку є скасування оскаржуваної постанови.

Суд, виходячи з положень ч. 3 ст. 286 Кодексу адміністративного судочинства України, вважає, що належним та достатнім способом захисту прав позивача в даному випадку є скасування оскаржуваної постанови.

Керуючись ст.ст. 2, 77, 205, 241-246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ухвалив:

Позов ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Михайловська Оксана Миколаївна- задовольнити.

Скасувати постанову у справі про адміністративне правопорушення №705 від 09.07.2025 року, винесену начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП та накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 17 000, 00 грн, а провадження у справі закрити за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня його проголошення шляхом подання апеляційної скарги до Третього апеляційного адміністративного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.

Повний текст рішення складено 01.05.2026.

Суддя В.В. Лященко